Soru : Otellerde Havuz Derinliği Ve Cankurtaran

• Konbuyu başlatan hozant
  • Başlangıç tarihi
H

hozant

Guest
Merhaba. Otellerdeki yüzme havuzlarına dair şartlarla ilgili bir araştırma yapıyorum fakat yönetmelikler çok belirsiz. Bu konu ile ilgili iki adet yönetmelik bulabildim. Bunlar: "Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik" ve "Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik".

İkisinde de yüzme havuzlarının maksimum kaç cm derinlikte olması gerektiği ve cankurtaran bulundurmanın hangi derinlikten sonra zorunlu olduğuna dair bir şey yazmıyor. Fakat otellerde ve turizm sektöründe böyle bir kanı var. Kimisi 150 cm'den derin havuzlarda cankurtaran zorunlu diye düşünüp havuz derinliğini değiştiriyor. Fakat ben buna uygun bir yasal dayanak bulamadım.

Bir de otellerde şöyle bir alışkanlık var; çalışanlardan herhangi birisine cankurtaran sertifikası aldırıp, havuzun yanında da "görevli cankurtaran yoktur" tabelası asıp, çalışanı başka işlerde çalıştırıyorlar. Restoranda çalışan adam, sözde cankurtaran ama işini yapmıyor. Bu tabela yasal mıdır?

Sonuç olarak 3 adet sorum var.

1- Yüzme havuzlarındaki maksimum derinliği belirten bir yasal dayanak var mıdır?
2- Yüzme havuzlarında cankurtaran bulundurma zorunluluğunu derinliğe göre sınırlandıran bir yasal dayanak var mıdır?
3- Yüzme havuzlarının çoğunda bulunan "görevli cankurtaran yoktur" tabelası yasal mıdır?

Teşekkürler.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda özellikle sitelerde bulunan havuzlar konusunda bende yasal bir bilgiye ulaşamadım. Konu ile ilgili araştırma yapmak için vakit de bulamadığım için araştıramamıştım ...

Konuyla ilgili sonuca ulaşabilmenin yolu sanırım ÇSGB / İSGGM / Yetkilendirme daire başkanlığına başvurmak

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=genelmudurluk&id=4

YETKİLENDİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Görevlerinden ;

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Başbakanlık Bilgi Merkezi (BİMER), ALO 170 ve İSGGM e-postalarına daire başkanlığının görev alanına giren konularda bilgi edinme başvurularını sonuçlandırmak,

Teknik şartnameler ile ilgili talep istek formları ve onayları hazırlamak,

Halit Forever

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Otellerdeki yüzme havuzlarına dair şartlarla ilgili bir araştırma yapıyorum fakat yönetmelikler çok belirsiz. Bu konu ile ilgili iki adet yönetmelik bulabildim. Bunlar: "Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik" ve "Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik".

İkisinde de yüzme havuzlarının maksimum kaç cm derinlikte olması gerektiği ve cankurtaran bulundurmanın hangi derinlikten sonra zorunlu olduğuna dair bir şey yazmıyor. Fakat otellerde ve turizm sektöründe böyle bir kanı var. Kimisi 150 cm'den derin havuzlarda cankurtaran zorunlu diye düşünüp havuz derinliğini değiştiriyor. Fakat ben buna uygun bir yasal dayanak bulamadım.

Bir de otellerde şöyle bir alışkanlık var; çalışanlardan herhangi birisine cankurtaran sertifikası aldırıp, havuzun yanında da "görevli cankurtaran yoktur" tabelası asıp, çalışanı başka işlerde çalıştırıyorlar. Restoranda çalışan adam, sözde cankurtaran ama işini yapmıyor. Bu tabela yasal mıdır?

Sonuç olarak 3 adet sorum var.

1- Yüzme havuzlarındaki maksimum derinliği belirten bir yasal dayanak var mıdır?
2- Yüzme havuzlarında cankurtaran bulundurma zorunluluğunu derinliğe göre sınırlandıran bir yasal dayanak var mıdır?
3- Yüzme havuzlarının çoğunda bulunan "görevli cankurtaran yoktur" tabelası yasal mıdır?

Teşekkürler.

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik
(Bu mevzuat sayfaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından derlenmekte ve güncellenmektedir.)
Resmi Gazete Tarihi: 21.06.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25852
http://teftis.kulturturizm.gov.tr/T...nin-belgelendirilmesine-ve-niteliklerin-.html

Bu yönetmeliği inclerseniz havuzla ilgili bilgilere ulaşırsınız...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
(Bu mevzuat sayfaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından derlenmekte ve güncellenmektedir.)
Resmi Gazete Tarihi: 21.06.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25852
http://teftis.kulturturizm.gov.tr/T...nin-belgelendirilmesine-ve-niteliklerin-.html

Bu yönetmeliği inclerseniz havuzla ilgili bilgilere ulaşırsınız...

Yönetmelikte sadece çocuklar için ne olması gerektiği yazıyor ...

Yüzme havuzları

Madde 31 - Havuzlarda aşağıda belirtilen hususlar bulunur:

a) Havuzun çevresinde taşma oluğu veya aynı fonksiyonu yapan benzer sistem,

b) Havuzun zemin ve duvarlarında uygun ve nitelikli malzeme ile kaplama,

c) Havuz suyunun devamlı temizliğini sağlayan filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemi,

d) Havuz çevresi ile güneşlenme alanlarında kaymayı önleyici zemin kaplaması ve düzenlemesi,

e) Havuz suyunun boşaltıldığı ağızlarda güvenlik önlemlerinin alındığı tesisat,

f) Havuz içinde emniyet basamaklarının yapılması, derinliğin değiştiği her kademede ölçü belirtilmesi,

g) Çocuklar için en fazla elli santimetre derinlikte ayrı bir havuz,

h) Havuzda can güvenliğini sağlayan sertifikalı cankurtaran,

i) Kapalı havuzlarda ısıtma ve havalandırma sistemi,

j) Güvenlik önlemlerinin Türkçe ve en az iki yabancı dilde belirtildiği levhalar,

k) İlk yardım araç ve gereçleri bulunan revir ile müstakil belgelendirilen havuzlarda doktor hizmeti.

Havuzlarda aşağıda yer alan tamamlayıcı üniteler bulunur:

a) Büfe veya büfe hizmetini de kapsayan bar,

b) Yeterli sayıda soyunma kabini ve dolap,

c) Kadın ve erkek için yeterli sayıda ayrı duşlar ve tuvaletler.

–––––––––––––––

(1) 29/4/2008 tarihli ve 2008/13617 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki Yönetmeliğin 6 ncı maddesiyle; bu maddenin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "turizm merkezlerinde" ibaresinden sonra gelmek üzere "veya bu bölgeler dışında olup desteklenmeleri Bakanlıkça uygun görülen" ibaresi eklenmiş ve metne işlenmiştir.

Müstakilen belgelendirilen havuzlar asgari ikiyüzyirmibeş metrekare yüzey alanını sağlamak zorundadırlar. Konaklama tesisi bünyesinde bulunan havuzlar bu maddenin ikinci fıkrasında yer alan nitelikleri sağlamamaları durumunda; havuz, belge kapasitesinde belirtilir ancak bünyesinde yer aldığı tesisin tür ve sınıfının asgari nitelikleri arasında değerlendirilmez ve sınıflandırma çalışmalarında puanlandırılmaz. Tesis bünyesinde birden fazla kapalı veya birden fazla açık yüzme havuzu bulunması durumunda havuzların tümünde ayrı çocuk havuzu düzenlemesi zorunlu değildir. Ancak tesis bünyesinde açık ve kapalı havuzlar bulunması durumunda, en az birer adet açık ve kapalı havuzda ayrı çocuk havuzu düzenlemesi yapılır.

Ekli dosyalar

• 04 - Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik.doc
    289 KB · Görüntüleme: 289

nurcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sitelerde bulunan havuzlar konusunda bende net bir bilgiye ulaşamadım, çünkü
Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik Madde 31 - g) Çocuklar için en fazla elli santimetre derinlikte ayrı bir havuz,
h) Havuzda can güvenliğini sağlayan sertifikalı cankurtaran,
diye belirtmesine rağmen

YÜZME HAVUZLARININ TABİ OLACAĞI SAĞLIK ESASLARI VE ŞARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 2 − (1) Bu Yönetmelik, yüzme amacıyla kullanılan açık ve kapalı yüzme havuzları ile sularının nitelikleri ile ilgili usul ve esasları kapsar.
(2) Sağlık amaçlı kullanılan kaplıca ve mineralli su havuzları ile ticari amaçlı olarak kullanılmayan havuzlar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
demekte , Sitelerin ve apartmanların havuzları Ticari amaçlı olarak kullanılmayan havuzlar sınıfına girer mi ? sonuçta site sakinlerine yönelik. Bu noktada kafam karıştı cankurtaran zorunlulukları var mı?

Koray Gerçe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Konu biraz eski kalmış fakat yararlanılması için yazmak istedim Türkiye sualtı sporları federasyonu Cankurtaran Talimatı ve Yönetmeliği mevcut.
Havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar ve denetimi
Madde 28-
(1) Her türlü havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinde sadece TSSF cankurtaran belgeli cankurtaranlar görevlendirilir.
(2) İşletmeler cankurtaranı başka bir görevde çalıştıramaz.
(3) Havuzda, derinlik fark etmeksizin her bir havuz için asgari bir, büyük havuzlarda her 500 m2 için asgari iki bronz cankurtaran olmak üzere, risk yönetim planına uygun sayıda cankurtaran bulundurulması zorunludur.
(4) Kaydırak bulunan havuzlarda, kontrolü birbirinden bağımsız her kaydırak için, gönderen ve karşılayan olmak üzere en az iki bronz cankurtaran bulundurulması zorunludur.
Cankurtaran talimati ni burdan inceleyebilirsiniz http://www.cankurtaranturkiye.com/cankurtaran-talimati/
Tabela sorusuna gelecek olursak tabela cankurtaranın olmadığı mesai saatleri disinda asmak için ve anlık olarak yemek,ihtiyaç vs için olunmayan zamanlarda kullanılması gerek başka bir işte çalışan cankurtaran varsa suçtur. Cankurtaran belgeli kişinin sorumlulugundadır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.