Haber Ostim Davasında 9 Yeni Sanık Dinlendi

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

OSTİM davasında 9 yeni sanık dinlendi[​IMG]
    OSTİM ve İvedik OSB'de 20 işçinin ölümüyle sonuçlanan patlamalara ilişkin davanın 18. duruşması bugün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, 9 yeni sanığın savunması alındı. Avukatlar, yeni sanıkların ifadeleri doğrultusunda yeniden bilirkişi raporu talep etti.
    3 Şubat 2011 tarihinde yaşanan patlamalarla ilgili açılan dava 2 yılı aşkın süredir devam ediyor. Duruşmaya yeni eklenen 9 sanıktan patlamaların yaşandığı Özkanlar ve Ersoy Gaz şirketinin patron ve ortakları da katıldı. Özkanlar Ltd. Şti.'nde Hasan Özkan, şirketinin sosyal işlerine baktığını, yaşananlar ve teknik işlerden sorumlu olmadığını, bu işlerle kardeşi Aydın Özkan ve görevli Ahmet Özdemir'in ilgilendiğini söyledi. Hasan Özkan, sanık olmaması gerektiğini ifade etti.Savunması alınan Ersoy Gaz'dan bir işçi, gaz dolumuyla ilgili testlerin yapıldığını iddia etti. İşçi, gaz dolum öncesi testleri kendisinin yaptığını, ama sonrasında herhangi bir test yapılmadığını söyledi. Ancak ifadesinin devamında sonrasında da test yapıldığını iddia etmesi kafaları karıştı. Mahkeme başkanı, durumun anlaşılması için tutuklu sanıkların ifadesine başvurdu. Burada da tüplere testlerin 5 yılda bir yapıldığı iddia edildi. İfadeler alınırken Hasan Özkan'ın diğer sanıkları kaş-göz işaretleriyle yönlendirmesi dikkat çekti. Durumun anlaşılmaması sonucu, mağdur avukatları genişletilmiş yeni bir bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmasını talep etti. Bu doğrultuda mahkeme, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yeni oluşturulacak bir heyetin rapor hazırlamasına karar verdi. Duruşma 27 Aralık 2013'e ertelendi.

AİLELER ADALET İSTİYOR

Duruşma öncesi patlamada yakınlarını kaybeden aileler, Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Patlamada hayatını kaybeden Mükremin Atmaca’nın eşi Azize Atmaca aileler adına yaptığı açıklamada, adalet beklediklerini belirterek gerçek sorumluların yargılanmasını istedi. Atmaca, “Bizler patlamalarda canlarını, sevdiklerini kaybetmiş kişiler olarak, başka canların yanmamasını, başka annelerin, babaların ağlamamasını istiyoruz. Bir araya gelerek bu memleketin geleceği için, sağlıklı yaşam koşulları için, kanun dışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarımızın takipçisi olmaya devam ediyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica