Soru Otellerde İş Sağlığı Ve İş Güvenliği

Konu, 'Konaklama Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında fizik1907 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. fizik1907

fizik1907 TÜİSAG Üyesi

Merhabalar.
    Otellerde isg kurulu oluşturma konusunda kafama takılan bikaç konu var.
    öncelikle kurulda formen, usta başı veya usta olması gerekiyor. ancak otelde böyle bir çalışan yok. bunun yerine teknik müdürü kurula üye yapabilirmiyiz? yaparsak ta ne sıfatla yapacağız ? atama yazısını nasıl yazacağız.
    acil yardım lütfen.....

2. Aslı AKBABA

Aslı AKBABA TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
    Kurulun oluşumu
    MADDE 6 – (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
    a) İşveren veya işveren vekili,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) İşyeri hekimi,
    ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
    d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
    f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
    (2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
    (3) Bu maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (ç) ve (d) bentlerinde gösterilen üyeler işveren veya işveren vekili tarafından atanırlar.
    (4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
    (5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.
    (6) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir.
    (7) 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (ç) bendine göre kurulacak kurullarda üyeler ve kurul sekreteri asıl işveren ve alt işveren tarafından ortak kararla atanır.

Yukarıda yönetmeliğin ilgili maddesi bulunması halinde der formen,usta ve ustabaşı için.

kadir ay ve fizik1907 bu yazıya teşekkür etti.
  3. mahmut çetin

mahmut çetin TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar otellede risk analizi örneği olan varmı veya bana bilgi verebilir misiniz. otellerde bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak nasıl bir çalışma yapabilirim ?

4. burcu t.

burcu t. TÜİSAG Üyesi

mahmut bey yeni yasa ile otellerde mecbur hale geldimi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

50 ve üzeri personeli olan tüm işyerleri için uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu hakkındaki yasa yürürlüğe girdi burcu hanım. Ayrıca personel sayısına bakılmaksızın risk analizi, eğitim, acil eylem planları vb. konularda yürürlükte şuan.

burcu t. bu yazıya teşekkür etti.
  6. mahmut çetin

EVET BEŞ OTELE BAKACAGIM ONDAN DOLAYI SORUYORUM

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Hakan FIRAT

Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

Tek bir şartım var. Lutfen aynısını kullanmayalım. birazda kendi emeğimizi ve fikirlerimizi ekleyelim. ve paylaşalım.

Ekli Dosyalar:

Real, erkanersoy, uzmancan ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. mahmut çetin

Allah senden razı olsun kardeş çok şağol ellerin kolların dert görmesin.

9. semra

semra TÜİSAG Üyesi

Beş yıldızlı otellerde risk analizi yapan arkadaşlar bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz....

10. Mehmet Süleyman ARIKAN

Mehmet Süleyman ARIKAN TÜİSAG Üyesi

bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirim, sorularınızı bekliyorum.

11. mer1234

mer1234 TÜİSAG Üyesi

3 aydan az çalışan otellerde çalışan sayısına göre iş güvenliği uzmanı bulunması zorunlu mudur böyle bir rivayet duydum mevzuatta konuyla ilgili birşey bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar...

12. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Mehmet Bey,
    Portör yaptırıyor musunuz personellerin tümüne, yeni mevzuatla zorunluluk olmaktan çıktı biliyorsunuz. Bunun yerine hijyen eğitimi var, bu eğitimi kimler verebiliyor? Gıda mühendisi ya da işyeri hekimi olabilir mi?

Teşekkürler...

13. Mehmet Süleyman ARIKAN

Mehmet Süleyman ARIKAN TÜİSAG Üyesi

Portör muayenesini ve akabinde 6 aylık sağlık kontrolleri gıda üretiminde ve sunumunda çalışan personeller için yaptırmanız gerekmektedir. diğer personeller için ise, teknik personeller için ağır işlerde çalışabilir raporu, akşam nöbete kalan personeller için ise (24:00-08:00 arası) gece çalışabilir raporu almalısınız, bu personellerinde rutin kontrolleri 12 ayda 1 yapılmalıdır.
    Eğer olay gıda hijyen için ise gıda müh. verebilir eğitim, eğitim sonunda sertifika verilmesi + bir değer olur, Ama kimyasallarla çalışan personeller için verilecek olan hijyen ve kimyasal eğitimini ise, kimyasalları sağladığınız şirketten alınması ve sertifikalandırılması gerekmektedir (örn: eczacıbaşı), işyeri hekiminin verebileceği eğitimler ise, temel ilkyardım eğtimi, ergonomi eğitimleri, temel hijyen eğitimleridir.
    Başka sorunuz ?

mer1234 bu yazıya teşekkür etti.
  14. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim. Fakat portör muayenesinin zorunluluğu kalktığı için işverenler maliyetten kaçınıyor. Yaptırımın zorunluluğu nerede yazıyor , periyodik süreyi de yazmışsınız :) Kanun veya yönetmelik metnini de yazarsanız sevinirim. Ayrıca yeni çıkan yönetmelikte , hekim ve biyologların hijyen eğitimi verebildiği yazıyor. Gıda mühendisleri veremiyor. Gıda mühendisimiz bu konuyu çok araştırdı. Siz isterseniz yine de araştırın. Ayrıca ağır işler raporu diye bir şey kalmadı. İşe uygunluk raporu var artık. Kolay gelsin.

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  15. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün
    27.01.2005/1059 sayılı genelgesi gereğince portör muayenesine esas laboratuar tetkikleri
    •Gaita kültürü(Salmonella ve Shigella, en az yılda bir)

•Dışkının mikroskobik incelenmesi(Entamobeahistolytica kistleri, Giardialamblia kistleri ve helmint yumurtaları yönünden, en az 6 ayda bir)

• Boğaz ve burun kültürü(Staphylococcusaureus, en az yılda bir)
    • Akciğer grafisi(Tüberküloz yönünden, en az yılda bir

•(http://ahsl.gov.tr/index.php/birimler/isci-sagligi-hizmetleri.html)

Gıda işkolunda çalışanlarına portör muayene şartı Kanun değişikliği ile (HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ, RG 05.07. 2013 - 28698 ) kaldırılmış olup, portör muayene yerine detaylı 'HİJYEN VE SANİTASYON' eğitimi verilmesi şartı getirilmiştir.
    İlgili Yönetmelik gereğince;

"•Eğitimlerin veriliş şekli

MADDE 6 – (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.
    (2) Genel Müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.(3) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.
    Belge alan kişilerin çalıştırılması
    MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur"

handeh, Real ve mühendis85 bu yazıya teşekkür etti.
  16. ceylanhatipoglu

ceylanhatipoglu TÜİSAG Üyesi

Merhaba ben 2013 mayisda c belgesi aldim. Fizik ogretmeni mezunuyum. Amcamin antalyada 5 yildizli oteli var. Burada calisabilirmiyim. Belgem yeterli olurmu. Yardimci oolursanizsevinirim.

17. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Bu dosyayı 2 kez indirmeye çalıştım açılmadı. Elinde olan bir daha yüklerse duacıyım.

18. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Bu risk analizi değil . riskle alakalı araştırma tezi gibi bişey.

19. handeh

handeh TÜİSAG Üyesi

Bu işinize yarar heralde

Ekli Dosyalar:

alibey bu yazıya teşekkür etti.
  20. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Bütün otelcilik hizmetleri Az Tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Belgeniz yeterli olacaktır.
    "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"teki Madde 6 ile çalışan sayıları tehlike sınıflarına göre ;
    Az tehlikeli sınıfta 2000,
    Tehlikeli sınıfta 1500,
    Çok tehlikeli sınıfta 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek.” der.

Yani, tam gün çalışacaksanız Az Tehlikeli sınıf için 2000 çalışan koşulu var.
    Sanırım oteldeki çalışan sayısı bu rakamın altındadır. Bu durumda Yarım Zamanlı çalışacaksınız gibi görünüyor.
    Ayrıca aynı Yönetmelik te
    "1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.” sözleşme yapmanız gerekecek.
    Elbette bu sözleşme ISG KATIP üzerinden olacak biliyorsunuz... Ücreti artık aranızda belirlersiniz...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica