Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

murat_16

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İSGU sayıları
A Sınıfı 947
B Sınıfı 552
C Sınıfı 14305
18 Ağustos C Sınıfı sınavına giren 35000 kişi
Kazanması beklenen 15000 kişi
1.580.000 İşyeri
1.000.000 Az Tehlikeli
320.000 Tehlikeli
250.000 Çok Tehlikeli Sınıfta
B sınıfı 8500 TL C Sınıfı 2500 Tl Maaş Alıyormuş. Uzman Arttıkça Düşecekmiş.
http://www.isghaber.com/threads/maa...venliği-kıymete-bindi-okan-güray-bÜlbÜl.4428/
İSGU sayıları
A Sınıfı 947
B Sınıfı 552
C Sınıfı 14305
18 Ağustos C Sınıfı sınavına giren 35000 kişi
Kazanması beklenen 15000 kişi
1.580.000 İşyeri
1.000.000 Az Tehlikeli
320.000 Tehlikeli
250.000 Çok Tehlikeli Sınıfta
B sınıfı 8500 TL C Sınıfı 2500 Tl Maaş Alıyormuş. Uzman Arttıkça Düşecekmiş.
http://www.isghaber.com/threads/maa...venliği-kıymete-bindi-okan-güray-bÜlbÜl.4428/

murat_16

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar bu kadar da bu meslek pof poflanmaz ki nerde o fiyatlara iş millet yeni belge alanlar bende dahil 1000 lira 1500 ücret tekliflerini çok gördüm bu forumdan çok duydum 1250 ücret talep eden isg uzmanının işe alınmadığı için üzülmesinden tutunda bir sürü şey gördük

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
18 ağustos sınavını kazanların da bu sınava girebilmesi için acaba başvuru işlemlerini mi bekliyorlar,çok gecikti ..sınava da
hazırlanmamız gerekiyor,netleşmedi hala.

bence mahkeme kanalı ile iptal edilmeyecek bir formül bulmakta zorlanılıyor...:uykulu:

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
''B Sınıfına Geçiş'' Konu başlığı artık Forumlar sayfasında gözükmüyor,

bir nedeni var mı ?

virgoo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
selamlar, kasım sınavında c sınıfı sınavına girecek kişileri kapsamayacak sanırım. yılda en az 2 kere sınav hakkı verilecek denmiş. örneğin bu sınavlardan ilki kasım ayında yapıldı. sonraki sınav mayıs ta yapılacaktır. peki kasımdan sonra c sınıfı uzman olup gerekli yükümlülükleri taşıyanlar bu hakkı kazanırmı acaba ? bu konuda duyumu olan var mı ?

Cenk Ersöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
vallahi bu isg olayina bulastigima pisman oldum. Hele en son bu danistay tarafindan iptal edilen uygulama tuz biber oldu.. insallah sacma sapan bir sey cikarmazlarda adam gibi sinava girip B olabiliriz. zira C sınıfı yakinda nüfus cuzdani gibi herkesin cebinde olacak.. B bile bu gidisle 1-2 sene sonra su andaki c gibi muamele gorurse sasirmamak lazim!..

ormisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, benim İş Güvenliği uzmanlığı ile ilgili tespitim, 'Daha doğmadan anne karnında öldü'
Maalesef İş Güvenliği Uzmanlığının itibarı,saygısı kalmadı.
Sebeplerini bu işle uğraşan herkes biliyor, burada bahsetmeye gerek yok. Bu sebepleri ortadan kaldıralım diyorum ben.
Buna müdahale etme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Herkes taşın altına elini soksun artık...
Neler yapabiliriz? onu konuşalım..

ilker1959

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, benim İş Güvenliği uzmanlığı ile ilgili tespitim, 'Daha doğmadan anne karnında öldü'
Maalesef İş Güvenliği Uzmanlığının itibarı,saygısı kalmadı.
Sebeplerini bu işle uğraşan herkes biliyor, burada bahsetmeye gerek yok. Bu sebepleri ortadan kaldıralım diyorum ben.
Buna müdahale etme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Herkes taşın altına elini soksun artık...
Neler yapabiliriz? onu konuşalım..

Tamamdır, ilk öneriyi sizden alalım.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
hepimiz gerçek mesleklerimize geri dönelim :D 1000 liraya igu yapacağına kendi mesleğini yapsan 1000 liradan fazla kazanırsın yawww riske ne gerek var

ormisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sevgili Arseven,benim birinci önerim şudur.
Öncelikle bir işte sevgi ve saygı bekliyorsak önce kendimiz o işe gerekli sevgi ve saygıyı göstermeliyiz. Bunun içinde,
-Mevzuatı çok iyi bilmeliyiz, kendimizi sürekli geliştirmeliyiz. İşvereni karşımızda konuşturmamalıyız.
-Hazırcılığı bırakıp Örnek risk analizleri alıp kopyala yapıştırı bırakmalıyız. İşi layıkıyla yapıp raporumuzu çok hassas hazırlamalıyız.(bir günde 30'a yakın risk analizi yapan arkadaş duydum ben!!!)
-Mal ve Hizmetin bir bedeli var. Sen iyi hizmet verirsen bedeli de iyi olur.
-İşveren bütün bunlara rağmen olayı önemsemiyorsa sizin hizmet fiyatınıza gelemiyorsa Risk Analizini yapmayın bence..
daha söyleyecek çok şey var...

ekaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
tebliğ daha çıkmadı mı?

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar
Bakanlık bir taslak oluşturmuş, fakat görüştüğüm yetkiliden detay ve gün bilgisi alamadım.
Bakanlığı telefon yağmuruna tutalım..

glryvz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi Çalışmalar Değerli Meslektaşlarım;

17. Uluslararası İSAF Fuarı 19 - 22 Eylül 2013 Tarihinde İstanbul CNR Expo 9-10-11 Hall'de gerçekleşmiştir.

21 Eylül 2013 Cumartesi Günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu Seminerden aldığım notları sizler için derledim ve aşağıdaki şekilde istifadenize sunuyorum.
Konuşmacılar : İSG Uzmanı - Ahmet ERSOY
İSG Uzman Yrd. - Ferdi KARAKAYA
  • Seminerde ilk kez aktarılan ve Resmi Gazete'de yayımlanmamış 20 Eylül 2013 tarihinde Başbakanlığa gönderilen Taslak Yönetmeliğin 4. Maddesine göre; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1500 pirim günü dolduran kişiler B sınıfı Sertifika sınavına girmeye hak kazanırlar. 3000 gün pirimi dolduranlar ise A sınıfı sertifika yükselmesine hak kazanırlar şeklindedir. Ferdi Karakaya Bey'in verdiği örneğe göre "Mühendis Birisi 1500 gün boyunca Simitçi olarak çalışsa bile B sınıfı sınavına girmeye hak kazanır." Burada Mesleki alanda veya İSG alanında çalışma şartı getirilmemiştir.
  • Yükseltme sınavına ilişkin ise yılda 3 kez yapılan sınavların dışında ayrıca "Şubat 2014" tarihinde MEB tarafından yeni bir sınav yapılması söz konusudur.
  • Bakanlıkta İSG-Katip Sorumlusu Ferdi Bey tarafından sisteme kayıt esnasında yaşanan sorunlar ve bireysel İSG uzmanlığı ile ilgili sorular cevaplandı.
  • Bireysel İSG Uzmanlığı demek o işyerinde çalışan ve sigortalı olmak demektir. İSG-Katip sistemine 2 saatlik işlemler için bile 1 günlük Sigortanın yapılıp sisteme E-bildirge yetkilisi tarafından o işyerinde görevlendirildiğine dair ataması yapılması gerekir. (İSG Hizmetleri yükümlülükleri için)
  • Risk analizleri için yükümlülüğü başlamamış işyerleri için Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre bu analizleri işverenler kendileri yapabileceği gibi dışardan kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir ibaresine dayanılarak(kişi ve OSGB dememiştir.) İSG uzmanlarından, OSGB lerden ve Danışmanlık firmalarından hizmet alarak yapabileceğini beyan ettiler. Ancak bu yapılabilirlik sadece Risk Analizleri için geçerlidir.
  • İSG Profesyonellerinden hizmet alma yükümlülüğü bulunan işyerleri için kesinlikle İSG-Katip Sistemine kayıtlı OSGB ve/veya Bireysel olarak hizmet alınmalıdır. Fatura karşılığı bu işlemlerin bireysel olarak alınması kesinlikle olmayacağı beyan edilmiştir. Bireysel olarak hizmet almak bünyesinde SGK kayıtlı ve katip üzerinden onaylı olmalıdır.
  • Nace Kodları ile ilgili problemi olan ve sisteme kayıtta sıkıntı yaşayanlar ise bağlı bulundukları SGK İl Müdürlükleri "İşveren Tescil Servisine" söz konusu değişiklik ve düzeltme için başvurarak işlemlerini en doğru şekilde halledeceklerini beyan ettiler.
Yukarıda bahsedilen konular açıklayıcı ve bilgilendirme şeklindedir.

Abdurrahman KAYA
İş Güvenliği Uzmanı / Çevre Mühendisi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.