Periyodik Kontrol Raporları

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar herbir periyodik kontrol raporuna örnekler ekleyebilecek arkadaşlar var mıdır.!
Bende dahil belki periyodik kontrolü bilmeyen yapılıyor ama incelemeyen , ve nasıl olması gerektiğini bilmeyen olmayabilir normaldir. Bundan dolayı kompresör, basınçlı kap, hava tankları, kaldırma araçları, vb periyodik kontrolller için kontrol raporu eklersek herkesin incelemesi bence çok uygun ve yararlı olacaktır.

korkmazyasin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bende yaptığım kontrollerde kullandığım formu ekliyorum. Umarım faydası olur.

Ekli dosyalar

• Asansör.pdf
    158.9 KB · Görüntüleme: 1,154
  • Forklift.pdf
    153.3 KB · Görüntüleme: 1,400
  • Lift.pdf
    151.1 KB · Görüntüleme: 1,588
  • Hava Tankı).pdf
    190.9 KB · Görüntüleme: 1,730

hsncanpolat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar herbir periyodik kontrol raporuna örnekler ekleyebilecek arkadaşlar var mıdır.!
Bende dahil belki periyodik kontrolü bilmeyen yapılıyor ama incelemeyen , ve nasıl olması gerektiğini bilmeyen olmayabilir normaldir. Bundan dolayı kompresör, basınçlı kap, hava tankları, kaldırma araçları, vb periyodik kontrolller için kontrol raporu eklersek herkesin incelemesi bence çok uygun ve yararlı olacaktır.
www.mpkkontrol.com adresinden periyodik kontrolle ilgili bilgileri bulabilirsiniz

Osman Yağcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Makina Mühendisiyim yeni mezun oldum sayılır ve İŞ EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜNÜ yapmak üzere bir İş sağlığı güvenliği firmasında işe yeni başladım.Konuyla ilgili tecrübem yok ve iş yerinde bu işi yapan bana tecrübelerini aktaran kimse yok bu işi tek başıma öğrenip yapmak zorundayım bir kaç sorum olacak cevaplayanlara alakadar olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

1)Bu konuyla ilgili TSE nin eğitimleri geçen sene olmuş fakat bu sene ne zaman yapılacağı belli değil.MMO nun da böyle bir eğitimi yok.Periyodik muayene ile ilgili EĞİTİM alabileceğim özel bir kuruluş var mı?

2)Konuyla ilgili çok mevzuat var fakat yönledirici eğitici kaynaklara erişemedim.Yani işin nasıl yapıldığını daha doğrusu her iş ekipmanı için ayrı ayrı nelerin muayene edildiğinin bilgisini veren kaynak sıkıntısı çekiyorum bu konuda öneriniz var mı?

3)Daha önce elimizdeki firmaların periyodik muayene kontrol formları mevcut kısmen yetersiz buldum.Sebebi ise detaylı muayene yapılmamış genel muayene yapılmış. Yüzeysel bir muayene mi yapılıyor yoksa detaylı bir muayene mi yapılıyor bunu merak ediyorum?

4)Periyodik kontrolü yapılmış ekipmanlarda kaza meydana gelme ihtimali riski yüksek midir?İş sağlığı güvenliği uzmanlığı kadar riskli bir iş midir?

Not:Uzun bir yazı oldu okuyan ve yardımcı olanlara tekrar teşekkürler.

Turhankök

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba, radyal testere, radyal matfap, taşlama, torna , periyodik kontrol formu ola arkadaş varmı

Tennur Kısakürek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Konveyör bandının periyodik kontrolunde nelere dikkat edilmelidir elinde form olan var mı

Meltem Balık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
vinç kontrol raporu...
Merhaba dosyayı indiremiyorum **KESİLDİ**
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Makina Mühendisiyim yeni mezun oldum sayılır ve İŞ EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜNÜ yapmak üzere bir İş sağlığı güvenliği firmasında işe yeni başladım.Konuyla ilgili tecrübem yok ve iş yerinde bu işi yapan bana tecrübelerini aktaran kimse yok bu işi tek başıma öğrenip yapmak zorundayım bir kaç sorum olacak cevaplayanlara alakadar olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

1)Bu konuyla ilgili TSE nin eğitimleri geçen sene olmuş fakat bu sene ne zaman yapılacağı belli değil.MMO nun da böyle bir eğitimi yok.Periyodik muayene ile ilgili EĞİTİM alabileceğim özel bir kuruluş var mı?

2)Konuyla ilgili çok mevzuat var fakat yönledirici eğitici kaynaklara erişemedim.Yani işin nasıl yapıldığını daha doğrusu her iş ekipmanı için ayrı ayrı nelerin muayene edildiğinin bilgisini veren kaynak sıkıntısı çekiyorum bu konuda öneriniz var mı?

3)Daha önce elimizdeki firmaların periyodik muayene kontrol formları mevcut kısmen yetersiz buldum.Sebebi ise detaylı muayene yapılmamış genel muayene yapılmış. Yüzeysel bir muayene mi yapılıyor yoksa detaylı bir muayene mi yapılıyor bunu merak ediyorum?

4)Periyodik kontrolü yapılmış ekipmanlarda kaza meydana gelme ihtimali riski yüksek midir?İş sağlığı güvenliği uzmanlığı kadar riskli bir iş midir?

Not:Uzun bir yazı oldu okuyan ve yardımcı olanlara tekrar teşekkürler.
MERHABA Benimde çok ihtiyacım var , elinizde mevcut mu? Eğer varsa ilgilerinizi bekliyorum mailim ; **KESİLDİ** teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
asansörler için 3 ay denilmiş. ancak yılda bir olması gerekir.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mapa lar ile ilgili bir kontrol zorunluluğu var mı arkadaşlar.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar;
mapa, bez -zincir sapanlar, kancalar da kaldırma ekipmanı olduğu için uygun standartlarına göre periyodik kontrollerinin yapılması gerekmekte
Basınçlı kap ve kaldırıcı ekipmanlar gibi yani, ama yasal dayanak bulamadım ben diğer periyodik kontroller gibi

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Basınçlı kap ve kaldırıcı ekipmanlar gibi yani, ama yasal dayanak bulamadım ben diğer periyodik kontroller gibi
mapa, bez -zincir sapanlar, kancalar da kaldırma ekipmanı olarak kullanılan "İş ekipmanıdır."İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde geçen "Kaldırma iletme araçları" ifadesi bu ekipmanları kapsar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.