Bilgi : Planlı Iş Sağlığı Ve Güvenliği Denetimleri Hakkındaki Toplantı Notları

Serdal DEMİR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ATO’nun 11.03.2013 tarihinde düzenlemiş olduğu Planlı İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri Hakkındaki Toplantı notları
  • 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu hakkında genel bilgilendirme.
  • Planlı İş Sağlığı Ve Güvenliği Denetimlerinin nasıl yapılacağına dair bilgilendirme;
Denetimin ilk önce saha denetim ve bilgilendir şeklinde olacağı denetim esnasında iş müfettişlerin tesislerdeki çalışan personel ile birebir diyaloğa gireceklerinden bahsedildi.
Tespit edilen eksiklikler belirtilen süre içinde giderilmez ise idari/mali yaptırım yapılmasının söz konusu olduğundan bahsedildi.
Teftiş Yapılan ay içerisinde iyileştirme yapılacak,
Denetlemeye çok riskli iş yerlerinden başlanacağından
Denetim yapılan iş yerlerinde öncelikli incelenecek konular şu şekilde sıralanmıştır;
v Personelin özlük hakları (fazla mesai ücretleri, bayram v.b resmi tatillerdeki çalışma durumları, uzun süreli ve düzensiz periyotlarda çalışma olup olmadığı, ücretin geç yatırılması, asgari ücret için aylık 225 saat baz alınacak üzerindeki çalışmalar fazla çalışmadan sayılacak iş verenler fazla çalışmayı bildirmek zorunda)
  • İş yerindeki yangın teçhizatlarının yeterliliği
  • Patlayıcı, yanıcı ortamlarda yeterli önlem (havalandırma , exproof malzeme kullanımı vb.) alınıp alınmadığı
  • Solvent bazlı kimyasallardan dolayı oluşacak meslek hastalıklarına karşı önlem alınıp alınmadığı ve bu proseslerinin kapalı sistemlerde çalışıp çalışmadıkları. (Kapalı sistem olmasını tercih ediyorlar.)
  • Risk analizi yapılıp yapılmadığı
  • İş yerlerindeki kaçı yollarının yeterli olup olmadığı
  • Makine Korucularının eksikliği
  • Aydınlatma ve elektrik sistemlerinin yeterli konuma altında olup olmadığı
  • Yüksekte çalışma ile ilgili önlemlerin alınıp alınmaması
Denetim Yapılacak bölgeler öncelikle organize sanayi bölgeleri olucak; (Bolu,Düzce,Başkent,Eskişehir ,Bilecik ,Sincan organize sanayi bölgeleri)
  • Denetim yapılacak İş kolları;
Konaklama Tesisleri-Dinlenme (Bolu, Düzce,Sakarya ,Kocaeli ) Tesisleri, Bankacılık (Ankara ,İstanbul,İzmir;Antalya Gaziantep,Erzurum ,Samsun) , hava limanı (ankara,Eskişehir,Antalya) ,özel istihdam alanlı bürolar
  • Genel olarak denetim yapılacak iller Ankara,Konya,Kocaeli,Düzce,Sivas,Sakarya,Eskişehir,İzmir
  • Kimya sektöründe en çok Kocaeli’nde teftiş yapılacak.
Kaynak:http://www.donusumisg.com/guncel/pl...ligi-denetimleri-hakkindaki-toplanti-notlari/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.