Patlamadan Korunma Dokümanı

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
B
Periyodik kontroller için MMO' ya bağlı olmak hangi mevzuatta yazıyor? Aynı zamanda akredite olmanın da bildiğim kadarıyla henüz yürürlüğü başlamadı.
Bazı durumlarda iş sağlam kazığa bağlanmalı diye düşünüyorum.Küçük sanayi esnafı arıza gideriyor ondan sonra makineye bakım yapıldı oluyor adı.Bizim istediğimiz hiçbir kriter yok. Dolayısıyla ben yasa yürürlüğe girsin girmesin belli standartlarda yapılmasını istiyorum.Yukarıda yazdıklarım da bunla alakalı.

gamzeli81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,

Bir uzman arkadaşım sevesodan muafsak patlama dökümanı hazırlamamamıza gerek olmadığını söyledi.
Ancak bunun doğruluğu ile ilgili bir veriye ulaşamadım. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Patlamadan korunma dökümanı Seveso çalışmasının bir parçasıdır. Sevesoya dahil olmayan işletmelerde patlamadan korunma dökümanı hazırlanmaz diye bir şey yoktur. Risk değerlendirmesinde parlayıcı ve patlayıcı ortamların olduğu yerlerde riskler belirtilir ve risk değerlendirmesi yapılır. Kavramları birbirine karıştırmayalım.

gamzeli81

Üye
TÜİSAG Üyesi
18001 belgelendirme denetimde bunu gözlem olarak yazdılar. Ancak bir muafiyet varsa bu belgelenmelidir dedi denetçi. Risk değerlendirmeleri yapılıp önlemler alındı zaten. Ancak patlamadan korunma dökümanı ayrı bir uzmanlık gerektiriyor sanıyorum. İş güvenliği uzmanlarının hazırlaması gereken birşey mi?

Agacsakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Patlamadan korunma dökümanı Seveso çalışmasının bir parçasıdır. Sevesoya dahil olmayan işletmelerde patlamadan korunma dökümanı hazırlanmaz diye bir şey yoktur. Risk değerlendirmesinde parlayıcı ve patlayıcı ortamların olduğu yerlerde riskler belirtilir ve risk değerlendirmesi yapılır. Kavramları birbirine karıştırmayalım.
Yukarıda ki açıklamaya ilave olarak BEKÖ&EA ilgili yönetmelik Madde 8. Kantitatif Risk Değerlendirmesi kapsamında Büyük Kazaya Yol açabilecek tehlikeler ve aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınır" der bu hususlar içerisinde bir madde olarak " Patlayıcı Ortamlar ve Bu Ortamların kalıcılığı, patlayıcı ortam sınıflandırması ve bu alanlarda kullanılacak ekipmanların uygunluğu" der.

Burda ayrıldığımız nokta PKD ve GR'larının paralel yürütülmesi gerekli çalışmalar olduğudur. Bununla birlikte QRA raporunda büyük kaza tehlikesi olan senaryolar değerlendirilirken (4") PKD içerisinde küçük daha sık tekrarlanan genel senaryoları baz almaktadır.

Bakanlığın Güvenlik Raporunda PKD çalışmasını Kantitatif Risk Değerlendirme çalışmasının ana eksenindeymiş gibi bir algı oluşturulmasının GR ve PKD nin amaçları ve içerikleriyle ilgili bir kafa karışıklığı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. PKD Patlamadan Korunma olarak adledilmekte ve farklı durumları değerlendirmektedir.

amerve

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar..
Patlamadan korunma dökümanını İSG uzamanı mı hazırlar? Bir firmama geçenlarde başka bir isg uzamanı kendi isg uzmanınızdan isteyin demiş ancak ben İsg uzmanı hazırlamaz diye biliyorum. Çünkü belli parametreleri ölçümleri var ben bu eğitimi almadım o yüzden hazırlamam ne kadar doğru olur ??

RagIp Gökhan Ergür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar..
Patlamadan korunma dökümanını İSG uzamanı mı hazırlar? Bir firmama geçenlarde başka bir isg uzamanı kendi isg uzmanınızdan isteyin demiş ancak ben İsg uzmanı hazırlamaz diye biliyorum. Çünkü belli parametreleri ölçümleri var ben bu eğitimi almadım o yüzden hazırlamam ne kadar doğru olur ??

Hayır Merve Hanım,
PKD'yi İs Güvenliği Uzmanı hazırlar diye bir yasal dayanak yok, ancak risk değerlendirmeleri çerçevesinde eğer bu uygun görülmüşse hazırlatılmasını sağlamalıdır.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bir uzman arkadaşım sevesodan muafsak patlama dökümanı hazırlamamamıza gerek olmadığını söyledi.
Ancak bunun doğruluğu ile ilgili bir veriye ulaşamadım. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Sevesodan muaf olmanız pkd hazırlama zorunluluğunuzu kaldırmıyor. Aşağıda ilgili yönetmelik maddelerini veriyorum. Bunlara göre şayet patlama riski var ise işletmenizde pkd hazırlayacaksınız/hazırlatacaksınız. Ve de bu dokümanı her ne kadar yönetmeliğin 10. maddesinde sanki yaptığımız risk analizini genişletip pkd yi de içine alabiliriz gibi bir mana çıksa da fiiliyat böyle değil. Hatta öyle kafanıza göre hesapsız, yeterli özenden, örneklemeden uzak, yorum yapılmamış, çözüm önerilmemiş, kullanılması gereken exproof malzemeler belirtilmemiş pkd' leri müfettişler kabul etmiyor.
Netice olarak eğer işyerinizde boya, tiner, alkol, gaz, reçine, patlamaya yol açabilecek miktarlarda toz vb. var ise pkd hazırlatacaksınız/hazırlayacaksınız.
Pkd hesaplama yöntemlerine hakim değilseniz, çözüm üretemiyorsanız (şu ortamda exIg malzeme kullanacaksınız, veya sınırlandırma uygulayacaksınız vb.), müfettişleri ikna edecek kadar yorum/yargı bildiremiyorsanız bu işi bilen bir uzmana hazırlatacaksınız,

"Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.
(2) Ancak;
a) Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,
b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik
(2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,
c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden
geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,
ç) Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,
d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların
ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,
bu Yönetmelik kapsamı dışındadır."

"Patlamadan korunma dokümanı
MADDE 10 – (1) İşveren, 6 ncı maddede belirtilen yükümlülüğünü yerine getirirken, ikinci fıkrada
belirtilen hususların yer aldığı Patlamadan Korunma Dokümanını hazırlar.
(2) Patlamadan Korunma Dokümanında;
a) Patlama riskinin belirlendiği ve değerlendirildiği hususu,
b) Bu Yönetmelikte belirlenen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için alınacak önlemler,
c) İşyerinde Ek-1’e göre sınıflandırılmış yerler,
ç) Ek-2 ve Ek-3’te verilen asgari gereklerin uygulanacağı yerler,
d) Çalışma yerleri ve uyarı cihazları da dahil olmak üzere iş ekipmanının tasarımı, işletilmesi, kontrolü ve
bakımının güvenlik kurallarına uygun olarak sağlandığı,
e) İşyerinde kullanılan tüm ekipmanın 25/4/2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş
Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine uygunluğu,
yazılı olarak yer alır.
(3) Patlamadan korunma dokümanı, işin başlamasından önce hazırlanır ve işyerinde, iş ekipmanında veya
iş organizasyonunda önemli değişiklik, genişleme veya tadilat yapıldığı hallerde yeniden gözden geçirilerek
güncellenir.
(4) İşveren, yürürlükteki mevzuata göre hazırladığı patlama riskini de içeren risk değerlendirmesini,
dokümanları ve benzeri diğer raporları birlikte ele alabilir."

amerve

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
naca kodu : 467390 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer inşaat malzemesi toptan ticareti (merdiven, korkuluk, plastik depolar, seramik borular vb. dahil) böyle bir iş yerinde patlamadan koruna dökümanı hazırlanmalı mıdır? yönetmeliğe göre hazırlanması gerekmiyor ama uzmanlar o kadar çok ki her kafadan bir ses çıkıyor ve firmama başka bir uzman bunu hazırlamanız gerek kendi uzmanınıza söyleyin demiş. yapılan iş ise boya malzemelerinin depolanması ne üretim var ne de başka bir şey. merkezdeki iş yerine depodan malzeme götürülmesi var ayrıyetten. Yardımcı olur musunuz ? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

(2) Ancak;

a) Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,

b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

ç) Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,

d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,

bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
naca kodu : 467390 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer inşaat malzemesi toptan ticareti (merdiven, korkuluk, plastik depolar, seramik borular vb. dahil) böyle bir iş yerinde patlamadan koruna dökümanı hazırlanmalı mıdır? yönetmeliğe göre hazırlanması gerekmiyor ama uzmanlar o kadar çok ki her kafadan bir ses çıkıyor ve firmama başka bir uzman bunu hazırlamanız gerek kendi uzmanınıza söyleyin demiş. yapılan iş ise boya malzemelerinin depolanması ne üretim var ne de başka bir şey. merkezdeki iş yerine depodan malzeme götürülmesi var ayrıyetten. Yardımcı olur musunuz ? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

(2) Ancak;

b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,

bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.
PKD hazırlanabilmesi için patlayıcı emisyon kaynağı gerekli. Şayet yok ise bir hesap ta olamaz. Ama dikkat edin kullandığınız mutfak tüpünden, kaynak için kullanılan tüplere, ısınma için kullanılan lng, cng, lpg tankına veya taşıma borularının hepsi bağlantı noktalarından emisyon kaynağı oluşturur. Kullandığınız malzemeleri tam bilemediğim ve ortamı bilmediğim için afaki konuşuyorum. Kullandığınız tüm malzemelerin msds' lerine bakınız, msds' lerde patlama, patlama limiti vb değer verilmiyorsa; msds i hazırlayanın ehil olduğunu varsayarak bu ürünler patlama oluşturmaz denilebilir ve bu şekilde pkd' ye gerek yoktur diyebilirsiniz. Ama fabrikaların, atölyelerin çoğunda az veya çok bir emisyon kaynağı vardır. Bunun için genel de herkes pkd gerekli der. Ancak bunu sizin hazırlamanız pek uygun olmayacaktır veya o hazırlanması gerektiğini söyleyen uzman arkadaşlarımın. Çünkü biz altı üstü iş güvenliği uzmanıyız. Öyle 5 parmağında 20 marifet, süper-doğa üstü yaratıklar değiliz ve her konuda uzmanda değiliz. Bunu bilen bir kişiye, firmaya yaptırmanız hem dışarıdan bir göz olarak ve hemde o alanda uzman biri olarak daha doğru olacaktır. İki literatür tanımı, bir kroki, iki zone çemberi ile pkd olmuyor. Hesaplamaları ilgili standarta göre ve herkesi tatmin edecek açıklayıcılıkta ve bilimsellikte olmalı. Yoksa hepimiz pkd hazırlarız. Edebiyatımızın el verdiği ölçüde bir şeyler döktürür, bir iki yüce google bilgisiyle bir doküman çıkar ama... İşte bu aması tamamen kaygan zemin. Ben bu konuda sadece tecrübemi söyleyebilirim. 2 yıl önce gelen müfettişler "bu doküman çok yavan bunu uygun hale getirin" demişti, iyileştirme olarak söylemişlerdi. 5 ay önce gelenler bu doküman "yok hükmünde" dedi. Süre istedik şansa verdiler bizde hazırlattık. Ama hazırlatmakla da iş bitmiyor tabi. Doküman teşhis niteliğinde. Akabinde tedavi de istiyorlar:( Bu noktada işvereninize nasıl anlatırsınız bilemem, ama pkd hazırlamamanın cezası ~1500 ile 4000 arası değişiyor firma çapına göre. Teşhisteki her bir uygunsuzluk içinde iyileştirme isteneceğini, bunların da cezaya tabi olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Sonuç olarak eğer siz bir ig uzmanı olarak "bu işyerinde patlama riski yok" diyorsanız hazırlamamanız durumunda bir sorun olmaz. En kötü ihtimalle bir denetlemede ~1500 Tl ceza alır işletme. Zaten dökümanı bu fiyattan aşağıya hazırlatamazsınız. Tabi ki ve de ne yazıkki bazı arkadaşlarımızın yaptığı gibi; kopyala yapıştır, bizim hazırlamamız gereken risk analizleri gibi değilse. Böyle dokümanında geçerli sayılmayacağını yukarıda ifade etmişimdir diye düşünüyorum.

amerve

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
PKD hazırlanabilmesi için patlayıcı emisyon kaynağı gerekli. Şayet yok ise bir hesap ta olamaz. Ama dikkat edin kullandığınız mutfak tüpünden, kaynak için kullanılan tüplere, ısınma için kullanılan lng, cng, lpg tankına veya taşıma borularının hepsi bağlantı noktalarından emisyon kaynağı oluşturur. Kullandığınız malzemeleri tam bilemediğim ve ortamı bilmediğim için afaki konuşuyorum. Kullandığınız tüm malzemelerin msds' lerine bakınız, msds' lerde patlama, patlama limiti vb değer verilmiyorsa; msds i hazırlayanın ehil olduğunu varsayarak bu ürünler patlama oluşturmaz denilebilir ve bu şekilde pkd' ye gerek yoktur diyebilirsiniz. Ama fabrikaların, atölyelerin çoğunda az veya çok bir emisyon kaynağı vardır. Bunun için genel de herkes pkd gerekli der. Ancak bunu sizin hazırlamanız pek uygun olmayacaktır veya o hazırlanması gerektiğini söyleyen uzman arkadaşlarımın. Çünkü biz altı üstü iş güvenliği uzmanıyız. Öyle 5 parmağında 20 marifet, süper-doğa üstü yaratıklar değiliz ve her konuda uzmanda değiliz. Bunu bilen bir kişiye, firmaya yaptırmanız hem dışarıdan bir göz olarak ve hemde o alanda uzman biri olarak daha doğru olacaktır. İki literatür tanımı, bir kroki, iki zone çemberi ile pkd olmuyor. Hesaplamaları ilgili standarta göre ve herkesi tatmin edecek açıklayıcılıkta ve bilimsellikte olmalı. Yoksa hepimiz pkd hazırlarız. Edebiyatımızın el verdiği ölçüde bir şeyler döktürür, bir iki yüce google bilgisiyle bir doküman çıkar ama... İşte bu aması tamamen kaygan zemin. Ben bu konuda sadece tecrübemi söyleyebilirim. 2 yıl önce gelen müfettişler "bu doküman çok yavan bunu uygun hale getirin" demişti, iyileştirme olarak söylemişlerdi. 5 ay önce gelenler bu doküman "yok hükmünde" dedi. Süre istedik şansa verdiler bizde hazırlattık. Ama hazırlatmakla da iş bitmiyor tabi. Doküman teşhis niteliğinde. Akabinde tedavi de istiyorlar:( Bu noktada işvereninize nasıl anlatırsınız bilemem, ama pkd hazırlamamanın cezası ~1500 ile 4000 arası değişiyor firma çapına göre. Teşhisteki her bir uygunsuzluk içinde iyileştirme isteneceğini, bunların da cezaya tabi olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Sonuç olarak eğer siz bir ig uzmanı olarak "bu işyerinde patlama riski yok" diyorsanız hazırlamamanız durumunda bir sorun olmaz. En kötü ihtimalle bir denetlemede ~1500 Tl ceza alır işletme. Zaten dökümanı bu fiyattan aşağıya hazırlatamazsınız. Tabi ki ve de ne yazıkki bazı arkadaşlarımızın yaptığı gibi; kopyala yapıştır, bizim hazırlamamız gereken risk analizleri gibi değilse. Böyle dokümanında geçerli sayılmayacağını yukarıda ifade etmişimdir diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ediyorum, dediklerinizin hepsine katılıyorum. Çünkü pkd hazırlamak kolay iş değil deneyim, bilgi ve uzmanlık gerektiriyor. Ben de dediğiniz gibi araştırır bir şeyler yazar hesaplatır hazırlarım ama ya sonrası ??? Bu konuda hiç bir bilgim yok uzmanlığım eğitimim yok bu yüzden bende dün firmaya dedim zaten. Firma fawori boyalarının deposu. Orada sadece boyalar ve boya malzemeleri var tiner gibi ama sadece depo amaçlı kullanılıyor... Ben de Fawori boya firmasına dışarıdan hizmet alım yaptırarak yaptırmalarını söyledim çünkü en uygunu bu olacaktı. Tekrardan teşekkürler..

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
evet arkadaşlar konuya biraz uzak kaldım ama son bilgileri paylaşayım atex sempozyumuna katılıp Özlem ÖZKILIÇ'ın sunumunu dinleme şansı olanlar bilir katılmayanlar için elinizdeki tüm hesapları yeni çıkacak 60079 standartı ile yeniden yapmak zorunda kalacaksınız, kalacağız, kalacaklar yeni standart geliyor hayırlı uğurlu olsun tse bunu çevirememişti bakalım onu ne zaman çevirecek hedef 2023 gibi :)

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Sprey, oksijen tüpü vs... varsa gerek yok. Örnek; Benzin istasyonu gibi kapalı tank içerisinde fuel oil, jet a1 yakıt varsa hazırlamak gerekir. Biz hazırladık, exproof motor aydınlatma vs. ile tanklarımızı değiştirdik revize ettik, atex uygunluk raporu aldık oldu. Milleti kandırmayın sprey kutusu, mutfak tüpü, oksijen tüpü diyerek. Böylelerine de para vermeyin arkadaşlar. Boş beleş yere 4-5 bin lira alıp dolandırıyorlar insanları. iyi günler.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar, her yere dalmayalım balıklama. Patlamadan korunma dökümanı uzman kişiler tarafından hazırlanır. Ama bu uzman iş güvenliği uzmanı değildir. Bu konuda eğitim almadıysa eğer.

Patlamadan korunma dökümanı hazırlarken ölçümler yapılması, ölçümlere dayalı hesaplamalar yapılması gerektiğini, her kimyasalın alt parlama-üst parlama sınırının bilinmesi gerektğini biliyor musunuz?

Toz patlaması hakkında bilgi sahibi misiniz?

TS EN 60079 standartlarından haberiniz var mı?

Malesef yönetmelikte kimlerin yapabileceğinden bahsetmiyor ama biz de uyanık olalım. Bu işin eğitimini almış, yeterli bilgi ve ekipmana sahip uzman kişilere hazırlatalım.
Bakanlık yayınladığı Mevzuat ve yönetmeliklerde kimin ne yapacağını belirliyor. Patlamadan korunma dokümanını dikkatli incelerseniz orda herhangi bir şartı yok. Ehil kişiler hazırlayabilir diyor. Bu soruyu bizzat bakanlığa sordum bana yönetmelikte yazıyor dedi. Yani isg uzmanı hazırlayabiliyor ayrıyetten herhangi bir belgeye ihtiyaç yok. İsg uzmanı hazırlayamayacaksa zaten bu uzmanlık da yapmasın. İnternette dolaşan patlamadan korunma dökümanı eğitimleri zorunlu değil. Onlar kendileri sertifika Düzenliyor bakanlık onaylı değil o belgeler. Hazırlamayı bilmeyenler o eğitimi alıyor. Ben hazırlarım diyenlerim eğitim alması zorunlu değil kimseyi yanlış yönlendirmeyelim lütfen. Her yer döküman dolu oturun çok rahat hazırlarsınız.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar..
hazırlayabilirsiniz fakat mecbur değilsiniz. mevzuatta herhangi bir eğitimden bahsedilmiyor.

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bakanlık yayınladığı Mevzuat ve yönetmeliklerde kimin ne yapacağını belirliyor. Patlamadan korunma dokümanını dikkatli incelerseniz orda herhangi bir şartı yok. Ehil kişiler hazırlayabilir diyor. Bu soruyu bizzat bakanlığa sordum bana yönetmelikte yazıyor dedi. Yani isg uzmanı hazırlayabiliyor ayrıyetten herhangi bir belgeye ihtiyaç yok. İsg uzmanı hazırlayamayacaksa zaten bu uzmanlık da yapmasın. İnternette dolaşan patlamadan korunma dökümanı eğitimleri zorunlu değil. Onlar kendileri sertifika Düzenliyor bakanlık onaylı değil o belgeler. Hazırlamayı bilmeyenler o eğitimi alıyor. Ben hazırlarım diyenlerim eğitim alması zorunlu değil kimseyi yanlış yönlendirmeyelim lütfen. Her yer döküman dolu oturun çok rahat hazırlarsınız.

madem bu konuda ehilsin şu arkadaşa yardımcı ol bari.

http://www.isgfrm.com/threads/patlamadan-korunma-ornek-dokumani.22387/

Revirde de çalışabilir miyiz diğer sağlık personeli yoksa! İşverenimiz zorda kalmasın. Ne gerek var şimdi bir personele daha. Zaten onu da beceremeyeceksek yapmayalım bu işi öyle değil mi.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

Revirde de çalışabilir miyiz diğer sağlık personeli yoksa! İşverenimiz zorda kalmasın. Ne gerek var şimdi bir personele daha. Zaten onu da beceremeyeceksek yapmayalım bu işi öyle değil mi.
niye bu kadar sinirlendin kardeş. ben demiyorum bakanlığın mevzuatı diyor. diğer sağlık personeli olmanın şartlarını da bakanlık belirliyor.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

üstelik ben sana veya bir başkasına eğitim de almayın demiyorum sadece zorunlu değil. ben eğitim almadım ama pkd hazırlıyorum bunu tabi ki kendim bazı kaynakları kullanarak yapıyorum. yakında yayınlayacağım burda bilgiler paylaşarak çoğalır. herkes hazırlasın herkes ekmek yesin bu işten. isg uzmanları yani.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.