Soru Osgb'de Kurucu Hekim Özel Hastanede De Çalışabilir Mi?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında nurcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. serdar efe

    serdar efe TÜİSAG Üyesi



    ben özel muayenehane hekimiyim OSGB açıp her iki yerde de çalışabilir miyim diye sözel sordum o konuda yasada açık var dilekçe verin dediler. işyeri hekimliği ile ilgili yönetmeliğin eli kulağında sanırım her an resmi gazeteye düşebilir. aslında her kes onu bekliyor biraz da, OSGB açma kriterleri kolay da 8000 tl kadar harç varmış artmadı ise



     
  2. m.bice

    m.bice TÜİSAG Üyesi



    Bildiğim kadarıyla sadece 57 saat yarı zamanlı işyeri hekimliği yapabilirsiniz.OSGB açıp çalışamazsınız.



     
  3. eren-ahmet

    eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

    OSGB de kurucu olarak tam zamanlı çalışma zorunluluğu var bu zaten madde 12 de açıklanıyor

    bunun dışında ise 217 saatlik çalışma baz alınarak çalışılabiliyor
    özel hastahanede 120 saat nöbet tutan ve ssk sı 120 saat üzerinden yatan doktorlar kalan sürelerini iş yeri hekimliğinde kullanabiliyorlar kamuda da bu böyle ancak kamuda fark 180 saatin dışındaki süresini yine kendi içindeki mevzuat ve görevlendirme yazısıyla başka bir kamu kurumunda iş yeri hekimi olarak değerlendirebiliyor

    bakanlık bu konuda daha hekimler ile ilgili çalışmalara yeni başladı taslakta yayınlanmak üzere bildiğiniz gibi hekim çalışma saatleri düşürülüyor onun için 217 saate kadar kalan süreyi yani farkı dışarıda değerlendirilmesine izin verecekler diye duyum aldık

    ancak yine altını çiziyorum OSGB kuruculuğu başka bir şey bu konuda kalan saatleri ile başvurup onay alamayan arkadaşlar var

    eğer böyle olmasa OSGB kurulma mantığına yada hekimlerin OSGB bünyesinde verimli çalışma mantığına aykırı olmazmı

     
  4. tevfik türkmen

    tevfik türkmen TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar merhaba.Özel bir şirkette tam zamanlı işyeri hekimliği yapıyorum. Part time özel hastanede çalışabilir miyim?Bu konuda bilgisi olan var mı?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. kalitek

    kalitek TÜİSAG Üyesi

    Çevremizde örnekleri var.Çalışıyorlar.Bakanlık bunu fark ederse ne yapar oda ayrı bir mesele!

     
  6. uzakkk

    uzakkk TÜİSAG Üyesi

    OSGB kuruluşunda görev alan kurucu işyeri hekimleri tam gün sözleşmeleri nedeniyle başka bir yerde çalışamazlar....(Kurucu oldukları için). Diğer işyeri hekimlerinde durumu aşağıda görebilirsiniz...
    Tamamen işyeri hekimliği yapan serbest hekimler, ayda fazla mesailer de dahil olmak üzere 217 saate kadar işyeri hekimliği yapabiliyor.Bu sürenin hesabında, çalışılan işyerine ve işçi sayısına göre saat hesaplamaları yapılmalıdır.
    Döner sermayesi olmayan kamu kurumunda çalışan veya özel sağlık kuruluşlarında tam gün çalışan hekimler de part time işyeri hekimliği yapabilmektedirler.Bu hekimlerin ayda 160 saat çalıştıkları göz önüne alındığında, 217 saatten 160 saat çıkarıldığında, ayda 57 saat işyeri hekimliği yapabilecekleri görülmektedir



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    eren-ahmet bu yazıya teşekkür etti.
  7. kalitek

    kalitek TÜİSAG Üyesi

    Usul bu şekilde olabilir.Benim dediğim tam zamanlı bir OSGB de kurucu olan işyeri hekimi aynı zamanda özel bir hastahanede nöbet tutması vb. ekstra işlerdede çalışabiliyor.

     
  8. alı turan altun

    alı turan altun TÜİSAG Üyesi

    ben özel hastahanede nöbet usulu acilde çalışıyorum (hastahanenin kadrolu doktoruyum)aynı zamanda başka şehirde başka bir firmanın tam zamanlı işyeri hekimliği yapabilirmiyim

     
  9. putamen

    putamen TÜİSAG Üyesi

    Kesinlikle yapamazsın.. yapmaya kalkışman hem OSGB nin kapanmasına hem de senin İş yeri hekimliği belgenin iptaline kadar gidebilir.. Şu anda tam anlamıyla denetlemeler başlamadı.. Ocak 2014 ten itibaren denetimler sıklaştırılacak..

     
  10. putamen

    putamen TÜİSAG Üyesi

    Bir işçi bu doktor bile olsa 2 yerde full time çalışamaz.. Bu İş kanununa aykırıdır. İSG yasanın mantığına da aykırıdır. bu yasada işçi sağlığını korumak için çıkarılmış ama bir işçi 2 yerde full time çalışıyor.. bakanlık kendi çıkardığı kanun ile çelişmez diye düşünüyorum.

     
  11. putamen

    putamen TÜİSAG Üyesi

    par time özel hastanede en faz 37 saat çalışabilirsiniz..

     
    Mahmut Işık bu yazıya teşekkür etti.
  12. drangelman

    drangelman TÜİSAG Üyesi

    Nurcan Hanım aslında çok güzel bir soru sormuş.çünkü benzer durumda olan bir çok kurum olduğunu biliyorum.
    ancak soruya herkes biraz olur yada olmaz modunda cevap vermiş.

    şimdi müsadenizle konuya ben dahil olayım.
    çünkü 1 hafta içinde ruhsat almak için Bakanlığa gidicem.

    öncelikle aşağıda yazılan maddeyi lütfen iyi ve düzgün yorumlayalım.
    Ortak sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 12 –
    (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
    a) İşyeri hekimi,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) Diğer sağlık personeli,
    istihdamı zorunludur.
    (2) OSGB’lerde tam süreli görevlendirilenler, başka bir OSGB’de veya işyerinde aynı unvanla veya Bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumlarında eğitici unvanıyla görev alamaz.

    madde 12'nin 2.bendi ne diyor?tam zamanlı osgbde görev aldıysan başka bir işyerinde yani hastane olabilir,belediye olabilir veya başka bir kurumda İşyeri Hekimi olarak yani aynı ünvanla kastettiği budur,yani burada kastedilen ünvan dr ünvanı değil arkadaşlar.işyeri hekimi ünvanı ile başka bir kuruluşta kesinlikle görev alamaz demek istiyor.ama bu arkadaş pratisyen hekim ise gider başka bir kurumda acil servis veya yoğun bakım veya dializ hekimliği yapabilir ve buralarda da isterse 30 günlük sgk lı olarak gözükür.

    bazı arkadaşların karıştırdığı şey şu.
    aslında 2009 yılına kadar böyle bir karışıklık ta yoktu ya neyse.
    2009 da çıkan bir genelge ile 5510 sayılı kanunun yanlış hatırlamıyorsam 28.maddesinde bir işçi,birden fazla işyerinde sözleşme akdi ile 30 gün üzerinden primi yatırılabilir cümlesi aslında herşey.ancak 2012 de yayınlanan başka bir genelde ilede birden çok işveren tarafından 30 günlük primi yatan işçinin kaç yerden primi yattığı önemli değil sadece 30 gün olarak hesaplanır gibilerinden başka bir genelge yayınlandı.

    yani bir kişi doktorda olsa,iş güvenliği uzmanıda olsa eğer özel sektörde çalışıyorsa işçi sözleşmesi ile çalışıyor.yani 5510 sayılı kanunun bu maddesinde giriyor.yani özel hastanede tam zamanlı çalışabilir 30 günlük sgk primi yatabilir ayrıca OSGB kuruluşunda da ruhsat aşamasında geçerli işyeri hekimliği sertifikası ilede kurucu hekim olarak da yer alabilir.

    çalışma bakanlığına bir çok dr arkadaş veya OSGB kurucusu kişi bu durumu sorduğunda bakanlığın verdiği cevap HAYIR KABUL ETMEYİZ OLUYOR.ancak ben bunları OSGB kurucusu olarak bakanlıkta yetkili kişilerle nerdeyse kavga aşamasına gelip anlattığımda en son dedikleri şu oldu.
    belgelerinizi getirin biz gerekli şekilde yardımcı oluruz :) yani kabul etmek zorundalar.yani bana dayanak gösteremiyorlar.çünkü öyle bir kanun yok bunu kendileride gayet iyi biliyorlar.

    yani işin aslında OSGB kurucu olmak için başka bir işyeri hekimliği yapmamak yada o ünvanla çalışmamak gerekiyor.madde 12 de söylenmek istenen şey şu.
    bakınız madde 12 de şunu diyormu mesela?
    "herhangi bir kurum yada kuruluştan hiç bir şekilde sigorta priminin yatmıyor olması."

    işte bu cümleyi koyarsa o zaman kendi istediği olur.ancak böyle bir şey olmadığı için kabul ediliyor.
    sadece OSGB ruhsat başvurusuna gittiğinizde bilgili olduğunuzu saf olmadığınızı biraz göstericeksiniz.

    çünkü bu şekilde ruhsat alan 2 tane dr arkaşım var...

    kolay gelsin...

     
    serkaf ve hasan kayalı bu yazıya teşekkür etti.
  13. putamen

    putamen TÜİSAG Üyesi

    Bu muallak durumla ile ilgili bakanlığın bir düzeltme yapacağını düşünüyorum. sağlıkta bir doktor 2 iş yerinde full time çalışamaz. Bu durum hasta ve işçi sağlığını tehlikeye sokar.

     
  14. hasan kayalı

    hasan kayalı TÜİSAG Üyesi

    emekli özel muayenehanesi olan bir hekimin OSGB de tam zamanlı iş yeri hekimi olarak çalışması mümkün mü .

     
  15. Turan Lacinbala

    Turan Lacinbala TÜİSAG Üyesi

    OSGB'de kurucu olarak görev alan işyeri hekimi özel bir hastanede de parttime çalışmak istedi diyelim,bunu nasıl devreye sokacak?Sağlık bakanlığı ,esasen çalışma bakanlığına bağlı olan bir kurum olan OSGB'nin full time kadrosunu nasıl görecek,bunu nasıl bildireceğiz,kabul edecek mi?Çünkü bildiğiniz gibi pratisyen hekim olarak aynı anda bir özel hastane full time ,2 farklı hastanede de parttime çalışabiliyoruz.Ama benim yukarıda bahsettiğim mevzuda fulltime görünecek kurum sağlık bakanlığına bağlı olmayan bir kurum.

     
  16. Zeynep Ak

    Zeynep Ak TÜİSAG Üyesi

    Merhaba,
    Kamuda görevli bir hekim osgbde de çalışabilir mi? 217-180=37 saat hesabı bu gibi çalışma için de geçerli mi? Bu konuyla ilgili başka yönetmelik mevcut mu? Bir de OSGB de 1 sorumlu müdür olması gerekiyor değil mi, hekim ya da isg uzmanı olabilir fark etmez değil mi?
    Cevap yazanlara şimdiden teşekkür ederim.

     
  17. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar tebliğ yayınlanımş. Dün bir uzman hekim 2 yer ile anlaşma imzalanmış. Ası var mıdır bilmiyorum. henüz araştırmadım...bakalım

     
  18. azorlu80

    azorlu80 TÜİSAG Üyesi


    Doktor bey;

    Merhaba B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım antalya dan. OSGB açmayı düşünüyoruz. tanıdığımız hekim arkadaş özel bir hastanede acil nöbeti tutuyor yani tam zamanlı çalışıyor.

    OSBG açılışınca bu hekimiz özel hastane de çalışıyor olması bir engel teşkil eder mi? Bunun ilgili tam olarak net bir bilgi var mıdır? şu an için bir açık bulunduğu malum.

    ikinci konuda ilerde her hangi bir sorun olması durumunda yaptırımı var mıdır?

     
  19. azorlu80

    azorlu80 TÜİSAG Üyesi

    Merhaba;

    Konuyla ilgili tebliğ hangisidir bilginiz var mı?
    teşekür ederim.

     
  20. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    aile hekimleri, (devlet hastanesi hekimlerini tam bilmiyorum) mesai saatlerinden sonra 30 saat işyeri hekimliği için il sağlık müdürlüğünüe bir dielkçeyle başvuruyor. bir nevi izin alıyor. fakat işyeri hekimi sertifikası olmalı tehl. ve Ç.tehl. işyerleri için. bunun için bir de yenileme eğitimine giriyor. 1 hafta sınavsız. az tehlikeilleri için ise sertifika gerekmiyor. ama zaten zorunluluk 2016 da başlayacak az tehl. için

    6514 Sayılı "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" da yazıyor

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica