Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

uzman_26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bakalım hayırlısı .. ses seda kesildi vaz geçtiler belki sanki keyfi birşey böyle düşünüp duruyorlar işte yada benden daha ucuza çalışacak birini bulmuştur.

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
o yüksek ücetleri adamlar mühendislik mezununa veriyor.teknik elemanlara değil(fizik kimya ve teknik öğretmen mezunlarına vermezler o paraları)bir taşta iki kuş misali işletmelerinde hem mühendis hemde isg uzmanı bulunduruyor 1500 tl den iki iş için 3000 tl veriyor.ama teknik elemanı ne diye alacak sadece uzman olarak....

kendinizi fazla benımsemeyın muhendıs olarak ben bir fizikçiyim ve belgemde iş güvenliği uzmanı yazıyor. sizin dediğiniz gibi teknık eleman değil teknık eleman 2yıl üni okuyanlara denıyorr.. ustelık bı çok muhendıs uzmanlık sınavını dahı alamamışken çok şükür Allah ' a ben bir fizikçi olarak danışmanlık firması kurup benı fazlasıyla ıhya eden para kazanıyorum.. istediğin kadar muhendıs ol bıde ustune yuksek yap doktora yap kendını geliştiremedıkten sonra neye yarar.. anca başkalrını kuçümsemende sana yardımcı olur (!!!)

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şimdi ben kabul mu edeyim tehlikeli/77kişi/2,5 gün=800 tl
herkes kendi yaşam ve ortam şartına göre haklı bunun bir orta yolu bulunmalı.
Yetkililer düzgün bir hesap ile saatlik yada günlük adam akıllı bir ücret belirlemeli ve böyle insiyatife bırakılmamalı kim ne kadara tutturursa şeklinde giden bir sektör uzun süre dayanmaz yine işveren kazanacak:(

ayda 2.5 gunde ben olsam kabul etmez 1000 tl artı kdv için işin oldukça ciddi oldugunu anlatırdım.. birde prosedürde evet 19.25 saat ediyor ama sen diyeceksın işin yoğunluguna göre bakarsınız 4gun 5gun çalışıcam. işim burdan çıkınca bıtmeyecek evdede devam edıcek benım mesulıyetımde olucak tarzındaa.. bakın o zaman 1200tl bıle alırsınız.. kendınızı ciddiye aldırın..

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
o yüksek ücetleri adamlar mühendislik mezununa veriyor.teknik elemanlara değil(fizik kimya ve teknik öğretmen mezunlarına vermezler o paraları)bir taşta iki kuş misali işletmelerinde hem mühendis hemde isg uzmanı bulunduruyor 1500 tl den iki iş için 3000 tl veriyor.ama teknik elemanı ne diye alacak sadece uzman olarak....

doktor bey bu yeni iş alanı uzmanlık artık mühendis ile teknik eleman arasındaki farkı kaldırmış durumda kişi çok iyi biir mühendis olabilir fakat belki bir teknik eleman kadar isg konusuna hakim değildir.kaldı ki teknik öğretmenlerin pedagojik formasyonu olması nedeniyle kişilerle iletişimi vereceği eğitim ve öğretimi bir mühendisten çok daha iyi olacaktır kanaatindeyim

Mehmet ÖZKAN,
Bakanlık İSG Uzmanlığı Belgesi için kanunda bir adlandırma yapmış ve bu belgeyi tüm mühendisler ile teknik eleman olarak adlandırdığı Fizik, Kimya ve Teknik Öğretmenlere hak sağlamış... Bana göre bir isimlendirme hatası yapılmış. (Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım) Zira Fizik ve Kimya Lisans bölümü de 4 yıl eğitim alıyor, mühendislikler de aynı şekilde. Bilindiği gibi yüksekokul mezunu olanlar 2 yıl eğitim alırlar ve eğer aldıkları eğitim teknik eğitim ise onlara TEKNİSYEN ünvanı verilir. Teknik Eleman ile teknisyen'in kelime anlamı aynıdır. (Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var.

Mühendis'in tanımını yapacak olursak; mühendis kelimesini mü - hendis kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Hendese arapçada matematiğin şekil bilgisi anlamındadır. Mühendese zamanla Mühendisûn ve mühendis olmuştur. Şekil bilgisi bilen kişiler geometri bilir ve bu bilgiyiyi işlerinde tatbik eder. Mü kelimesi de yapan eden anlamına gelmesi için kelimelerin başına konur.

İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elekronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.

Daha kısa açıklanacak olursa Teknik Uzman'a Mühendis denir. Teknisyenler (2 yıl eğitim almış olan) Teknik Uzman'a bağlı olarak (4 yıllık eğitim almış olan) çalışırlar. Fizik ve Kimya Lisans Bölümünde okuyanlar da kendi branşlarının Mühendisliğindeki teknik derslerin pek çoğu ortak derslerdir. Şimdi birine Teknik Uzman statüsünde olurken diğerine Teknik Eleman demek yanlış olur kanaatindeyim.
Tekrar başa döneyim. Kimya ve Fizik Lisans Mezunu olanların bu durumda Teknisyenler ile aynı kategoride gösterilmesi bence yanlış. Tıpkı 4 yıllık fakülte mezunlarının askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi ama teknisyenlerin yedek subay olarak yapamaması gibi...
İlerleyen zaman içerisinde gerekli argümanları toplayıp bir de bu hususta meslektaşlarımla bir kamuoyu oluşturarak gereken girişimi yapmak ve bana göre bir tanımlama hatası olan bu yanlışlığın düzeltilmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Şimdi ise asıl konuya gelelim.

Yukarıda aynen şöyle demişsin "o yüksek ücetleri adamlar mühendislik mezununa veriyor.teknik elemanlara değil(fizik kimya ve teknik öğretmen mezunlarına vermezler o paraları)bir taşta iki kuş misali işletmelerinde hem mühendis hemde isg uzmanı bulunduruyor 1500 tl den iki iş için 3000 tl veriyor.ama teknik elemanı ne diye alacak sadece uzman olarak..."

Yaptığın yorumdan özel sektörde çok fazla iş tecrüben olmadığını düşünüyorum. Zira yorumundan Fizik ya da Kimya mezunlarının Mühendislerden farklı bir kategori olduğunu vurguluyorsun ve az önce kanunu hazırlayıp adlandırmayı yapanların yaptığı hatayı yapıyorsun (bana göre). [Bu arada ben de Mezitli'de ikamet ediyorum] Sana ciddi boyutlarda üretim yapan pek çok fabrikada küçümsediğin Fizik ya da Kimya Lisans mezunu müdür ya da üst düzey yönetici pozisyonunda olan yerleri Adana ve Mersin'de sayabilirim...
Ama Fizik ve Kimya bölümü mezununun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeyen bir işveren tabi ki işte o zaman yorumundaki gibi değerlendirir.

Eğiticiliğe gelince, tabi ki Pedagojik Formasyon sahibi olanların iletişim avantajı gözardı edilemez ama bu her teknik öğretmen de bu işi çok iyi yapar anlamına gelmez. Zira pek çok öğretmen bilirim daha 2 kelimeyi biraraya getirmesini bilmezler ama nasıl öğretmenlik yaparlar orasına hala akıl sır erdirememişimdir... (Eşim öğretmen olduğu için Milli Eğitim camiasıyla iç içe durumdayım.)

Yazdıklarımla seni rencide etmek istemedim, yanlış anlaşılmamayı umarım.
Selamlar...

uzman_26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ayda 2.5 gunde ben olsam kabul etmez 1000 tl artı kdv için işin oldukça ciddi oldugunu anlatırdım.. birde prosedürde evet 19.25 saat ediyor ama sen diyeceksın işin yoğunluguna göre bakarsınız 4gun 5gun çalışıcam. işim burdan çıkınca bıtmeyecek evdede devam edıcek benım mesulıyetımde olucak tarzındaa.. bakın o zaman 1200tl bıle alırsınız.. kendınızı ciddiye aldırın..
Haklısınız benim işverenim bu konuda bastırmalı biraz teklif isteyenlere gönderdiğimiz rakamları begenmiyor adamlar şaka gibi bir iş bu bakalım ev geçindirirsek ne ala

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mehmet ÖZKAN,
Bakanlık İSG Uzmanlığı Belgesi için kanunda bir adlandırma yapmış ve bu belgeyi tüm mühendisler ile teknik eleman olarak adlandırdığı Fizik, Kimya ve Teknik Öğretmenlere hak sağlamış... Bana göre bir isimlendirme hatası yapılmış. (Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım) Zira Fizik ve Kimya Lisans bölümü de 4 yıl eğitim alıyor, mühendislikler de aynı şekilde. Bilindiği gibi yüksekokul mezunu olanlar 2 yıl eğitim alırlar ve eğer aldıkları eğitim teknik eğitim ise onlara TEKNİSYEN ünvanı verilir. Teknik Eleman ile teknisyen'in kelime anlamı aynıdır. (Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var.

Mühendis'in tanımını yapacak olursak; mühendis kelimesini mü - hendis kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Hendese arapçada matematiğin şekil bilgisi anlamındadır. Mühendese zamanla Mühendisûn ve mühendis olmuştur. Şekil bilgisi bilen kişiler geometri bilir ve bu bilgiyiyi işlerinde tatbik eder. Mü kelimesi de yapan eden anlamına gelmesi için kelimelerin başına konur.

İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elekronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.

Daha kısa açıklanacak olursa Teknik Uzman'a Mühendis denir. Teknisyenler (2 yıl eğitim almış olan) Teknik Uzman'a bağlı olarak (4 yıllık eğitim almış olan) çalışırlar. Fizik ve Kimya Lisans Bölümünde okuyanlar da kendi branşlarının Mühendisliğindeki teknik derslerin pek çoğu ortak derslerdir. Şimdi birine Teknik Uzman statüsünde olurken diğerine Teknik Eleman demek yanlış olur kanaatindeyim.
Tekrar başa döneyim. Kimya ve Fizik Lisans Mezunu olanların bu durumda Teknisyenler ile aynı kategoride gösterilmesi bence yanlış. Tıpkı 4 yıllık fakülte mezunlarının askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi ama teknisyenlerin yedek subay olarak yapamaması gibi...
İlerleyen zaman içerisinde gerekli argümanları toplayıp bir de bu hususta meslektaşlarımla bir kamuoyu oluşturarak gereken girişimi yapmak ve bana göre bir tanımlama hatası olan bu yanlışlığın düzeltilmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Yukarıda aynen şöyle demişsin "o yüksek ücetleri adamlar mühendislik mezununa veriyor.teknik elemanlara değil(fizik kimya ve teknik öğretmen mezunlarına vermezler o paraları)bir taşta iki kuş misali işletmelerinde hem mühendis hemde isg uzmanı bulunduruyor 1500 tl den iki iş için 3000 tl veriyor.ama teknik elemanı ne diye alacak sadece uzman olarak..."

Yaptığın yorumdan özel sektörde çok fazla iş tecrüben olmadığını düşünüyorum. Zira yorumundan Fizik ya da Kimya mezunlarının Mühendislerden farklı bir kategori olduğunu vurguluyorsun ve az önce kanunu hazırlayıp adlandırmayı yapanların yaptığı hatayı yapıyorsun (bana göre). [Bu arada ben de Mezitli'de ikamet ediyorum] Sana ciddi boyutlarda üretim yapan pek çok fabrikada küçümsediğin Fizik ya da Kimya Lisans mezunu müdür ya da üst düzey yönetici pozisyonunda olan yerleri Adana ve Mersin'de sayabilirim...
Ama Fizik ve Kimya bölümü mezununun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeyen bir işveren tabi ki işte o zaman yorumundaki gibi değerlendirir.

Eğiticiliğe gelince, tabi ki Pedagojik Formasyon sahibi olanların iletişim avantajı gözardı edilemez ama bu her teknik öğretmen de bu işi çok iyi yapar anlamına gelmez. Zira pek çok öğretmen bilirim daha 2 kelimeyi biraraya getirmesini bilmezler ama nasıl öğretmenlik yaparlar orasına hala akıl sır erdirememişimdir... (Eşim öğretmen olduğu için Milli Eğitim camiasıyla iç içe durumdayım.)

Selamlar...
Sevgili Fasih Bey;
Değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim...
Yapmış olduğunuz tespitlerin bir kısmı çok doğru ve yerinde, özelliklede benim iş tecrübem hakkındaki tespitiniz çok etkileyici..adeta 12 den vurmuşsunuz, ama 2 yıllık MYO mezunları Tekniker meslek lisesi mezunları da Teknisyen diye unvanlandırılmaktadır.
Biz teknik öğretmenlerin de herhangi bir ünvanı bulunmamaktadır ki Teknik Öğretmenler bir dernek kurarak seslerini duyurmaya çalışmaktalar ve her fırsatta orda burda eylem yapmaktalar ,sırf unvanlarına kavuşabilsinler diye.
Mühendis gibi hesaplama yapıp tekniker gibi tezgah başında operatörlük yapabilmekteyiz ama halen bir unvanımız yok.
Mersin ve Adana'daki sanayiciler hakkında diğer yorumlarımı okumuş olsaydınız beni daha iyi anlardınız.Küçümseme olayına gelincede bundan Allaha sığınırım...doğum yerim mersindir ve halen burda ikamet etmekteyim.Mersin'de iş imkanı bulamadım bulduğum yerde de en fazla 1000 tl veriyorlar.
Garsonlar bile 50 tl yevmiye alıyor bu şehirde...bana bir çok yer sayabileceğinizden bahsetmişsiniz sizinle samimi bir dost arkadaş olsaydım Recep İvedik tiplemesiyle cevap verip SAY LAN! derdim ama şimdi size olan saygımdan bunu söylemiyorum.
benim mersin sanayicisi hakkında bir tabirim var onu söyleyeyim ''mersin sanayicisi ölü . ,mezar talancısıdır''ben cnc proğramcısı cad cam uzmanı tornacı frezeci olarak bu şehirde iş aradım verdikleri para asgari ücret bile değil.nerde benim emeğimin karşılığı şimdi...emeklilerin gayri meşhurcuların ve inşaatçıların şehri mersinden bu yüzden tiksindim.saygılarımı sevgilerimi sunarım

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Mehmet ÖZKAN,

Selamlar...
Arkadaşım siz yola mühendis olacağım diyerek çıkmışınız o beğenmeyip küçüsediğiniz teknik elemenlar isg uzmanı olarak çıkmış yola ve 2 yıl boyunca uzmanlığın her türlü dersini görmüş ve işe hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim.

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım siz yola mühendis olacağım diyerek çıkmışınız o beğenmeyip küçüsediğiniz teknik elemenlar isg uzmanı olarak çıkmış yola ve 2 yıl boyunca uzmanlığın her türlü dersini görmüş ve işe hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim.
Evet aslında ben sanayicilerin olaya hangi gözle baktığını belirtmek istemişken ,sanki bunlar benim düşüncelerimmiş gibi söylemişim ,kendimi yanlış ifade ettiğim için mühendis olmayan herkesten ÖZÜR DİLERİM...

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yaaa bırak bi muhendiss veya olmayan laflarınııı biz uzmanızz burda lutfen uzmanlık meseleleri tartışsın kalkıp orataya bı taş atıosun sinir geriosunn.

Murat Yondem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bazı uzmanlar 1250 liraya tam zamanlı çalışıyor, bazıları da günlük 800 lirayı az buluyor . Bu insanlar farklı dünyalarda yaşıyor sanırım. Düz bir hesap yaparsak sizin mantığınıza göre ayda 20.000 lira az öyle mi :) Emeğinize biçtiğiniz fiyat takdire şayan doğrusu. Umarım hep böyle başarılı ve emin adımlarla ilerlersiniz. Maaşınızı sormam da bir sakınca var mı acaba ? Türkiye de hangi kurumsal holding ya da şirketler grubu veriyor bu maaşı merak ettim doğrusu. Biz sürünüyoruz 3000 lira maaşlarla.
Günlük 800 liradan hesaplamıştım ben yalnız :) Hani siz günlük 800 lirayı az bulmuştunuz ya :)
Arkadaşlar 20.000 TL bu iş için ancak yeter. Hepimiz mühendisiniz. Hesap biliyorsunuz. Vergi, benzin, kira, sekreter, Mali müşavir ücreti derken 20.000'den 7-8 bin ancak kalır. Bu kadar rakamda bu işin hakkıdır. Unutmayın tüm sorumluluğu siz alıyorsunuz.

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Osgb de B sınıfı uzman ortalam ne kadar maaş alıyor. Aralık olarak 3500-8000 denmiş !!! bu aralıkları biraz daha daraltsak daha bilgilendirici olur. atıyorum tanıdıklarınız ne kadar alıyor. 5000? 7000?

Osgblerde gerçekten kendinizi geliştiremiyorsunuz. Yada kendini geliştirende kaliteli bir A sınıfının yanında takılarak geliştiriyor. Osgb sizi işe aldıktan sonra hadi yallah git şuraya buraya yap işini diyor. Yine kendinizle baş başasınız.

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Osgb de B sınıfı uzman ortalam ne kadar maaş alıyor. Aralık olarak 3500-8000 denmiş !!! bu aralıkları biraz daha daraltsak daha bilgilendirici olur. atıyorum tanıdıklarınız ne kadar alıyor. 5000? 7000?

Osgblerde gerçekten kendinizi geliştiremiyorsunuz. Yada kendini geliştirende kaliteli bir A sınıfının yanında takılarak geliştiriyor. Osgb sizi işe aldıktan sonra hadi yallah git şuraya buraya yap işini diyor. Yine kendinizle baş başasınız.
ne sandın sen otur burda takıl ,biz bi gidip gelelim senin payınıda verelimmi diceklerdi cukkacukka

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ne sandın sen otur burda takıl ,biz bi gidip gelelim senin payınıda verelimmi diceklerdi cukkacukka
Arkadaş niye soruya soruyla cevap veriyorsun anlamıyorum ki.. Yorumun yoksa bilmiyorsan konuşma. Ne kadar teknik öğretmensin iletişim seviyen nedir anlaşıldı. İşte mühendisler teknik eleman arasındaki fark :D

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaş niye soruya soruyla cevap veriyorsun anlamıyorum ki.. Yorumun yoksa bilmiyorsan konuşma. Ne kadar teknik öğretmensin iletişim seviyen nedir anlaşıldı. İşte mühendisler teknik eleman arasındaki fark :D
Ne alakası var konuyu buralara taşıyorsunuz? Boş yere tartışma açıyorsunuz . Şimdi bizde size cevap versek uzayıp gidecek, Unutmayın burada hepimiz uzmanız bir bütün olarak hareket etmemiz gerekmezmi?

E

eda2

Guest

hadi ya! ben de osgb de çalışırsam tecrübe edinirim sanıyodum. peki tecrübeyi nasıl edinceğiz?? osgb işi bilmeyeni neden görevlendirir ki!

Grizabella

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben aynı zamanda işverenim. Istanbul'daki işyerime yemek + temizlik işi için ilkokul mezunu 1000 TL net maas + yol parası + sgk'ya eleman zor buldum. Gorusmede bu maası beğenmeyip gidenler oldu. 1 gunluk ev temizliğine de 100 TL'ya geliyorlar, yemek ve yol parası hariç. Daha fazla ornek vermeye gerek yok sanırım.

serkanbey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben aynı zamanda işverenim. Istanbul'daki işyerime yemek + temizlik işi için ilkokul mezunu 1000 TL net maas + yol parası + sgk'ya eleman zor buldum. Gorusmede bu maası beğenmeyip gidenler oldu. 1 gunluk ev temizliğine de 100 TL'ya geliyorlar, yemek ve yol parası hariç. Daha fazla ornek vermeye gerek yok sanırım.
hocam güzel yazmışsın örneği peki sence ne olmalı bu işin bedeli..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.