Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Yanıma gelen stajyerler ile ilgili gözlemlerim.
1-) %70 i 1500 gün sgk yatırmış
2-) Kesinlikle risk değerlendirmesinin R sinden anlamıyorlar
3-) Hiçbiri staj raporunu yazamıyor. Ben yazıyorum.
4-) Eğitimde uyukaldıklarını itiraf ediyorlar
5-) Uzaktan eğitimi bile yakınlarına tamamlatmışlar
6-) Geçmişlerinde iş güvenliği ile alakalı hiçbişey yapmamışlar. Aslında hala işi tam olarak tanımlayamıyorlar bile
7-) Görev yetki ve sorumlulukları ile ilgili bilgileri yok denecek kadar az
8-) Yönetmelik falan hak getire..
9-) Teknik bilgi sıfır
10-) Zaten 3. günden sonra benim stajı bitirelim mi?, gibisinden kıvranmaya başlıyorlar. Çünkü benimle beraber bütün işyerini santim santim arşınlamak ağırlarına gidiyor.Zor geliyor Çünkü Ben harbi harbi staj yaptırırım. Benimle beraber terlemek zorunda stajyer.

11-)Ama bişeyi çok iyi öğrenmişler 'YENİ TEBLİĞ ÇIKINCA B OLACAKLARINI'

Her staj raporunu imzalamadan önce (ki o raporuda ben dolduruyorum) bir kez yutkunuyorum...
%50 sinin uzman olmayı haketmediklerini düşünüyorum ama ne yazıkki imzalıyorum. (buda benim hatam)

Ben şu grup A olmasın şu B olmasın demiyecem.

Bu mesleğe gerçekten sevgi ve saygı duymayan kimse uzman olmasın.
Ben şahsım adına bu tarz insanlarla beraber anılmak istemiyorum.

ilker1959

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Acele çıkan yasaya acele uzman böyle olur

ISGurusu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6-) Geçmişlerinde iş güvenliği ile alakalı hiçbişey yapmamışlar. Aslında hala işi tam olarak tanımlayamıyorlar bile
9-) Teknik bilgi sıfır
10-) Zaten 3. günden sonra benim stajı bitirelim mi?, gibisinden kıvranmaya başlıyorlar. Çünkü benimle beraber bütün işyerini santim santim arşınlamak ağırlarına gidiyor.Zor geliyor Çünkü Ben harbi harbi staj yaptırırım. Benimle beraber terlemek zorunda stajyer.

Her staj raporunu imzalamadan önce (ki o raporuda ben dolduruyorum) bir kez yutkunuyorum...
%50 sinin uzman olmayı haketmediklerini düşünüyorum ama ne yazıkki imzalıyorum. (buda benim hatam)

İşte bundan dolayı Kendi sektöründe en az 1800 gün dolduranları sadece kendi sektöründe bir üst sınıfa sınav hakkı vermeliler. Ben şahsen üst sınıf olursam sadece inşaatta iş güvenliği yapmayı düşünüyorum. Zaten biz şantiye şefliği ile İSGU nın sorumluluklarını bu güne kadar taşıdık, bu günden sonrada sorumluluk ortağıyız.

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam durumu iyi anlatamadim galiba yeni tasarida 1500 gun isteyeckler ya bunu isg uzmani olarak calistiginizi ispat edin diyolar bende soruyorum 2012 hazirandan once 50 den az calisani olan ve cok tehlikeli sinifta olan bir iste calismak bi anlam ifade etmeteckmi bakanlik mufettisleri buna evet bi anlami olmayacak dedi
arkadaşım bu bilgide eksiklik var ya müfettiş yada sen yanlış anlamışın 1500 gün c sınıfı uzmanlık yapan kaç kişi varki bakanlık A sınıfı sıkıntısını çözmek için olmayan adamlara sınav hakkımı tanıyacak.

ilker1

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bol keseden konuşuyoruz arkadaşlar. ama sınavdan sonra ne kadar çok soru iptal olursa o kadar çok seviniyoruz. peki bu sınavı hakkıyla geçemeyenlere ne diyeceksiniz. boşuna tartışmaya gerek yok başlangıçta mutlaka kurbanlar olacagı gibi sefasını sürenlerde olacak bakalım kine hangisi nasip olacak.

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam durumu iyi anlatamadim galiba yeni tasarida 1500 gun isteyeckler ya bunu isg uzmani olarak calistiginizi ispat edin diyolar bende soruyorum 2012 hazirandan once 50 den az calisani olan ve cok tehlikeli sinifta olan bir iste calismak bi anlam ifade etmeteckmi bakanlik mufettisleri buna evet bi anlami olmayacak dedi

1500 gün çalışan C sınıfı uzman zaten B sınıfı için sınav hakkına sahip oluyor ki..siz zaten yürürlükte olan kanundan bahsediyorsunuz yada size yürürlükteki kanundan bilgi vermişler. Torba kanundan çıkan yasada herhangi bir işle ilgili sigortalı gün sayısına bakılacak...

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Açılan 12 tane üniversitedeki yüksek lisans programları ve yayınlanması beklenen prim günlerinden sonra 1 yıl içinde B sınıfı uzman dolacak etraf ,merak etmeyin şuan C sınıfı uzmanların aldığı ücretleri B sınıfı uzmanlar alacak. OSGB lerde (Kurumsal olanlar dışında) elindeki uzmanları bırakıp asgari ücretle uzman istihdam edecek. Kapitalist düzende bundan başkası da beklenemez zaten doğal olanı da budur her zaman az olan değerlidir arkadaşlar.
uzmandan uzmana fark var ben bireysel çalışıp 7-8 bin kazanan c sınıfı uzman tanıyorum.asgeri ücret mi bu iş hiç bir zaman düşmez kimse riske girmez.o s g b lerde kapanır zaten .

teknik öğretmen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
9-) Teknik bilgi sıfır

Gerçekten çok güzel yazmışsınız ve doğru bir noktaya temas etmişsiniz. Olmak için olmamalı hakkı ile yapılacaksa olunmalı. Yazınız için teşekkür ederim.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu iş başlamadan bitmiştir.heryer uzman doldu . elveda iş güvenliği uzmanlığı

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1-2 seneye kalmaz heryer b ve a uzman dolacak .yine başladığımız yere geri döneceğiz.ücretler yine asgari ücrete düşecek:)

efe64

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
9-) Teknik bilgi sıfır

güzel söylemişsiniz de her staj yapan zaten sınavı kazanamıyor ağustos sınavındaki başarı oranı %17 b ve a ya geçiş sınavında da her başvuru yapana belge vermeyecekler başarı oranı daha düşük olacaktır.ayrıca geçiş sınavı için belirlenen prim günü tehlike sınıfına göre olması lazım bence

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;
Yönetmelik taslağının başbakanlığa gönderildiği söylentileri dolaşmıştı, hani fuarda o şekilde açıklandı denmişti.
Peki yönetmelikleri bakanlıklar çıkarmaz mı? Neden taslağı başbakanlığa gönderilir?
Acaba çıkacak olan yönetmelik değil de yine torba yasası mıdır?
Hem 1 ocak 2014 tarihini öteleyip, hem de sınav şartlarını muallak olmayacak açık bir şekilde belirtecek olabilirler mi?

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Şu an 1500 -2000 tl yi beğenmeyen C sınıfı uzman arkadaşım..
Bilmelisin ki muhtemelen B sınıfı olarak seneyede aynı parayı alacaksın..

Çünkü 1 seneye kadar 10.000 lerce B sınıfı ve A sınıfı üretilmiş olacak.
Ve tabi bununla birlikte büyük bir kısmımız işsiz gezmeye devam edecek...

Toplu şekilde iş aramaya devam edeceğiz değişen hiçbişey olmayacak.

Hasbel kader işe girip de çalışan uzmanlar patronun mobingine maruz kalacak. Patron istediğini iş güvenliği konusunu ihlal edecek ve uzman olarak buna seyirci kalmak zorunda kalacağız. Çünkü seneye onbinlerce uzman olduğu için patronlar birimizi kovup yenisini işe alabilecek...
İş güvenliği ileri gideceğine aksine gerileyecek.... İş güvenliği uzmanlığı saygısız ve itibarsız bir meslek olarak hafızalara kazınacak...
Ben 10 yıldır bu işteyim. Görünen köy kılavuz istemez.

semilalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
30000 C sınıfı uzmandan kaçtanesi 3000 günü doldurmuştur bu 1000 kişiyi geçmez yarısı sınavda elenir 500kişi yapar,burdaki konuşmalardan 30000 kişi sanki A olacak gibi izlenim çıkıyor bu hesapta herkesin sınava gireceği düşünülürse..

semilalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
30000 C sınıfı uzmandan kaçtanesi 3000 günü doldurmuştur bu 1000 kişiyi geçmez yarısı sınavda elenir 500kişi yapar,burdaki konuşmalardan 30000 kişi sanki A olacak gibi izlenim çıkıyor bu hesapta herkesin sınava gireceği düşünülürse..

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
9-) Teknik bilgi sıfır

Güzel yazmışsınız hocam, 10-15 stajyer de bana gelmiştir. Hemen hemen her maddeniz örtüşüyor. Özellikle 11. madde : )
Diğer yandan kendime de sormadan edemiyorum, eğitim zamanlarında ben nasıldım acaba diye. Daha ciddiye alıyorduk en azından diye düşünmek istiyorum..

A, B olmak problem değil, hatta ABC sınıfları kalksa bu konu kapansa keşke. Sadece kendi sektöründe çalışılması konusu da teori de iyi hoş ama pratikte Türkiye'de sığ kalır. Bu meslek belki sizlere yeni gelebilir ama 10 15 seneden beri kimya sektöründe, otomotivde isg uzmanı olarak gayet iyi çalışan fizikçiler, maden mühendisleri, makine mühendisleri var. Ya da başka sektörlerde benzer örnekler.. Şimdi biranda hangisine diyebilirsiniz, artık burada çalışamazsınız, kendi sektörünüze gidin diye.. Uygulanacak bir şey değil. Ayrıca yeni mezun biri kendi sektöründe uzmanlık yapmaya başlasa ne değişecek.. Yeni mezun makine mühendisi çelik yapı sektöründe okulda ne gibi risk-önlem öğreniyor da hemen adapte olabilsin işine. Kaçı tavan vinci görmüş, kaçı kompresör nasıl çalışır biliyor, kaçı tozaltı, gazaltı çalışmış. Yeni mezun İnşaat mühendisi yüksekte çalışmayı ne derece öğrenmiş, lanyard nedir, karabina nedir, dikey yaşam halatları hakkında ne biliyor? Aynı şekilde maden ocağında çalışacak maden mühendisleri için de geçerli. Kısacası teoride kulağa hoş geliyor ama Lisans eğitimleri bile pratikte yetersiz kalıyor. Dolayısıyla lisans eğitimlerin şu haliyle yeni mezunlar için sektörel çalışma aman aman fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Hani bir laf vardır "balık baştan kokar" diye, fakültelerde pratik eğitimler "gerçek" stajlarla ve eğitimlerle sağlanmadığı sürece sektörel çalışmanın şu haliyle pek fayda sağlayacağını düşünmüyorum..

Aslında konu, isg teknikerlerini bir kenara ayırırsak, uzmanlık yapacak mühendis ve teknik elemanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerin yetersiz oluşudur. 90+90+40 saat yetersiz bir süre mi bilemem, bu eğitimlerden çıkıp çok iyi çalışan arkadaşlarımız da var. Ama mantar gibi çoğalan eğitim kurumlarında gerçekten yalan yanlış şeylerin anlatıldığını Stajyer arkadaşlardan duyuyoruz. Biraz insanın içinde olacak, biraz da eğitimler gerçekten doyurucu olacak. İnsanları uzmanlığa "sözde hazırlamak" bu kadar kolay olmamalıdır.

Kervan yolda düzülür anlayışıyla bu sistem böyle gider ve köprünün altında daha çoook su akar, daha çok tebliğ, yönetmelik çıkar, yönetmelikler mahkemelik olur, iptal edilir, yeni yönetmelikler çıkar, başka torba yasalara maddeler eklenir. Bir çok arkadaşın heyecanını anlıyorum ama yönetmelikler ilk defa yapılandırılmıyor, 2000'li yıllardan bu yana neler oldu, neler değişti bir çok üstat bilir.

Selamlar.

duygutoprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bunun yayınlanma ma ihtimalide var bence , çünkü arkasından davalar gelecek bu yönetmeliğin kanımca tabii

ilker1959

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-2 seneye kalmaz heryer b ve a uzman dolacak .yine başladığımız yere geri döneceğiz.ücretler yine asgari ücrete düşecek:)
Üniversite mezunu olarak şu anda 1.200 tl alan da var, 10.000 tl alanda var. Uzmanlar da aynen tecrübe, meslek, şehir ve firmalarına göre farklı ücret alacaklar. Paniğe gerek yok. Sonuçta uzay mekiği mühendisliği belgesi değil elimizdeki.

efe64

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

sınava girenlerin %50 si başarılı olamazki zaten ağustos c sınavında bile başarı oranı %17 idi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.