Prefabrik Beton Montajı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ekipmanları' kısmında Silverfall tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Silverfall

Silverfall TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Hizmet verdiğimiz bir prefabrik beton fabrikası mevcut, bu firmanın fabrika dışında yaptığı montajlar sözleşmemize dahil değil ancak firma yüksekte yapılan montaj çalışmaları konusunda bizden yardım istedi, bende konu ile ilgili araştırma yapıyorum. Şu anda 9 metrelik kolonları diktikten sonra öncelikle dereleri ( yatay bağlantı elemanları), sonra makasları ve en son aşıkları yerlerine oturtuyorlar. Bu işlemler ortalama 10 metre yükseklikte yapılıyor ve herhangi bir düşmeyi durdurucu sistem veya genel koruma önlemi kullanılmıyor.

Benim aklıma gelen fikirler öncelikle güvenlik ağı kurulması oldu ancak vincin çalışma alanını etkilediğini belirterek ve ağı her hol için kurmanın ciddi zaman kaybı yaşanacağını ve pratik olmayacağını belirttiler. Her kolon üzerine ankraj koyarak çelik halatla, can halatı sistemi kurmak başka bir çözüm gibi görülüyor ancak o da zaman ve işçilik bakımından sıcak bakılmayacak gibi görünüyor.

Avrupa ve Amerika'da kullanılan sistemler konusunda araştırma yaptım ankraj sistemleri mevcut ancak yine maliyet ve işçilik miktarı aldıkça fazla, ayrıca mobil ankraj ve yaşam hattı sistemleri mevcut ama 9-10 yükseklikte çalışan sınırlı sayıda ve düzgün zemin gereksinimi var. Anlayacağınız işin içinden çıkamıyorum. Daha önce Prefabrik Çimento Montajında çalışmış, uzmanlık yapmış bir arkadaşımız varsa orada nasıl bir yol izledikleri konusunda yardım istiyorum.

Ekte çalışma yapılan yeri fotoğrafı mevcuttur. Şimdiden teşekkürler.

IMG_0550.JPG

Last edited by a moderator: 5 Aralık 2013
  2. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Şantiyelerde proje müdüründen montaj müdürüne kadar hemen herkes İş Güvenliği çalışmalarını zaten vakit kaybı gibi görüyor. Birçok çalışma yapılabilir. Platform yapılabilir, iskele kurulabilir, sepet kiralanabilir. Ama maalesef projelerden sonra iş planı yapılırken İSG için süreçlere yer ayrılmıyor. Hakedişlere de alt işverenler yeteri kadar İş Güvenliğini de yansıtmıyorlar. İşçiliği ucuz hale getirmek için de en fazla kısıntı İş Güvenliğinden gidiyor. Bunlar zamanla değişecektir inşallah.

gönül ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  3. fuat

fuat TÜİSAG Üyesi

merhaba silverfall,
    Prefabrik montajda aynı sorunu bende yaşadım ancak çözümüde kendim ürettim. Daha imalat aşamasında projelere müdahele ettim. Makasların uç kısımlarına imalat sırasında boru parçası koyduruyorum, bu boru makas üst yüzeyinden 10 cm çıkıntılı ve bu çıkıntıda kanca deliği var. Ayrıca 2m boyunda 2 adet boruya da çelik halat bağlayıp bu boruları makastaki parça boruya makas yerdeyken giydirip kancalayarak yaşam hattı oluşturdum. Fotoğraf istersen ayrıca özel mailine atarım.

ediko, izmir35, Ahmet B. DÖNMEZ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. MehmetZengin

MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

Fuat bey bu tecrübenin fotoğrafını ben de alabilirmiyim? ........KESİLDİ........

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 26 Şubat 2014
  5. akserkann

akserkann TÜİSAG Üyesi

Merhabalar aynı şekilde bende çözüm ararken sizin yazışmalarınız gördüm. Rica etsem çözüm için söylediğiniz fotoğrafları bana gönderebilirmisiniz

6. Ahmet B. DÖNMEZ

Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

Hocam bu konuda ben de yardım isteyeceğim çünkü bende de aynı sorun var ve en az 4 ayrı fikir ve öneri ilettim (sizinkine benzer de dahil) fakat hepsine ayrı bir engel çıktı. Şu an için zemine, hareket ettirmesi kolay ve düşene minimum zararı verecek bir minder koymayı deniyoruz, içi ufalanmış strafor dolu olacak. O kadar düştük yani:) Becerirsek ben de onun fotolarını eklerim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. izmir35

izmir35 Guest

fikir belirttiginiz icin cok tesekkur ederim. rica etsem banada fotoyu gonderebilir misiniz? Mail adresi birakabilirim ozelden.

8. hüseyin güler

hüseyin güler TÜİSAG Üyesi

sanırım aynı problem bu tarz hizmet vermeye başlayan tüm arkadaşlarımızda var bende olduğu gibi raca etsem fotoğrafı bana da göndermeniz mümkün olabilir mi ?

9. akserkann

akserkann TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba;
    Daha önce de yazdım malesef hiçbir fotoğraf gelmedi. Bu konuda fikirbirliği yapabilirsek daha hızlı çözüm bulabiliriz.

Last edited by a moderator: 14 Kasım 2013
  10. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar selam, resim olsa daha iyi ama ben de bulamadım kendimdekini ama fuat arkadaşımızın dediği çok mantıklı, ben de üretim aşamasında nervürlü 16'lık demirden üst taraflara ve yatay elemanların belli aralıklarla üst kısmına küpe şeklinde ankraj noktaları yaptırmıştım, ki zaten üretimde de beton içinde bu demirleri kullandıklarından kimse şikayet etmemiş ve zaman kaybı da yaşanmadı, böylece imalat ekibi de gayet olumlu yaklaşarak çok hızlı şekilde çözüm sağlamıştık. Belki resim ulaştıramadık ama burdaki en rahat çözüm üretim aşamasında ankraj yaptırmak sonradan ankrajı 2 yerde yapıyorlasa 5 yerde yapmıyorlar..

11. fuat

fuat TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar uzun zamandır bu siteye girmemiştim, resim taleplerini şimdi gördüm.
    Eklediğim bu resimler size fikir verecektir. Hayırlı işler.

DSC00819.JPGDSC00809.JPG

Last edited by a moderator: 5 Aralık 2013
  12. jasua

jasua TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Rica etsem fotoğrafları bana da gönderir misin??? Süper bir çözüm olmuş tebrikler.

Last edited by a moderator: 19 Kasım 2013
  13. henearsygz

henearsygz TÜİSAG Üyesi

bu yapıda çatı montajında nasıl bi önlem alındı?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica