Portör Muayenesi

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Uzman olarak her konuya bakma zorunluğunuz yok her tarafa atlayacak olursanız dağılırsınız. Portörler İşyeri hekimlerini ilgilendiren konulardır. Sağlık risklerini ve tedbirleri değerli hekimlerimize bırakalım.

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Uzman olarak her konuya bakma zorunluğunuz yok her tarafa atlayacak olursanız dağılırsınız. Portörler İşyeri hekimlerini ilgilendiren konulardır. Sağlık risklerini ve tedbirleri değerli hekimlerimize bırakalım.
Yazılarımı okuyorsanız işyeri hekimi olduğumu da okumuş olmanız lazım. Dağılıp da yanlış bilgi veriyorsam ispatıyla birlikte uyarın lütfen yok hatamı görmüyorsanız bu kaygı neden? 2006dan beri gerçek işyeri hekimliğini Uzmanlarla sıkı işbirliği içinde yürüttüğümüz için Uzmanların çalışma koşulları, ücretleri gibi konularda da fikir sahibiyim ve asla bir Uzmanın mesleki konularına burnumu sokmadan tali konularda fikrimi belirtmekte mahsur görmüyorum. Portör konusunda 5ay önce tüm mevzuatı 2 gün boyunca tarayıp, Sağlık Bakanlığı ve Müdürlüğüyle de burdaki 2 hekim olarak konuşup nihayi görüşlerimizi Uzmanlara bildirmiştik mesela.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Doktor hanım yazılarınızı uzun süre takip ediyorum ama sanırım algıda secicilik konusunda sorun yasıyorsunuz. Diğer yorumcu arkadaslarla da aynı sorunu yasıyorsunuz. Dr oldugunuz anlasılmakta ve iyi sentezlerseniz nacizhane dusuncemlerım dr lara degıl uzmanlara yönelikti. Lütfen iyi okuyun. Gerek 2004 öncesi gerekse sonraki dönemlerdeki gelişmeleri bilen ve takip eden biriyim. Elbette bilgileriniz arastırmalarınız vardır ki yaptıgınız iş dolayısıyla olması da gerekir. Benim burada vurgulamak istediğim nokta, uzman arkadaslarımızın kendi sınırlar dışına çıkıp hekimlerin görev ve sorumluluklarını üstlenmesi, kendilerine ek görev yüklemeleri. Saglık taramalarını periyodunu saglık rislerini, ergonomi, psikososyal risk etmenlerini tespit ederek gerekli aksiyonları almak sizlerin tasarrufundadır.

ilknur_gucluturk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar işyerinde aşağıda yazılı olan Kanun Hükmün de Kararnameyi okuduk. Burada yazanlara bakarak zorunluluğumuz yoktur ancak olabilecek herhangi bir hastalıkta kişi işverene bildirmek işverende gerekli tetkik ve masrafları yaptırmak ile yükümlüdür diyemiyor muyuz ? Tabi işveren sonradan uğraşacağıma ben yine başta yaptırayım diyor o ayrı ama 6 ayda bir yaptırılır diye zorunluluk ifade eden bir ibare ben göremedim mevzuatta :s ? Yardımcı olur musunuz ?

" SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

(11) 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun;

a)126 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”
b)127 nci maddesi aşağıdaki şekilde düzenlenmiş ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Madde 127- 126 ncı maddede belirtilen iş yerlerindeki hijyen eğitimine yönelik hususlara, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının neler olduğuna, iyileşme hâlinin belirlenmesine, hangi meslek ve sanat erbabının 126 ncı madde kapsamında olduğuna ilişkin usûl ve esaslar, Sağlık, İçişleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması durumunda, bu hastalıkla alakalı gerekli incelemeler, analiz masrafları iş yeri sahipleri ve işletenlerince karşılanmak üzere ilgili kurumlar tarafından yapılır.
126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması hâlinde doğacak hukukî sorumluluklar ile bu durumdan zarar gören kişi veya kurumların hukukî yol vasıtasıyla talep edebilecekleri tazminat ödemeleri veya olabilecek diğer ödemeler iş yeri sahiplerine ve işletenlerine aittir.”
“GEÇİCİ MADDE 1-127 nci maddede belirtilen yönetmelik, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde yürürlüğe konulur ve anılan yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.”

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111102M1-3.htm "

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Doktor hanım yazılarınızı uzun süre takip ediyorum ama sanırım algıda secicilik konusunda sorun yasıyorsunuz. Diğer yorumcu arkadaslarla da aynı sorunu yasıyorsunuz. Dr oldugunuz anlasılmakta ve iyi sentezlerseniz nacizhane dusuncemlerım dr lara degıl uzmanlara yönelikti. Lütfen iyi okuyun. Gerek 2004 öncesi gerekse sonraki dönemlerdeki gelişmeleri bilen ve takip eden biriyim. Elbette bilgileriniz arastırmalarınız vardır ki yaptıgınız iş dolayısıyla olması da gerekir. Benim burada vurgulamak istediğim nokta, uzman arkadaslarımızın kendi sınırlar dışına çıkıp hekimlerin görev ve sorumluluklarını üstlenmesi, kendilerine ek görev yüklemeleri. Saglık taramalarını periyodunu saglık rislerini, ergonomi, psikososyal risk etmenlerini tespit ederek gerekli aksiyonları almak sizlerin tasarrufundadır.
Eleştirilerinizin uzmanlara yönelik olduğunu anladım da, sizin benim de uzman olduğumu zannedip eleştirinizi bana yönelttiğinizi sandım. Yanılmışım. Kusura bakmayın. Dediklerinize de katılıyorum.

Pelin ÇALT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
*24.04.1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun değişen maddeleri 126 ve 127,
*02.11.2011 de resmi gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri hakkında K.H.K
de 58. maddesi 25.06.2013 de yürürlüğe girmiştir ve bunun ardından da,
*05.07.2013 tarihinde Hijyen Yönetmeliği yayımlanmıştır.

portör muayenesi ile ilgili zorunluluk olup olmadığına dair net bir sonuç çıkaramıyoruz yorumlamakla yetiniyoruz akılda şüphe bırakıyor ister istemez. araştırırken sağlık bakanlığının 19.07.2013 tarihinde portör tetkiklerini durduğuna dair resmi yazısını buldum. bunun üzerine de sanırım herhangi bir cezai yaptırımı olamaz. devletin bünyesinde bulunan lab.da portör tetkikleri durdurulmuş. iş yeri hekiminin isteği üzerine özel kurumlardan bu tetkikler yaptırılabilir.yinede önlem alıp yaptırmak hem işveren hem çalışanlar hem de bizim açımızdan faydası olduğunu düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• hijyenegitimi.pdf
    379.8 KB · Görüntüleme: 171
Moderatör tarafında düzenlendi:

kübra123

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatlar kapsamında portör muayenesi zorunluluğu kalkmıştır. Uygulamada işletmelerin büyük kısmı artık portör muayenesi yaptırmıyor. Çünkü zorunlu değil. Hijyen Eğitimi Sertifikası zorunluluğu gündemde. Hijyen Eğitimi alınmadı ise ve Hijyen Eğitimi Sertifikası yoksa ceza yazılıyor. Medlifecenter Sağlık ve Eğitim Hizmetleri olarak portör muayenesi uygulamasına mümkün olduğunca devam edilmesini tavsiye etmekteyiz. Çünkü Hijyen Eğitimi ve Portör Muayenesi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Hijyen Eğitimi alan ve/veya Hijyen Eğitimi Sertifikası olan bir çalışanın hastalık etkeni taşıyıp taşımadığını portör muayenesi yaptırmadan nasıl anlayacağız? Böyle bir şey mümkün değil. Bu sebeple Portör muayenesine devam edilmesini tavsiye ediyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence de devam etmeli

Mehmet KOCABAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalışanların Hijyen Yönetmeliği Eğitimi alması ve Hijyen Yönetmeliğindeki sağlık şartlarını karşılaması gerekiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.