Soru Patlamaya Karşı Dayanıklı Bölme Hakkında

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında ekinkıran tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. aysezekiye

aysezekiye TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,

Pistonlu hava kompresörünün (Hava depolar› üzerine monte edilmiş)olduğu bir firmada kompresör üretim alanın içerisinde. Bu kompresörün patlamaya karşı dayanıklı bir bölmede üretim alanının dışarısında olmasına yönelik yasal dayanağım nedir?( İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 30.12.2012 tarihi itibari ile dayanağı kalmadığı için)
    Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

2. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bence biraz fazla detayına kaçmışsınız olayın. Evet kompresörler tehlikeli cihazlardır ve patlamasına karşı önlem alınması gerekir ve bence dört duvar arası ulaşılabilir bir yere konması yeterli çünkü asıl amaç patlama anında şarapnel şeklinde küçük parçaların dağılmaması yoksa ana kompresör duvarı delip geçip sıkıntı yaratabilir, ama duvarın ne cinsten olacağı ne kalınlıkta olacağı gibi detaylı bilgi istiyorsanız oraya statik hesap kitabı iyi bilen bir mühendis getirir kompresörü gösterirsiniz markası modeli düşündüğünüz yer gibi bilgiler sonunda statik olarak bir hesap ve proje çıkartır. Yoksa bu standart olarak bu olacak diye kimse söyleyemez hiç bi yerde de yazmaz kompresörden kompresöre bile değişiklik gösterecektir çünkü.

3. ben de anlayamadım. Mevcut tank veya kompresörün ürettiği veya sahip olduğu basınç, çıkabileceği en yüksek basınç, ölçüleri, v.b. özellikleri biliniyor ise patlayacağı zaman ortaya çıkacak enerji/basınç ve güç te hesaplanabilir. Bu şartlara dayanım gösterebilecek dayanım ne ise o o dayanımda çevreleme yapılır.
    Zaten odada bir mekanik havalandırma, ışıklandırma veya doğal havalandırma için pencere yok ise, ayrıca oda kapısının altında da hiç açıklık yok ise bunun da hesaba katılması gerekir. Ayrıca patlamanın şartları ne ise, başka bir ifadeyle patlamaya sebep olacak unsurlar ne ise onlara yönelik tedbirler, unsurların oluşmaya başladığı anda olabilecek algılayıcılar/ihbar sistemleri ve de otomatik devreye girecek müdahele veya emniyet sistemleri üzerinde konuşmadan bu patlayacak diye oraya zırh oluşturmak ta bana biraz sonu başa almak gibi geldi.

4. karbon

karbon TÜİSAG Üyesi

merhaba kompresör hakkında ben size bildiklerimi sizinlepaylaşayım
    kullandığınız kompresörün fabrika işletme basıncı ve cıhazın imalat çelik sacın kalınlığı ön plana çıkarılarak
    cıhaz bulunduğu binada çalışanlara uzakta hatta varsa birkaç duvar arkası daha emnıyetlı olur.
    varsa açık bina yanı yoksa bına boşluk ve merdiven aralığı insan yoğunluğunun en az olduğu yer
    cihazın imal edildiği sac kalınlığından 2 mm fazlası ile üç tarafı en az 10 cm çelik çelik hasırlı beton arma yapılır
    bu duvarların birisinin alt tarafı cıhazın alacağı hava yı emmesi için filitreler konsun diye boşluk bırakılır betonda
    kapıda ç ift tarafı çelik saçlı içeri doğru açılacak biçimde yapılır
    tavan cıhazın egzoz ve ısı üretiği için en az 15 cm aralıkla hafif malzemedenkapatılır
    cıhaz yere lastik takozlarla ayakları ile beraber çelik dubel ile tuturulur
    cıhazın kendi ısıssını atması için odanın serin alan tarafından fan ile soğutulur gerekirse

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. karbon

karbon TÜİSAG Üyesi

merhaba bildiğim kadarı ile sıze yardımcı olayım
    o cıhazı varsa ust tavan arası ve çatı açıksa çatıya çıkartsınlar kompesöre orada güvenli bir oda yapsınlar
    bunlarda olmuyorsa bulunduğu yerde bir güvenli oda yapılır betonarme ve kapısı insanların geçmediği tarafta olur duvarlardan dışa bakan tarafı yapılan odanın tek boyutunnda 20 cm eninde kırılıp boşaltılır yine odanın en iyi hava aldığı yerden tabandan filitre konacak yerler yapılır
    cihaz bulunduğu tabana lastik takozlar üstüne çelik dubellerle zapddedilir.yine cihazın kendi ısısını atması için dişarı doğru fan konur

6. akpinar

akpinar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bir makine mühendisi bu basınçlı kapların kontrolünü yapmak için nasıl tecrübe kazanabilir elinde eğitim veya video olan var mı sektör de hep tırı vırı kontrol ediliyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica