Soru Portör Muayeneleri

Konu, 'Biyolojik Tehlikeler ve Kontrolü' kısmında gokaysener tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. gokaysener

    gokaysener TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar merhaba portör muayenelerinin kaldırıldığına dair bir arkadaşım yönetmelik taslağı yayınlandı dedi fakat ben araştırdım böyle bir taslak bulamadım bu konuda bilgisi olan var mı?



     
  2. Brolin

    Brolin TÜİSAG Üyesi



    portör muayeneleri kamu kuruluşlarında yapılmamaktadır. 05.07.2013 tarihinde yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ve Umumi Hıfzısıhha Kanunu 126. ve 127. maddelerindeki değişikliklerden ötürü portör muyanesi ile yetki ve sorumluluk kalmamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğü yazısı böyledir.

    İyi günler,



     
  3. muayene ile tetkik konusu karıştırılıyor olabilir arkadaşlar. Önerim, meseleye bir de bu iki kavram ve arasındaki farklar şeklinde tekrardan bakmanızdır.
    Şahsi fikrim, muayenenin kalktığı yönündedir, ancak tetkikler hala yapılmak zorundadır. Ayrıca zorunluluk kısmına da ben şahsen çok önem vermiyorum. Zorunluluk olmasa dahi bence tetkikler kesinlikle periyodik olarak yapılmalıdır. Zaten portör muayenesinde fiziksel muayene olmaz.

     
  4. 24.4.1930 Tarihli Umumi Hıfzısıhha Kanunu :


    Madde 126 - Yenilecek ve içilecek şeyler satan veya veren veyahut taharet ve nezafete mütaallik sanatlar ifa edenler her üç ayda bir kendilerini muayene ettirerek bir sıhhi rapor almağa mecburdurlar. Bunlardan devrei sirayette frengi ve sari verem ve cüzzama müptela olanlarla halkın istikrah ve nefretini mucip bir cilt hastalığına duçar olanlar sanatlarını icradan menolunurlar.

    02.11.2011 Tarihli KHK :

    (11) 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun;
    a) 126 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”

    NOT: Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi; zorunluluk olmasa dahi bence tetkikler kesinlikle yapılmalıdır.




    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. can61

    can61 TÜİSAG Üyesi

    halk sağ.lab.çalışıyorum hijyen yön.sonra artık yapmıyoruz .eğitim verikecekmiş onuda galiba halk eğtm.vercekmiş

     
    umutist bu yazıya teşekkür etti.
  6. Onur17

    Onur17 TÜİSAG Üyesi

    kalkalı baya oldu,yerine hijyen yönetmeliği çıktı arkadaşlar



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica