Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ayrımcılığı yapmayalım lütfen... :) iş güvenliği uzmanları da az bulunuyor ve iş yeri hekimlerinden aşağı değildir yani ucuz değildir ...

sonuçta iş yeri sayısı ve buna bağlı olarak da çalışacak iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzman sayısı belli, çalışma süreleri de yeni yönetmeliklerde eşit olarak gösterilirse çalışması gerekenlerin sayıları da eşit olacaktır...

Ve her iki grubun da acemileri ile işinde ustalaşmış olanları bulunuyor...

2. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

Aslına bakarsanız mühendislerde yüksek ücretlerle çalışırlar, doktorların sayısının az olması tabanın komik rakamlara düşmesini engelliyor bu açık. mühendislerde ise rekabet çok fazla (bununda sebebi son on yılda mühendislik kontejanlarının ihtiyacın çok üzerinde arttırlmasından da kaynaklanıyor) ve rekabetin olduğu yerde her zaman iyi olmak zorundasınız iyiyseniz zaten maddi olarakta tatmin ediliyorsunuz boşsanız asgari ücretlere kadar düşebiliyorsunuz. Benim kanım yeni mezun mühendisler mevcut sisteme hızlı bir şekilde adapte olmalı(sisteme sövmek bir şey kazandırmıyor malesef )sabırlı olup minimum 2-3 senelerini kendilerini geliştirmeye odaklamalılar. zamanla zaten hakkettikleri paraları kazanacaklar bu iş güvenliği içinde geçerli. Ama okuldan çıkıp güzel para kazanayım uzman oldum güzel para kazanayım böyle bir dünya yok en azından bizim ülkemizde yok varsa da ben bilmiyorum:).

destroymen bu yazıya teşekkür etti.
  3. isg0017

isg0017 TÜİSAG Üyesi

mustafa bey bende kurmak istiyorum şuan hekim arayışım var bahsettiğiniz hibe programının kapsamı, veren kuruluş..vs hk. bilgi verebilirmisiniz

4. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

Odaların derneklerin işkurun açtığı Girişimcilik uygulama eğitimine gidin öncelikle. Oradan alacağınız sertifika ile girişimcilik hibesinden faydalanabilirsiiniz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

isg0017 bu yazıya teşekkür etti.
  5. isg0017

isg0017 TÜİSAG Üyesi

teşekkürler mustafa bey, ben onu almıştım uygulamaya sokmalıyım zaman geçirmeden

6. baycibin

baycibin TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. baycibin

baycibin TÜİSAG Üyesi

birşey sormak istiyorum. Dükkanı kiraladınız da yapı kullanma izin belgesini nasıl aldınız?

8. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

O belge zaten mevcuttur belediye tarafından verilmiştir.Yoksa binanın oturma izni yoktur.

9. erdalbektas

erdalbektas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar, önerim OSGB kurmakla uğraşmayın. direk açıktan çalışmaya başlayın. böylelikle adam başı 10 mertekarelik odadan, birsürü asla kullanmayacağınız malzemeleri satın almak zorunda kalmaktan, şirket kurarken bakanlığa 9bin lira para ödemekten,... kısacası birsürü angaryadan kurtulursunuz. Böyle çalışan onlarca firma var, gayet güzel iş yapıyorlar.

bernat bu yazıya teşekkür etti.
  10. Ufuk SAĞLAM

Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

merhaba...
    ben bir OSGB bünyesinde çalışıyorum ve OSGB bir A sınıfından danışmanlık alarak çok tehlikeli bir iş yerinde beni görevlendiriyor. OSGB ile sözleşme yaptım şimdi benim bakanlığa karşı B ye geçiş için sürem başlamış oluyor mu?

11. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

Girişimcilik sertifikasına sahip iseniz iş projenizi yazdırma da. Eğer düşünüyorsanız size yönlendirebileğim arkadaşlarım var. Bu alanda referansları oldukça kuvvetli.

12. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

gecekondu yapmaktansa villa yapmayı tercih ederim:)

13. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Ufuk bey merhaba, bu işte bir terslik var gibi geliyor bana. A sınıfı iş güvenliği uzmanının danışman olarak görev aldığını yazmışsınız...
    Mevzuata göre tehlike sınıfı dikkate alınarak iş yerlerinde iş güvenliği uzmanları görevlendirilebilir. Tehlike sınıfına uygun bir iş güvenliği uzmanı bulunması durumunda diğer iş güvenliği uzmanları alt sınıftan olabiliyor.
    Çalıştığınız OSGB yanlış yapıyor veya siz yanlış biliyorsunuz ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı OSGB ile sözleşme yapmıştır yani danışman değildir...
    A sınıfı iş güvenliği uzmanı OSGB bünyesinde sözleşmeli çalışanı değilse sizin çalışmanız uygun değildir, daha sonra başınız ağrıyabilir.
    OSGB ile sözleşme yaptınız ve bu da bakanlığa bildirildiyse süreniz başlamıştır sorun yok...

14. Ufuk SAĞLAM

Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

ewet ben sanırım yanlış anlattım OSGB bünyesinde bulunan A sınıfı var ben de çok tehlikeli iş yeriinde görev yapıyorum OSGB ile sözleşme yaptım B ye geçişdeki sürem başlamış oluyo değil mi?

15. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı olarak çok tehlikeli işte görev yapamazsınız. OSGB bakanlığa A sınıfını göstermiştir. Osgblerin bazıları A sınıfının bakabileceği yerlerde belge kullanımına gidip daha elinde c sınıfı belgesi olmayanları bile çalıştırabiliyor bu da ayrı bir konu önemli olan sizin bakanlığa bildirilmeniz. Yoksa orada çalışmanızın çokta bir önemi yok belge işleme açısından.

16. Eren Barlas

Eren Barlas TÜİSAG Üyesi

OSGB kurarken Kat Maliklerinin onayını almamız gerekiyor bunun için bir örnek yazı var mıdır elinizde ?

17. kaizenx

kaizenx TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar şu anda ik tane firmada iş yeri hekimliği yapan bir doktor.bu işyerleriyle birlikte aynı zamanda yeni kurulacak bir OSGB firmasındada tam zamanlı olarak çalışabilir mi ..?

18. erdalbektas

erdalbektas TÜİSAG Üyesi

hayır.

19. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

Ortak sağlık ve güvenlik birimi

MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan;
    a) En az bir işyeri hekimi,
    b) En az bir iş güvenliği uzmanı,
    c) En az bir diğer sağlık personeli,
    istihdamı zorunludur.

(2) Birinci fıkrada sayılan kişiler, birden fazla OSGB’ de görev alamaz.

Yukarıda yazılı olduğu durum dışında OSGB de tam süreli çalışmadan ( kurucu değilse ve tam gün sözleşmeli başka bir iş yeri hekimi varsa ) kısmi süreli olarak OSGB den iş alabilir aynı zamanda diğer iki iş yerinde çalışmaya devam edebilir...

Şükrü DEMİRCAN bu yazıya teşekkür etti.
  20. adnansengun

adnansengun TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bütün foruma selamlar,

OSGB 'lerin kurulması ile ilgili bir slayt hazırladım.
    Ekli dosyada slaytı paylaştım.
    inşallah faydalı olur.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica