Soru Özel Okullar Ve Hastanelerde Isg Uzmanı Çalıştırma Zorunluluğu Ne Zaman Başlar?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ruskamat tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ruskamat

    ruskamat TÜİSAG Üyesi



    özel okullar ve hastanelerde isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu nezaman başlıyor,6 ay sonra mı?



     
  2. Okan67

    Okan67 TÜİSAG Üyesi



    Evet ben de öyle anlıyorum, 6 ay sonra zorunlu olacaktır. Tabii personel sayısı 50'den fazla olursa. Az olursa 2 yıl sonra.



     
  3. Levent ACAR

    Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar hastanelerin tehlike sınıfını neye göre belirliyorsunuz ?

     
  4. Okan67

    Okan67 TÜİSAG Üyesi

    Bence X-Ray ve Ameliyathaneler hariç Tehlikesiz olması lazım. Toplumun bunu çoktan konuşması lazımdı oysaki.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    evet ruskamat 6 ay sonra başlıyor

     
  6. Levent ACAR

    Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

    Sizde biliyorsunuz ki yasa genel yapılan işin tehlike derecesi dikkate alınıyor. Bakanlığın tüm işletmeleri tehlike sınıflarını bildiren bir yönetmelik çıkarması gerekir.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Ersin

    Ersin TÜİSAG Üyesi

    yeni iş güvenliği kanununa göre işyeri tehlike sınıfı ana faaliyete göre belirleniyor.örneğin işyerinde bir bölümde tehlikeli kimyasallarla iş yapılıyor ama ana iş az tehlikeli sınıfta ise (örnek konfeksiyon gibi) o işyerinin tehlike sınıfı az tehlikeli sınıfta olacak
    bence bu durum çok tartışılır

     
  8. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    Aynen dediğiniz gibi... durum bu!

     
  9. Cem AKBULAK

    Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

    şu anki tehlike sınıfları tebliğine göre hastane ve özel okullar diye bişey duymadım ben..yeni tebliğle bunun belirlenmesi gerekiyor...

     
  10. savasci

    savasci TÜİSAG Üyesi

    Ayakta ve/veya yataklı teşhis ve tedavi yapılan sağlık kuruluşlarındaki faaliyetler diye geçiyor. çok tehlikeli

     
    ismailoztas ve Nermin bu yazıya teşekkür etti.
  11. ozgur_snmz

    ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

    Çok Tehlikeli sınıf madde 32) Ayakta ve/veya yataklı teşhis ve tedavi yapılan sağlık kuruluşlarındaki faaliyetler

    Peki biraz inceleyınce okadar çok hastahane , poliklinik, akaryakıt istasyonu vb. varki bunların hepsi A sınıfı uzman sınıfına giriyor
    şuan mevcutta bukadar A sınıfı uzman yok. Peki şimdi ne olacak nası bir çözüm bulunacak...

    Soru 1 C sınıfı uzman buralarda çalışacakmı ?
    Soru 2 Çalışır ve müfettişler tarafından denetlenirse ne olacak A sınıfı uzman yok mu denecek cezai işlem mi?

     
  12. bünyamin yavuz

    bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar ben bu konuda bugun araştırma yaptım Çsgb dan Ferdi beyle zorda olsa görüşme imkanı bulabildim bizim iş kollarımız tehlike sınıflar tebliğinde bulunmadığını aktardım. Benden iş yerlerinin ssk numaraları istedi bu numaralar bakarak iş yerlerinin hangi tehlike sınıfına ait olduğunu söyledi. Tıp merkezleri tehlikeli sınıfta, Kan merkezleri çok tehlike sınıfında yer alıyormuş buna göre bu iş yerlerininde yeni kanun 2013 yılının Ocak ayında yürürlülüğe giricekmiş.

     
  13. Nermin

    Nermin TÜİSAG Üyesi

    ameliyatta sakat kalan yada ölen olursa bu iş kazasınamı girer?tazminat kimlerden istenebilir?

     
  14. Levent KAVLAK

    Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

    Arkadaşlar özel okullar ,hastaneler,hoteller,restaurantlarve tüm iş yerleri eğer 50 ve fazla çalışanı varsa 1 ocak 2013 den itibaren 6331 sayılı yasa gereği tehlike sınıfına bakılmaksızın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğuna giriyor.

     
  15. ztürkoğlu

    ztürkoğlu TÜİSAG Üyesi

    Merhaba *yasa gereği tehlike sınıfına bakılmaksızın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğuna giriyor.* demişsiniz, C sınıfı uzman, hastaneler için yeterli olacak mı? Tşk.

     
  16. misg

    misg TÜİSAG Üyesi

    Okullarda öğrenci hastanelerde hasta var. Öğrenci ve hastaları değerlendirirken tıpkı firmalardaki ziyaretçiler gibi mi düşünmek gerekiyor? Çocuklarımız okula gittiği için duyuyoruz, öğrencilerin başına o kadar kaza geliyor ki... Oteller de buna benzer. Hizmet sektörü biraz farklı olacak anlaşılan.

     
  17. mustafademir2002

    mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar nace koduna bakmadan sadece genel olarak bilgi sahibi olabiliriz. Penye dikimi yapılan bir tekstil atölyesi normalde az tehlikeli sınıftadır ama ssk bildirimini yaparken ABC tekstil, konfeksiyon, hazır dikim, taşımacılık diye bildirdi diyelim buradaki taşımacılıkta yazdığı için bu nace koduna etki ediyor ve az tehlikeli yer bir bakmışsınzı tehlikeli çıkmış onun için nace koduna bakmak lazım...

     
  18. ilknur_gucluturk

    ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

    Bir komşumuz dershane açacakmış bana 2 adet iş güvenliği uzmanı imzası gerekiyor dedi. Kısmi süreli çalıştırma zorunluluğudur dedim ben ama neden 2 tane anlamadım :s

     
  19. Orhan KINDIRA

    Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

    Yeni hazırlanan tebliğ taslağına göre hastane hizmetleri (ekte 2921. satır) çok tehlikeli, eğitim kurumları ise (ekte 2866. satır) verdiği eğitime göre az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alıyor.
    Şu an yürürlükteki taslakta hastaneler çok tehlikeli (32) Ayakta ve/veya yataklı teşhis ve tedavi yapılan sağlık kuruluşlarındaki faaliyetler), özel okullar az tehlikeli sınıfta (103) Özel okullar, çocuk yuva ve bahçelerinde yapılan işler) bulunmaktadır.
    Uzman bulundurma şartını ise 6331 sayılı kanunu madde 38 e göre yorumlayabilirsiniz.
    Yürürlük
    MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

    Bildiğim kadarı ile A sınıfı uzman bulundurması gereken bir işyeri bulundurması zorunlu olduğu sayı kadar A sınıfı uzman bulunduracak, ve isterse diğer sınıflardan uzmanda bulundurabilecek. (Arkadaşlar, yanlışım varsa lütfen düzeltin). Bu konu daha çok kulaktan dolma bilgiler oluyor. Asıl bilgiyi bakanlıktan alabilirsiniz.

     
    ahmet özmen bu yazıya teşekkür etti.
  20. mustafademir2002

    mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

    Meslek liselerinde öğrenciler mesleklerini öğrenmek için çalışmak durumundalar ve öğrencilerde iş yaparken kaza meydana gelebilir keşke bu öğrenciler içinde bir takım uygulamalar olsa. 2014 de camilerede bu kanun uygulandığında imam, müezzin, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelide buna katıldığında camilerimiz boş kalmaktan kurtulacak :)) işin şakası bir yana da denetlemelerin artık başlaması gerektiğine inanıyorum en azından 50 üstü çalışanı olan sanayiden sayılan yerler için denetlemeler ivedilikle başlamazsa işimiz hakiketen Allaha kalmış yoksa bu denetleme şekliyle daha çok kanun çıkar bizde okul, hastane, cami, masaj salonu uğraşıp dururuz :((

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica