Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

OSGB Kurmak isteyen arkadaşlara ekli dosyada bulunan

'' İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ '' ni okumalarını tavsiye ederim...

Yalnız 6331 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber çıkacak olan yeni yönetmelikleri de beklemek gerekir. Yeni çıkacak yönetmeliklerde yeni uygulamalar olabilir.

2. Musa Kıransoy

Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar belge sınıfında ayrım yok , yazımdan sonra yorumlar gelmiş yanlış anlaşılmasın.

3. kaizenx

kaizenx TÜİSAG Üyesi

OSGB kuran veya işleten arkadaşlardan bir konu hakkında bilgi almak istiyorum ..özel bir kuruluşta işyeri hekimliği yapan emekli bir doktor sözleşmesi devam ederken mesela karayollarında sözleşmeli işyeri hekimi iken ..yeni kurulacak bir OSGB de tam zamanlı olarak çalışıp sözleşme yapabilme imkanı var mı ..? yoksa ordan istifa mı etmesi gerekiyor ..hem karayollarında hemde OSGB de çalışabilirmi bu konuda bilen arkadaslardan yardım istiyorum teşekkür ederim ..

4. ali ihsan saatci

ali ihsan saatci TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler. Biz de benzeri bir yöntem düşünüyorduk ama uyarınız neticesinde araları kartonpiyer ile kapatmayı düşündük. O zaman oda gibi olmaz mı? uzman ve doktor odasına kapı yaptırsak ve muayene odasına acillerdeki gibi perde taksak olur mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

OSGB kurmadım ve işletmiyorum ancak yukarıda bulunan yönetmeliği okuduğumda ( aşağıda bulunan maddelere göre ) OSGB kurmayacaksanız ve burada tam gün çalışanı olarak görünmek zorunda değilseniz, OSGB yöneticileriyle de anlaşmanız durumunda kısmi iş sözleşmesi yaparak her iki yerde de çalışabilirsiniz diye yorumluyorum... ( Yeni yönetmelikler çıktığında durum değişebilir )

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

Ortak sağlık ve güvenlik birimi

MADDE 9 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan;

a) En az bir işyeri hekimi,
    b) En az bir iş güvenliği uzmanı,
    c) En az bir diğer sağlık personeli,

istihdamı zorunludur.

(2) Birinci fıkrada sayılan kişiler, birden fazla ortak sağlık ve güvenlik biriminde görev alamaz.

Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin başvuru işlemleri

MADDE 10 – (1) Kurulacak OSGB’ler, Bakanlığa dilekçe ve aşağıda belirtilen ekler ile başvururlar:

a) Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,

b) Tam süreli çalışma zorunluluğu bulunan işyeri hekimi için geçerli işyeri hekimliği belgesi, iş güvenliği uzmanı için geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve tam süreli iş sözleşmeleri ile diğer sağlık personelinin tam süreli iş sözleşmesi, bu kişiler OSGB sahibi veya ortağı ise tam süreli çalışma taahhütnameleri,

(4) OSGB’lerde görevli işyeri hekimleri veya iş güvenliği uzmanları aynı zamanda sorumlu müdürlük görevini de yürütebilir.

Görevlendirme belgesi ve sözleşme

MADDE 13 – (1) İSGB’lerde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında; OSGB’lerde çalışan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile OSGB arasında sözleşme imzalanır.

(2) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları için görevlendirme belgeleri düzenlenir.

6. erol kanat

erol kanat TÜİSAG Üyesi

iyi çalışmalar arkadaşlar
    bende bursada bi OSGB firması kurmak istiyorum
    birde mustafa bey sizinle irtibata geçebilir miyiz
    kurmak istediğim firmanın kosgeb ten yararlanmasını istiyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. erol kanat

erol kanat TÜİSAG Üyesi

bide arkadaşlar iş güvenliği uzmanı odası olarak her bir uzman için mi yoksa bütün uzmanlar için bi orda mı isteniyor bilgisi olan var mı?

8. ali ihsan saatci

arkadaşlar evet bu konuda kafamızda oturmayan şeyler var. Acaba örnek fotoğraf paylaşabilir misiniz?

hasankorkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  9. ali ihsan saatci

ben
    Aynı konuyu bende tam anlamadım. Hatta odaların ayrılmasıda tam oturmadı

hasankorkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  10. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

İyi Günler Erol Bey Kosgeb desteklerinden faydalanabilmeniz için kuruluş i,şlemlerine başlamamanız gerekmektedir. Kosgebin anasayfasından Girişimcilik destek programına göz atın. Eğer projenizi güzel bir şekilde sunarsanız kabul edilir. En son 30bine kadar hibe veriliyor size.

11. tefselcuk

tefselcuk TÜİSAG Üyesi

İyi günler arkadaşlar.OSGB kurmak sanıldığı kadar kolay değil.Ciddi yatırım gerekli en önemli unsur İşyeri hekimi.Tam zamanlı İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmanız gerekli. hekim ücreti 7 binden aşağı düşmüyor.OSGB kurdun diyelim bu sefer pazarlama ayağı başlayacak iş yapamadığın her ay 10 bin içeri giriyorsun.
    ben OSGB çalışanıyım 2 aydır içerdeyiz gücü olan dayanıyor işi oturturabiliyor.
    neyse İstanbulda OSGB çatısı altında arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz..
    pardon düzeltiyorum OSGB de çalışmak
    isteyen arkadaşlar varsa özelden iletişime geçelim

12. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

evet işletme kurulmadan önce girişimcilik kursuna gidilip sertifika alınıyor, bir iş planı hazırlanıyor(bu planı hazırlamak için profesyonel bir firmadan destek alınması gerekir ki planınınız kosgeb de komisyon dan geçebilsin ,kabul edilirse 30000 tl hibe , 70000 tl de 2 yıl ertelemeli kredi sağlanıyor şu anda) en son olarakta vergi levhasını alarak işe başlıyorsunuz.bu kosgebin girişimcilik desteği,başka destekler için kosgeb internet sitesinden inceleme yapabilirsiniz.

13. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

geçen gün teşvik ve devlet destekleri ilgili ücretli bir seminer vardı ;
    Son Düzenlemelerle
    YENİ TEŞVİK SİSTEMİ

ve DEVLET DESTEKLERİ

18 Ekim 2012 / Point Otel Taksim
    Son Düzenlemelerle Yeni Teşvik Mevzuatı ve Devlet Destekleri
    Yeni Teşvik Sisteminin Mevcut Sistem İle Karşılıklı İncelenmesi
    Teşviklerden Yararlanmanın Genel Usul ve Esasları
    Destek ve Teşvik Unsurlarında Süreler, Oranlar
    Kosgeb Destekleri
    Tübitak ve Teydeb Destekleri
    Sanayi Bakanlığı Destekleri
    Kalkınma Ajansı Destekleri
    Ekonomi Bakanlığı Destek Programları
    Hibe Mevzuatı
    Desteklenecek Sektörler ve Öncelik Arz Eden Yatırımlar
    İhracat ve Dış Ticaret Teşvikleri
    Büyük Ölçekli Yatırımların Kapsamı ve Yararlanılacak Destekler
    Stratejik Sayılan Yatırımlar ve Değerlendirme Kriterleri
    Destek Unsurları İle Vergisel İndirimler, İstisnalar, Muafiyetler
    Örnek Proje Anlatımları ve Sektör Deneyimleri
    Başarı Öyküleri, Başarısızlık Gerekçeleri
    Karşılaşılabilecek Sorunlar, Pratik Çözüm Önerileri
    Yorumlarla Örnek Olay İncelemeleri

1. Oturum Moderatörü:
    Gökhan AKTAŞ “Avrupa Serbest Bölge Md. Yrd.”
    2. Oturum Moderatörü:

Özcan BORA “Ekonomist - Dış Tic. Uzm.”
    3. Oturum Moderatörü:

Maksut KARACA “Mali Müşavir, Teşvik Uzm.”
    4. Oturum Moderatörü:

Akif PARLATAN “Gümrük Müşaviri”

Panel Programı; Konu Hakkında Üst Düzey Uzmanların ve Uygulama Deneyimi Olan Pratisyenlerin İnteraktif Sunumlarıyla Karşılıklı Soru Cevap ve Uygulama Yorumlarıyla Gerçekleştirilecektir.

Program:
    Bölüm I
    09:30 – 11.00

Panel: Yeni Teşvik Mevzuatı ve Destekler Genel Kapsam Usul ve Esasları
    Yorumlar, İncelemeler, Soru ve Cevaplar

1. Kahve Molası 11:00 – 11:15
    Bölüm II
    11:15 – 12:30

Panel: Teşvik ve Destek Programlarının İçerikleri, Tanımları, Süreleri ve Faydalanma Kriterleri,

Yemek Arası 12:30 – 13:30
    Bölüm III
    13:30 – 15:00

Panel: Teşvik ve Destek Programlarının Finansal, Hukuksal ve Vergisel Boyutları ile Reel Sektör Uygulamalarının Etkileşimi,
    Süreç Tanımı ve Risk Analizleri

2. Kahve Molası 15:00 – 15:15
    Bölüm IV
    15:15 – 17:00

Panel: Sektör Deneyimleri, Başarı Öyküleri, Başarısızlık Gerekçeleri, Karşılaşılabilecek Sorunlar, Pratik Çözüm Önerileri
    Yorumlarla Örnek Olay İncelemeleri

Katılım Bilgileri:
    Kayıt için form doldurulması gerekmektedir.
    Kayıt Formunu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.
    Program katılım bedeli 750 TL + KDV dir
    Ücrete Ara ikramlar, öğle yemeği, kongre çantaları ve kongre dökümantasyonları dahildir.

BosphorusConferences
    +90*216*422*95*95*pbx
    Toplu katılım ve sponsorluk imkanlarından faydalanmak için lutfen yetkililerimizle görüşünüz.

14. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

Size 30bını direk olarak vermiyorlar. Bunu kuruluş masrafları, makina techizat ve diğer giderler olarak bölüp veriyorlar. Ben birkaç proje içinde bulundum. Şimdi mevcut bulunan işletmeyi geliştirmek adına bir proje üzerinde çalışıyorum. Ayrıca girişimcilikte danışman desteği vermiyor artık. Kendin yazabiliyorsan pekala;)

oceandoctor bu yazıya teşekkür etti.
  15. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

OSGB kurma şartlarını biliyorum Sayın tefselcuk Bey. Zaten bu dediğiniz giderleri sadece KOSGEB değil hiç bir destek programı desteklemez. Sizin işletme kurarken açılış masraflarınızı ofis giderlerinizi personel maaşınızı bunun gibi giderlerinizi karşılar. Daha sonra bunu Kobiyle desteklendirebilirsiniz.

16. erol kanat

erol kanat TÜİSAG Üyesi

şirket kurma aşamasına geçmedik daha kosgeb için bir eğitim ve eğitim sonu başarı istiyorlarmış nerelerde ne zaman yapıldığı ile ilgili birşey yazmıyor ama internet üzerinden eğitime başvurdum.
    OSGB şirketinin ilk ayları çok sıkıntılı oluyor
    bunu için bayramdan sonra desteğini alacağım birkaç işadamı ve oda başkanları ile görüşeceğim
    onların desteğini aldıktan sonra kurma faaliyetlerine başlayacağım

muamer çamur bu yazıya teşekkür etti.
  17. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

Bağlı olduğunuz yerin derneklerine, odalarına belediyeye, işkura başvurularınızı yapın form doldurun yoksa eğitimler yapılır biter hiçbirinden haberiniz olmaz. Birebir yapılan başvurularda bile sıra var. Tabii yaşadığınız yere göre de değişir.

18. genc_cevreci

genc_cevreci TÜİSAG Üyesi

artık bu yönetmelikte eski şu anda yenı taslak var ekte mevcuttur. Yönetmeliğide yakın bir zamanda yayımlanır.

Ekli Dosyalar:

19. erol kanat

erol kanat TÜİSAG Üyesi

ben bursada yaşıyorum dediğiniz kurumlara başvuru yapınca destek alabiliyor muyuz eğitimlere katılıp başarı belgesi olması şart değil mi yani
    ilgi ve alakanıza teşekkür ederim bu arada

20. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

kosgeb desteği almak için önce kosgeb in örneği belebiye veya esnaf odaları ile birlikte düzenlediği girişimcilik kurslarına katılmanız ve sertifika aşmanız gerekiyor daha sonra kosgebe bir iş planı sunuyorsunuz kabul edilirse size kosgeb girişimcilik desteği veriliyor ve en son vergi mükellefi olarak işyerinizi açıyorsunuz.
    iş planı örneklerini internetten inceleyin , iş planı iyi hazırlanmalı

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. Osgb kurulumunda görevli personel

Yandex.Metrica