Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. glryvz

glryvz TÜİSAG Üyesi

''çalışma bakanlığı isaf seminerinden notlar'' isimli from başlığından alınmıştır.

2. Agah Orçun Kahraman

Agah Orçun Kahraman TÜİSAG Üyesi

bugün iş müfettişleriyle beraber iş yerlerini denetlemeye gittik bu konu hakkında bir tebliğ çıkacağını söledim bi duyumunuz fikriniz var mı diye sorduğumda bizde duyumu aldık ama tam içeriğiyle ilgili tam bilgimiz yok dediler, sonuç olarak beklemedeyiz

3. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

Cumartesi İSG fuarında taslak olarak C den A ya geçiş 3000 prim gün C den B ye geçiş 1500 prim gün B den A ya geçiş 1800 gün prim gün sayısı geçiyor ancak netlik kısmını tebliğ yada yönetmelik resmi gazete de yayınlandığında belli olacak

GökayAydogan bu yazıya teşekkür etti.
  4. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Bu herhalde alabileceğimiz en güzel haberlerden birisiydi..
    Şimdi ben C sınıfı 18 ağustos sınavını kazandım... SGK'da 3630 prim günüm var... Dört gözle bekliyorum gelişmeleri Abdurraman bey..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

gelişmeler güzel umarım bu şekilde çıkar

6. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Ali bey sizce bu skg prim gün sayıları yüksek değilmi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

sizin 3650 gün bayağı da varmış hadi gözünüzaydın

8. ekaya

ekaya TÜİSAG Üyesi

Bu sayılar çok yüksek eğer tebliğ bu şekilde yayınlanırsa igu sayısı yine istenilen düzeye ulaşmaz. Ben bu kadar yüksek pirim gün sayısı isteyeceklerini sanmıyorum.

9. efe64

efe64 TÜİSAG Üyesi

benimde 3800 günüm var hadi hayırlısı bakalım

10. ekaya

ekaya TÜİSAG Üyesi

30000 sertifikalı c sınıfı uzman olduğunu var sayarsak bu pirim sayılarına göre bunların (cevremdeki uzmanlara göre) en fazla %5 i yani 1500 kişi A sınıfı sınavına girebilecek, %10 da B sınıfına girebilecek ortalama 3000 kişi girmeye hak kazanacak. tabi hepsi girmez, bu sınavda başarı oranıda son sınavlara bakılırsa çok yüksek olmayacak Ağustos sınavında sorduğu sorular belli cok kişi sınavı geçememiş. sonuç olarak benim düşüncem çevremdeki c sınıfı uzman potansiyeline göre bu pirim gün sayısı çok fazla

11. altunkaya.c

altunkaya.c TÜİSAG Üyesi

MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

Arkadaşlar Kolay Gelsin. C'den B'ye ve A'ya geçişlerde isg uzmanlık belgesi aldığı tarihten itabaren sgk prim günleri hesaplanacak. buna göre sınav hakkı tanınacak. C'den A'ya normalde 7 yılda geçilebiliniyor, bana göre bu duruma göre sgk pirimlerini hesaplayacaklardır.

12. tunca amanvermez

tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

Belge alındığı tarıh yazmıyor dıkkatınızı cekerım saygılar

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  13. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Evet yanlış yorumlamışsın. Belge aldıktan sonra sgk prim gün sayısı hesaplanmayacak. Senin hesabına göre bir kişinin B ye girebilmesi için en az 2009 yılında uzman olması gerekiyor. Prim gün sayısı genel bir durum.

14. -Sinan-

-Sinan- TÜİSAG Üyesi

A için 3.000, B için 1.500 gün "Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mi" (Yani 20 Haziran 2012) Sınava girilecek tarih itibariyle mi hesaplanır
    "Taslak Yönetmeliğin 4. Maddesine göre; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" derken A için 3.000, B için 1.500 gün "Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle" (Yani 20 Haziran 2012) mi kastediliyor? Sınava girilecek tarih itibariyle hesaplanması daha doğru olur sanki, 3.000 veya 1.500 prim günlerini sınava giriş tarihi itibariyle doldurmuş olanlar olacaktır...

15. Tarık Demirci

Tarık Demirci TÜİSAG Üyesi

büyük bir ihtimalle C den B ye geçmek için 4 yıl şartı arandığı için 360*4=yaklaşık 1500 gün prim gün sayısı Bden A içinde 3 yıl 1200 felan asıl mesele C den A ya geçiş izni verilecek mi yani 7 yıl 2500 gün prim sayısı gibi rakamlar baz alınarak geçişler olacak mı?

16. krydmn

krydmn TÜİSAG Üyesi

Şöyle bi soru aklıma takıldı. Prim günleri yasa çıktıktan sonra çalışılan günler üzerinden mi hesaplanacak ? Yoksa önceden örneğin 1500 prim günü olan biri B sınavına geçiş yapabilecek mi?

17. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

en
    kanun yürürlüğe girmesinden itibaren derken sınav hakkından bahsediyor. Yani kanunda sınav hakkının başlama süresinden bahsediyor ve bu süre kanunun yürürlüğe gşrdiği tarih olan 2 ağusostur. Bahsettiğiniz 1500-3000 gün ile ilgili şartlar ise ilgili yönetmelik henüz çıkmadığı için yorum yapamıoruz.

18. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

en
    kanun yürürlüğe girmesinden itibaren derken sınav hakkından bahsediyor. Yani kanunda sınav hakkının başlama süresinden bahsediyor ve bu süre kanunun yürürlüğe gşrdiği tarih olan 2 ağusostur. Bahsettiğiniz 1500-3000 gün ile ilgili şartlar ise ilgili yönetmelik henüz çıkmadığı için yorum yapamıoruz.

19. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Ben 1 yıldır iş güvenlik uzmanlığı yapıyorum, toplam 3 yıllık primim var bana faydası olmayacak. 1500 çok geldi. C den B ye geçiş için 4 yıl çok olmuş yavv. :)

20. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Benim bildiğim tanıdığım danıştay bu tebliği iptal eder. Canınızı sıkmak gibi olmasın. Geçenki tebliğe nasıl itiraz geldiyse bunada aynı şekilde itiraz gelecektir. Adımları sağlam atmakta fayda var..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica