Bilgilendirme Plastik Enjeksiyonda Hammadde Püskürmesi

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında elifa227 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. elifa227

elifa227 TÜİSAG Üyesi

merhabalar;

plastik enjeksiyon makinesinde hammadde püskürmesi nasıl önlenir. görüş ve önelerinizi paylaşırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

2. mahdum

mahdum TÜİSAG Üyesi

merhaba ,

bildiğim kadarıyla enjeksiyon makinalarında iğnelerin püskürtme alanında bir kaçak yoksa hammadde püskürmesi olmaz, temizlik yapılırken yada renk değişikliği yapılırken kalıba bağlamadan yapılan boş çalıştırma işlemlerinde hammadde dışarıya bırakılır ve bu da operatör kontrolünde olur. sizin püskürmeden kastınız tam olarak nedir ?

3. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

sanırım siz iğneden çıkan kusma işleminden bahsediyorsunuz. iğnenin ucunun ısıtılması işleminde yağıa karşı eldiven,yüz siperi vb ile önlem alabilirsiniz

4. elifa227

elifa227 TÜİSAG Üyesi

tekrar merhaba,

bahsettiğim biraz farklı. memede gaz birikiyor ve sıcak hammadde etrafa sıçrıyor. her zaman olmuyor ancak memede tıkanıklık olduğunda açma esnasında meydana gelebiliyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mahdum

mahdum TÜİSAG Üyesi

öncelikle memede gaz birikimini ve tıkanıklığı önleyici bir tedbir uygulamanız gerek , eğer bu mümkün olmuyorsa koruyucu malzemeler kullanılmalı.

6. halil Özen

halil Özen TÜİSAG Üyesi

Enjeksiyon memesinden ilk çalışma anında yüksek basınçla hammadde püskürebir . bu hammadde türü ,sıcaklık ve plastiğin gazlı olup olmaması ile ilgilidir.bu püskürme sonucu hammadde kalıp bölgesine çarpıp 2-3 metre ileriye püskürebilir ve o bölgedeki çalışanların yanma sonucu yaralanmalarına yol açar. Enjeksiyon meme si üst kısmındaki koruyucu hiçbir zaman çıkartılmamalıdır.(genelde çıkartılıyor). çalışana eldiven ,gözlük ve yüz sperliği verilmelidir.Bu olay genelde compaund üreten extruderlerde görülür fakat enjeksiyon il çalışmalardada ciddi bir risktir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

6666 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica