Soru Plazalarda Hizmet Veren Catering Firmalarındaki Çalışanların % Kaçi Ilk Yardım Eğitimi Almalı

Konu, 'İlk Yardım' kısmında luxxon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. luxxon

    luxxon TÜİSAG Üyesi



    Merhaba

    Bulunduğum plazaya hizmet veren catering firmasındaki çalışanların kaçta kaçı ilk yardım eğitimi almalıdır ?

    Şöyle ki

    İlk yardım Ynt de ;

    İlkyardımcı ve Zorunlu İlkyardımcı İstihdamı *
    Madde 16- (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde
    her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur." der.
    ve yine ağır ve tehlikeli işler de;
    Her türlü konserve ve hazır gıda ile hazır yemek üretimi işleri. der.

    Şimdi bu iki yönetmelik ve bulunduğum plazadaki catering firmasının yemeklerin bir kısmını burada yaptığını düşünerekten catering firmasının %20 lık personeli bu eğtimi almalıdır diyebilirmiyim?



     
  2. Ali KÖKSAL

    Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi



    Az Tehlikeli sınıfa girmekte ve % 20 si ilkyardım eğitimi sertifikasına sahip olması gerekmektedir.



     
  3. luxxon

    luxxon TÜİSAG Üyesi

    Ali Bey,

    biliyorum bugün ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktı ama oradaki yazıyı referans alaraktan hazır yemek üretimi yapan yerler (plazanın içinde bir yemekhanede yemek yapıyorlar) ağır ve tehlikeli işler olarak geçiyor ve bu firmanın 10 çalışanından 1 'ine (daha önceden yazmış olduğum %20 yi yanlış yazmışım) bu eğitimi verdirmek zorundayım.

    Siz hangi yönetmeliğe göre az tehlikeli dediniz.

     
  4. Ali KÖKSAL

    Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

    Tehlike sınıfları tebliği NACE kodu 1085 az tehlikeli sınıfa girmekte her türlü konserve hazır yemek işleri.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    luxxon bu yazıya teşekkür etti.
  5. senel

    senel TÜİSAG Üyesi

    Bu konuyu bakanlığa sordum arkadaşlar, ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktığı için, tüm firmalarda 20 de 1 diye cevap geldi.

     
  6. Mete TAŞCI

    Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

    Bakanlığa da...

    İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik (18/06/2013) Madde 11


    "(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir."


    İlkyardım Yönetmeliği (22/5/2002) Madde 16


    Kapsam bölümünde belirtilen tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir "İlkyardımcı"nın bulundurulması zorunludur.

    Mekanik cihazların yoğun bulunduğu, yangın riski yüksek olan ve yeraltı maden ocakları gibi kaza riski yüksek olan işyerlerinde her on personel için bir "İlkyardımcı"nın bulundurulması zorunludur.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. senel

    senel TÜİSAG Üyesi

    İlkyardım yönetmeliğinin bu maddesi değişti :

    İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı

    Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)

    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

    Sürücü Kursları ve ilkyardım eğitiminin zorunlu olarak verildiği kurslarda verilecek ilkyardım eğitimleri, bu yönetmeliğe göre sertifika almış eğitimciler tarafından verilmesi zorunlu olup, denetimleri müdürlük adına Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından yapılır.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica