Soru : Özel Güvenlik Şirketlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkında

omaykan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Arkadaşlar;

Özel güvenlik firması ile çalışmayı planlamaktayım. Ancak aşağıda çözüm bulamadığım sorular mevcut. Bilgili arkadaşlarımın kayıtsız kalmadan cevap verirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle çalışmayı planladığım güvenlik firmasının toplamda 6000 kişisi var. Ancak karışık durum bundan sonra başlamakta , güvenlik şirketlerinin bağlı olduğu yasa gereği her projelerinde bulundukları ilde işyeri açmaktadırlar. (Farklı bir sgk ya bağlı) . Yani 6000 kişi farklı projelerde , farklı sgkya bağlı çalışmaktadırlar.

Soru 1 : OSGB üzerinden hizmet alınması planlandığında , her şehirde farklı osgb ile çalışılması gerekli. Buda firmanın yaklaşık 30-40 farklı OSGB ile anlaşması demek? Bu sorun nasıl çözülebilir?

Soru 2 : Firmanın bazı çalışanları kamu kuruluşlarında güvenlik olarak görev yapmakta. Kamu kuruluşları 2016'da yasaya tabi olcak , ancak bunlar kamu sigortasında değil. Orada çalışan güvenlikçiler içinde iş güvenliği zorunluluğu şuanda mevcut demek midir?

Soru 3 : Firma kadrosunda barındırmayı planlasa , tehlikeli sınıfta olan farklı şirketlerde olsa total de 6000 kişiye denk geldiği için 4 tam zamanlı işyeri hekimi - 4 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı mı alıcak demek? (Süreleri Kabaca hesapladım) Bu biraz anormal bir yatırım değil midir? Ki bu uzman ve hekim il il dolaşıcak demek.

Soru 4 : Firma işyeri hekimini ve uzmanını kadrosuna katma yatırımını yaptı. Peki her uzmanın ve hekimin atandığı işyerleri için onlarda da SGK sı yapılması gerekmez mi?

Soru 5 : Her projenin firması için ayrı uzmanın ve hekimin yapması gerekli yasal zorunluluklar gerçekleştirilicek mi? ( RD , İçyönerge , Eğitim planı, Adp vsvs)

Saygılarımla

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Cevap 1: Kendi İSGB sini kurması daha iyi olacaktır.
Cevap 2: Kamuda ihale alsa bile altişveren dir ve özel sektör hizmeti vermektedir Kamu da çalışan çalışanlarına İSGB üzerinden her türlü İSG hizmetlerini sunmak zorundadır. Kamu işveren olduğu için altişveren ile birlikte sorumluluk sahibidir İSG hizmetlerinde.
Cevap 3: İSGB kurup burada görevlendirdiği İSG Profesyonellerini il il görevlendirip kuracağı İSG kurulu üzerinde hizmet planlamasını yapabilir.
Cevap 4: İSGB kurduğu çatı işyeri üzerinde bu profesyonellerin SGK sını yapabilir.
Cevap 5: İSGB merkezde kurulacağı için diğer alt projeleri İSG kurul üzerinden sürekli takip edebilir iç yönerge bir tane hazırlar tüm alt projelerine uygular risk değerlendirmeleri her proje için İSGB personeli tarafından yapılır eğitim ler verili adp yapılır vs...

Not: Verdiğim bilgiler kendi tecrübelerimden yola çıkılarak sadece aklıma gelenler bunlar detayını siz daha iyi bilirsiniz veya araştırmak zorundasınız. Araştırmanızda bir fikir verebildiysem ne mutlu bana. İyi çalışmalar. Kolay gelsin...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.