Osgb Sahipleri Bu Yazımı Okuyun Lütfen

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Haksımıyız?

1. Hakkımız yeniyor

95,2%
  2. Hakkımız yenmiyor

4,8%
  1. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

İG uzmanlarının İH'ler gibi ücret almaları mümkün değildir. Dediğiniz gibi onlar bir iş yerine 2 saat gider 2000 Tl alır. Bu tamamen serbest piyasada fiyat oluşumu ile ilgilidir. Serbest piyasada bir mal, ürün veya hizmetin arzı o mala, ürüne veya hizmete olan talepten daha düşükse; bu mal, ürün veya hizmetin fiyatı artar. Kısaca hekim sayısı bu işte azdır bu nedenle kıymetlidir. Ama elini sallasan uzmana çarpar. Bu nedenle İG uzmanlarının İH'lerin ücretlerini kıstas alması piyasa ekonomisinin kuralları dikkate alındığında anlamsızdır. 1 Ocak 2014'den sonra İH ücretleri katlayacaktır. Çünkü İH üretme şansı sistemin yoktur ( sıkıysa veterinerler veya diyetisyenler veya eczacılar veya diş doktorları veya biyologlar veya sağlık meslek yüksek okulu mezunları da İH olabilir desinler ). İH olmak için tıp fakültesini bitirmeniz gereklidir. Bu nedenle sayılarını bu kalıpla isteseniz de arttıramazsınız. Sayılarını hızla çoğaltmak istiyorsanız, bence İH tanımı ve adlandırması değiştirilmeli ve tıp fakültesi harici yakın branşlara da bu hak verilmelidir. Diğer yandan İG uzmanı olabilmek için sadece neredeyse ( şu an kapsam dışı olan diğer bölümlere de bu hakkı verirlerse şaşırmayın ) 4 yıllık bir okulu bitirmeniz yeterlidir. Az olan, nadir bulunan değerlidir. 3 yıl içinde İH ler bir kaç saat için 3-4000 tl olabilyor olacak iken İG ler için bu bir kaç yüz ( belki daha az ) TL'ye inecektir. Çünkü her geçen yıl her sınıftan İGU sayısı geometrik olarak artarken, İH sayısı aritmetik olarak bile artmayacaktır. Zaten uzman hekimlerin çoğu bu işle uğraşmıyor. Geriye kalan hekim sayısı doğal olarak daha da azalıyor. Bence genç arkadaşlar İG uzman olmaya çalışacaklarına biraz daha zaman ve para harcayıp hekim olsunlar. Daha karlı olurlar. Zira yakında tezsiz doktora !!! programları da özel üniversitelerde açılır. Doğrudan A için hak kazanırlar.

bademco ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

AYAL yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.İş güv. uzmanlığı artık ayaklar altındadır . makine imal eden firmamda 100 kişi çalışıyor ve burada uzmanlık yapmam için 300 tl verdiler gülermisin ağlarmısın aylık 300 tl.heryer uzman olmuş her gün fabrikanın kapısına en az 3 uzman iş için geliyor .anlayacağınız bu iş başlamadan bitmiştir.

3. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

malesef dediğiniz gibi balon şişti şişti ve sonunda boom

duygutoprak ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  4. zionbarmen

zionbarmen TÜİSAG Üyesi

Ahmet bey öncelikle bende iş güveliği uzmanıyım sonuna kadar katılıyorum. peki OSGB lere ne demek lazım özellikle denizlide 70 tl iş yerleri için risk değerlendirme fiyatı veriyorlar. bunun için ne dersiniz. hekimlik ikinci planda kalır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
  5. zionbarmen

zionbarmen TÜİSAG Üyesi

şuan itibari ile denizlide iş yri hekimliği fiyatları saatlik 100-150 arası değişmektedir. biraz gercekci olalım.

Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
  6. zionbarmen

zionbarmen TÜİSAG Üyesi

şuan itibari ile denizlide iş yri hekimliği fiyatları saatlik 100-150 tl arası değişmektedir. biraz gercekci olalım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. önder hasançavuşoğlu

önder hasançavuşoğlu TÜİSAG Üyesi

ACİLEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ADI ALTINDA BİR ODA KURMAMIZ GEREKİYOR VE TABAN BİR FİYAT BELİRLEMEMİZ GEREKİYOR.YOKSA BU İŞİN SONU HİÇ DE İYİ OLMACAK..

Çağrı Temiz, takomania, mujganasya ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. dogan7

dogan7 TÜİSAG Üyesi

bu iş deki en büyük sorun uzman sayısı ile açılan iş yeri hızı doğru orantılı değil uzman sayısı çığ gibi büyüyor ama işyeri sayısı artmıyor içişleri bakanlığı bu duruma bi dur demeli sürekli kurs sürekli sınav olucaksa bu sertifakanın hiç bi önemi kalmaz

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  9. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Hiç bir işe yaramaz. Bizim menfaatlerimiz dışında her işi yapan ve garip ideolojiler içinde olan İMO nun mühendislik hizmetleri için açıkladığı rakam 2700 tl / ay. 2 katlı 400 m2 ye kadar binalar için 200 TL ye imza atan maalesef meslektaşlarım var. Üstelik aylık değil, bir kereye mahsus. Şantiye şefleri 4857 nin 81. maddesine göre iş güvenliği tedbirlerini almak zorundadır. Yani İSGU nın sorumluluk ortağıdır.

10. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Mesut Bey Merhaba,
    TÜİSAG topluluğu adıan görüşme yapmaya çalıştığımızda Bakanlık yetkililerinin dediği şey resmi bir örgütmüsünüz.Sadece Bakanlık değil ,görüşmeye çalıştığımız herkes bunu söyledi.Bizde burdan yola çıkarak İSAG derneğini kurduk.İ,SAG derneği kurulalı henüz bir kaç ay oldu.Heryere duyuru yaptık ve İSG adına profesyonel olarak ve tüzel kişilik olarak üye kayıtlatı yapabiliyoruz.Sanıyorum siz duyuruyu henüz almadınız.Sİzden ricam en kısa zamanda İSAG derneğine üye olun ve bize katkı verinki sesisimiz kalabalık olarak duyuralım.O zaman sanıyorum bakanlıkla bu tarz görüşmeleri yapabiliriz. www.isag.org .tr üzerinde online kayıt yapabiliyorsunuz.O zmana bu tür çalışmalarda ortak hareket edebiliriz.Saygılar
    Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm:532 232 91 05
    www.isag.org.tr

11. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    Herkes aynı şeyleri söylüyor.Haydi oda olalım,haydi oda kuralım.Değerli meslektaşlarım İSAG derneği ,İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin odası olmak için kuruldu.Şayet sözlerinizde samimi iseniz derneğimiz için gayret gösterirsiniz.Oda kurmak için Bakanlar kurulu kararı gerekiyor.Kararı çıkarttırmak için dernek sayımızı en az 10 bin sayısına çıkarmalıyız.İSAG derneğine üye sayısını hızla artırmazsak asla başarıya ulaşamayız.
    Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN

12. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Bu oda işi gerçekçi değil . Hatta anlamsız. Çünkü zaten TMMBO var. Bence sorun, artık çok geç olmakla birlikte, tıpkı hekimlikte olduğu gibi İş güvenliği Uzmanlığı yapabilme kriterlerini temel mühendisliklerle ile sınırlandırmaktır. Bu alanlarda; inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kimya mühendisliği ,maden mühendisliği ve makina mühendislikleri olmalıdır. Biliyorum bu önerim bir çok kişiyede söylediğim mühendisliklerin dışında oldukları için kızdıracaktır. Ama bu işe bir kalite gelmesi ve çalışanların aldıkları sorumluluklara orantılı kazançlar sağlaması için böyle olmalıdır. Aksi halde, " bu iş başlamadan bitti", " uzmanlık ayaklar altında", " önerilen ücretler çok komik, " , " elini sallasan uzmana çarpıyor", " doktorların sorumluluğu fazla olmamasına rağmen ücretleri uzmana göre çok yüksek" v.s gibi serzenişleri daha çok duyarız. Bu iş bu şekilde teknik bir mantık çerçevesinde sınırlandırılmazsa, hiç kimsenin yakında işletme, iktisat ve hukuk mezunlarına da bu hakkın verilmesi durumunda sesini çıkartmaya bir nedeni olamaz.
    Bir kere daha söylüyorum, saygınlık isteniyorsa, işten kalite bekleniyorsa, ücretler tatminkar olmalı deniyorsa, İGU uzmanı olabilme kriterleri temel mühendislik formasyonları ile sınırlandırılmalıdır. Tıpkı İH olabilmek için olayın tıp fakültesi mezunu olmakla sınırlandırılmış olması gibi.

Çağrı Temiz, Kemal Erdal Çelen ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  13. Uygar Avcı

Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

Çözüm içimizde 2400'den aşağı edilen teklif kabul edilmez ve konu çözülür.
    OSGB de çalışılacaksa 2400 net ücretten alt seviyeden teklif edilen miktar kabul edilmez.
    Tam zamanlı bir işletmede çalışılacaksa tehlike sınıfına göre 2400 - 3500 - 4500 altında ne ücret kabul edilmez.
    Part time çalışılacaksa da bir formül dizayn edilebilir.
    Bilmiorum bu konuda Levent Bey ne düşünüyor. Ya da yasalar ne diyor.
    Yönetmelikçe belirtilen tehlike sınıfına göre ücretler içinde 3 ayrı katsayı belirlenerek çalışma zamanı ile çarpılır ve buradanda ücret belirlenebilir. Bu kamuoyuna deklare edilebilir. Tabi deklare kısmı ne kadar yasal olur onu bilemiyorum. Tavsiye niteliğinde de olsa yapılabilir. Sonuçta Levent Bey bu platformda Uzman arkadaşlarıda OSGB'leri de mağdur etmeden bu tarz bir çalışma yapılabilir.

Tabi benim gibi fikir beyan eden çok kişi olduğunu düşünüyorum...

Saygılar.

arzu_91 ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  14. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Çok güzel konuşuyorsun Ancak UYGULANAMAZ. Yukarıda şantiye şefliğinden bahsettim. Hele İSGU da bir çok mesleğin toplandığı biryer uygulanması gerçekten çooook zor. Ama İSAG bizim İMO gibi olmaz işin üzerinde durur ve cezai yaptırım öngörürse belki.
    Birde yapı denetim örn vereyim. Devlet fiyatları açıkladı. Müteahhit parayı devletin dediği fiyattan yatırıyor. Yapı denetim parayı bankadan çekip anlaşılan fiyatın fazlasını müteahhite geri veriyor. :) Ey milletim Lütfen aklını iyi ve faydalı şeylere çalıştır. Bu hep hile olmasın.

arzu_91, Kemal Erdal Çelen ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  15. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Uygar bey,

Çok güzel söyluyorsunuz da kimse 2400 ün altını kabul etmesin diyorsunuz ama okadar çok işsiz mühendis, teknik öğretmen, kimya, fizik ve biyoloji mezunu varki insanlar mecburun uzmanlığa yönelip azda olsa para kazanmak peşine düşünüyor. Askerden geldiğimde 6 ay iş aradım. Gerçekten o dönemde çok bunalmıştım. İşsizliğin ne demek olduğunu tadanlardanım. Şu anda işim iyi maaşımda iyi, benim işsiz kaldığım dönemde sağolsunlar yardımcı olan ailem destek veren ailem vardı. Evim kira değildi. Yani hayatımı devam ettirebiliyordum. Ama evi kira olan ailesinden desteği olmayan yada durumu kötü olan emin birçok arkadaşımız var bu kişilere 1500 ü kabul etme 2400 ü bekle demek ne kadar doğru. Bu işi kişiler kendisi sağlayamaz. Buna devletin el atması gerekli. Yaptırım gücü olan bir mekanizmanın bu sınırı belirlemesi gerekli. İnsanlardan kendinize bu sınırı koyun demek, bunu beklemek bence mantıksız herkesin tuzu kuru olmayabilir.

arzu_91, dogan7, Kemal Erdal Çelen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Tamamen katılıyorum İSGU da kalite için herkes kendi mesleğinde İSGU yapmalı. Kendi mesleğini icra ederken edindiği yılların tecrübesi, yaşanmışlığı, kazları, yapım tekniklerini, işin ilerleyişini, bir sonraki adımları, çalışanların davranış biçimlerini, umursamazlıklarını ............iyi bildiği için Riskler daha iyi öngörülür. Kimya Mühendisinin ne işi var şantiyede, İnşaat Mühendisinin ne işi var kimyasal madde üreten fabrikada.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  17. Uygar Avcı

Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

Sonuçta riskli bir iş başınıza ölümlü bir iş kazası gelmeden işin risk derecesini kimse algılayamıyor. Elde edilen gelir ile üstümüze aldığımız risk doğru orantılıdır. Basit bir iş değil. Devlet bu işe asla el atmaz çünkü iş güvenliği uzmanlığı memleketin işsizlik oranını düşürüyor.

Şöyle düşünmek gerek. Gün gelir görmediğiniz bir tehlikeden dolayı iş kazası olur işveren sizi yalnız bırakır 1500 kazanmak için uzman olan arkadaşlar ceza mahkemelerinde yargılanır. Bide üstüne tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı.

UĞUR TEMİZ ve arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  18. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

hem fikiriz bencede ucuz olmamalı, benim savunduğum herkesin ben 2400 den aşşa çalışmam demesi imkansız keşke olabilse ama bence imkansız. Yoksa aynı taraftayız ama malesef Türkiye gerçekleri...

arzu_91 ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  19. dogan7

dogan7 TÜİSAG Üyesi

OSGB işi karlı bi iş olmayabilir bu konuda haklısınızda bu işi gönül işi sevda işi diye yapıyorum diyende yalancıdır kimse kar amacı gütmeden bu sorumluluğu almaz :)) bi dünya sosyal vakıf var orda çalışsın kafası rahat olur nasıl doktorluk kutlsa bi meslek ama kimse bedavaya doktorluk yapmıyorsa buda para için yapılan bi iştir

20. dogan7

dogan7 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle çok haklısınız kimine göre 1500 tl para değildir ama kimisi için iyi pardır bu göreceli bi olay hayattan beklentilerine yaşam standartlarına bağlı bi olay o yüzden bu işler düzelmez devletin istatistik kurumu va rkaç işçi kaç işyeri hepsi belli ona göre uzman sayısınıda ayarlamalısn yoksa arz talep dengesi bozulur piyasa çöker

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica