Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Ben 18 Mayıs sınavına girenlerdenim,sınavı kazandığımı anlayınca bir OSGB'ye başvurdum,belge olmadan beni kabul ettiler,3500 tl maaşla tam zamanlı anlaştım,fakat 1 ay dayanabildim.Neresi boşsa oraya gönderiyorlardı,risk analizlerine gönderiyorlardı.1 ay sonunda istifa ettim,bu arada 400 çalışanı olan bir üretim firmasıyla kısmi zamanlı 3000 tl.ye anlaştım.Ayrıca 1 hafta içinde sözleşme imzalayacağım 70 çalışanı olan bir firma ilede 1200 tl.ye anlaştım.10-15 firmanın riskini almaktansa 2-3 firmanın riskini alıp onlarla çalışacağım,ayrıca arada bir eşe-dosta risk analizleri yapıyorum,umutsuz olmayın ,bu işler tecrübe istiyor,tek farkım 20 yıllık çalışan bir makina mühendisiyim
Enfazla 2-3 ay daha bu şekilde çalışırsın sonra, sana verilen parayi fazla bulurlar ve daha düşük bir fiyata baska biri gelip çalışır, haberin olsun...

mechanical

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Enfazla 2-3 ay daha bu şekilde çalışırsın sonra, sana verilen parayi fazla bulurlar ve daha düşük bir fiyata baska biri gelip çalışır, haberin olsun...

Bu firmalar senin bildiğin veya çalıştığın merdiven altı firmalar değil,bu işi benimsemiş,kurumsallaşmış,çalışanlarının sağlığını paradan önde tutan firmalar.Bugüne kadar kurumsal firmalarda çalışmadığın belli oluyor,yaptığım sözleşme 3 yıllık ve ayrılma durumunda iki tarafıda tazminat ödemek zorunda bırakacak sözleşme var,o dediğin kurallar veya bildiğin firmalar gibi kendimi garantiye almadan hiçbir firmada çalışmıyorum,sende bundan sonra bu gibi sözleşme yaparsın veya bu duruma kendini getirebilecek tecrübeye sahip olursun yada bunları başkasından duyarsın

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu firmalar senin bildiğin veya çalıştığın merdiven altı firmalar değil,bu işi benimsemiş,kurumsallaşmış,çalışanlarının sağlığını paradan önde tutan firmalar.Bugüne kadar kurumsal firmalarda çalışmadığın belli oluyor,yaptığım sözleşme 3 yıllık ve ayrılma durumunda iki tarafıda tazminat ödemek zorunda bırakacak sözleşme var,o dediğin kurallar veya bildiğin firmalar gibi kendimi garantiye almadan hiçbir firmada çalışmıyorum,sende bundan sonra bu gibi sözleşme yaparsın veya bu duruma kendini getirebilecek tecrübeye sahip olursun yada bunları başkasından duyarsın
Umarım dediğin gibi olur ben tecrübelerime dayanarak ve gidişata bakarak söylüyorum, bu arada tanımadan merdiven altı firmada çalışıyosunuz demeniz 20 yıllık tecrubeli birine yakişmıyor, yaş ve tecrübe arttikca bunlari söyleme hakkı doguyor heralde, ben 12 senedir kendi alaninda dünyada ilk 5 te olan bir firmada çalışıyorum, bilginize...

mechanical

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Umarım dediğin gibi olur ben tecrübelerime dayanarak ve gidişata bakarak söylüyorum, bu arada tanımadan merdiven altı firmada çalışıyosunuz demeniz 20 yıllık tecrubeli birine yakişmıyor, yaş ve tecrübe arttikca bunlari söyleme hakkı doguyor heralde, ben 12 senedir kendi alaninda dünyada ilk 5 te olan bir firmada çalışıyorum, bilginize...

Böyle bir firmada çalışıyorsan,20 yıllık bir mühendisin dediğin şartlardaki firmalarda çalışmayacağını veya 3500-4000 tl.aldığım Osgb'yi bırakıp,kendimi garantiye almadan 2-3 ay için yeni bir firmaya gidip sözleşme imzalanmayacağını anlaman lazim,ayrıca 20 yılın çalışması değil mesleki birikimlerle bunu söylüyorum.Bende 22 yıllık çalışmanın son 10 yılını Türkiye'nin en büyük 3 inşaat firmasından birinde yurtdışında mekanik şantiye şefi olarak çalıştım.Şantiye şefi olarak çalıştığım için burada aldığım sertifika yeni olmasına karşı bu işle ilgili aynı konularda uzun yıllardır uygulama yapmış biriyim,Bu işi yapmanın riskleri fazla,birde sözleşmesiz bu işi yaparsanız maddi açıdanda riskleri almış olursunuz,başarılar

dr_ferit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar, yeni kurulacak osgb firmasında beraber çalışacağım isg uzmanı arkadaşa ( maden müh. ve c sınıfı isg uzmanı ) ortaklık teklif ettim ve ortaklık teklifim de net karın %25 i. kurulum aşamasında yapılacak masrafında %25 ini ödemesi şartı ile. ikimiz de maaş almadan çalışacağız ve net kar ne ise ona göre para alacağız. ben %25 kar ortaklığını maaşşız bir ortamda yerinde buluyorum. sizin görüşleriniz benim için çok değerli. lütfen realist yorumlar yapınız. şimdiden çok teşekkürler.

mehmet3207

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kuruluşta maliyetin yüzde 25 i kaç yapıyor.? ve yüzde 50 senin diğeri 2 kişinin ,mantıklı ama üç yabancı anca askerde bir araya gelir ve şafak coni maykıl oldumu kimse kimseyi tanımaz ,şahsen ben öyleydim. en iyi yol tek başına çıktığın yoldur

dr_ferit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
kuruluşta maliyetin yüzde 25 i kaç yapıyor.? ve yüzde 50 senin diğeri 2 kişinin ,mantıklı ama üç yabancı anca askerde bir araya gelir ve şafak coni maykıl oldumu kimse kimseyi tanımaz ,şahsen ben öyleydim. en iyi yol tek başına çıktığın yoldur

hayır %75 i benim %25 i isg uzmanının.

koçyiğit_kayhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar tecrübe, tecrübesi olanlardan fikir almakla edindiğin bilgileri sahaya yansıtmakla olur. Bence işi en iyi yapayım ve ne ben ne işçi ne işveren sıkıntıya girmesin diyorsan. işini iyi yap eksik bilgi belge vs var mı yok mu kafana takıldıysa mevzuatı uzun uzadıya bak incele. bu konuda tecrübeli insanlara gösterebiliyorsan göster yada sözlü danış. bir işie çok uzun zaman ayırırsan zamanından çalmış olmaz aksine diğer işlerin için zaman kazandırmış ve daha fazla bilgi birikimine sahip olmuş olursun. Uzman fiyatlarına gelince sabırlı olmak, sorumluluklarını bilmek karşılaşacağın sıkıntıları iyi bilmek ve ona göre bir fiyat biçmen gerekir. Mehmet ÖZKAN Arkadaşımızın söylediği fiyatları çok uçuk bulmamak gerek, gün ay hesabı yapmamak gerek. Benim emeğimin karşılığı bu dediğinde diğer arkadaşlar saygı duyması gerekirken sen nasıl bu kadar istersin gibi sorgulamaya başladı. En düşük uzman ücreti 2500 tl nin altında olmaması lazım. İşi lisansı bölümü diye ayırmaktansa en iyisini kim yapıyorsa uzman odur diye nitelendirmek en güzelidir. Saygılar

inandurdu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bana osgb de kurucu teklifi geldi biri 3000 verdi biri 3500 ikisinide reddettim. Bütün işi ben bağlayacam adamın işi için uykularım kaçacak, risk analizleri yapacam, eğitim verecem, prosedür oluşturacam evrak oluşturacam. 6000 istedim vermediler olmaz dedim. ama işyeri hekimine en az 10000 vermeyi biliyolar. Peki bi işyeri hekimi iş bağlayabiliyo mu, mevzuatı biliyo mu? bütün işi biz yapıyoz sorumluluğu biz alıyoz ama paraya gelince yok

Katılıyorum kardeşim aynı durumu ben de yaşadım. DR kazancın yarısından fazlasını alıyor işi de ben yapıyorum. Canları cehenneme :)))

oner_67

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1250 tl verilmesine rağmen kabul edilmedim diye üzülen arkadaşıma hak veriyorum. kabul etmeyin o maaşları diyen arkadaşlar maalesef bunu bu şekilde durduramaz serbest piyasa ne kadar uzman o kadar düşük ücret doğanın kanunu. Ancak burada bir sürü arkadaş maaş olayını tartışıyor bence öncelikli yapılması gereken mesleki örgütlenme ve bu işin asgari ücretinin belirlenmesi başka çare yok. şu anda osgb sayısı az onay bekleyen çok sayıda osgb var ve çoğaldıkça daha düşük ücret verilecek işletmelere dolayısıyla uzmnalara. mesleki örgütlenme şart!

hasan Akyıldız

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar para çok da önemli değil. İsterseniz bedava yapın.
Fakat ne yapıyorsanız hakkını vererek yapın.
Mevzuatı bilin ve OSGB lerin mevzuatı baypas etmesine müsaade etmeyin.
Diretin. Nasılsa bedavaya çalışıyorsunuz.
Aksi takdirde işverenin, osgb nin, işçinin ve de sizin başınız ağırır.

Ucuz çalıştığınız için en çok meslek örgütünden kınama yersiniz.
Lakin mevzuat dışında takılmaya başladığınızda bunun bedeli ağır olabilir.
OSGB veya işveren sizi yönetmesin, siz onları yönlendirin. Bunu yapmak zorundasınız çünkü.

Uygar Avcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bakıyorum da bazı arkadaşlar sürekli maaşlar konuşuluyor diyorlar. Kimse bu mesleği hayrına seçmiyor. Hayır yapmak isteyenler çeşme yaptırmalı bence. Herkesin kendine göre bir kariyer planlaması hayat standartlarını yükseltme isteği vardır. Ama uzman sayısı arttıkça ve az maaşları kabul ettikleri sürece yapılan kariyer planlamaları boş gözüküyor...

coşkun hançer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
örgütlenme şart. bende katılıyorum bu söze. sınavın ne kadar stres, zor, bunaltıcı olduğunu demeye gerek yok. işin riskide cabası. bence devlette olaya el atmalı yanı. maaş olayı, yönlendirme. birlik olmamız şart.

Sait isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bi kasap bile marketlerde 3 bin liranın altında çalışmazken, biz insan hayatıyla alakalı böyle bir mevzuda belkide tüm hayatımızı riske atıyoruz.. 1500 tllere anlaşma yapacak olan arkadaşlar lütfen bu mesleği ayaklara düşürmeyin... siz düşürdükçe başka birileride ben 1250 ye çalışırım deyip sizi işinizden edecek.. lütfen yapmayın... Bence bir öğretmen bile 2000 tl'den yüksek maaş aldığı bir ortamda her ne şartla olursa olsun bu işin tabanı 2000 tl olmak zorunda... Kabul etmeyinnnn, az sabredin piyasanın yükseldiğini göreceksiniz, çünkü o adam zaten bize 1500 tl teklif ediyorsa kendisi bizim üzerimizden en az 2000 tl kazanıyor...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bi kasap bile marketlerde 3 bin liranın altında çalışmazken, biz insan hayatıyla alakalı böyle bir mevzuda belkide tüm hayatımızı riske atıyoruz.. 1500 tllere anlaşma yapacak olan arkadaşlar lütfen bu mesleği ayaklara düşürmeyin... siz düşürdükçe başka birileride ben 1250 ye çalışırım deyip sizi işinizden edecek.. lütfen yapmayın... Bence bir öğretmen bile 2000 tl'den yüksek maaş aldığı bir ortamda her ne şartla olursa olsun bu işin tabanı 2000 tl olmak zorunda... Kabul etmeyinnnn, az sabredin piyasanın yükseldiğini göreceksiniz, çünkü o adam zaten bize 1500 tl teklif ediyorsa kendisi bizim üzerimizden en az 2000 tl kazanıyor...
tabi yaa polis alıyo öğretmen alıyo 2000 in üstünde ama 1500 liraya çalışırım diyen piyasayı düşüren uzmanlarda var bizim şirketede geldi öyle bi tanesi bence 2000 bile az bu söylediğim mesleklerden kesinlikle fazla almamız lazım

mehmet3207

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
osgb 500 yapıyo ben 300 diyorum,o şirket 5000 diyor ben 3500 diyorum osgb leri canını yakıyorum sizde onlarla uğraşın kapattırın ,ben bile 50000 nufüslü yere osgb yi sokturtmuyorum,,,,seve seve uğraşıyorm herkesi bireysel çalışmaya sevk ediyorum tabi iş yeri hekimi olan 50 üstü yerlere ve risk analizine

coskun_coruh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
osgb 500 yapıyo ben 300 diyorum,o şirket 5000 diyor ben 3500 diyorum osgb leri canını yakıyorum sizde onlarla uğraşın kapattırın ,ben bile 50000 nufüslü yere osgb yi sokturtmuyorum,,,,seve seve uğraşıyorm herkesi bireysel çalışmaya sevk ediyorum tabi iş yeri hekimi olan 50 üstü yerlere ve risk analizine

peki detaylı aktarır mısın ne yaptırıyorsun da osgb sokmuyorsun oraya ve herkesi serbest çalışmaya nasıl sevk ediyorsun

markara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Dört yıllık üniversite bitirdiniz mühendis oldunuz, elinizde bir değer var. Üstüne bir de Kursa gidip sınav da başarılı olarak iş güvenliği uzmanı oldunuz, olduk. Mühendis olarak bir işe başladığınızda ne kadar maaş alacaktınız, üstüne koyduğunuz değerle ne kadar maaş almaya razısınız. Aldığınız maaşla yaptığınız işin hakkını vereceğinize inanıyor musunuz, verebilecek misiniz.
Bulunduğunuz ortama, topluluğa, gruba, mevkiye vs. değer katın, katmaya çalışın. Altının değeri bellidir, demirle aynı olmaz.
Küçük şehirleri bilemiyorum ama büyük şehirler de çalışanına 2000 tl maaş veren bir osgb nin İGU maliyeti 5-6 bin lira kadar olur. Maliyetin iki katı kadar da ciro olur yada olmalı diyelim. İş görüşmesine giderken bu bilgiler aklınız da olsun.
İşveren her zaman daha ucuzunu bulmaya çalışır. Daha fazla vereyim diye hiç uğraşmaz :) daha fazla kazanayım diye uğraşır.
Hep patron kazanmasın, herkes kazansın, bunu yapmakta sizin elinizde. Değerinizi kendiniz belirleyin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.