TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Patlamadan Korunma Dökümanı Hesap Programı

Konu, 'İş Güvenliği İle İlgili Programlar' kısmında Öner KOÇ tarafından paylaşıldı.

1. Öner KOÇ

Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Faydalı olabileceğini düşündüğüm Patlamadan Korunma Dökümanı Hesap Programını sizlerle paylaşmak istedim..

Ekli Dosyalar:

2. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

ellerinize sağlık güzel çalışma olmuş.

3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. kenana

kenana TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Çok faydalı olur.

5. mehmetk88

mehmetk88 TÜİSAG Üyesi

Teşkkürler Öner Bey

6. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Standartta verilen formülleri aktarmışsınız elinize sağlık. Fakat hesaplamalar burdaki verilerle sınırlı değildir. Alt patlama limiti bilinmeyen ve ya birçok karışımın aynı anda kullanıldığı durumlarda hesaplama yetersiz kalmaktadır. Bu verilere ek olarak kimyasal hesaplamalarınızı katarak geliştirilebilir. Sıkıntı bu nokta da devreye girmektedir. Çünkü binlerce kimyasa ve karışım bulunmaktadır hepsinin değerleri farklı olduğu için programlamaya sistem geçirilemez. Ufak hesaplamalar için kullanılabilir ama yetersiz.

cemalgazi bu yazıya teşekkür etti.
  7. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Bu program bana kapalı sistem çalışan boya hattında atılan vernik +sertleştirici+tiner 'in (karışım) alt patlama limitini verirse kabul edebilirim. Vermiyor ise bize düşen bazı noktalar vardır. Karışımdaki vernik , tiner ve sertleşticinin karışım oranlarıda farklı . Hadi çık çıkabilirsen işin içinden :)

Esin Aydoğdu, kenan atalar ve cemalgazi bu yazıya teşekkür etti.

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    sayın üstadım bu hesabı akaryakıt istasyonlarında kullanmamız mümkündür sanırım ??

10. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    akaryakıt istasyonlarında kullanabilirmiyiz bilen var mı

11. erkanersoy

erkanersoy TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Bahsettiğiniz şekilde bir sistemin hesaplanması ile ilgili örneğiniz varsa kendime ve diğer arkadaşlara çok yararlı olacağından eminim.

12. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    örnek bir uygulama yapacak arkadaş yok mu

13. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Programla olmaz. Program dediği standartta geçen formulleri exele dökmüş.

Öner KOÇ bu yazıya teşekkür etti.
  14. Öner KOÇ

Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Erdem Öz beye konuyu baştan beri takip ettiği için teşekkür ederim. Kendisinin bu konuda üstat olduğunu düşünüyorum. Kendisinden İsgfrm kullanıcıları adına bi ricam olacak. Bugün piyasada 2000 lira olan PKD Eğitimlerini İsgfrm üyelerine bedava vermesini talep ediyorum. Yada bize PKD hesaplayan bir program yapmasını öneriyorum. Yok o da olmaz diyosanız emek vererek hazırlamış olduğum excel dosyasına eklemeler yaparak daha iyisini siz sunun...**** kesildi****

Last edited by a moderator: 26 Mart 2014
    ksm, uzmannn ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  15. bilgin1975

bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Doğal gaz çevrim santralinde rd haricinde pkd hazırlayacak kurum varmı

16. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Öner Koç güzel kardeşim , ben üstat falan değilim. Patlamadan korunma dökümanı programı diye bir şey olmaz. Bütün tesislerde kullanılan kimyasallar , çeşitleri , kullanım miktarları , ortam koşulları farklıdır. Madem hazırlanmışsın bir şeyler iddaa ediyorsun arkadaşların patlamadan korunma dökümanlarını hazırlarsan excel programınla makbule geçer. 2 haftalık eğitimle insanları uzman yapıyorlar. Peki 2 haftalık eğitimden uzman oluyorlar mı ? Ya da insanlar emek harcayıp 4-5 sene üniversite okuyor. Okul bitirilince insanlar direk işe mi başlıyor ? Patlamadan korunma dökümanı eğitimi alan kişilerin temel mühendislik derslerinden termodinamik , akışkanlar mekaniği , kimyasal hesaplamalar konusunda bilgiye sahip değilse hazırlayamaz. Aldığı eğitim sadece patlamalar hakkında bilgiye sahip olmasına yarar. Bir yıldır insanlar patlamadan korunma dökümanı için eğitim alıyor , peki neden kimse hazırlamıyor ? Bazı şeyleri yazarken ve ya yorumlarken mantık çerçevesi içerisinde yazarsanız sevinirim. Araştırma yapmadan kulaktan dolma bilgilerle ithamlarda bulunmayınız. Bana sorulan bütün sorulara yol gösterici şekilde cevap verdiğime inanıyorum. Ayrıca eğitim düzenle bende gelip eğitimi verecem .

murad yolaçan bu yazıya teşekkür etti.
  17. gdemir89

gdemir89 TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Size katılıyorum,ben kimya mühendisiyim ve hesaplamalar tıpkı akışkanlar mekaniği ve termodinamik hesaplamaları gibi...

18. Aslıhan Yıldırım

Aslıhan Yıldırım TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Elinize sağlık, standartta geçen hesaplamalar bunlar ve bu hesaplamaları bir şekilde kullanacaksınız. Karışım şeklinde bulunan/kullanılan kimyasal maddelerin MSDS lerinde karışımı oluşturan maddelerin bilgileri var veya karışım içindeki ana maddenin msds ini yerli/yabancı kaynaklardan da bulabiliyorsunuz. Toplam boşalmadaki oranlarına göre ayrı ayrı hesap yapılıp çıkan patlayıcı ortam hacminlerinin toplamını Vz ile karşılaştırmamız gerekiyor. Kalıcılık hesabında da bu karışım maddelerinden en çok kalıcılığı olanın değerini baz almalıyız. Tabi yayılan gazın/tozun davranışı da bilmek gerek havadan ağır mı hafif mi ortamda nasıl bir yol izler vs. Önlemler belirlenirken bu yayılımları göz önünde bulundurarak belirlemek gerek. Şu noktada önemli bir karşımda eğer yayılan gazın içindeki maddenin biri havadan ağır biri havadan hafif olabilir o zaman patlayıcı ortam Vz hesabı yaparken ve sınırları belirlerken bu bilgileri de göz önüne almalıyız.

Öner KOÇ ve Cevahirim bu yazıya teşekkür etti.
  19. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Verilen excel tablosunda eksik bakmadıysam, asıl önemli nokta olan dG/dt hesabını göremedim. Doğrudan bir değer yazılmış gibi geldi.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. patlamadan korunma dokümanı hesaplama

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica