Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Konusunda Bilgisi Olan Var Mı?

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında HediyeBaydemir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. HediyeBaydemir

HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar patlamadan korunma dokümanı hazırlamak için alınan eğitimler konusunda bilgisi olan var mı?
    istanbul' da bir firma bu eğitimi veriyormuş, fakat ücreti biraz yüksek. üç günlük bir eğitim. patlamadan korunma dokümanı bu tarz bir eğitim almadan hazırlanabilir mi? yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

2. aaucak

aaucak TÜİSAG Üyesi

Ben internet üzerinde bazı dokümanlara ulaştım. Bana çok da zor bir konu gibi görünmedi. Asıl olan patlayıcı maddeleri ve bunların bulunup kullanıldığı yerler ile müdahale için gerekleri net olarak belirlemek. Dosya bana ait olmadığı için burada paylaşamıyorum. Özelden gönderebilirim.

3. HediyeBaydemir

HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

sayın aaucak sanırım hesaplamalar filan var atex diye bir şeyden bahsediyor eğitim içeriğinde, o hesaplamalar ve gereklilikler önemli galiba. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

4. birold

birold TÜİSAG Üyesi

arkadaşım rica etsem bana gönderebilirmisin?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Funda Gürsoy Özkocacık

Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

22.03.2014-23.03.2014 İstanbul Yorum Akademi de bir eğitim var. Ben de katılacağım.

6. birold

birold TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar tozlar ile ilgili çalışmalar varsa paylaşabilirsiniz, yoksa elimizdeki mi uyarlaması?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hasanozf

hasanozf TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanını 2011 yılında ben fabrikam için hazırladım. Dışardan eğitim almadım eğitime gitmenize de gerek yok.
    Yapılması gerekenler, fabrikadaki her bir ortamı tek tek ayırdım:
    -Mekanik Atölye
    -Elektrik atölyesi
    -Kazan dairesi
    -Hammadde depo
    -Nihai Ürün depo
    -Üretim Bölgesi

Bu kısımlarda kullanılan her bir kimyasalı not aldım. Her birinin MSDS dosyalarını elde ettim. Her MSDS de NFPA numaraları (meşhur elması oluşturan numaralar) bulunuyor.

Bir excel tablosu oluşturup malzeme adı, CAS nosu, H, F ve R değerleri, Nf, Nr, MF değerleri girilecek. İşte bunun için bazı formülasyonlar var. Burada bana yardımcı olan kaynak ise Başmüfettiş Özlem ÖZKILIÇ'ın "İş Sağlığı ve Güvenliği, Yönetim Sistemleri ve risk değerlendirme Metodolojileri" adlı eseridir. Burada her şey var.

Hazırladığım dökümanı denetime gelen müfettişlere gösterdim. Sonuç mükemmel.

Gidip de zor kazanılan parayı eğitime harcamayın.

mervefzk, birold, ATURAN ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. aaucak

aaucak TÜİSAG Üyesi

Eşim geçen sene Elektrik Mühendisleri Odası'nın ATEX - EXPROOF eğitimine katılmıştı. O eğitimde bir kitap vermişler. TMMOB Elektrik Mühendiseri Odası yayını. Yazarı Mustafa Kemal Sarı. Burada ATEX ve yangın yönetmeliği hakkında ve patlayıcı ortamlar hakkında genel bilgiler yanında Exproof sistemler anlatılıyor. Faydalı olabilir. EMO'nun web sayfasında da kitapla ilgili bilgi olabilir.

birold ve orkide bu yazıya teşekkür etti.
  9. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

dönüşenadam bu eğitimi 20-22 mart arasında yapacak. Fiyatı gayet fazla ama önemli olan bu eğitimi aldıktan sonra konuya hakim olabileceğiz mi? daha önce bu firmadan eğitim alan arkadaşlar var mıdır?

10. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

fiyat nedir acaba

11. alper akpunar

alper akpunar TÜİSAG Üyesi

bu dökümanda tam olarak ne sunulması lazım rakamsal değerlermi yoksa bulunan rakamsal değerlerin yorumlanmasımı??

12. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

1000 TL+KDV

13. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

1950+kdv dediler.

14. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

1000 TL+KDV Yorum Akademi fiyatı , diğer fiyat dönüşen adam ın fiyatı

15. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

bu eğitimi daha önce almış arkadaşlar bizleri yönlendirirse çok daha iyi olur verdiğimiz paraya ve alacağımız eğitime değer mi?

16. Funda Gürsoy Özkocacık

Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

1000+kdv

17. Patlamadan korunma dokumaninda en zor kısmı patlama kaynağının hesaplanmasi. Zaten genel itibariyle varsayımlara dayanmakta yapılacak maksimum hatada sadece 1-1.5 metre fark ediyor bunun anlamida kaynağın 1 metre yakındaki cihazların ex_proof olup olmayacagi. Hesaplamalar sırası.da etkin havalandırma hesabida eklenmektedir ve ortalama bir havalandirmada zaten hesaplar birbirine cok yakin çıkmakta. Şöyle yanlışta bir algı mevcut pkd normal çalışma düzeniicindeki patlama riskini kaplar herhangi bir afet acil durum veya başka durumu kapsama almaz

kenan atalar bu yazıya teşekkür etti.
  18. incilay83

incilay83 TÜİSAG Üyesi

örneğini bana da gönderirseniz sevinirim.

19. alper akpunar

alper akpunar TÜİSAG Üyesi

örnek gönderebilecek arkadaş varsa sevinirim..

20. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

Yorum Akademi nin eğitiminden memnun kaldınızmı

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica