Periyodik Teknik Kontroller Ve Ortam Ölçümlerinin Yapılması

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında İbrahim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Ben bir OSGB' de uzman olarak çalışmaktayım. Biz periyodik teknik kontrolleri ve ortam ölçümlerini de yapmak istiyoruz. (Makine mühendisiyim) Aşağıdaki konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    1- Periyodik teknik kontroller için makine mühendisleri odasına kayıtlı olmak yeterli sanırım. Peki bu kontrolleri yapmak için ne tür ekipmanlar gerekli? Bunun için herhangi bir standart var mıdır? Ayrıca maliyetleri hakkında da bilginiz var ise paylaşabilir misiniz?
    2- Ortam ölçümlerini (toz,gürültü,VOC ...) yapmak için gereken ekipmanlar ve laboratuar şartları nelerdir?
    3- Tüm bunlar için akredite olma şartı var mıdır? Yoksa akredite olmak kurumsal firmalar ile çalışmada mı sıkıntı doğurabilir?
    Şimdiden teşekkürler...

2. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Merhabalar;

1.Odaya kayıtlı olman gerekli, Elektrik Mühendisi ve Çevre Mühendisinizin de odaya kayıtlı olması lazım.. Ayrıca o konuyla ilgili gerekli sertifikayıda almanız gerekli...Burda en çok sıkıntı senin, Basınçlı kaplar eğitimi, kaldırma araçları eğitimi gibi 3-4 eğitim var senin.. Diğerlerinin eğitimi 1-2 tane..Elektrik Müh. Misem topraklama eğitimi almalı...v.s.

2. Gerekli ekipman kısmında sınır yok...hemen hemen tüm ölçü aletleri sizin için lazım olabilir. Önemli olan sizin portföyünüz nasıl? Neyi ölçmek istediğinize karar verip sınırlamanız lazım... yoksa 100 tane cihaz almanız gerekir..

3.Güya Akredite şartı var! ama piyasanın %75 i akredite olmayan kuruluşla çalışır. Kalibrasyon yeterli şuan ki denetim ve piyasa için...

Taner KARAÇAYLI ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  3. ycet

ycet TÜİSAG Üyesi

Odanın kurslarına baktığımız zaman kaldırma araçları ve basınçlı kaplarla ilgili eğitimler görünmüyor, bir bilginiz varmı bu eğitimler hakkında. Ne zaman, nerede vb...

4. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Bende bizim makine müh den duymuştum...Makine müh lerinin eğitimleri daha fazla diye... Ben sadece benimkini biliyorum...MİSEM 1kV altı topraklama Eğitimi... Diğerlerininkini duyuyorum veya gidiyolar görüyorum ama nedir ne değildir bilmiyorum! Adı ne,ücreti günü durumlarını odayı arayıp öğrenebilirsiniz heralde !!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
  5. ycet

ycet TÜİSAG Üyesi

cevabınız için teşekkürler, araştırıp edindiğim bilgileri burada paylaşacağım. iyi akşamlar

6. korkmazyasin

korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar daha önce akredite bir muayene kuruluşunda kontroller yapmış biri olarak yazıyorum.
    periyodik kontrol " ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından yapılır" ibaresi vardır isig tüzüğünde. Genel kabul odaya kayıtlı makine mühendislerinin yapmasıdır. bunun için ekstra bir eğitim zorunluluğu yoktur. fakat işinizi tam ve bilinçli yapabilmeniz için teknik kontrol eğitimleri almış olmanız gerekir.
    Akredite zorunluluğu sadece konutlardaki asansörlerin yılda bir sefer yapılacak kontrollerinde geçerlidir. Yani hizmet vermek istediğiniz bir firmada periyodik teknik kontrol yapmak için TÜRK AK akredite zorunluluğu kesinlikle yoktur. bazı belediyeler (zeytinburnu mesela) hudutları içindeki işletmelerden bu raporları isterken akrediteli bir firmadan olmasını isterler. Ama belirttiğim gibi yasal hiçbir zorunluluğu yoktur. bi nevi CE belgesi gibi düşünülebilir.
    Basınçlı kapların kontrolü için; pompa, manometre, bağlantı elemanları, alet çantası vs
    kaldırma araçları için; kumpas, eldiven, baret, emniyet kemeri. lazermetre, gibi ekipmanlar gerekmektedir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

FİLİZ FİYCİ ve res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
  7. res_hes(Bora)

res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sanıyorum sadece ilgili mühendis diploması yeterli ayrıca ölçüm yada denetleme yapabilmek için yetki belgesi gerekmiyor. Topraklama yetki belgesi yada kaldırma araçları yetki belgesi şart değil. Yetki belgeleri genelde proje müellifi olma durumlarında veriliyor. SMM yada doğalgaz dönüşüm yada projelendirme gibi. Aksini iddia eden arkadaşlar gerekli yönetmeliklerden olduğunu ispat ederlerse hep beraber doğrusunu öğrenmiş oluruz

hayırlı kazasız mesailer

korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  8. hiyidikici

hiyidikici TÜİSAG Üyesi

ORTAM ÖLÇÜMLERİ, TOZ, TERMAL KONFOR. GÜRÜLTÜ ,AYDINLATMA, GİBİ, BU ÖLÇÜMLERİN HER FİRMADA YAPTIRILMA ZORUNLULUĞU VAR MIDIR? VARSA BU NERDE BELİRTİLMEKTEDİR. BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

9. Hakiki Bilgi

Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

Topraklama;Elektrik tesislerinde topraklama yönetmeliği Ek-P Madde 3-i,İş Kanunu Madde 77
    Ortam;İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,Madde 10 -4857 sayılı İş Kanunu, madde - 77.Ortam ölçümleri için işveren çalışanlar için gerekli şartları sağlamak zorundadır der,direkt termal konfor ölçümü yap demez.
    Gürültü ve toz için ;Gürültü yönetmeliğine bakabilirsin

hiyidikici bu yazıya teşekkür etti.
  10. hiyidikici

hiyidikici TÜİSAG Üyesi

cevabınız için teşekkürler, ben birde şunu anlamak istemiştim, diyelimki çalışma ortamının yaz ve kış sıcaklığı gerçekten uygun ama biz bunu illaki bi kuruluşa yaptırtıp kanıtlamak zorunda mıyız?

11. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Çalıştığım bir firmaya müfettiş geldi ve rapordaki maddelerden biri de şu: "Termal konfor şartlarının uygun olduğuna dair belge yoktur."

BURCUMMM ve hiyidikici bu yazıya teşekkür etti.
  12. hiyidikici

hiyidikici TÜİSAG Üyesi

İŞTE BUNU BİRDE İŞVERENE KABUL ETTİRMEK VAR, BENİM ORTAMIM ZATEN UYGUN NEDEN ÖLÇÜM YAPTIRIP BOŞUNA PARA VERİYİM DİYEN VAR

13. charlesdexter

charlesdexter TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar peki sessiz bir ortama gürültü ölçümü yaptırmak zorundamıyım ?

14. Hakiki Bilgi

müfettiş nezamn geldi yahu :) başladılarmı denetleme yapmaya

15. Hakiki Bilgi

çalışma sıcaklığının uygun olduğunu kanıtlamak zorundasınız.Bunuda ölçümler sonucunda kanıtlarsanız,ama şöyle bir çözüm geldi aklıma çalışma ortamına belli yerlere gözle görülebilecek şekilde sıcaklık ölçerler yerleştirilebilir.Termometredeki değerler Ortam sıcaklık parametlerine uygun ise ölçüm yaptırmak zorunda değilsiniz.(Hatırladığım kadarıyla 25 derece)

16. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

nerdeyse 1 yıl önceki mevzu.

17. experience

experience TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ortam ölçümünü siz tabi ki de bazı ölçüm cihazları ile yapıp ortamı izleyebilirsiniz ama şunu söyliyim kesinlikle ortam ölçümünü akredite bir kuruluşa yaptırıp teyit ettirin.Bi kere şu sizin yaptığınız ölçümlerin sağlıksız olduğunu iddia edecek bir çalışan bir iki tane de şahit gösterip işverenle olan davasında işe sizi de katmağa kalkarsa sıkıntı yaşarsınız.öyle basit değil bu işler al eline mezroyu,ben ölçtüm,budur,olmaz her zaman.Akredite firmaya ölçüm yaptırmak her zaman sizin ve işvereninizin lehinedir.Gürültü,termal konfor,aydınlatma,titreşim,vb.konularda problem yoksa zaten bi sefer yaptırmış olmanız da yeter.Gerisini her ig uzmanı yapacağı kontrol ve izleme ölçümleri ile halledebilir zaten.

18. mustafa yalçındağ

mustafa yalçındağ TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanları (teknik öğretmen veya mak. muh.) ölçme çihazlarıyla 1-Gürültü Ölçümü (Ortam) 2- Gürültü Ölçümü (Kişisel Mazuriyet) 3- Aydınlatma 4- Toz Ölçümü 5- Gaz Ölçümü (İç Ortam) 6- Termal Konfor ölçümü yapabilir mi?

19. shakan2351

shakan2351 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ortam ölçüm ve analiz laboratuvarı kurmanın şartları var mı? mesela OSGB kurmak gibi bu da bir yerde yazıyor mu? gerekli olan personel ve şartlar var mı? bu şartları nerden bulabilirim?

20. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, kaldırma araçlarının ve basınçlı kapların periyodik kontrolleri konusunda yardımcı olabilecek var mıdır? Teori olarak tamam ama pratikte nasıl yapıldığı konusunda yardıma ihtiyacım var.
    Şimdiden teşekkür ederim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica