Bilgilendirme Plastik Üretim Sektörü Genel Bilgi

Konu, 'Kauçuk ve Plastik Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

PLASTİK ÜRETİM SEKTÖRÜ GENEL BİLGİ
    Plastik sanayii, günümüzde en önemli sektörlerden biridir. Evlerde kullanılan leğenlerden, kovalardan, fırçalardan, yer döşemelerinden, bina yalıtım kaplamalarından, köpüklerden marketlerde kullanılan naylon poşetlere, su borularından tükenmez kalemlere, formika mobilya kaplamalarından pet meşrubat şişelerine, naylon bayan çoraplarından boyalara, teflon tavalardan kaplamalara ve cilalara, kalıplardan film şeritlere, fiberlerden kablolara, ambalaj imalatından banyo perdelerine, araba lastiklerinden etiketlere ve otomobil üretiminden gemi imalatına kadar neredeyse günlük yaşamda kullanılan her nesnede plastik sanayiine ait bir ürüne rastlamak olasıdır.
    Plastikler aslında polimerlerdir: Birbirine bağlanmış uzun atom zincirleri. Bu zincirler biribirini yineleyen birçok moleküler birimden oluşmaktadır. Karbon ve hidrojenin tek başına veya oksijen, azot, kükürt ve klor ile oluşturdukları polimerler plastiklerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Selüloz(bitkilerin hücre duvarında bulunan yapıtaşı)’un nitratlanmasıyla oluşturulan Proxylin’i, alkol ve kafur ile karıştırarak ilk doğal plastiği İngiliz bilim adamı Alexander Parkes bulmuştur. Sentetik bir polimere dayanan ilk plastik ise fenol ve formaldehitkullanılarak yapılmış ve adına bakalit denmiştir.
    Plastikleri sınıflandırmak gerekirse:
    -Selüloz bazlı plastikler(Selüloyid, rayon)
    -Bakalit (Fenol, formaldehit)
    -Strafor (Polyester-PS- , PolyVinylChoride-PVC-)
    -Naylon (Polyamide-PA)
    -Sentetik Kauçuk
    -Polyethylene, acrylic, Polyurethane, Polyethylene terphthalate -PET-,
    Polytetrafluoroethylene-Teflon
    Kayanak : http://www.isguvenligi.net

2. yahya subaşı

yahya subaşı TÜİSAG Üyesi

slm. plastik üretimi aşamarı için isg eğitim slaytları olan varsa paylaşabilir mi. teşekkürler

3. yahya subaşı

mrb.naylon poşet üretimde isg eğitim slaytı olan varsa paylaşabilir mi. tşkr.

4. oğuz han

oğuz han TÜİSAG Üyesi

malzeme güvenlik bilgi formları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve patlayıcı ortamlar için patlamadan korunma dökümanı hazırlanmalıdır. Bazen gözden kaçabiliyor..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yahya subaşı

teşekkür. eğitim slaytı gerekli de detaylı

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica