Osgb Lerde A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Dolandırıcılığı

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar etrafınızdaki işverenleri uyarınız. OSGB ler bünyelerinde A sınıfı olmamasına rağmen A sınıfı hizmetide vermeye başlamıştır. Duyarlı olun firma sahiplerinin OSGB lerden uzmanın belgesini görmesini talep ediniz.

Emeğimize sahip çıkmanın bir diğer yoluda işverenleride aydınlatmaktır. Şu an Türkiyede 1500 A sınıfı ve bununda 600 ü aktif olduğu düşünülürse OSGB sayısı ile A sınıfı uzman sayısı neredeyse eşit durumda. Kaldı ki sadece özel hastanelere hizmet verilse A sınıfı kalmaz piyasada. Madenleri hiç saymıyorum.

Şu an organize sanayide ben bizzat birkaç firmayı bu konuda uyardım ve bu uyarı sonrası OSGB teklifini geri çekmiş bulunmakta.

Eğer forumu okuyan müfettişler mevcutsa acilen OSGB leri denetlemeleri lazım. Bu konu hakkında bir imza kampanyası ya da başka birşey organize edip bakanlığa gönderebiliriz. Ankarada OSTİM de kötü iş yapan A sınıfı hizmet vermeye çalışan 2 OSGB kapatıldığını müfettişlerden bizzat duydum.

Forum olark bu konularda birşeyler yapmaya çalışabiliriz. Ortak bir bildiri hazırlayıp gazeteci tanıdıkları olan arkadaşlar varsa bunlar vasıtası ile yayınlatabiliriz. Biraz dikkatleri çektirmemiz lazım. Bulunduğumuz şehirlerde Sanayi ve ticaret odaları ile işveren toplantılarını bireyler üstünden organize etmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü OSGB ler şu an ticaret odaları sanayici iş adamları dernekleri üzerinden bilgilendirme yapmaktalar.

İşin özü tüm bunların problemi bilinçsiz işverenden kaynaklanıyor. Şu ana kadar sadece benim istatistiğim 100 e yakın işverenle görüştüm ve 6331 nolu kanunu okuyan 3-5 işverene rastladım. işin diğer kötü kısmı bunların %90 ı mali müşavirlerinden yardım talep ediyor. Daha garip olanı mali muşavirlerin komisyon ile çalıştığı OSGB lerle ve mali müşavirlerle tanıştım.

Ben hedefimizi işverenlere ve direk bakanlığa çevirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

titrettin78

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar etrafınızdaki işverenleri uyarınız. OSGB ler bünyelerinde A sınıfı olmamasına rağmen A sınıfı hizmetide vermeye başlamıştır. Duyarlı olun firma sahiplerinin OSGB lerden uzmanın belgesini görmesini talep ediniz.

Emeğimize sahip çıkmanın bir diğer yoluda işverenleride aydınlatmaktır. Şu an Türkiyede 1500 A sınıfı ve bununda 600 ü aktif olduğu düşünülürse OSGB sayısı ile A sınıfı uzman sayısı neredeyse eşit durumda. Kaldı ki sadece özel hastanelere hizmet verilse A sınıfı kalmaz piyasada. Madenleri hiç saymıyorum.

Şu an organize sanayide ben bizzat birkaç firmayı bu konuda uyardım ve bu uyarı sonrası OSGB teklifini geri çekmiş bulunmakta.

Eğer forumu okuyan müfettişler mevcutsa acilen OSGB leri denetlemeleri lazım. Bu konu hakkında bir imza kampanyası ya da başka birşey organize edip bakanlığa gönderebiliriz. Ankarada OSTİM de kötü iş yapan A sınıfı hizmet vermeye çalışan 2 OSGB kapatıldığını müfettişlerden bizzat duydum.

Forum olark bu konularda birşeyler yapmaya çalışabiliriz. Ortak bir bildiri hazırlayıp gazeteci tanıdıkları olan arkadaşlar varsa bunlar vasıtası ile yayınlatabiliriz. Biraz dikkatleri çektirmemiz lazım. Bulunduğumuz şehirlerde Sanayi ve ticaret odaları ile işveren toplantılarını bireyler üstünden organize etmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü OSGB ler şu an ticaret odaları sanayici iş adamları dernekleri üzerinden bilgilendirme yapmaktalar.

İşin özü tüm bunların problemi bilinçsiz işverenden kaynaklanıyor. Şu ana kadar sadece benim istatistiğim 100 e yakın işverenle görüştüm ve 6331 nolu kanunu okuyan 3-5 işverene rastladım. işin diğer kötü kısmı bunların %90 ı mali müşavirlerinden yardım talep ediyor. Daha garip olanı mali muşavirlerin komisyon ile çalıştığı OSGB lerle ve mali müşavirlerle tanıştım.

Ben hedefimizi işverenlere ve direk bakanlığa çevirmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Ali bey, güzel bir konuya parmak bastınız...
Çok değil bir kaç yıl öncesine kadar işyerlerine giderek kendisini ÇSGB Müfettişi olarak tanıtıp sözde denetimler yapan, ceza yazılmaması için işverenden avanta/rüşvet isteyen çok sayıda ÇAKMA MÜFETTİŞ haberleri okuyorduk/duyuyorduk/biliyorduk..
ÇAKMA A SINIFI İG UZMANI ilk kez sizden duydum... Ama matematiğe baktığınızda haklısınız. ÇSGB sayın Faruk ÇELİK'te şu anda 1300 civarında A-B sınıfı uzman var diyor... OSGB'lerin sitelerine girdiğinizde maşallah hepsinin elinde 8-10 tane A-B sınıfı uzmanları olduğu iddia ediliyor... Ya bizim matematik bilgimiz zayıf, yada birileri mezarlıklardan isim bulup internet sitelerine A sınıfı uzman diye kaptırıyor :))))
Duyarlılığınıza teşekkürler...
Konu hakkında bende katkı sağlamak üzere araştırma yapacağım.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu ülkede ne olsa şaşırmam :) Benim babamda A sınıfı uzman ve telefonu OSGB lerden teklif almaktan susmuyor diyebilirim. Hepsinin dediği şu bulamıyoruz. A sınıfı uzmanlarda zaten OSGB lerle çalışmakta istemiyorlar :) düşünün aktif olan A sınıflarının kaçı OSGB lerde çalışıyordur.

Eski müfettişlerin kurdugu OSGB lerinde dostluklarını hiç saymıyorum :)

Ben OSGB olmasın demiyorum. Sadece bizim bu paradan başka birşey düşünmeyen işverenimizin acil aydınlanması lazım. OSGB olsun ama hakkını versin. İşveren ne istediğini bilsin arkadaş. Adam ne istediğini bilmezse sülün osman gibi köprüyüde satarlar ona :)

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ali Bey dediğiniz gibi birçok işveren ilk önce mali müşavirlerinden yardım talep ediyor. Hatta kısa bir iş görüşmesi anımı anlatmak istiyorum. İşverenin iş güvenliği konusunda hiç bilgisi yok. Çalıştığı yabancı menşeli firmalar isg konusuna önem verdikleri için işveren konuyla ilgilenmeye başlamış. İlk önce mali müşavir arkadaşından destek almak istemiş. Mali müşavirin kendisine verdiği bir tanıtım broşürünü verdi bana. Broşürde yazanlar: Yönetici koçluğu, İSG eğitimleri :) Hatırlayamadığım alakasız birçok şey vardı. Her işe el atmış adam. Tebessüm ettim ve broşürü masaya bıraktım. Bu mali müşavir yakında yaşam koçluğuna da başlar.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Benim bildiğim 3 tane A sınıfı uzmandan üçü de 4 ayrı osgb ile çalışıyor. Ama bunlar gittikleri firmalardaki sözleşmeleri osgb üzerinden değil bireysel sözleşme ile yapıyor. Bu açıdan bakınca da 3 A sınıfı 4 osgbnin listesinde de var.

gülnisa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)

Ben de A sınıfıyım ucuza çalışmamak için bu işi yapmıyorum ama daha hiç arayıp iş teklif eden de olmadı?
Biraz bize yönlendirsin babanız...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.