Patlamadan Korunma Dokümanı

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet gerekiyor.Müfettişler öyle saçmaladılarki, ocaklarda doğalgaz kullanılan restoranda istediler.Bi haberler yönetmeliğinden bile.Popüler olsa gerek aralarında PKD yi sordun mu baktın mı sorusu....
Gaz yakan cihazlar kapsam dışı bırakılmış ama..

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
ama yapılması en uygun ben yaptım.
kazan var sonuçta.
****Mesajlar Birleştirildi***

Moderatör tarafında düzenlendi:

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ama yapılması en uygun ben yaptım.
kazan var sonuçta.
****Mesajlar Birleştirildi***
Bunu yapmak için extra eğitim almak gerekiyor sanırım, benim hiç bilgim yok, dışarıdan başka bir firmaya yaptıracaklar o zaman..

O

ozgurisguvenlik

Guest
Pkd yalnızca endrüstriyel tesisler için hazırlanmalıdır. Binalarda evlerde bulunan gaz yakıcı cihazlar için hazırlanmaz.

O

ozgurisguvenlik

Guest
Yönetmeliği gösterin. Acil durum eylem planına eklemeniz yeterli

nigarcinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çasgem in verdiği eğitim tam anlamıyla fiyasko.Geçen hafta ankaradaydım.Bakanlığa bi sorun kaç tane şikayet almışlar eğitimle ilgili..İşin eğitimin almadan bir iş olmuyor arkadaşlar.Eğitimini almanızı öneririm.Çok eğitim var ama bununda faydalı olanına araştırmak bulmak gerekir.Ben kaç aydır uğraşıyorum bunun için.Sizlerde lütfen emek ve vakit harcayın....
Bakanlığın yetkilileri de, eğitim veren kişiden memnun kalmamışlar.Yeni eleman bulunca eğitim açacaklarmış

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bu konuda kafam allak bullak arkadaşlar.Örneğin çalıştığım akaryakıt istasyonunda bu belgenin "hazırlatılmasını" istedim.Çünkü beni aştığını düşünüyorum.Diğer yandan bir iş güvenliği uzmanı olarak bize para ödüyorlar ve bizden hazırlamamızı beklemeleri de gayet doğal aslında çünkü yetkimiz dahilinde.
benim sorum şu: tüp bayiilerinde de bunun hazırlatılması gerekli mi?

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
bu konuda kafam allak bullak arkadaşlar.Örneğin çalıştığım akaryakıt istasyonunda bu belgenin "hazırlatılmasını" istedim.Çünkü beni aştığını düşünüyorum.Diğer yandan bir iş güvenliği uzmanı olarak bize para ödüyorlar ve bizden hazırlamamızı beklemeleri de gayet doğal aslında çünkü yetkimiz dahilinde.
benim sorum şu: tüp bayiilerinde de bunun hazırlatılması gerekli mi?
tüplerin içerisindeki kimyasalların msds lerine bakın kolay alevlenebilir vb ise gerekli

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli Meslektaşlarım,
Patlamadan Korunma Dokümanını, sadece 60079-10-1 ve 60079-10-2 standartlarından yararlanılarak yapmak mümkün değil.
Ayrca, 600079-20-1, 12981+A1 gibi başka standartların yanında USA de yayınlanmış olan kitapları da bu dokümanı hazırlama sırasında kullanmanız gerekmektedir.
Aksi taktirde gazların boşalma hızı hesabı, Y ve Cp değerlerini hesaplayamazsınız.

Burada yanma nedir? Patlama nasıl oluşur? Hangi patlamalar ATEX patlamalarıdır? gibi teorik bilgileri bilmeden sadece MSDS'lere bakarak oradaki bilgilere göre bu iş yapılmaz.

Maalesef, İstanbulda ne verseniz gidiyor. Bu işi yapmayı biliyorum diyene tekrardan öğretebilirim. Avrupalılar bu konuda iyi değil. Bunu da unutmayın.
Bu yazıyı öğrencilerim talep ettiği için yazıyorum.
Bundan sonrada sizlerle daha fazla bilgi paylaşımı içerisinde olacağım.
Selamlar,

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

NOT: ekte eğitimden sonra yapılan etkinlik raporu bilgileri yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• PKD EĞİTİM ETKİNLİK RAPORU.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 1,470

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli Meslektaşlarım,
Patlamadan Korunma Dokümanını, sadece 60079-10-1 ve 60079-10-2 standartlarından yararlanılarak yapmak mümkün değil.
Ayrca, 600079-20-1, 12981+A1 gibi başka standartların yanında USA de yayınlanmış olan kitapları da bu dokümanı hazırlama sırasında kullanmanız gerekmektedir.
Aksi taktirde gazların boşalma hızı hesabı, Y ve Cp değerlerini hesaplayamazsınız.

Burada yanma nedir? Patlama nasıl oluşur? Hangi patlamalar ATEX patlamalarıdır? gibi teorik bilgileri bilmeden sadece MSDS'lere bakarak oradaki bilgilere göre bu iş yapılmaz.

Maalesef, İstanbulda ne verseniz gidiyor. Bu işi yapmayı biliyorum diyene tekrardan öğretebilirim. Avrupalılar bu konuda iyi değil. Bunu da unutmayın.
Selamlar,

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

Hocam günaydın. Ben bahsettiğiniz standartları kullanıyorum 60079-20 den yararlanmadan hesap yapamayız. Ancak kullanılan kimyasalın özelliklerini ancak msds ten alabiliriz tabi saf madde değil ise. Alevlenebilir, çok kolay alevlenebilir vb. özellikte ise zaten par -pat hazırlıyoruz. Takıldığım konu şu bunun dışında örneğin oksitleyici ise demi par- pat hazırlamamız gerekiyor ?

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Selam, ATEX patlamaları 4 tiptir. 5 inci tipi yoktur.
A,B ve C tipi gaz gruplarına göre 10, 15 ve max 20 bar basınç etkisi oluşturmaktadır.
Alev hızı diye birşey yok. Yanlış olduğu için bu çalışma taslak tebliğ olarak yayınlanmadı.
alt patlama limitleri patlayıcı atmosfer için yapılan hesaplamalar için yeterlidir.

TS EN 60079 10:2005 versiyonunun tercümesi çok kötü. Hiç okumayın kafanız karışır.

Alev hızı değilde. Sıvı buharının veya gazın yanması 1 mikron saniyede gerçekleşmektedir.
Hesaplamalar için sadece 60079 standartları yeterli değildir.

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Hocam günaydın. Ben bahsettiğiniz standartları kullanıyorum 60079-20 den yararlanmadan hesap yapamayız. Ancak kullanılan kimyasalın özelliklerini ancak msds ten alabiliriz tabi saf madde değil ise. Alevlenebilir, çok kolay alevlenebilir vb. özellikte ise zaten par -pat hazırlıyoruz. Takıldığım konu şu bunun dışında örneğin oksitleyici ise demi par- pat hazırlamamız gerekiyor ?

Selam Funda Hanım,
60079-20-1 standardından sadece deneysel olarak belirlenmiş olan kimyasalların alt patlama limitlerini bulabiliyoruz. Eleketrikli cihazların teknik özelliklerini de buradaki bilgilere göre belirliyoruz.
Örneğin Metanın LELv %5 olarak bildiğimiz değeri aslında LELv %4.4 olarak bilinmektedir.
Ancak belirtmek istediğim dG/dt değerini hesaplayabilmeniz için gerekli olan Y (gama) değeri ve Cp değerleri. Bu değerler USA kitaplarından yararlanılmadan her kimyasal için bulunması çok zor. Standartta böyle bir bilgi yok.

Peki, bizim referans aldığımız avrupa mevzuatına göre 55 derece ve üzerinde yanıcı olan maddeler nasıl tanımlanmış?
örneğin; MAZOT petrol ofisinin msds'ini açıp bakın, alevlenebilir olmadığını göreceksiniz. Ama yanmaz mı? Bal gibi de yanar.

ATEX, patlamaları kapsamına bakıldığında, Gaz, buhar, sis veya toz haline yanıcı her madde uygun ortam ve şartlar oluştuğunda patlama olur. Bu riskin olduğu yönetmelik kapsamına giren işletmelerde hazırlamamız gerekmektedir.

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli Meslektaşlarım,
Mayıs ayının 2 inci haftası ÇASGEM de bu eğitimi verdik. 2 emekli iş baş müfettişi, 5 defa daha önce bu eğitimi almış, kişiler katıldı.
Ancak eğitim sonunda yapılan eğitim etkinliği değerlendirme anketlerinde ÇASGEM tam puan aldı.
1127-1, 12981+A1, 60079-20-1 vb, diğer standartlardan ve USA kaynaklı kitaplardan yararlanmadan bu dokümanı hazırladım diyen kişi çok yanılır. Kendini kandırmaktan öteye geçemez.
Kimse konu hakkında bilgi sahibi değilse, biraz bir şeyler bilen çok değerli oluyor.

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Lupazzoli size önerim , uzmanlık yaptığınız firmalarda bütün kullanılan kimyasalların MSDS lerini temin edin ve listesini çıkarın. MSDS formlarında R10 ,R11,R12 harflendirmeleri varsa parlayıcı patlayıcı karışım olduğunu belirtir. Herşey de yönetmelik kanun aramayın . Eğer ki MSDS'lerde bu dediğim ifadeler var ise fazla miktarlarda kullanılıyor ise patlamadan korunma dökümanı hazırlamanız gerekmektedir.

Selam,
risk ifadeleri R10,R11,R12 olarak tanımlanmamış olan MAZOT yanıcı olduğu için bu tür kimyasallar da dikkate alınmalıdır.
Dolayısı ile tabi olduğumuz avrupa birliği mevzuatı bu konuda yetersizdir. USA yin bu konuda yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda hazırlanmayan dokümanlarda çok büyük eksiklikler vardır.

Parlayıcı farklıdır. Patlayıcı farklıdır. Bu ifadeleri bir arada kullanmak çok sakıncalıdır.

Benim önerim NFPA normlarına göre kimyasalların gruplandırılmasıdır. Daha sonra işletmede hangi ortamlarda bu yancı maddelerin kullanıldığı, ne şekilde proseslerden vb yerlerden geçirildiği tanımlanmalı, bu tanımlama işleminden sonra boşalma kaynaklarına karar verilmelidir.
Sürekli, ana ve tali boşalma kaynaklarına göre yapılan hesaplamalarla ZONE büyüklükleri belirlenmelidir. İlk analize göre riski azaltmak için aksiyonlar çıkacaktır. Bu aksiyonlardan sonra tekrar hesaplama yapılmalı ve alınan önlemler ZONE haritalarına göre işletmede gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığının belirtildiği bir DOSYA hazırlanır. Doküman ifadesi bu kadar kapsamlı çalışma gerektiren işlem için çok yetersizdir. Bu konuda klasörler hazırlanmalıdır.
700 tlye hazırlanacak yapılacak iş değil.
En az 5000 tl en küçük işletme için (akaryakıt istasyonu) ama doküman 4*4 lük olmalıdır.

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli Meslektaşlarım,

Selamlar,

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

Selam Funda Hanım,
60079-20-1 standardından sadece deneysel olarak belirlenmiş olan kimyasalların alt patlama limitlerini bulabiliyoruz. Eleketrikli cihazların teknik özelliklerini de buradaki bilgilere göre belirliyoruz.
Örneğin Metanın LELv %5 olarak bildiğimiz değeri aslında LELv %4.4 olarak bilinmektedir.
Ancak belirtmek istediğim dG/dt değerini hesaplayabilmeniz için gerekli olan Y (gama) değeri ve Cp değerleri. Bu değerler USA kitaplarından yararlanılmadan her kimyasal için bulunması çok zor. Standartta böyle bir bilgi yok.

Peki, bizim referans aldığımız avrupa mevzuatına göre 55 derece ve üzerinde yanıcı olan maddeler nasıl tanımlanmış?
örneğin; MAZOT petrol ofisinin msds'ini açıp bakın, alevlenebilir olmadığını göreceksiniz. Ama yanmaz mı? Bal gibi de yanar.

ATEX, patlamaları kapsamına bakıldığında, Gaz, buhar, sis veya toz haline yanıcı her madde uygun ortam ve şartlar oluştuğunda patlama olur. Bu riskin olduğu yönetmelik kapsamına giren işletmelerde hazırlamamız gerekmektedir.

Öğr. Gör. Efari Bahçevan

dG/dt normal olarak hesaplamak için kaynaktan ölçüm yapmamız daha veriml, olmaz mı? eğitimde farazi olarak 1 alınması öneriliyor.
dG/dt formülüne dökümanlarımdan bulup bakmam lazım ama bir kimyasalın tepkimeye girmesi için ortam şartları en büyük faktör. özellikle kimyasalların depolandığı alanlar arası mesafe çok önemli. çok basit bir iş değil par- pat hazırlamak. öyle bir cevap yazmışınız ki kendimi bişey bilmiyor gibi hissettim :)

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi

dG/dt normal olarak hesaplamak için kaynaktan ölçüm yapmamız daha veriml, olmaz mı? eğitimde farazi olarak 1 alınması öneriliyor.
dG/dt formülüne dökümanlarımdan bulup bakmam lazım ama bir kimyasalın tepkimeye girmesi için ortam şartları en büyük faktör. özellikle kimyasalların depolandığı alanlar arası mesafe çok önemli. çok basit bir iş değil par- pat hazırlamak. öyle bir cevap yazmışınız ki kendimi bişey bilmiyor gibi hissettim :)

Merhaba Funda Hanım,
Yanlış algılandıysam özür dilerim. Amacım bilgiyi paylaşmaktı. Herkes bu konuya vakıf olmayabiliyor. Bu nedenle kim hangi konuda ne kadar bilgi birikime sahip olduğunu bilmediğim için elimden geldiği kadar açıklayıcı olmaya çalışıyorum.
Örneğin tali boşalma kaynağına göre hesap yapmamız lazım. Burada ölçüm metre ile flanşın hangi noktasından kaçak olacağı tamamen risk analizi kapsamında, ancak flanşlarda açıklık "60079 standart" taslağına göre 1 mm olarak alınır. Flanşın cıvataları arasındaki mesafeye göre açıklık hesaplanır (Cıvatalar arası mesafe 1oo mm olsun). 1 mm X 100 mm = 100 mm kare. oda eşittir= 1 cm kareye. Buradan açıklığın conta arızası durumunda etrafa çıkabilecek olan gazın veya sıvının S'sini buluruz.

Kimyasallar için ortam şartlarını da 1 atmosfer olarak belirliyoruz ve sıcaklığı o ortamda yaz aylarında oluşabilecek en yüksek sıcaklığı dikkate alarak yapıyoruz. Burada tepkimeye giren kimyasallar kapsam dışı. Biz sadece ATEX patlamaları ile ilgileniyoruz.

3 tip boşalma kaynağına göre ZONE hesaplıyoruz. Normalde ana boşalma kaynağını ZONE bir olarak hesapladığınızda çıkan değeri yorumladıktan sonra, güvenilir bir havalandırma tekniği sağlayarak bu ortamı TEHLİKESİZ bölgeye sokabilirsiniz.

Mesela şunu çok iyi ayırt edebilmek gerekiyor. Davut paşa patlaması, havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlama bir ATEX patlaması değildir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.