Osgb'lerden Hizmet Alımı

İlkay Balbaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
İşyeri Hekimliği için OSGB'lerden hizmet almayı düşünüyoruz. Bu durumda ilgili yönetmelik Ek-1'e göre işyerinde bulunması gereken asgari malzemeleri yine bulundurmamız gerekli mi?

EK-1
İSGB VE OSGB’LERDE BULUNACAK ASGARİ MALZEME LİSTESİ
a) Steteskop,
b) Tansiyon aleti,
c) Otoskop,
ç) Oftalmoskop,
d) Termometre,
e) Işık kaynağı,
f) Küçük cerrahi seti,
g) Paravan, perde v.b,
ğ) Muayene masası,
h) Refleks çekici,
ı) Tartı aleti,
i) Boy ölçer,
j) Pansuman seti,
k) Dil basacağı, enjektör, gazlı bez gibi gerekli sarf malzemeleri,
l) Keskin atık kabı,
m) Manometreli oksijen tüpü (taşınabilir),
n) Seyyar lamba,
o) Buzdolabı,
ö) İlaç ve malzeme dolabı,
p) EKG cihazı
r) Negatoskop

s)Tekerlekli sandalye,

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Her firma İSGB birimi kurma zorunluluğu yok diye biliyorum. Firmanız İSGB kurma zorunluluğunda değil ise hepsini almanıza gerek olmamalı. . İşyeri Hekiminiz ile görüşerek onun tavsiyesi doğrultusunda gerekli olanları almanız daha ekonomik olacaktır. Ben firmam da bu konuyu İşyeri hekimi ile bu şekilde çözdüm.
Gelecek cevapları da merak ediyorum. Benim uygulamam da doğru olmaya bilir.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Doğrudur, İSGB kurulması zorunlu olmayan yani tam zamanlı hekim çalıştırmasına gerek olmayan işyerlerinde bu malzemelerin olmasına gerek yok diyebiliriz. Ancak EKG cihazı ve tekerlekli sandalye haricindekiler çok bir para tutmuyor, iş yerinde bulundurulursa iyi olur diye düşünüyorum.

İlkay Balbaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Cevaplarınız için teşekkürler. Ben de aslında sizin gibi düşünüyorum. Dediğiniz gibi, yönetmeliğin 5. madde 3. fıkrasında işyerinin tam süreli İH ve İGU görevlendirmek zorunda ise İSGB kurulacağından söz ediyor. Bu maddeye göre biz İSGB kurmak zorunda değiliz. Ancak aynı maddenin 5. fıkra b bendinde işverenin, görevlendirilen kişi veya OSGB'lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekan ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçları karşılaması gerektiğini belirtilmekte. Kafa karıştıran nokta burası. Neticede kanunda bir yükümlülüğü işaret ediyorsa yapmamız gerekiyor diye biliyorum.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Cevaplarınız için teşekkürler. Ben de aslında sizin gibi düşünüyorum. Dediğiniz gibi, yönetmeliğin 5. madde 3. fıkrasında işyerinin tam süreli İH ve İGU görevlendirmek zorunda ise İSGB kurulacağından söz ediyor. Bu maddeye göre biz İSGB kurmak zorunda değiliz. Ancak aynı maddenin 5. fıkra b bendinde işverenin, görevlendirilen kişi veya OSGB'lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekan ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçları karşılaması gerektiğini belirtilmekte. Kafa karıştıran nokta burası. Neticede kanunda bir yükümlülüğü işaret ediyorsa yapmamız gerekiyor diye biliyorum.
Bende o maddeyi şöyle yorumluyorum. ,İşveren; İSG hizmetleri ile ilgili görevlendirdiği kişiye gerekli malzemeyi, araç, gereç, temin etmesi gerekiyor . Yani İSG uzmanı oda talep etti, Fotoğraf makinesi talep etti veya İş yeri hekimi ekstra sağlık taraması istedi veya listede olmayan bir cihaz (pek anladığım bir konu olmadığı için yazamıyorum) talep etti ,İşveren ihtiyacı karşılamalı.....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.