Patlamadan Korunma Dökümanı Hesap Programı

Konu, 'İş Güvenliği İle İlgili Programlar' kısmında Öner KOÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Öner KOÇ

  Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi  Faydalı olabileceğini düşündüğüm Patlamadan Korunma Dökümanı Hesap Programını sizlerle paylaşmak istedim..   

  Ekli Dosyalar:

 2. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  ellerinize sağlık güzel çalışma olmuş.   
 3. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi

  Çok faydalı olur.

   
 4. mehmetk88

  mehmetk88 TÜİSAG Üyesi

  Teşkkürler Öner Bey  TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !   
 5. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Standartta verilen formülleri aktarmışsınız elinize sağlık. Fakat hesaplamalar burdaki verilerle sınırlı değildir. Alt patlama limiti bilinmeyen ve ya birçok karışımın aynı anda kullanıldığı durumlarda hesaplama yetersiz kalmaktadır. Bu verilere ek olarak kimyasal hesaplamalarınızı katarak geliştirilebilir. Sıkıntı bu nokta da devreye girmektedir. Çünkü binlerce kimyasa ve karışım bulunmaktadır hepsinin değerleri farklı olduğu için programlamaya sistem geçirilemez. Ufak hesaplamalar için kullanılabilir ama yetersiz.

   
  cemalgazi bu yazıya teşekkür etti.
 6. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Bu program bana kapalı sistem çalışan boya hattında atılan vernik +sertleştirici+tiner 'in (karışım) alt patlama limitini verirse kabul edebilirim. Vermiyor ise bize düşen bazı noktalar vardır. Karışımdaki vernik , tiner ve sertleşticinin karışım oranlarıda farklı . Hadi çık çıkabilirsen işin içinden :)  TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !   
  Esin Aydoğdu, kenan atalar ve cemalgazi bu yazıya teşekkür etti.
 7. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  sayın üstadım bu hesabı akaryakıt istasyonlarında kullanmamız mümkündür sanırım ??

   
 8. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  akaryakıt istasyonlarında kullanabilirmiyiz bilen var mı

   
 9. erkanersoy

  erkanersoy TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğiniz şekilde bir sistemin hesaplanması ile ilgili örneğiniz varsa kendime ve diğer arkadaşlara çok yararlı olacağından eminim.

   
 10. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  örnek bir uygulama yapacak arkadaş yok mu

   
 11. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Programla olmaz. Program dediği standartta geçen formulleri exele dökmüş.

   
  Öner KOÇ bu yazıya teşekkür etti.
 12. Öner KOÇ

  Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

  Erdem Öz beye konuyu baştan beri takip ettiği için teşekkür ederim. Kendisinin bu konuda üstat olduğunu düşünüyorum. Kendisinden İsgfrm kullanıcıları adına bi ricam olacak. Bugün piyasada 2000 lira olan PKD Eğitimlerini İsgfrm üyelerine bedava vermesini talep ediyorum. Yada bize PKD hesaplayan bir program yapmasını öneriyorum. Yok o da olmaz diyosanız emek vererek hazırlamış olduğum excel dosyasına eklemeler yaparak daha iyisini siz sunun...**** kesildi****

   
  Last edited by a moderator: 26 Mart 2014
  ksm, uzmannn ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 13. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  Doğal gaz çevrim santralinde rd haricinde pkd hazırlayacak kurum varmı

   
 14. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Öner Koç güzel kardeşim , ben üstat falan değilim. Patlamadan korunma dökümanı programı diye bir şey olmaz. Bütün tesislerde kullanılan kimyasallar , çeşitleri , kullanım miktarları , ortam koşulları farklıdır. Madem hazırlanmışsın bir şeyler iddaa ediyorsun arkadaşların patlamadan korunma dökümanlarını hazırlarsan excel programınla makbule geçer. 2 haftalık eğitimle insanları uzman yapıyorlar. Peki 2 haftalık eğitimden uzman oluyorlar mı ? Ya da insanlar emek harcayıp 4-5 sene üniversite okuyor. Okul bitirilince insanlar direk işe mi başlıyor ? Patlamadan korunma dökümanı eğitimi alan kişilerin temel mühendislik derslerinden termodinamik , akışkanlar mekaniği , kimyasal hesaplamalar konusunda bilgiye sahip değilse hazırlayamaz. Aldığı eğitim sadece patlamalar hakkında bilgiye sahip olmasına yarar. Bir yıldır insanlar patlamadan korunma dökümanı için eğitim alıyor , peki neden kimse hazırlamıyor ? Bazı şeyleri yazarken ve ya yorumlarken mantık çerçevesi içerisinde yazarsanız sevinirim. Araştırma yapmadan kulaktan dolma bilgilerle ithamlarda bulunmayınız. Bana sorulan bütün sorulara yol gösterici şekilde cevap verdiğime inanıyorum. Ayrıca eğitim düzenle bende gelip eğitimi verecem .

   
  murad yolaçan bu yazıya teşekkür etti.
 15. gdemir89

  gdemir89 TÜİSAG Üyesi

  Size katılıyorum,ben kimya mühendisiyim ve hesaplamalar tıpkı akışkanlar mekaniği ve termodinamik hesaplamaları gibi...

   
 16. Aslıhan Yıldırım

  Aslıhan Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Elinize sağlık, standartta geçen hesaplamalar bunlar ve bu hesaplamaları bir şekilde kullanacaksınız. Karışım şeklinde bulunan/kullanılan kimyasal maddelerin MSDS lerinde karışımı oluşturan maddelerin bilgileri var veya karışım içindeki ana maddenin msds ini yerli/yabancı kaynaklardan da bulabiliyorsunuz. Toplam boşalmadaki oranlarına göre ayrı ayrı hesap yapılıp çıkan patlayıcı ortam hacminlerinin toplamını Vz ile karşılaştırmamız gerekiyor. Kalıcılık hesabında da bu karışım maddelerinden en çok kalıcılığı olanın değerini baz almalıyız. Tabi yayılan gazın/tozun davranışı da bilmek gerek havadan ağır mı hafif mi ortamda nasıl bir yol izler vs. Önlemler belirlenirken bu yayılımları göz önünde bulundurarak belirlemek gerek. Şu noktada önemli bir karşımda eğer yayılan gazın içindeki maddenin biri havadan ağır biri havadan hafif olabilir o zaman patlayıcı ortam Vz hesabı yaparken ve sınırları belirlerken bu bilgileri de göz önüne almalıyız.

   
  Öner KOÇ ve Cevahirim bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Verilen excel tablosunda eksik bakmadıysam, asıl önemli nokta olan dG/dt hesabını göremedim. Doğrudan bir değer yazılmış gibi geldi.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. patlamadan korunma dokümanı hesaplama

  ,
 2. patlamadan korunma dökümanı programı

Yandex.Metrica