Osgb Sahipleri Bu Yazımı Okuyun Lütfen

Haksımıyız?

• Kullanılan toplam oy
    208

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar kaç gündür firmalarla görüşüyorum Antalya'da size şunu söyleyeyim içler acısı durum var. OSGB yamyamlığı hat safhada (İşini iyi yapan bir grup hariç). OSGB Dışında iş bulmak için çok uğraşıyorsunuz.​
En basit senaryo;​
OSGB'de 5 C Sınıfı uzman var diyelim bunların her birine 1750 tl maaş verdiklerini düşünelim.​
50 kişi olan tehlikeli sınıfta imalat atölyesine bir C sınıfı 12,5 saat hizmet vermek zorundadır. Bu şekilde 17 firmaya bakar.​
Saat başı 30 TL Fiyat verirse bir firmaya 375 tl fiyat çıkarır 17 firma ise 6375 tl eder.​
Sonuç olarak 1 uzmandan 4125 tl para kazanır. 5 uzman 20.125 tl kazandırır.​
Bu parayı gören pastaneci, şarküterici, kuyumcu sahipleri OSGB kurmaya karar verir. Çünkü Kuyumcusu o kadar kazanmıyordur. Birde bunun yanında hiçbir sorumlulugu olmayan hekime ayda 10.000 tl öder osgb. onu bile rahat rahat çıkarır.​
Daha sonra bu C sınıfı 17 yerin işini yetiştiremeyip sadece risk analizini,acil durum planını, eğitimlerini verir geçer. çünkü sabah 8-17 çalışmayı düşündüğü işte bakmışki bunları yaparken bile 8-24:00 çalışmaya başlamış. Hizmet desen yerlerde olur. Çünkü adam yetiştiremiyor. Sonra bir kaza olur müfettiş gelir 545551 eksikten cezaları yazar. Uzman mahkemeye çıkar 2/8 kusur alır. İşletme OSGB nin kafasına çöker. OSGB işin içinden çıkamaz uzmanı suçlar.. Uzman mahkeme işveren karşısında çıplak tavuk gibi kalır.​
Biz ne yapmalıyız 50 kişi çalışan 5 yer almalıyız firma başına 1.000 tl minimum istemeliyiz ki ben böyle yapıyorum. 5000 tl mizi alırız işimizi tam yaparız. Tüm sorunları göğüsleriz çünkü alnımız aktır.​
Şimdi soruyorum size OSGB lere sinirlenmekte haksızmıyım?​
Tekrar soruyorum ha C sınıfı olmuşuz ha A sınıfı işyeri hekimi neden 10.000 tl iken C sınıfı en iyi ihtimalle osgb'de 2.500 tl alır? Kimin sorumlulugu daha fazladır?​
Şimdi soruyorum Ey işveren hangi kafayla sen hizmetini denetlemiyorsun, kanunları bile okumuyorsun?​
Bir soru daha EY OSGB Gözünü ne kadar para doyuracak senin (işini iyi yapanlar hariç ki bu çok az)?​
son soru OSGB LER İŞVERENDEN ÖNCE SİZ NİYE KENDİ PERSONELİZE GERÇEKLERİ SÖYLEMİYORSUNUZ? AĞIR CEZADA YARGILANMAK NE DEMEK BUNU NİYE ANLATMIYORSUNUZ? SAVCIMISINIZ? HAKİMMİSİNİZ? 375 TLYE 50 KİŞİYE HANGİ HAKLA HİZMET VEREBİLİYORSUNUZ?​

B

BİLGİN OSGB

Guest
Bu kadar güzel bir anlatımı olamaz sanırım. Sonuna kadar haklısınız işini iyi yapanlar sözler meclis dışı ama diğerleri sadece para için yapıyor bu işi ve o uzmana yüklüyor sorumluluğu ve o kadar uyanık ki tüm belgelerde o uzman imza atıyor ne bilsin daha once aynı sektörde çalışmayan biri nelere dikkat edeceğini.. sonra pat dediğiniz gibi bi kaza ardına mahkeme uzman uğraşsın dursun.. neden? Bağlı olduğu firma sırf bu işi ticarete döktü diye.. tamam hizmetinin karşılığını al da. Düşünce al be osgb. Uzman arkadaşlar para kazanacağım diye risk altına girmeyin ola ki girdiyseniz siz işinizi sağlam yapın sorumluluk sizde kalmasın.. sağlıcakla.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ,TÜİSAG olarak biz bu sorunların olacağını 1 yıl önceden öngörüyorduk ve birlik olma adına ilk adımları atmaya karar verdk ve bugünlere geldik.Eğer TÜİSAG olarak TÜRKİYE İSG sektöründe söz sahbi olmazsak hem iş güvenliği uzmanları hemde çalışanlar mağdur olacak.O yüzdendirki bu sorunlara el atmak içn yola çıktık.Desteklerinizi bekliyoruz.

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
levent bey,oda izni alınsa bile bir kişi 2 odaya birden üye olamıyor diye bir ibare geçmişti daha önceden.bu tür sorunlar açılırsa buradaki 18 bin üyede daha fazlası Türkiyenin 81 ilinde sizin destekçiniz olur

chemistanbul

Banned
bende ekleme yapayım.artık iş öyle bir boyuta girdiki bir doktor bir uzman yan yana geliyor ve osgb kuruyor.yakında bir arkadaşım anlattı bir firmaya tanıdık diye 850 tl önermiş aylık 1 günlük hizmeti için.aldığı cevap; osgb lerin bu iş için 500 tl teklif ettiği yönünde olmuş. bu işe adım atarken 4 ay önce bir arkdaşım 1 sene sonra bu işin suyu çıkar demişti.maalesef çok kısa sürdü bu süre ve işin suyu fena halde çıktı.çok yazık.3-5 kuruşa bazı osgbler iş alıyor.haaa bunların ömrü uzun sürmez ama piyasayı çok fena düşürdüler.öldürdüler sektörü.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar osgb filan demeyin lütfen iş bizde bitiyor ben hakkımı bir osgb ye yedirmedim şimdi tek firmayla çalışıyorum ve bakıyorum ki hem daha çok kazanıyorum hem işimi severek yapıyorum birde üstüne üstlük firmam yapma diyenlerden değil yapmazsan yakana yapışırım diyenlerden ohh miss daha ne olsun size tavsiyem sabahları gülerek gideceğiniz akşamları aman yine akşam oldu evemi gidecez dediğiniz bir işiniz olsun hakınızı osgb ye yedireceğinize gidin bir firmada tam zamanlı çalışın içiniz rahat olsun ve artık firmalar kendi bünyelerinde uzmanlığı görecek kişileri yetiştiriyor veya dahil ediyor osgb ler 2 - 3 sene sonra işsiz kalacak bu durumda uzmanda işsiz kalacak onun için günümüzün osgb leri yerine gelecektede içinde olacağınıza inandığınız firmaları alın sırtlayın firma sayınızı doldurmazsada firma müdürünüzden izin alıp bir kaç firmayada dışardan bireysel hizmet verin, bırakın osgb çalışanı olmayın, osgb ler size muhtaç siz onlara değil...

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
alternatif çözüm : osgb de çalışırken müşteri firmalarla ilişkileri iyi tutun işinizi iyi yapın sonrada işverene osgbye çok ödüyorsunuz onlara 10 vereceğinize bana 5 verin deyin işi alın ..ayrıca iki tane adam akıllı firmadan 4 günde 1750 alabilirsiniz 200 saat çalışmayın veya çalışın karar sizin

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
dönüp kendimize bakacak olursak eğitim aldığım esnada arkadaşlardan edindiğim izlenim hepsi osgb de çalışırlar çünkü sakalı daha çıkmamış çocuklar iş güvenliği uzmanı oluyor

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB de çalı
alternatif çözüm : osgb de çalışırken müşteri firmalarla ilişkileri iyi tutun işinizi iyi yapın sonrada işverene osgbye çok ödüyorsunuz onlara 10 vereceğinize bana 5 verin deyin işi alın ..ayrıca iki tane adam akıllı firmadan 4 günde 1750 alabilirsiniz 200 saat çalışmayın veya çalışın karar sizin
osgb de çalışırken nasıl daha az ödeyin diyeceğiz zaten osgb fiyatı diplerde..

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ali bey 6375 tl hesabı bir uzmanın üzerinden osgb ye sen yapmadın mı -6375/2 sen kendin yap dedim :)

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar kaç gündür firmalarla görüşüyorum Antalya'da size şunu söyleyeyim içler acısı durum var. OSGB yamyamlığı hat safhada (İşini iyi yapan bir grup hariç). OSGB Dışında iş bulmak için çok uğraşıyorsunuz.

En basit senaryo;

OSGB'de 5 C Sınıfı uzman var diyelim bunların her birine 1750 tl maaş verdiklerini düşünelim.
50 kişi olan tehlikeli sınıfta imalat atölyesine bir C sınıfı 12,5 saat hizmet vermek zorundadır. Bu şekilde 17 firmaya bakar.

Saat başı 30 TL Fiyat verirse bir firmaya 375 tl fiyat çıkarır 17 firma ise 6375 tl eder.

Sonuç olarak 1 uzmandan 4125 tl para kazanır. 5 uzman 20.125 tl kazandırır.

Bu parayı gören pastaneci, şarküterici, kuyumcu sahipleri OSGB kurmaya karar verir. Çünkü Kuyumcusu o kadar kazanmıyordur. Birde bunun yanında hiçbir sorumlulugu olmayan hekime ayda 10.000 tl öder osgb. onu bile rahat rahat çıkarır.

Daha sonra bu C sınıfı 17 yerin işini yetiştiremeyip sadece risk analizini,acil durum planını, eğitimlerini verir geçer. çünkü sabah 8-17 çalışmayı düşündüğü işte bakmışki bunları yaparken bile 8-24:00 çalışmaya başlamış. Hizmet desen yerlerde olur. Çünkü adam yetiştiremiyor. Sonra bir kaza olur müfettiş gelir 545551 eksikten cezaları yazar. Uzman mahkemeye çıkar 2/8 kusur alır. İşletme OSGB nin kafasına çöker. OSGB işin içinden çıkamaz uzmanı suçlar.. Uzman mahkeme işveren karşısında çıplak tavuk gibi kalır.

Biz ne yapmalıyız 50 kişi çalışan 5 yer almalıyız firma başına 1.000 tl minimum istemeliyiz ki ben böyle yapıyorum. 5000 tl mizi alırız işimizi tam yaparız. Tüm sorunları göğüsleriz çünkü alnımız aktır.

Şimdi soruyorum size OSGB lere sinirlenmekte haksızmıyım?

Tekrar soruyorum ha C sınıfı olmuşuz ha A sınıfı işyeri hekimi neden 10.000 tl iken C sınıfı en iyi ihtimalle osgb'de 2.500 tl alır? Kimin sorumlulugu daha fazladır?

Şimdi soruyorum Ey işveren hangi kafayla sen hizmetini denetlemiyorsun, kanunları bile okumuyorsun?

Bir soru daha EY OSGB Gözünü ne kadar para doyuracak senin (işini iyi yapanlar hariç ki bu çok az)?

son soru OSGB LER İŞVERENDEN ÖNCE SİZ NİYE KENDİ PERSONELİZE GERÇEKLERİ SÖYLEMİYORSUNUZ? AĞIR CEZADA YARGILANMAK NE DEMEK BUNU NİYE ANLATMIYORSUNUZ? SAVCIMISINIZ? HAKİMMİSİNİZ? 375 TLYE 50 KİŞİYE HANGİ HAKLA HİZMET VEREBİLİYORSUNUZ?
Ali Bey öncelikle elinize sağlık diyorum ve teşekkür ediyorum. Ben de antalya'da benzer görüşmelere tanık oldum. Gerçekten çok üzücü... bazı osgb sahipleri çok saygılı; '' kesinlikle hak ettiğiniz en az 3000, hedefimiz tüm uzmanlarımıza bunu vermek'' diyor- veremese de! ama bazıları da '' ya bu işin piyasası böyle, herkes 1000-1300 TL veriyormuş'' deyip-dediklerine kendileri bile inanmıyorlar. Çok yazık! çok yazık!!!

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ali bey 6375 tl hesabı bir uzmanın üzerinden osgb ye sen yapmadın mı -6375/2 sen kendin yap dedim :)

Güzel dostum 2 kişide baksan tehlikeli sınıfta 9 ar firma bakmak hem inanılmaz vakit ister hem de yürek ister :) Evli olmaman lazım, çocugun olmaması lazım vs vs :)

Bu işi yıllardır yapıyorum sadece adını koydular, bir firmaya gerçek anlamda hizmet vermek 50x15 dakika ile hesaplanmaz malesef bakanlıkta çıldırmış durumda :) A sınıflarının önünü açayım derken piyasayı mahvettiler. İş hizmet vermekten çok yükümlülük yerine getirmeye döndü :)

Ama diyorum inş. kaza olmaz hiçbiryerde ama olunca herkes anlayacak neye bulaştığını malesef..

doktornext

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
çözüme osgb yönetmeliğinde değişiklikle başlamak lazım,osgb leri işyeri hekimi ve işgüvenliği uzmanları dışındakilerin kurmasına izin vermemek lazım,ayrıca ben osgb kurma çalışmaları son aşamaya gelmiş bir işyeri hekimi olarak hiç bir işgüvenliği uzmanı arkadaşıma 2500 tl nin altında bir ücret teklif etmem ve hafta sonları bile çalışmayı teklif etmiyorum,bu tamamen yürek meselesi.

chemistanbul

Banned
doktor bey siz2500 tl nin altını teklf etmiyorsunuz ama siz 2500 tl uzmana veren bir osgb olarak gttiğiniz bir firmadan (tamamen hayali konuuyorum örnek verek için) (ayı 4 hafta haftayıda 5 gün düşündüğümüzde) günlük olarak 2000 tl isteyeceksiniz mesela.ama diğer osgb çalışanına 1500 tl verdiği için gidip o işi 1000 tl ye alabilecek. peki sonra ne olacak sizde daha az para isteyeceksiniz, az para kazandğınızdan uzmanada az vereceksiniz.yani iyi niyetiniz için teşekkkürler ama sizde ileride mahkum olacaksınız düşük ücretle çalıştırmaya. maalesef.

M

mert aslan

Guest
çözüme osgb yönetmeliğinde değişiklikle başlamak lazım,osgb leri işyeri hekimi ve işgüvenliği uzmanları dışındakilerin kurmasına izin vermemek lazım,ayrıca ben osgb kurma çalışmaları son aşamaya gelmiş bir işyeri hekimi olarak hiç bir işgüvenliği uzmanı arkadaşıma 2500 tl nin altında bir ücret teklif etmem ve hafta sonları bile çalışmayı teklif etmiyorum,bu tamamen yürek meselesi.
osgb olarak bir uzmana 2500 tl nin altında vermiyecekseniz fiyatlarınızı yüksek tutmanız gerekir eğer o ilin potansiyeli yüksek ve sizden başkada osgb yoksa bu dediğiniz olabilir fakat tam zıttı bir durum varsa o zaman çöküş dönemi başlar.sonuçta osgb nin vergisi var giderleri var bunu karsılayabilmeniz için piyasanın ve potansiyelin iyi olması gerekir.Bagımsız çalışanın avantajı bi kaç firmaya bakar iyide ücret alır fazla da sorumluluk almaz osgb nin derdiyle uğraşmaz benim önerim bağımsız çalışmaktan yana.

chemistanbul

Banned
mert bağımsız çalışma güzel ama zor bir sürece girdi bu iş artık. şöyle ki yeni kurulan ve mantar gibi çoğalan osgbler iş kapmak için acayip fiyat kırıyorlar.bizde fiyatı düşürdüğümüzde burada birçok başlık altında eleştirdiğimiz "300-500 e bu iş yapılırmı ya" geliyor durum.
3 gün lük mesaiye 2000 tl çok diyor işletme sahibi.yani günlük 700 tl ye fazla diyor.neden osgb gidiyor ve "size 3 gün fazla kanun 2 gün yeter diyor.ben 2 gün için 1000 tl alırım" diyince patronda gününe bakmadan daha az ve yasal zorunluluğu karşıladığı için osgb yi tercih ediyor.ben ne olursa olsun bu işin tek bir sabit firmada yapılması gerektiği noktasından fikrii sabitledim son zamanlarda .haaa 3 sene sonra belgeler tamamlanır B olunur.o zaman asıl taşlar yerine oturur.ben kimyager olarak HAZOP konusunda uzmanlaşmak istiyorum ama şu zamanda bu zor.o nedenle B olana kadar ayakta kalıp sonra seçici olmak gerekir diye düşünüyorum.osgb lerde bu zamana kadar merdiven altı diye tabir edilen çürükleri arasından temizlemiş olur ve iş daha stabil hale gelir.bence.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
osgb olarak bir uzmana 2500 tl nin altında vermiyecekseniz fiyatlarınızı yüksek tutmanız gerekir eğer o ilin potansiyeli yüksek ve sizden başkada osgb yoksa bu dediğiniz olabilir fakat tam zıttı bir durum varsa o zaman çöküş dönemi başlar.sonuçta osgb nin vergisi var giderleri var bunu karsılayabilmeniz için piyasanın ve potansiyelin iyi olması gerekir.Bagımsız çalışanın avantajı bi kaç firmaya bakar iyide ücret alır fazla da sorumluluk almaz osgb nin derdiyle uğraşmaz benim önerim bağımsız çalışmaktan yana.

Şimdi OSGB işverene saat hesabı ile yaklaşıyor. Bir mühendise 10 yer yüklerse vergilerini de çıkarır emin ol bir personelden kırtasiyesini çıkarır diğerinden ssk sını bir diğer 3 ünden maaşları.. geriye kalan herşey kar olur.

Birde bunun yanında ben teklif verirken saat hesabı yapmam 50 kişi çalışan tehlikeli sınıftaki atölye 750 dakika eder. 10 saat civarı hizmet vermem lazım. 10 saatte tüm prosedürleri yerine getirecek iş güvenliği uzmanı varsa diplomamı yırtarım. En az haftada 2 gün uğraması gerekir oraya işini tam yapmak için. Saat hesabı insan dolandırmaktır.

İsim vermeyim ama Antalya'da OSGB lerin yaptığı işleri gördüm bir irsk analizi yapmış 10 satır. Takip desen yok. Risk dğerlendirmesi, acil durum, eğitim vermiş geçmiş, 2-3 tane de uyarı levhası astırmış. Bu insan kandırmaktır. İşverene anlatmak için göbeğim çatlıyor. Bu bir kan emiciliktir. Yine söylüyorum hepsi böyle değildir. Ama şu ana kadar 5 OSGB yaptığı iş gördüm 4 ü rezaletti.

İşverenlerin çoğu özellikle C sınıfının bakacağı iş verenler zaten anlamamak için elinden geleni yapıyor. Az para vermenin peşinde adama nelerder sorumlu oldukları bile anlatılmamış.

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sizi ve sizin bakış açınızdaki osgb kurucularını gönülden takdir ediyorum. Umarım bu zihniyet ve bu farkındalığın hüküm sürdüğü osgb'ler de ayakta kalır! Yolunuz açık olsun sayın doktornext!

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu işi iyice ayağa düşürdüler.Devlet kanun çıkarmış iş yerlerine şart koşmuş.Buna rağmen böyle bir dönemde iş güvenliği uzmanları ekmek yiyemeyeceklerse ,ne zaman yiyecekler.Bindikleri dalı kesiyorlar.Arkadaşlar neden osgb bünyesinde çalışırlarki,kendinize güvenin gidin bireysel çalışın.Risk analizi yapmak,döküman hazırlamak,rapor hazırlamak,işçilere eğitim vermek için illaki osgb ile çalışmak mı gerekiyor.Kendinize güvenmiyorsanız yapmayın bu işi,risk de almayın,piyasayı da düşürmeyin,gidin kahvede boş oturun, kağıt falan oynayın...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.