Anket Prim Gün Sayısı Ile A Veya B Sınıfı Iş Güvenliğine Yükselmeye Karşıyım

Prim gün sayısı ile sınıf yükseltme hakkının verilmesi konusunda düşünceniz nedir?

• Kullanılan toplam oy
    139
  • Anket kapatılmış .

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba

Prim gün sayısı ile sertifika sınıfı yükseltme hakkının verilmesine nasıl bakıyorsunuz? Bu konuda anket ile sizinde görüşlerinizi alabilir miyim?

İGU_TR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İSG alanında çalışma yaptığını ispatlayanlara bu hakkın verilmesi şartıyla yükseltme sınavları yapılabilir..Bu haliyle kesinlikle karşıyım..

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Nasıl bir cevap bekliyorsunuz? Bu hakkı kazananlar iyi bakacak, yıllardır emek verenlerin cevabı elbette olumsuz olacak.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG alanında çalışıp hak edenlere karşı saygıyla eğilirim ama sağda solda çalışıp prim günü doldurup sınıf yükselme hakkı kazananlara karşıyım.

Kuzey Tarakçı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu işin tarihçesine bakınca ben şahsen karşı değilim. Daha önce insanlara A sınıfları nasıl dağıtıldıysa şimdide o şekilde dağıtılıyor işte.
Asıl adaletsiz olan hep şantiye şefi olarak çeşitli müteahhitlerde çalışıp 2 ölümlü 1 yaralamalı kazadan hüküm giymiş olmam değilmi. İş veren para kazanır, işveren temsilcisi ceza alır. Kanunun bu maddesine neden karşı çıkılmıyor ki.

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
şimdiye kadar işler nasıl ilerliyordu?
bu kadar bilinçsiz bir iş dünyası gözümüzün önündeki stratejilerle oluşturuldu.
bu açığı kapatmak başka yoldan mümkün değil.
sistem kendi içinde otokontrol sağlayıp ayıklama yapacak.
iş güvenliği konusunda şimdi temeli atılan olgular anca 1-2 nesil sonra yeşerecek.
hiç değilse birileri birşeyler yapıyor.
belki de 70-80 yıllık yaklaşım değişiyor.
bu da bir anda olamaz zaten.
karanlığa küfretmeden birşeyler yapmak lazım.
hepimiz kurslara gittik ve orada eğitim veren hocaları, bakanlıktan emekli müfettişleri gördük.
kendimizi hırpalamaktan vazgeçelim.
bu iş bir sistem işi.
özellikle ingilizler herşeyin sistematiğini bulmuş insanlar.
atla deve değil yani. onlar neredeyse 50 yıl öndeler. yakalamak için uğraşmamız gerekli.
bu potansiyel var ve destek olmak lazım.
bir nebosh sertifika yaklaşık 5.000 tl ye mal oluyor ve değerli.
neden?
bir sistem var ve o aktarılıyor. bizdeki eksik o.
sistemimiz yok ama olacak.
kıra-döke yapacağız bu işi.
birbirimizi kötülemeden, incitmeden.
şu anki en kötü şartlar geçmişten çok daha iyidir.
devletin bürokratları saf insanlar değiller.
senin daha dün girdiğin olguya onlar 50 yıldır bakıyor. çare arıyorlar.
kötülememek, küçümsememek lazım.
kendimize güvenip yola çıkalım. daha çok çalışıp üretelim.
sevgiyle.

Alphan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yıllardır bu alanda hizmet vermiş arkadaşların kaygılarını anlayabiliyorum fakat olaya şahsi kazanım boyutunda bakmamak lazım. Türkiye'de iş kazaları AB ortalamasının üstünde. Her yıl bir çok insan iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor veya sakat kalıyor. Bu kazaların yarattığı ekonomik kayıptan bahsetmiyorum bile zira işin insani boyutuna bakıyorum.

Mevcut koşullarda iş güvenliği uzman sayısı yeterli değil. Tecrübesiz insanlar sahaya çıkacak argümanına da karşıyım. Bu alanda çalışan arkadaşların büyük bir kısmı mühendis. Benim iş hayatında edindiğim en büyük tecrübe işin teorik olarak bir yere kadar öğrenilebildiği. Yani asıl mesleki birikim sahada kazanılıyor. Hali hazırda bazı çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bile yok. Açıkçası ben, hiç uzman olmamasındansa tecrübesiz bir uzmanın olmasını tercih ederim.

Eğer prime dayalı sınıf atlamaya karşı olanlar personel açığının kapanması ve iş kazalarının azaltılması için alternatif bir yöntem tavsiye edemiyorlarsa, mevcut çözümü eleştirmelerini etik bulmuyorum.

Bana kaygılarılarının maddi değil de insani olduğunu izah etmelerini bekliyorum.

Emre ÖZYURT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
3000 prim günü olan bir insan zaten yeterli sayıda tecrübeye sahip ve çalıştığı alanlarda güvenlik önlemlerini görmüş kişilerdir. Ancak bence garip olan, acil ihtiyaçla kişilerin sadece prim gün sayısına bakılması. Yani 3000 gün mühendis olarak çalışmış biri bu aciliyette belki belgeyi alsın diyeceğim ama kişiler; örneğin 10 yıllık sigortacıyken hiç üretim görmemişken bir anda A sınıfı oluyorlar ve "çok tehlikeli" sınıfta çalışıyorlar. Bu durum ayrıca fiyatların çok düşmesine yol açıyor. Maddiyatı şu nedenden söylüyorum. Maddiyat düştükçe, işi çok afedersiniz insanların gözünde tam tabiriyle dandikçi gösteriyor. Çalışılan OSGB ler deli gibi indirim yaptıklarından insanlardan belki hizmet vermeden çalışmalarını istiyorlar yada çok iş alıp hepsine yetişmeni bekliyorlar. Sistem saat olarak izin versede insanın fiziki ve psikolojik yapısı izin vermediğği kesin. Riayet eden-etmeyen olur ancak bu işede şuanda "piyasa" diye seslenilmesi olayın geldiği noktayı gösteriyor bence. 10 yıllık sigortacmız çok tehlikeli sınıfta bir de bu şartlarda uzmanlık yapacak.

Bu arada şu yakın zamanlarda dakika hesabına geçeceğimizi de unutmayalım.
Birde yasanın uydurulamadığı kısım farklı lokasyonlarda çalışılan şirketler. Kişiler 1000 lokasyona gidiyor alt işverende olsalar onların güvenliğinden 2. derecede sorumluyuz. Yetiş bakalım, tutabilene aşk olsun :)
Ancak insanları bilinçlendirmek ve onlara haklarını söylemek (belki birgün kullanacaklar yada diğer işlerinde) ve onların belki hayatını kurtarmak herşeye rağmen güzel.

Bu arada bu şekilde sistemin sürekli değişmesi hernekadar oturacak olsada;
özellikle bu başlıkta tartışılan tezgahtan cd alır gibi gel 3000 gün A yı al gibi yaklaşımlar sonucunda beni bu meslekte devam etmemeye karar verdi. Yeni katılanları sağladığı gibi eski insanları belkide silecek bu iş.
Hepinize saygılar ve sevgiler

spider

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Nasıl bir cevap bekliyorsunuz? Bu hakkı kazananlar iyi bakacak, yıllardır emek verenlerin cevabı elbette olumsuz olacak.
Bende yükseltme sınavına girdim ve belgemi yükselttim ama değerlendirmemi KARŞIYIM şeklinde yaptım. Eskiden insanlara nasıl A belgesi verildi biliyorum o dönemde IGU belgesi alan arkadaşlarım oldu. Gene aynısı yapılıyor.
Bence İGU olarak hizmet vermiş belli bir seneyi devirenler (C yada B belgeli) arasından sınavla belge yükseltseler daha iyi olurdu.

o.esme

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben bir teknik öğretmen mezunu ve sanayide 35 yıl tecrübeyle çalışmaktayım acaba kim tecrübeli

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de karşıyım diyenler kervanında yerimi aldım ama neyi değiştirecek. Olan oldu bir kere bir sürü A sınıfı Uzman var etrafta,

Bu iş para kazanmak için yapılacak bir iş değil, mevcut mentaliteyle, yaklaşımdaki değişimler olur ise belki olmaz ise A sınıfı bir uzman olarak belgemi dolapta saklarım.

Bu arada son 20 yılımı Teknik Emniyet Mühendisi (Yani bu işin amerikancası) olarak çalışarak geçirmeme rağmen sadece C sınıfı olmuş idim. En azından dolapta bir A sınıfı belgem var.......

Saygılar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.