Soru : Portör Muayenesi Zorunluluğu Kalktımı ?

murat alper

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
gıda üretimi yapan bir fabrikada portor muayenesi zorunluluğu kalktımı kalkmadıysa kaç ayda bir yapılmalı

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
gıda üretimi yapan bir fabrikada portor muayenesi zorunluluğu kalktımı kalkmadıysa kaç ayda bir yapılmalı
Hijyen eğitimi varsa 6331 de gerek yok ancak işyerinde bulaşıcı hastalıktan dolayı sıkıntı yaşanırsa sağlık bakanlığı hijyen eğitimini yeterli bulurmu bilmiyorum. Ucu açık sıkıntılı bir durum. Ya da biri bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybederse?.......

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben gıda sektöründe çalışmıyorum, ama tüm mutfak çalışanlarıma ve çaycılarıma düzenli olarak portör muayenelerini yaptırıyorum, hijyen eğitimi ile kimsede ne hastalık olduğunu bilmemiz mümkün değil, o yüzden böyle bir açıklık olması da bence sıkıntı doğuracaktır. Siz gıda sektöründesiniz ki bence kesinlikle yaptırın. Hem hijyen eğitimleri olsun hem de portörleri zararınız değil karınız olacaktır. İşinizi riske atmayın derim. Çünkü ne yazık ki kanunlarımızda çok ciddi açıklıklar söz konusu olabiliyor.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Portör muaynesi Temmuz 2014 itibariyle kaldırıldı. İşe girişlerde istenmiyor. Ancak işyeri hekiminin şüphesi doğrultusunda yaptırılabilir. Portör yerine hijyen eğitiminin zorunluluğu getirildi. İyi çalışmalar.

emreergul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Portör muaynesi Temmuz 2014 itibariyle kaldırıldı. İşe girişlerde istenmiyor. Ancak işyeri hekiminin şüphesi doğrultusunda yaptırılabilir. Portör yerine hijyen eğitiminin zorunluluğu getirildi. İyi çalışmalar.
İşe giriş muayeneleri sırasında gerekli tetkikler (iş yerinin niteliğine göre akciğer grafisi, odyo, tam kan, hepatit, HİV, kanda kurşun vb...) yapılmalıdır. Tetkikler iş yerinin tehlike sınıfına göre periyodik muayeneler sırasında tekrarlanır.

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
zorunluluk kalktı tabi ama, işveren isterse yaptırabiliyor. Bence yaptırması da gerekiyor. Bulaşıcı hastalıklar konusunda emin olunmalı. Taşıyıcı varsa farklı bir işle görevlendirilmeli...Bu da oradaki hem isg hem de gıda güvenliğinden sorumlu olanları bağlar.

murat alper

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
peki bu hijyen eğitimi yıllık tekrarlanmalımı yoksa sertifikası olanın bidaha almasına gerek yokmu

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.