Osgb'ler C Sınıfı Uzman Almıyor

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında memocan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

****kesildi****.iş kazasında ilk ifadesi alınan uzmandır.***kesildi****.isg uzmanının riski yok deyip piyasayı mı düşürmek.****kesildi****

Last edited by a moderator: 23 Şubat 2014
  2. JKAHRAMAN

JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

Geçen gün 8 yıldır bu işi yaptıklarını söyleyen OSGB bünyesinde çalışan bir c sınıfı uzmanla yaptığım konuşmada , yöneticilerinin firmalar arasında seçicilik yaptığını ölüm olması muhtemel yerleri kesinlikle almadıklarını, öyle yerleri istemediklerini söyledi, (yalnız şöyle bir durum var web sayfalarındaki referanslarında bir çok ölümlü iş kazası olduğunu bildiğim firmalar yer alıyor, kendisine bunu hatırlattığımda sadece öyle yerlere eğitim verdiklerini, danışmanlık yaptıklarını belirtti ne kadar doğru olduğu tartışılır ! ) şahsen böyle bir durumu tamamen saçma buluyorum, az tehlikeli bir işyerinde bile herhangi bir risk nedeniyle kaza olabilir, ölüm olabilir, bizler isg uzmanıysak bu işi sadece kendimizi ve çıkarlarımızı düşünerek yapamayız, amacımız ülkemize bir şeyler kazandırmak olmalı , haksız mıyım ?

rasül demirci bu yazıya teşekkür etti.
  3. rasül demirci

rasül demirci TÜİSAG Üyesi

risk her zaman vardır. Bir isg uzmanın temel görevi mecut kanun ve yöneetmelikleri takip etmektir.Suan toplum da ki algı çok yanlış .iş kazasında ki ilk sorumlu isg uzmanı değildir.

ATURAN ve JKAHRAMAN bu yazıya teşekkür etti.
  4. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakabilme yetkisi ne zamana kadar devam ediyor ? Ben yasal olarak şu tarihte bitiyor diye bir şeye rastlamadım ama geçen gün böyle bir söylem duydum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

2015 yılı ortasına kadar bakabiliyorlar hangi ay olduğunu açıkcası unuttum yanlış bilgi vermek istemem ay konusunda . 2015 yılı net bir tarih

6. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Şubat ve Mayıs sınavlarından sonra OSGB'ler C 'yede hasret kalacaklar...C sınıfı olan arkadaşlara tavsiyem işçi/saat başı 35-40 tl den aşağı düşmesinler..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar lütfen yapmayın...
    Kanunu nezaman unuttunuz...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Kanun Numarası : 6331
    Kabul Tarihi : 20/6/2012
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
    Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 –
    (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
    sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
    itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
    ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
    tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
    sayılır.

30/06/2015 kadardır...:hayır::hayır::hayır:

8. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba;
    İlk cümlenizi anlayamadım. Neden hasret kalacaklar?

9. deming

deming TÜİSAG Üyesi

Bunda yıllar önce Kalite sistem belgelendirmeleri ( ISO 9901 vbç) gayet ciddi yapılırdı..
    ne zamanki PATENT firmaları bu işe girdi, için cılkı çıktı.
    Bundan yıllar önce Ürün belgelendirmeleri (CE vb.) gayet ciddi yapılırdı..
    ne zamanki PATENT firmaları bu işe girdi, işin cılkı çıktı.
    ne zamanki PATENT firmaları RİSK ANALİZİ işine girdi, işin cılkı çıktı ( eh artık nasıl 100 TL risk analizi yapılıyor anladınız ..)
    VE SİZE KÖTÜ HABERİ VEREYİM..
    PATENT firmaları OSGB kurmaya başlamışlar ( benim tanıdığım en az 3 tane var..) ve bilin ki bu işin suyu da çıkacak..( ve hatta çıkmaya başladı..)

PATENT firmaları bir doktor ve bir C sınıfı uzman tam süreli istihdam ediyor .. sonra saldırın arkadaşlar diyorlar ..
    kendi ellerinde zaten en az 1000 firma var ( marka tescilden ve ufak tefek işlerden biriktirdikleri ) . firmaları habire arayıp duruyorlar..
    Yani kısaca sürümden kazanma metodu uyguluyorlar..
    neyse daha fazla uzatmadan..
    Kısaca ; Sektörün ve mesleğin ruhuna fatiha..

10. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

beğenmiyorlar ya ...ellerine geçmeyecek mesleki farkındalık artacak...

11. ltekin

ltekin TÜİSAG Üyesi

Burak Bey merhaba, size ulaşabileceğim bir mail adresi ya da tel. no alabilir miyim?

12. Neslihan Burabak Koç

Neslihan Burabak Koç TÜİSAG Üyesi

Evet bende otomotiv yan sanayiinda tam zamanlı çalışan bir uzmanım. Bu güne kadar 1,5 yılda 30 a yakın iş kazası yaşadık, çoğu hafif yaralanma ile sonuçlansa da bir kaçında ciddi tedavi gerektirdi ama ifadeye her zaman kazayı geçiren çalışanın ilk amiri gider, jandarmada bu şekilde istiyor. Uzmanın çağırılması durumu kazanın ölümlü uzuv kayıplı gibi çok ciddi durumlarda söz konusu olabilir. Bugüne kadar böyle bir kaza yaşamadığımız için bir tecrübe yaşamadım bu konuda. Yaşayan varsa bu forum üzerinden bizleri de bilgilendirmesi faydalı olur.

13. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

evet bende böyle olduğunu çok iyi biliyorum fakat bunu bana söyleyen A sınıfı uzman ve bir OSGB'de müdürlük yapıyor. Tecrubeye saygı duyup şüpheye düştüm. çünkü burası Türkiye.Hergün herşey değişebiliyor. Bir gün bir kalkıyoruz ki yıllarca esnaflık yapmış adamlar A sınıfı oluvermiş...
    Saygılarımla.

14. msirin

msirin TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşlar

Verdiğiniz örnekler basit iş kazaları ve normal prosedür içersinde işveren vekilleri kolluk kuvvetlerine gidip ifade vermektedir. Konuyu gündeme getiren arkadaşın kastettiği allah korusun ölümlü veya uzuv kayıplı ve mahkemeye intikal eden iş kazalarında İSG uzmanı ifadesi alınmakta ve bilirkişi raporları ile var ise görev ihmalinden dolayı cezai müeyideler ile karşı karşıya kalmaktadır. Hepimiz beylikdüzüdeki şantiye çadırında çıkan yangından dolayı hayatını kaybeden işçileri hatırlarız. Bu işletmenin İSG uzmanı önce içeri alınmış ve daha onra yanan çadırlarla ilgili yasal açıdan uygun olmadığına dair kayıtları ibraz etmiş ve bunun sonucunda tutuksu olarak serbest bırakılmış ancak sorumlulugu bitmemiş ve dava en son bikdiğim kadarı ile devam ediyordu. Yani kısacası bu iş basite alınacak bir iş değil inşallah hiç bir kaza olmaz ve hiç kimse bu tip durumlara muhatap kalmaz. Ancak riskimiz var unutmayalım

rasül demirci ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  15. FİLİZ SEVEN

FİLİZ SEVEN TÜİSAG Üyesi

Biz bir OSGB şirketi kurduk.Buyrun beraber çalışalım.Ciddi düşünen arkadaşlar varsa karşılıklı yardımlaşalım

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica