Özel sektörde C sınıfı İSG Uzmanı olarak çalışanlar

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tubacakmak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

statkraft ile çalışıyorsunuz tahminimce ne kadar sürelik bir tecrübeye sahipsiniz bilgilendirirseniz sevinirim

2. Ali S. UTKU

Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

C Sınıfıyım,
    Enerji Şirketinin Enerji Santrallerinde (A sınıfı Tehlike) isg koordinasyonunu yapıyorum.
    Santraller farklı illerde ve 8 adet.
    Tesislerde Yaklaşık 20 şer ve 30 ar kişi çalışmakta.
    Bu yüzden her tesiste en az 1 mühendisi İSG uzmanlığı aldırmaya çalışacağız. İnşallah kazanırlar.
    Ve A sınıfı bir uzmanla Türkiye genelindeki 8 tesis için bir anlaşma yapmamız gerekecektir.

3. suca

suca TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Benim bir sorum olacak acaba yeni C sınıfı sertifikası almış yada alacak bir İSG uzmanı Tehlikeli sınıftaki bir işte hemen çalışmaya başlayabilirmi yoksa 3 yıl az tehlikeli işte çalıştıktan sonra mı yasa tehlikeli sınıflara bakma izni tanıyor bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
    Teşekkürler..

4. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Bu kanun 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu tarihten itibaren 3 yıl süreyle C sınıfı iş güvenliği uzmanları B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının bakabileceği tehlikeli sınıfa bakabiliyorlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

suca bu yazıya teşekkür etti.
  5. Çağrı Temiz

Çağrı Temiz TÜİSAG Üyesi

Sektör : Tekstil
    Tehlike Sınıfı : Tehlikeli
    Tecrübe süresi : 1,5 Yıl

6. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Yaklaşık 1 yıldır çalışıyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. civiluzman

civiluzman Guest

Sektör: Metal - Ahşap Sanayi
    Tehlike Sınıfı: Tehlikeli
    Tecrübe süresi: 1 yıl

Sektör: Hastane
    Tehlike Sınıfı: Çok Tehlikeli
    Tecrübe Süresi: 5 ay

Sektör:plastik Sanayi
    Tehlike Sınıfı: Çok Tehlikeli
    Tecrübe Süresi: 4 Ay

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım.
    İSGkatipten onaylamama rağmen çok tehlikeli yerlerede hizmet verebiliyorum.

bununla ilgili bir para cezasıda olmayacak arkadaşlar hem Genel Müdür hemde yardımcısı defalarca açıkladı.

kesinlikle ilk denetimlerde para cezası kesmeyeceğiz.
    Bilgilendirme yapacağız dediler o yüzden ha isgkatipten onaylı hizmet vermişim ha onaylamadan önemli olan hizmet vermek ve firmadan ücret talep etmek

8. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

Sektör: Kargo Taşımacılığı
    Tehlike sınıfı: Tehlikeli
    Sektör tecrübe süresi: 2 ay
    Toplam tecrübe süresi: 1,5 yıl

9. senemmm

senemmm TÜİSAG Üyesi

Ayrıca çalışan bir A sınıfı uzman yok mu? Bu şekilde bildirim yapılamıyor mu?

10. senemmm

senemmm TÜİSAG Üyesi

7 aydır bir inşaat firmasında iş güvenliği sorumlusu olarak çalışıyorum, mayıs sınavıyla birlikte uzmanlığımı aldım. Firmamızın bir danışman firmayla anlaşması var. A sınıfı uzmanları ayda bir denetime gelerek isg kurul defterini imzalıyor. Ben bu A sınıfı uzman nezdinde çalışarak bakanlığa bildirim yapabiliyor muyum?

alix bu yazıya teşekkür etti.
  11. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Hayır katip programı kabul etmiyor, insaat seöktörü oldugu ıcın belgeniz gecerli degıl. Meslegınız nace koduna uygun olmak sartıyla SGK insaat sektöründe ve en az 750 prim olması durumunda belgenız gecerlı olacaktır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica