Overlokçu Mesleğinin Yerini Iş Güvenliği Aldı

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Nasıl yazıya başlanır bilemedim gecenin bir yarısı sinir tavan yapmış, duydum inanmadım, baktım...
Sadece yazık verilen emeklere dedim. Evet başlık doğru, overlokçu geldi ayağınıza kadar geldi seslerinin yerini artık iş güvenliği geldi, risk analizi geldi ayağınıza kapınıza kadar geldi sesleri almaya başlar...

Niyemi bakın bursa smmmo -- http://www.bursa-smmmo.org.tr/bsmmmo/ ana manşetinde yer alan habere bakın...
dyr9r.jpg

Ne bu sürümden kazanmak mı? muhasebeye yaparız mükelleflerini toplarız mantığı mı?
Mesleği ve yapılan işi bu kadar ayaklar altına almakta nedir?
Neye imza atıldığının farkındalar mı? Bu kişi veya kuruluşlar...

isgsizler.png
Belkide şimdi sen kimsin kardeşim sanane istediğimiz fiyatı veririz, sen karışıyorsun diyen çok olacak ama üzüntümü dile getirmezsem olmaz.
Sadece duyduklarımdan bildiğim 32 tane iş güvenliği uzmanın ceza evinde olduğu, binlerce davanın sürdüğü...
Zaten herkes top atacak sorumlu arıyor... Bakın herkes sorumluluğunun değerini istiyor...
Bir öykü okumuştum bakın...
Evin minik faresi, duvardaki çatlaktan bakarken çiftçi ve eşinin mutfakta bir paketi açtıklarını gördü.
Kendi kendine: İçinde hangi yiyecek var acaba ?" diye düşündü.Bir süre sonra gördüğü paketin bir fare kapanı olduğunu anladığında yıkılmıştı.
"Evde bir fare kapanı var!, evde bir fare kapanı var!" diye bağırarak telaşla bahçeye fırladı.
Minik fareyi telaş içinde gören tavuk, umursamaz ve bilgiç bir tavırla başını kaldırdı ve gıdakladı:"Zavallı farecik...Bu senin sorunun benim değil.Bana bir zararı olamaz küçücük kapanın" dedi.
Tavuktan destek bulamayan farecik bu sefer telaşla domuzun yanına koştu ve,"Evde bir fare kapanı var!, evde bir fare kapanı var!" diye adeta çırpındı. Domuz anlayışla karşıladı ama,"Çok üzgünüm fare kardeş ama dua etmekten başka yapacağım bir şey yok. Dualarımda olacağından emin ol"dedi. Minik fare çaresizlik içinde ineğe döndü ve , "Evde bir fare kapanı var, evde bir fare kapanı var!" dedi.İnek ;Bak fare kardeş, senin için üzgünüm ama beni ilgilendirmiyor." dedi.
Sonunda farecik, başı önde umutsuz şekilde eve döndü. Çiftçinin fare tuzağı ile bir gün tek başına karşılaşmak zorunda olduğunu anladı.
O gece evin içinde sanki ölüm sessizliği vardı. Minik farecik aç ve susuzdu. Tam yorgunluktan gözleri kapanacaktı ki birden bir ses duyuldu.Gecenin sessizliğini bölen gürültü, fare kapanınından
geliyordu.
Çiftçinin karısı, ne yakalandığını görmek için yatağından fırladı ve mutfağa koştu.Karanlıkta kapana, zehirli bir yılanın kuyruğunun kısıldığını fark edememişti.
Kuyruğu kapana kısılan yılanın canı yanıyordu ve aniden çiftçinin karısını ısırdı.Çiftçi, karısını apar topar doktora götürdü. Doktor,zehiri temizledi sardı. Çiftçi karısını eve getirdi, yatırdı. Karısının
ateşi yükseldi ve bir türlü düşmüyordu. Kadıncağız ateş ve ter içinde kıvranıp duruyordu.
Böyle durumlarda taze tavuk suyunun gerekli olduğunu herkes bilir, çiftçi de bıçağını alıp bahçeye koştu.Karısı taze tavuk suyu çorbasını içti, biraz kendine geldi. Karısının hastalığını duyan komşular ziyarete geldiler. Onlara ikram etmek için çiftçi domuzunu kesti.Çiftçinin karısı gittikçe kötüye gidiyordu. Yılan, belli ki çok zehirliydi.Birkaç gün sonra çiftçinin karısı iyileşemedi ve öldü.
Cenazesine çok sayıda kişi gelince hepsine yeterli et sağlamak için çiftçi ineği mezbahaya yolladı.
Fare tüm bu olanları büyük üzüntü ile duvardaki deliğinden izledi.
Birisi, sizi ilgilendirmediğini düşündüğünüz bir tehlike ile karşı karşıya ise tehlike bir gün hepimiz içindir unutmayalım
Baktın olmuyor bir atasözü patlatırsın "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az"...

Neriman Kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Nasıl yazıya başlanır bilemedim gecenin bir yarısı sinir tavan yapmış, duydum inanmadım, baktım...
Sadece yazık verilen emeklere dedim. Evet başlık doğru, overlokçu geldi ayağınıza kadar geldi seslerinin yerini artık iş güvenliği geldi, risk analizi geldi ayağınıza kapınıza kadar geldi sesleri almaya başlar...

Niyemi bakın bursa smmmo -- http://www.bursa-smmmo.org.tr/bsmmmo/ ana manşetinde yer alan habere bakın...
Ekli dosyayı görüntüle 7116

Ne bu sürümden kazanmak mı? muhasebeye yaparız mükelleflerini toplarız mantığı mı?

Ekli dosyayı görüntüle 7117
Belkide şimdi sen kimsin kardeşim sanane istediğimiz fiyatı veririz, sen karışıyorsun diyen çok olacak ama üzüntümü dile getirmezsem olmaz.
Sadece duyduklarımdan bildiğim 32 tane iş güvenliği uzmanın ceza evinde olduğu, binlerce davanın sürdüğü...
Zaten herkes top atacak sorumlu arıyor... Bakın herkes sorumluluğunun değerini istiyor...

Baktın olmuyor bir atasözü patlatırsın "Anlayanasivrisineksaz, anlamayana davulzurnaaz"...

Ben de dün bir örnekle karşılaştım ve şok oldum. Dayım'a gelmiş muhasebecisi bu zorunlu demiş ve birini getirmiş ertesi hafta. Merakla bekledim sonucu. Gelen raporda imza yok, yapılan risk değerlendirmesi hiç alanla alakalı değil, üstelik te basit bir restoranda bilgisayarda çalışma yüksek risk çıkmış, yangın tüpleri uygun olmasına rağmen uygunsuz yazılmış, prizler korunaklı olmasına rağmen uygunsuz yazılmış v.s. Bu nedir şimdi? Aynı sinir harbini ben de yaşadım. Hazır format bir şey eline tutuşturuvermişler sanki. Olması gereken bu değil ya lütfen kendimize gelelim, vicdanınız hiç mi sızlamıyor, herşey para değil!!!!!!!! Ki o da bir süre sonra işe yaramıyor, mahkemelik olunca kimse birbirini tanımıyor!!!!!!!!

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben de dün bir örnekle karşılaştım ve şok oldum. Dayım'a gelmiş muhasebecisi bu zorunlu demiş ve birini getirmiş ertesi hafta. Merakla bekledim sonucu. Gelen raporda imza yok, yapılan risk değerlendirmesi hiç alanla alakalı değil, üstelik te basit bir restoranda bilgisayarda çalışma yüksek risk çıkmış, yangın tüpleri uygun olmasına rağmen uygunsuz yazılmış, prizler korunaklı olmasına rağmen uygunsuz yazılmış v.s. Bu nedir şimdi? Aynı sinir harbini ben de yaşadım. Hazır format bir şey eline tutuşturuvermişler sanki. Olması gereken bu değil ya lütfen kendimize gelelim, vicdanınız hiç mi sızlamıyor, herşey para değil!!!!!!!! Ki o da bir süre sonra işe yaramıyor, mahkemelik olunca kimse birbirini tanımıyor!!!!!!!!
Bakın bende size bir iki örnek vereyim, Ankara Gimat'ta işyerinin biriyle görüşmeye gittim, yönetimin bu konuda çalışması olduğunu söyledi, bende yönetimle görüşmeye gittim uzatmadan söyleyeyim, gimattaki tüm işyerlerine tek fiyat 300 tl verilmiş...
Kurtuluşta bir pastaneye biz buralarda toplu olarak yapıyoruz ve kampanyamız var denerek 3 katlı fırını olan imalatı olan işyerine 200 tl ye yapılmış...
İstanbulda 5 katlı un imalat fabrikasına 200 tl ye yapılmış...
Kimi yerde tek sayfalık bir risk analizi şablonu, kimi yerde bakanlığın yayınladığı çeklistler, bazen imzalı, bazen imzasız...
Para önemli ama neden, eğer emeğinin karşılığını ister ve alırsan işini en iyi ve düzgün şekilde yaparsın...
Bir denetim yapıldığında bireysel yapılan işler sayılmayınca, işverenlere ne cevap verecekler merak konusu, ayrıca denetimde imza atanlar için soruşturma açılınca ne yapacaklar???

SeyitAliYavuz1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
http://www.isgum.gov.tr/Default.aspx?lnk=5
yukarıdaki linkte bulunan sayfada İsgümün fiyat listesi var . 44'üncü satırda fiyatı bu şekilde belirlemiştir.Bir günlük çalışma süresini 8 saat kabul ederek bir hesap yaparsak, 300 /8 =37,5 Tl Bir Risk değerlendirmesi için saatlik birim fiyat olarak kabul edilebilir.Bir muhasebe bürosunun risk değerlendirmesini hazırlamak Uzmana göre değişkenlik gösterse de bir taslak olarak hazırlanması (Ön incelemede dahil olmak üzere ) kanaatimçe 4 ile 6 saat arasında bir zaman gerekebilir.Bu yüzden serbest piyasayıda göz önüne alarak 125 ile 175 lira arasında bir fiyat bence daha uygun olurdu.

Birim fiyat listesinin (44) maddesinde belirtilen Danışmanlık Hizmeti kapsamında yapılacak olan Risk Değerlendirmesi ön inceleme gerektirmektedir.

44
n Danışmanlık Hizmetleri (Risk değerlendirmesi) Gün/TL)
300.00*

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Dayınızın gidip çalışma bakanlığına şikayet etmesi yerinde olmaz mı? siz incelemeseydiniz olmadık yalan yanlış bilgilerle dolu bir rapor var elinde. Bir nevi kandırılmış. Yapan sertifikalı mı o da belli değil. muhasebecisine de 2 çift lafı olmalı. şimdi dur denmezse ne zaman ne denecek bu tiplere

Neriman Kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Dayınızın gidip çalışma bakanlığına şikayet etmesi yerinde olmaz mı? siz incelemeseydiniz olmadık yalan yanlış bilgilerle dolu bir rapor var elinde. Bir nevi kandırılmış. Yapan sertifikalı mı o da belli değil. muhasebecisine de 2 çift lafı olmalı. şimdi dur denmezse ne zaman ne denecek bu tiplere

Bırakmadık öyle zaten, hem muhasebeci hem elemanla görüşmeye çalışıyoruz. Sadece dile getirmekle olmaz uygulama şart..:)

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bende bu fiyatlara inmesini istemem ancak ne olmasını bekliyordunuz??? Daha önce bir kaç konu başlığında daha yazdım Kasım Özer Türkiye'nin 10000 İSG uzmanına ihtiyacı var son sınava 34000 kişi girdi önümüzdeki 2 sınava da en az 20000'er kişi daha girecek diye açıkladı ve bu kadar uzman iş bulamayınca bizi suçlayacak diye açıklama yaptı. Ki bu hızla uzman sayısı artarsa (ki bence de artsın kazanabilen parasını bu işten kazansın) fiyatlar çok hızlı şekilde düşecek. Görünen köy kılavuz istemez yani.. Bu sene İSG uzmanlığı bir furya yakında tüm küçük işletmelerin risk değerlendirmesi ve acil durum planları tamamlanacak bu hızla giderse. Ki İSG denetimleri sadece çok tehlikeli ve kaza olursa da tehlikeli sınıfa yapılacak, az tehlikeliye bakan kimse olmayacak. Yani sonuçta önümüzdeki 6 ay içinde parayı vuran vuracak kalanı da ben bu kadar para harcadım uzman oldum iş yok diye ağlayacak. Belki ters yazıorum ama durum böyle açıkçası o yüzden bu fiyatlara şaşırmayın derim ben. Sen kırmasan ben kırmasam da fiyat kıracak biri çıkacak...

idris yalçınkaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
biz millet olarak hiç birşeyi ciddiye almıyoruz,hep kestirme yolları arıyoruz, ilan veren firmalar meslek etiği açısından
kötü.

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Malesef arkadaşlar gidişat kötü. Diyecek bi söz bulamadım. Yazı ondan kısa kaldı :düşünceli:

gaktuylu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Ekli dosyayı görüntüle 7116

Ekli dosyayı görüntüle 7117

Baktın olmuyor bir atasözü patlatırsın "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az"...

Belirtilen ücretler tek kalemlik işler için.50+KDV veya 500+KDV de olsa bu ücretler uçucu.Taşıma suyuyla değirmen dönmeyeceği için uzmanı veya OSGB leri zengin etmez.İnanın işin hamallığınada değmez.Önemli olan sürekli hizmet verilen işyerlerine sunulan teklifler.OSGB leri kuran kişilerin ticaretten anlamadığı çok açık.Uzman maaşını banka kredisi çekip ödeyen zavallı OSGB ler var inanın.Çoktan batmış olanlar hala bir umut edip kredilerle çarkı çevirmeye çalışıyorlar.Hal böyle olunca fazla sürmez çoğu kepenk indirecek.Çünkü bu işin kapasitesi belli.Ama uzmanlar olarak çok umutsuz olmamakta fayda var.İyi kötü biz bir şirketin sigortalı çalışanı olabiliriz fakat OSGB lerin tutunacak bir dalı yok.Hızlı çoğaldılar ve bundan çok daha hızlı yok olacaklar.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
haydi kardeeşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş iş güvenlikçi geldi.hertürlü güvenliğiniz
24 saaat kesintisiz 500 tl ye yapılır:D

uurgler

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
az tehlikeli işyerlerine bedava risk analizi yapılır..:) 2016 da uzman zorunluluğu başlayınca bakkala berbere kasaba ücretsiz hizmet vericem.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.