Patlamadan Korunma Dokümanı

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Funda Hanım,
Yanlış algılandıysam özür dilerim. Amacım bilgiyi paylaşmaktı. Herkes bu konuya vakıf olmayabiliyor. Bu nedenle kim hangi konuda ne kadar bilgi birikime sahip olduğunu bilmediğim için elimden geldiği kadar açıklayıcı olmaya çalışıyorum.
Örneğin tali boşalma kaynağına göre hesap yapmamız lazım. Burada ölçüm metre ile flanşın hangi noktasından kaçak olacağı tamamen risk analizi kapsamında, ancak flanşlarda açıklık "60079 standart" taslağına göre 1 mm olarak alınır. Flanşın cıvataları arasındaki mesafeye göre açıklık hesaplanır (Cıvatalar arası mesafe 1oo mm olsun). 1 mm X 100 mm = 100 mm kare. oda eşittir= 1 cm kareye. Buradan açıklığın conta arızası durumunda etrafa çıkabilecek olan gazın veya sıvının S'sini buluruz.

Kimyasallar için ortam şartlarını da 1 atmosfer olarak belirliyoruz ve sıcaklığı o ortamda yaz aylarında oluşabilecek en yüksek sıcaklığı dikkate alarak yapıyoruz. Burada tepkimeye giren kimyasallar kapsam dışı. Biz sadece ATEX patlamaları ile ilgileniyoruz.

3 tip boşalma kaynağına göre ZONE hesaplıyoruz. Normalde ana boşalma kaynağını ZONE bir olarak hesapladığınızda çıkan değeri yorumladıktan sonra, güvenilir bir havalandırma tekniği sağlayarak bu ortamı TEHLİKESİZ bölgeye sokabilirsiniz.

Mesela şunu çok iyi ayırt edebilmek gerekiyor. Davut paşa patlaması, havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlama bir ATEX patlaması değildir.
rica ederim hocam teşekkürler paylaşımlarınız için. dökümanı tekrar gözden geçirdiğimde sizi rahatsız edeceğim :)

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Patlamadan Korunma dökümanı başlangıç hesapları için gerekli tüm hesaplamalar ekteki dosyada mevcuttur. Hatta bir çok dökümanda bulunmayan , her şeye rağmen patlama olursa bu patlamanın etkisinin hesaplanması ve gerekli zayıf alanların oluşturulmasına ilişkin tüm bilgiler ekteki dosyada toplanmıştır. Bu paylaşım umarım faydalı olur. Paylaşmak güzeldir. Bilgi paylaştıkça büyür. Paranızı boşuna ortalığa saçmayın. Buradaki paylaşımların çoğunu verilen eğitimlerde bile bulamayabilirsiniz.
Bu paylaşım, umarım biraz da bilerek tabu haline getirilen bir konunun rant aracı olarak kullanılmasının önüne bir nebze de olsa geçilmesine katkıda bulunur.
Sizlerle daha sonra konuyla ilgili NFPA standartlarını da paylaşacağım.
Bilginin saklanmasına son. Paylaşmak güzeldir.
Not: Bu paylaşımın hazırlanmasında Makina Mühendisleri Odasının konuya ilişkin verdiği eğitimden faydalanılmıştır.
Odanın İSG konusunda bir çok eğitimi mevcuttur. Takip etmenizi öneririm. Bir çok eğitim ücretsizdir.

Ekli dosyalar

• Butyl Acrylate msds.pdf
    50.8 KB · Görüntüleme: 966
  • ExProtection.pdf
    921.4 KB · Görüntüleme: 861
  • flammability xylene.pdf
    395.3 KB · Görüntüleme: 746
  • Gaz ve Sıvı Yayınımı Teorik Hacım Hesabı 3. Adım.pdf
    204.6 KB · Görüntüleme: 984
  • Gaz Yayınım Hesabı - 1.pdf
    190.4 KB · Görüntüleme: 1,010
  • Gaz Yayınımı 2.Adım.pdf
    220.7 KB · Görüntüleme: 859
  • Gazın Yayınım Hızı ve Kalıcılık Süresi 4.Adım.pdf
    198.7 KB · Görüntüleme: 867
  • grundlagen_en.pdf
    3.1 MB · Görüntüleme: 758
  • Havalandırma derecesinin belirlenmesi konusunda sayısal örnek-1.pdf
    220.2 KB · Görüntüleme: 890
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-2.pdf
    222.6 KB · Görüntüleme: 850
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-3.pdf
    221.7 KB · Görüntüleme: 813
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-4.pdf
    225.1 KB · Görüntüleme: 758
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-5.pdf
    226 KB · Görüntüleme: 776
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-6.pdf
    225.7 KB · Görüntüleme: 754
  • Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnek-7.pdf
    224.7 KB · Görüntüleme: 759
  • Ölçekli Menzil hesab ve Patlama Etkisi.pdf
    597.6 KB · Görüntüleme: 805
  • Örnek Senaryo.pdf
    248.5 KB · Görüntüleme: 924
  • Patlama Etkisinin Belirlenmesi.pdf
    494 KB · Görüntüleme: 859
  • Patlama Hesapları -1.pdf
    231 KB · Görüntüleme: 962
  • patlayıcı ortamların pratik_tespiti.pdf
    6.1 MB · Görüntüleme: 943
  • Principles_of_Explosion_Protection_2012.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 718
  • Senaryo hesaplamaları - 1.pdf
    232.5 KB · Görüntüleme: 865
  • Senaryo hesaplamaları - 2.pdf
    221.9 KB · Görüntüleme: 798
  • Senaryo hesaplamaları - 3.pdf
    252.6 KB · Görüntüleme: 791
  • Senaryo hesaplamaları - 4.pdf
    218.2 KB · Görüntüleme: 755
  • Senaryo hesaplamaları - 4-1.pdf
    635.5 KB · Görüntüleme: 798
  • Senaryo Kapsamında ön hazırlıkların yapılması.docx
    14.4 KB · Görüntüleme: 715
  • Ses Hızında Gaz Yayınımı için sayısal örnek.pdf
    241 KB · Görüntüleme: 760
  • Sesaltı Hızda gaz Yayınımı Ooranı ve Gaz Yayınım Hızı Hesabı-Örnek.pdf
    224.7 KB · Görüntüleme: 724
  • Sıvı yayınım .pdf
    307.8 KB · Görüntüleme: 768
  • Sıvı Yayınımı Örnek Problem.pdf
    214.7 KB · Görüntüleme: 805
  • TNT Modeli için örnek.pdf
    614.5 KB · Görüntüleme: 797
  • Toluene F and Ex Ch.pdf
    286.2 KB · Görüntüleme: 721
  • Toluene msds.pdf
    52 KB · Görüntüleme: 655
  • Veri Tablosu.pdf
    231.2 KB · Görüntüleme: 934
  • xylen ex prop.pdf
    1,023.4 KB · Görüntüleme: 727
  • Xylene msds.pdf
    50.4 KB · Görüntüleme: 670

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu bilgileri başka forumlarda da paylaştım. Herkes yararlansın. Buraya kadar yapılan paylaşımlarda, gaz ve sıvı yayınım hesapları ele alınmıştır. Daha sonra toz patlamaları ele alınamaya çalışılacaktır

glay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba
Şehir Üniversitesinin Patlamadan korunma dökumanı eğitimi (Eğiticiler; Dr. Mahmut Yaman Öğr. Gör.İş yeri Hekimi ve Yücel Karakuş Öğr.Gör. A Sınıfı İş Güv. Uzm., İnşaat-Maden Yük. Müh.) nasıldır acaba iyi eğiticiler midir?

Katılmayı istiyorum fakat 1500 lira az para değil bunun için eğitimin kaliteli olaması gerekli.

Efari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Selam,

Bu eğitimi alacak olan arkadaşlara şunu tavsiye ederim. Eğitim sonrasında bu konuyu gerçekten öğrenebilecek misiniz bunu firmadan teyit ettirin.
Bu eğitimde zone hesaplamalarını, 60079 standardındaki örneklerin aynılarını çözmekle olmaz. ATEX patlamalarını iyi bir anlamak lazım.

Toz boya kabinin hesabının nasıl yapıldığını? Mazotun veya etilen oksit gazı gibi örnek hesaplamaları standartta olmayan kısımları nasıl çözeceklerini eğer anlatabilirlerse, elektrikli ex-proof cihazların sahada nasıl tanımlanabileceğini gösterirlerse, mutlaka faydalanın derim.

murat907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba
Şehir Üniversitesinin Patlamadan korunma dökumanı eğitimi (Eğiticiler; Dr. Mahmut Yaman Öğr. Gör.İş yeri Hekimi ve Yücel Karakuş Öğr.Gör. A Sınıfı İş Güv. Uzm., İnşaat-Maden Yük. Müh.) nasıldır acaba iyi eğiticiler midir?

Katılmayı istiyorum fakat 1500 lira az para değil bunun için eğitimin kaliteli olaması gerekli.
Ben bu konuda çok etkin olduğunu düşünmüyorum öğr. görevlilerinin.Ayrıca işyeri hekiminin bu konuda eğitim vermesi ne alaka anlayamadım.Önüne gelen veriyor zaten maşallah.Ben 4 ay önce bi kurumdan aldım fakat o da çok iyi değildi açıkçası.Benden snra kursa gidip,bi oda vasıtasıyla eğitim veren bile biliyorum.yazık günahtır insanlara.Mutlaka standartlar dışında bu konuyla ilgili makale araştırma hesaplamalarla biraz uğraşmalısınız.Daha çok atex uyg. ve uygulamalı hesaplamalar olan bir eğitim seçmelisiniz.Bu işin bir de üstadı Özlem Özkılıç a bak derim.Şerif Gözlemen hocadanda memnun kalan oldukça fazla.Efari hocanında bu konuda çok önemli olan uygulamada methini duydum.Tekrar bi eğitime katılarak kafamdaki eksikleri gidermek istiyorum fakat ücretler gerçekten çok fazla ve 2 günde olcak bir iş değil bu bence.Oldukça zaman ayırmalı ve üstüne düşülmeli.Benim yaptığım döküman müfettiş kontrolünden de geçti fakat çoğu bu konudan bi haberler ne yazik ki...

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu konudaki kaynakların neredeyse tamamı yabancidir. Genellikle de ingilizce. Forumun çeviri Grubu varsa bu işi ustlenebilir mi?

turisg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
mutfaktaki ufak lpg için isteyen müfettişler var :hayır:
ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN
KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
b)1/4/2011tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,
bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.
01 Nisan 2011 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 27892
GAZ YAKAN CİHAZLARA DAİR YÖNETMELİK (2009/142/AT)
Tanımlar
MADDE 4 –
(1) Bu Yönetmelikte geçen;
c) Cihazlar: Yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma veya yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105°C’yi aşmayan su elde etmek gibi amaçlarla kullanılan gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını,
BuİKİ YÖNETMELİĞE GÖRE YEMEK PİŞİREN VE 105 DERECEYE KADAR SU ISITAN KOMBİ, ŞOFBEN GİBİ HATTA APARTMANLARIN KALORİFER KAZANLARI GİBİ CİHAZLAR İÇİN GEREKLİ DEĞİLDİR ANLAMI ÇIKIYOR. ANCAK DOĞALGAZ VE LPG GAZI KULLANILDIĞI İÇİN BENCE RİSK DEĞERLENDİRMESİNE ALINMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN
KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
b)1/4/2011tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,
bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.
01 Nisan 2011 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 27892
GAZ YAKAN CİHAZLARA DAİR YÖNETMELİK (2009/142/AT)
Tanımlar
MADDE 4 –
(1) Bu Yönetmelikte geçen;
c) Cihazlar: Yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma veya yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105°C’yi aşmayan su elde etmek gibi amaçlarla kullanılan gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını,
BuİKİ YÖNETMELİĞE GÖRE YEMEK PİŞİREN VE 105 DERECEYE KADAR SU ISITAN KOMBİ, ŞOFBEN GİBİ HATTA APARTMANLARIN KALORİFER KAZANLARI GİBİ CİHAZLAR İÇİN GEREKLİ DEĞİLDİR ANLAMI ÇIKIYOR. ANCAK DOĞALGAZ VE LPG GAZI KULLANILDIĞI İÇİN BENCE RİSK DEĞERLENDİRMESİNE ALINMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
risk analizine alacağız zaten almadan olmaz ki

Atika

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her şey güzelde hava değişim sayısı ( C ) nasıl hesaplanıyor. Bunu katıldığım eğitimde de anlatmadılar. Sonradan hocaya mail ile sordum cevap vermedi. C=(dVo/dT)/Vo formülü var (TS EN 60079-10-1 2005) standartta geçen. Standartta 7 tane örnek hesaplama yapılmış, C değeri bir kez bile hesaplanmamış. Halbuki teorik hacmi (Vz) hesaplamak için illaki bunu bilmek gerekiyor.

biyokimya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Patlamadan Korunma dökümanı başlangıç hesapları için gerekli tüm hesaplamalar ekteki dosyada mevcuttur. Hatta bir çok dökümanda bulunmayan , her şeye rağmen patlama olursa bu patlamanın etkisinin hesaplanması ve gerekli zayıf alanların oluşturulmasına ilişkin tüm bilgiler ekteki dosyada toplanmıştır. Bu paylaşım umarım faydalı olur. Paylaşmak güzeldir. Bilgi paylaştıkça büyür. Paranızı boşuna ortalığa saçmayın. Buradaki paylaşımların çoğunu verilen eğitimlerde bile bulamayabilirsiniz.
Bu paylaşım, umarım biraz da bilerek tabu haline getirilen bir konunun rant aracı olarak kullanılmasının önüne bir nebze de olsa geçilmesine katkıda bulunur.
Sizlerle daha sonra konuyla ilgili NFPA standartlarını da paylaşacağım.
Bilginin saklanmasına son. Paylaşmak güzeldir.
Not: Bu paylaşımın hazırlanmasında Makina Mühendisleri Odasının konuya ilişkin verdiği eğitimden faydalanılmıştır.
Odanın İSG konusunda bir çok eğitimi mevcuttur. Takip etmenizi öneririm. Bir çok eğitim ücretsizdir.
çok güzel bir paylaşım olmuş saolun

biyokimya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Her şey güzelde hava değişim sayısı ( C ) nasıl hesaplanıyor. Bunu katıldığım eğitimde de anlatmadılar. Sonradan hocaya mail ile sordum cevap vermedi. C=(dVo/dT)/Vo formülü var (TS EN 60079-10-1 2005) standartta geçen. Standartta 7 tane örnek hesaplama yapılmış, C değeri bir kez bile hesaplanmamış. Halbuki teorik hacmi (Vz) hesaplamak için illaki bunu bilmek gerekiyor.
çok doğru

hasan sönmez uçan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba hastaneler için patlamadan korunma dökümanı hazırlanması gerekiyormu acaba?

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Dg/dt orani 1 alinmaz. Boşalma kaynaği birim zaman gecen gaz veya sivinin kütle miktaridir. Bu hacimsel akis hizi olarakta degerlendirilebilir. Boru flans vb kacaklarda akiskanlar mekaniginden faydalanarak kütle akis kaybi Kk formülü uygulanir.

nariel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Patlamadan korunma dökümanı öncelikle firmalarda hizmet veren İSG uzmanlarının görevi değildir.Gerekli eğitimi alırsa tabiki yapabilir eğer bu konuyla ilgili herhangi bir eğitiminiz yoksa zaten hesaplamaları yapmakta güçlük çekersiniz ki burada paylaşılacak örneklerle bu işin altından kalkılmaz diye düşünüyorum. Kullanılan yanıcı parlayıcı maddeler ve özellikleri,kullanım yerleri,havalandırma gibi özellikler her firmada değişkenlik gösterdiği için hesaplamalar da değişiklik gösterecektir. Doğal olarak kuşaklar ve kuşak alanları da değişmektedir.

murat alperr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
plastik fabrikasında poşet üretimi yapmaktayız kalorifer kazanları var acaba patlamadan korunma dökümanı yaptıramız zorunlumu

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu konuda kafam allak bullak arkadaşlar.Örneğin çalıştığım akaryakıt istasyonunda bu belgenin "hazırlatılmasını" istedim.Çünkü beni aştığını düşünüyorum.Diğer yandan bir iş güvenliği uzmanı olarak bize para ödüyorlar ve bizden hazırlamamızı beklemeleri de gayet doğal aslında çünkü yetkimiz dahilinde.
benim sorum şu: tüp bayiilerinde de bunun hazırlatılması gerekli mi?
İşyerlerinde Periyodik muayeneye tabi iş ekipmanları da var. Biz uzmanlara para veriliyor diye bu ekipmanların da periyodik muayenelerini bizden istesinler ozaman :) hatta ortam ölçümlerini de (Gürültü, Toz, Aydınlatma vs.) biz yapalım. Çalışanların Mesleki eğtimlerini de biz verebiliriz hatta ;)

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İşyerlerinde Periyodik muayeneye tabi iş ekipmanları da var. Biz uzmanlara para veriliyor diye bu ekipmanların da periyodik muayenelerini bizden istesinler ozaman :) hatta ortam ölçümlerini de (Gürültü, Toz, Aydınlatma vs.) biz yapalım. Çalışanların Mesleki eğtimlerini de biz verebiliriz hatta ;)
Bakımları yapabilmek için MMO'na bağlı olmak lazım ve ortam ölçümleri için yetkilendirilmiş akredite bir kurum olması gerekli. Mesleki eğitim zaten bizle alakası yok. Demek istediğinizi anlamakla birlikte verdiğiniz örnekler sorumun cevabı olmuyor. PKD için hiçbir koşul yok yasalarda belirtilmiş.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakımları yapabilmek için MMO'na bağlı olmak lazım ve ortam ölçümleri için yetkilendirilmiş akredite bir kurum olması gerekli. Mesleki eğitim zaten bizle alakası yok. Demek istediğinizi anlamakla birlikte verdiğiniz örnekler sorumun cevabı olmuyor. PKD için hiçbir koşul yok yasalarda belirtilmiş.
Periyodik kontroller için MMO' ya bağlı olmak hangi mevzuatta yazıyor? Aynı zamanda akredite olmanın da bildiğim kadarıyla henüz yürürlüğü başlamadı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.