Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Filizisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
K
Dilekçemi şu şekilde hazırladım.
T.C.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne,
ANKARA

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı'yım. Belge numaram ..... , TC kimlik numaram ........... ' dir.
21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına katılmak istiyorum.
Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet dökümüne ilişkin belgelerim ekte sunulmuştur.
Gereğini arz ederim.
Saygılarımla

İsim Soyisim
İmza

Umarım yardımcı olur.
Tüm meslekdaşlarıma başarılar diliyorum.
12.11.2013 mesai bitimine kadar başvurmayı ihmal etmeyiniz.
kargoylami yollayacaksiniz?

isgici

Üye
TÜİSAG Üyesi
Biz A sinifi olamanca sen bosuna calismis olmayacakmisin yani?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar lütfen yardımcı olun, 1500 veya 3000 prim günü olması için bu sürelerde belgeli mi çalışmış olmamız gerekiyor.
Yoksa ben çeşitli sektörlerde çalışıp 3800 prim günü elde ettim, şu anda C sınıfı uzmanım. uzmanlık belgemle 500 prim günüm var. A ya girebilirmiyim?
girebilirsin.. yönetmelik çok açık ve net.. ayrıca son duyuruda bakanlık açıklamış.. prim gününü internetten çıktı alıp dilekçeye ekleyin, onaya gere kyok diye.. sonra sınav kazananlarınki kontrol edilecek doğru değilse belgeleri iptal edilecek demiş..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ne kadar saçma bir durum söz konusu oldu sen bu konuda hiç birşey bilme ama sadece c belgeni alıp köşede tut sonra sadece 3000 prim günün var diye a sınıfı ol bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hocam bu olay danıştaya gider. ve bende bu konuda dilekçe vereceklerin başındayım. kimse kusura bakmasın. senelerdir boşuna çalışıyoruz bu konuda demek ki.
Merhabalar,
Tabiki danıştaya dava açma hakkınız var. Fakat Danıştay a açılacak davada bu yönetmeliğin aykırı olduğu kanun maddesine dayanması gerekir. Yani 6331 sayılı kanunun şu şu maddelerine göre aykırılık içermektedir diye dilekçede bahsetmek gerekir. Bu dayanak nedir sizce? Zira zaten A B ve C sınıfını belirleyen de yönetmelik değil mi? E bu durumda yönetmelik yönetmeliğe mi aykırı oluyor?
Sonuçta bakanlık A B ve C sınıflarını ortada nda kaldırabilir. Çünkü yönetmelikle bunu koyanda onlar.. ama sınıfları kaldırmayıp, daha kolay şartlarda sınıf atlatmayı tercih ettiler. tüm mesele budur. Buna da haksızlık die itiraz edebilirmiyiz? evet ederiz.. hakkının yendiğini düşünen herkes itiraz edeblir. Ama bu yönetmelik sizlerin hakkını yemiyor ki.. mevcut haklar devam ediyor.. sadece başka insanlarada ekmek kapısı açtığı gibi iş kazalarını engelleyecek mühendislerin sayısını sahada artırıyor.
Ben dayanak yetersiz olduğu için başvuruların fayda etmeyeceği kanısındayım..
Tabi özgür bir ülkedeyiz ve bencede itiraz edilmelidir ki Danıştay dan döndüğü anda artık kimsenin hakkının yenmediği ortaya çıksın..
Saygılarımla..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu arada bişi daha söylemeden edemicem, keşke 23 yaşında olsam, pirim günüm 1500 ün altında olsa ve tüm primlerim isgu olarak ödenmiş olsa C de kalmaya razıyım.. malum ihtiyar A sınıfı olmaktansa, genç olup C sınıfı olmayı tercih ederim 8-)

ayrıca prim gününü pizzacılarda, sinemelarda şurda burda çalışarak dolduran, B ve A olacak genç arkadaşlarada mesleklerini icra ederlerken dikkatli olmalarını, 3 kuruş fazla kazanacağım diye hayatlarının geri kalan kısımlarını içerde geçirebileceklerini tekrar hatırlatmak isterim... :evet:

son bişi daha, ben A sınıfı sertifikamı alsamda asla A sınıfında çalışmayacağımı belirtmek isterim..
muhtemelen çoğu kişide bunu yapacaktır diye umut ediyorum..

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çoğu arkadaş konunun esas noktasını kaçırmış durumda. Piyango çıkmış gibi seviniyorlar. Esas nokta, çalışma süreleri, neredeyse yarıya düşmüş. Bu ne demek, OSGB'ye maksimum müşteri, uzmana bol seyahat, ağır çalışma koşulları. Çalışma sürelerinin yarıya düşmesi iş yerlerindeki bordrolu tam zamanlı çalışmayı bitirecektir. İş yerleri Osgb'den hizmet almaya başlayacaklardır. Bu durum, zaten düşük olan uzman ücretlerini daha da düşürecektir. A-B sınıfı olman bir şeyi değiştirmeyecektir; ayda 2 saat gittiğin işletmenin 365 gün sorumluluğunu almış olacaksın. Ayrıca bu sürelerle hakkıyla iş güvenliği hizmeti vermek mümkün değildir.Bir yandan süratle uzman sayısını artırıyorsunuz, sonra da çalışma süresini düşürüyorsunuz. Bu uzlaşmaz bir çelişkidir. Olay tamamen yasak savmaktır.

Değişiklikler işverenlere (Osgb'ler dahil) yarayacaktır.
uzun zamandır bu siteye girmiyordum, çünkü herkes kendi penceresinden bakıp, birbiri ile hakarete varan konuşmalar yapıyordu. bu son değişiklik ile ilgili bilgi var mıdır diye 1 saattir baktım, ilk defa UZMAN penceresinden bir yorum okudum.

Sevgili arkadaşlar, yalnız ve sevgili ülkemizde çıkarılan tüm yasa yönetmelik vb. sırf göstermelik olup, işvereni korumaktadır. Ben iş hayatına İSG ile başladım, İSG ile devam ediyorum. Fakat son çıkarılan yönetmelik uyarınca gördüm ki, ölümü gösterip, sıtmaya razı edilmek istenen bir yönetmeliğin içinde bir sürü kanser hücresi var, lütfen bizim asıl mücadelemiz İSG UZMANLARININ HAPSE GİRMELERİNİ ÖNLEMEK OLMALI, ÇIKARILAN YÖNETMELİKTEKİ ŞARTLARIN UYDUĞU ARKADAŞLARDA UZUN ZAMANDIR BELKİ İŞSİZ VEYA İLAÇ MÜMESSİLLİĞİ GİBİ İŞLERDE ÇALIŞIP DAHA RAHAT ŞARTLARDA BİR İŞ BULMAK İÇİN İGU OLMUŞ OLABİLİRLER, AMA BU YÖNETMELİKTE İGULARA RAHAT YOK. KENDİ ADIMA GÜN SAYIM YETSE DE BÜYÜK ÇEKİNCELERİM VAR. BAKANLIK İÇİNDE İŞLER İYİCE ARAP SAÇI OLMUŞ DURUMDA, KİMSENİN HİÇ BİR ÇÖZÜMÜ YOK. HEPİNİZE KAZASIZ BELASIZ GÜNLER VE MUTLU BİR BAYRAM DİLERİM.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
uzun zamandır bu siteye girmiyordum, çünkü herkes kendi penceresinden bakıp, birbiri ile hakarete varan konuşmalar yapıyordu. bu son değişiklik ile ilgili bilgi var mıdır diye 1 saattir baktım, ilk defa UZMAN penceresinden bir yorum okudum.

Sevgili arkadaşlar, yalnız ve sevgili ülkemizde çıkarılan tüm yasa yönetmelik vb. sırf göstermelik olup, işvereni korumaktadır. Ben iş hayatına İSG ile başladım, İSG ile devam ediyorum. Fakat son çıkarılan yönetmelik uyarınca gördüm ki, ölümü gösterip, sıtmaya razı edilmek istenen bir yönetmeliğin içinde bir sürü kanser hücresi var, lütfen bizim asıl mücadelemiz İSG UZMANLARININ HAPSE GİRMELERİNİ ÖNLEMEK OLMALI, ÇIKARILAN YÖNETMELİKTEKİ ŞARTLARIN UYDUĞU ARKADAŞLARDA UZUN ZAMANDIR BELKİ İŞSİZ VEYA İLAÇ MÜMESSİLLİĞİ GİBİ İŞLERDE ÇALIŞIP DAHA RAHAT ŞARTLARDA BİR İŞ BULMAK İÇİN İGU OLMUŞ OLABİLİRLER, AMA BU YÖNETMELİKTE İGULARA RAHAT YOK. KENDİ ADIMA GÜN SAYIM YETSE DE BÜYÜK ÇEKİNCELERİM VAR. BAKANLIK İÇİNDE İŞLER İYİCE ARAP SAÇI OLMUŞ DURUMDA, KİMSENİN HİÇ BİR ÇÖZÜMÜ YOK. HEPİNİZE KAZASIZ BELASIZ GÜNLER VE MUTLU BİR BAYRAM DİLERİM.
dostum ben bu yoruma pek katılamıyorum.. zira herşey bizlerin elinde.. bakınız, tek bir isgu bile, ben 500 kişiden fazla çok tehlikeli, 1000 den fazla az tehlikeli 750 den fazla tehlikeli sınıfta çalışmam.. talep ederseniz sözleşme yapmam derse, kimse gereğinden fazla yorulmaz, koşuşturup durmaz..
zira uzman gözü ile yönetmeliği yorumlayacak olursak, buradaki değerler asgari değerlerdir.. uyulmak zorunda olan rakkamlar değil..

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
dostum ben bu yoruma pek katılamıyorum.. zira herşey bizlerin elinde.. bakınız, tek bir isgu bile, ben 500 kişiden fazla çok tehlikeli, 1000 den fazla az tehlikeli 750 den fazla tehlikeli sınıfta çalışmam.. talep ederseniz sözleşme yapmam derse, kimse gereğinden fazla yorulmaz, koşuşturup durmaz..
zira uzman gözü ile yönetmeliği yorumlayacak olursak, buradaki değerler asgari değerlerdir.. uyulmak zorunda olan rakkamlar değil..
genelde tartışmalara pek katılmam, fakat isgu kimdir bunu bilmiyorum, birde kaç adet rakkam vardır, bu konuda da bilgi sahibi değilim,TOBB a bağlı Meclislerde hazırlamış olduğumuz sektör raporları uyarınca yazdım dediklerimi, birde ülkemizde bulunan işsiz sayısı, bu yönetmelik ile İGU olarak çalışanları en düşük seviyede çalıştırabilmek ve işverenlere getirilen, sözüm ona " gereksiz maliyeti" en aza indirebilmek.

fahirkekik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
burada hayallerden bahseden arkadaşlar şimdi prim gün sayısı hesaplıyorlardır bence..Akıl var mantık var bu adamlar igu olacak bu kadar öngörüsüzlükle. devletimin başı sağolsun...

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yaa bişey söylemiyim diyorum da dayanamıyorum herkese bir cevabınız mı var Ali bey burda siz konu takibi yapmıyorsunuz snki avukatlık yapıyorsunuz hayırdır bakanlık para mı verdi nedir bu tavırlarınız? :)
Biraz ağır olmadımı.

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Tabiki danıştaya dava açma hakkınız var. Fakat Danıştay a açılacak davada bu yönetmeliğin aykırı olduğu kanun maddesine dayanması gerekir. Yani 6331 sayılı kanunun şu şu maddelerine göre aykırılık içermektedir diye dilekçede bahsetmek gerekir. Bu dayanak nedir sizce? Zira zaten A B ve C sınıfını belirleyen de yönetmelik değil mi? E bu durumda yönetmelik yönetmeliğe mi aykırı oluyor?
Sonuçta bakanlık A B ve C sınıflarını ortada nda kaldırabilir. Çünkü yönetmelikle bunu koyanda onlar.. ama sınıfları kaldırmayıp, daha kolay şartlarda sınıf atlatmayı tercih ettiler. tüm mesele budur. Buna da haksızlık die itiraz edebilirmiyiz? evet ederiz.. hakkının yendiğini düşünen herkes itiraz edeblir. Ama bu yönetmelik sizlerin hakkını yemiyor ki.. mevcut haklar devam ediyor.. sadece başka insanlarada ekmek kapısı açtığı gibi iş kazalarını engelleyecek mühendislerin sayısını sahada artırıyor.
Ben dayanak yetersiz olduğu için başvuruların fayda etmeyeceği kanısındayım..
Tabi özgür bir ülkedeyiz ve bencede itiraz edilmelidir ki Danıştay dan döndüğü anda artık kimsenin hakkının yenmediği ortaya çıksın..
Saygılarımla..
C sınıfından B ve A sınıfına geçme hakkıyla ilgili kanun çıktığı için buna itiraz belki zor olur ama sürelerin kısaltımasına kesin itiraz edilmeli bence benzeri yapı denetiminde oldu mühendislerin yetkisini 120000 m2 'den 180000m2'ye çıkardılar bir sürü mühendis işinden çıkarıldı aynısı bundada olacaktır.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Meslektaşlarım,

1 ocak 2014 tarihinde 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta sayılan 600 bin işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi istihdamı başlayacak.Daha önce yasanın uygulama tarihinde yapılan değişiklikleri için gösterilen nedenlerden en önemlisi Çok tehlikeli sayılan işyerlerinde hizmet verecek olan A yada B sınıfı uzmanların yeterli sayıda olmamalarıydı.Bu konuda özellikle işverenlerin A yada B sınıfı İş Güvenliği Uzman bulamaması ve bulduklarınında çok yüksek rakamlar telaffuz etmesi sonucu tepkiler oluşmaya başlamıştı.Yasanın ertelemesi sonucu bir çok iş güvenliği uzmanıda hayal kırıklığına uğramış ve anlaşma yaptıkları işyerlerindeki sözleşmeleri iptal etmek zorunda kalmışlardı.Yasanın ertelenmemesi için A ve B sınıfı uzman açığının kapatılması için daha önce yayınlana tebliği danıştay tarafından iptal edilmeiş ve bu yüzden işverenler ve İSg profesyonelleri yine sıkıntıya düşmüştü.Kalıcı bir çözüm için gelen baskılar sonucu yeni bir yönetmelik yayınlandı.Bu yönetmeliğin şifrelerini beraberce çözmeye başlayacağız.Lütfen yönetmelikde doğru bulduğunuz yada bulmadığınız maddeleri yazın beraberce değerlendirelim.Saygılar
Levent KAVLAK
TÜİSAG-BAŞKAN
leventkavlak@*****
Gsm:532 232 91 05

sehnaznaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Lütfen cevap çok muallakta kaldım:(

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Meslektaşlarım,

1 ocak 2014 tarihinde 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta sayılan 600 bin işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi istihdamı başlayacak.Daha önce yasanın uygulama tarihinde yapılan değişiklikleri için gösterilen nedenlerden en önemlisi Çok tehlikeli sayılan işyerlerinde hizmet verecek olan A yada B sınıfı uzmanların yeterli sayıda olmamalarıydı.Bu konuda özellikle işverenlerin A yada B sınıfı İş Güvenliği Uzman bulamaması ve bulduklarınında çok yüksek rakamlar telaffuz etmesi sonucu tepkiler oluşmaya başlamıştı.Yasanın ertelemesi sonucu bir çok iş güvenliği uzmanıda hayal kırıklığına uğramış ve anlaşma yaptıkları işyerlerindeki sözleşmeleri iptal etmek zorunda kalmışlardı.Yasanın ertelenmemesi için A ve B sınıfı uzman açığının kapatılması için daha önce yayınlana tebliği danıştay tarafından iptal edilmeiş ve bu yüzden işverenler ve İSg profesyonelleri yine sıkıntıya düşmüştü.Kalıcı bir çözüm için gelen baskılar sonucu yeni bir yönetmelik yayınlandı.Bu yönetmeliğin şifrelerini beraberce çözmeye başlayacağız.Lütfen yönetmelikde doğru bulduğunuz yada bulmadığınız maddeleri yazın beraberce değerlendirelim.Saygılar
Levent KAVLAK
TÜİSAG-BAŞKAN
leventkavlak@*****
Gsm:532 232 91 05
Levent bey merhaba,
Benim olumsuz düşüncem çalışma saatlerimizin düşürülmesi ve hizmet verilmesi gereken tehlike grupları sayılarının arttırılması oldu. Sanki bu şekilde ihtiyaç yarıya çekilmiş gibi görüldü ama bir isg profesyoneli olarak bir uzmanın bir firmaya tam hakkını verebilmesi neredeyse imkansızlaştırıldı. AŞağıda yönetmelik maddesini de ekliyorum. Bu konudaki düşünceniz nedir?

MADDE 6 –Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “1000” ibareleri “2000” olarak, üçüncü fıkrasında geçen “750” ibareleri “1500” olarak, dördüncü fıkrasında geçen “500” ibareleri “1000” olarak, beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Diğer işyerlerinden;

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”

“Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.”

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
C sınıfından B ve A sınıfına geçme hakkıyla ilgili kanun çıktığı için buna itiraz belki zor olur ama sürelerin kısaltımasına kesin itiraz edilmeli bence benzeri yapı denetiminde oldu mühendislerin yetkisini 120000 m2 'den 180000m2'ye çıkardılar bir sürü mühendis işinden çıkarıldı aynısı bundada olacaktır.
10 tane işgüvenliği uzmanının yapacağı işi sürelerin %40 azalmasıyla 6 uzmanla yapabilecek bir OSGB neden fazladan 4 kişi çalıştırsınki neticede işveren zihniyeti 4 kişiyi işten çıkaracaktır.Bu yönetmeliği çıkaran yetkili veya yetkililer hem zaten ucu ucuna olan sürelerin dahada azaltılması ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları kısıtlıyarak insanların hayatıyla oynama hemde bir sürü insanı işsiz bırakma hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar anlamak mümkün değil.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba , bende Aralık'ta sınava giricem , eğer kazanıp c olursam , b için Şubat'ta sınava girebilirmiyim?
şayet sınava başvururken 1500 yada 3000 prim gününüz varsa girebilirsizniz.

sehnaznaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Teşekkürler Levent bey , çok güzel bir haber:)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.