Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Çıkamaz, yada çıkmamalı niçin. Adamın aile şirketleri var, sizi uygun hangi şirketse o şirkete giriş yapıyorlar, örneğin yaptığınız iş aslında çok tehlikeli sınıfta ancak işe girişte sayın İK senin girişi az tehlikeli sınıftaki şirkete yapmış. Yıllar geçiyor nereden bileceksin çalıştığın şirketin NACE kodlarını ve sınıflarını. Bir bakmışsın onca sene az tehlikeli sınıf şirkette çalışmış..EEE yaptığı iş çok tehlikeli.Geçmiş olsun.

2. teknik öğretmen

Biraz saçma bu. 10 yıl tecrübe + 3600 prim günü. Ya zaten 10 yıl tecrübesi olanın 3600 günü olacaktır elbet. Yada şöyle söyleyeyim bir adamın 3600 prim günü varsa zaten 10 yıldır çalışıyordur. Varmı 5 yıl çalışıp 3600 günü olan.

3. teknik öğretmen

Onu SGK ya sormanız gerekir Çünkü hizmet dökümü aldığınızda 4A, 4B, 4C hepsi farklı farklı.Prim günlerinden kasıtları nedir? onu bilmek gerekir sanırım.

4. teknik öğretmen

Olamaz, Çünkü herbirimiz sigortalı olduğumuz ilk günden bu güne kadar bir çok farklı firmada çalıştık. Herbirinin tehlike sınıfları farklı. Ne yapacağız oturup tek tek hangi firmada çalıştıysak sınıfına göre gün mü toplayacağız. Bence de sadece prim gün sayısına bakacaklardır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Bence prim gün sayısı az bile, 1500 gün ortalama 4,5 - 5 yıl çalışmışlık süresi yapıyor.. İş Güvenliği Uzm. işi ciddi bir iştir ve en başında tecrübe gerekir.... Hem ikna kabiliyetiniz olacak, hem çalışanı buna inandıracaksınız, hem de işverene söz geçirteceksiniz... Bence B sınıfı için 2000, A sınıfı için de 4000 prim gün sayısı olmalı...

ISGurusu, DUAYEN18, nasibal35 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. GökayAydogan

Sn. teknik öğretmen verdiğiniz örnek çok saçma, bir iş güvenliği uzmanı araştırma yapmadan, nace koduna bakmadan, tehlike sınıfları tebliğini önüne almadan bu işe isg - katip üzerinden onay veriyorsa kusura bakmayın ama o kişi uzman değildir.. İsg - katip 'te süreler yazıyor, kişi sayısı ile süreyi karşılaştır eğer mantığına yatmıyorsa onaylama ve onayladıktan sonra red et...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

nasibal35 bu yazıya teşekkür etti.
  7. GökayAydogan

Az bile 3 yıl bir iş hayatı için daha başlangıçtır..

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  8. GökayAydogan

Kanun yürürlüğe girdiği tarih ne demek ? Arkadaşlar siz daha resmi gazeteyi yorumlayamıyorsunuz.. Nasıl B sınıfı uzman olacaksınız.. Kanun 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdi.. Siz yayımlandığı tarihi söylüyorsunuz... 30.06.2012 tarihine kadar 1500 gün primin varsa B, 3000 gün primin varsa A sınıfı uzmanlık hakkı ile ilgili bir taslaktır.. Gereksiz yorumlar yapıp forum sayfasını meşgul etmeyelim..

ISGurusu ve nasibal35 bu yazıya teşekkür etti.
  9. GökayAydogan

Kanun yürürlüğe girdiği tarih ne demek ? Arkadaşlar siz daha resmi gazeteyi yorumlayamıyorsunuz.. Nasıl B sınıfı uzman olacaksınız.. Kanun 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdi.. Siz yayımlandığı tarihi söylüyorsunuz... 30.06.2012 tarihine kadar 1500 gün primin varsa B, 3000 gün primin varsa A sınıfı uzmanlık hakkı ile ilgili bir taslaktır.. Gereksiz yorumlar yapıp forum sayfasını meşgul etmeyelim..
    Sayın teknik öğretmen 15 yıl çalışıp 3600 olmayanı da var ona bakarsan.. Biraz geniş düşün..

teknik öğretmen bu yazıya teşekkür etti.
  10. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

siz kaç yıldır iş hayatı içindesiniz acaba... Ben 1 yıldır iş güvenlik uzmanlığı yapıyorum enazından. Belgesini ağustos sınavında alan 3000 gün primi olan ama sadece ofiste çalışmış kişiler A sınıfı sınava girme hakkı kazanacaklar ama adil mi sizce.

11. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Danıştay kanunları iptal edemez. bu durum torba yasada ilgili kanun maddeleriyle düzenlendi. Danıştay sadece yasaya uymayan yönetmelikleri iptal edebilir. Kanunları ipal etme yetkisi sadece anayasa mahkemesinde vardır.

dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
  12. Soner Çıtakoğlu

Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

Ben iptal edilen 750 prim günü ve primin yattığı iş yeri tehlike sınıfına bakarak kelimesinden esinlenerek prim günü ile beraber tehlike sınıfına da bakarlar diye düşündüm. Çünkü mahkemelik açık bırakmak istemiyorlar iptal edildi diye bunu yasal dayanağa bağladılar. İnşallah herkesin gönlünce olur.

13. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

benimki tamamı bağkur, şirket faaliyetinden veya nace kodundan sektör anlaşılıyor.sorun olmamalı.

14. GökayAydogan

Sayın teknik öğretmen 15 yıl çalışıp 3600 olmayanı da var ona bakarsan.. Biraz geniş düşün..
    Sn.Aydın Mollaoğlu 9 yıldır iş hayatı içersindeyim, 4 yıldır iş güvenliği ile ilgileniyorum... Ben sesimi çıkartmıyorum daha yolun başındasın sen haksızlıktan bahsediyorsun.. Ofiste çalışmış kişiler sadece ofiste oturup sosyal paylaşım sitelerine girmemiştir. Gerekli altyapısı, gerekli bilgi birikimi ve gerekli tecrübesi vardır.. En azından kendisini rise atmaz ..

15. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Uygulama hayata geçsin ozaman görücez bakalım riskini. Hayırlısı olsun demekten başka birşey gelmez elimizden

16. teknik öğretmen

Sen benim örneği yanlış anlamışsın. taslak tebliğden bahsediyorum ben. Prim gün sayıları esas alınarak bir üs sınıfın sınava girme hakkı var ya. İşte orada prim gün sayısı az tehlikeli tehlikeli çok tehlikeli olacakmı konusu üzerine yaptığım bir yorumdu. Yoksa tabiki iş güvenliği uzmanı isg katipte sözleşme yapacağı yeri bilmeden yapamaz.

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  17. AYŞIN ÖCMENLER

AYŞIN ÖCMENLER TÜİSAG Üyesi

pardon da kanun derken 6331 den bahsetmiyor adam..torba yasasından bahsediliyor..

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  18. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Femida;
    Sakin ol. Saygılı ol. Dinle, anla ondan sonra yorum yap. Öncelikle olumsuz cümlelerini sana aynen iade ediyorum. Asıl konumuza gelirsek;
    Fıkra (torba kanunu 55. Maddedeki fıkra) yürürlüğe girdiğinden (2ağustos 2013) itibaren diye yazan torba kanunundan bahsediyoruz. Burda yanlış yorumladığımız ne var? Benim yazdığımı iyi okudun mu? Anladın mı? Ki saldırır şekilde cevap veriyorsun?

MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  19. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum size, biri Femida'ya bir kahve ısmarlasın, içip bir kendine gelsin ki aşağılayıcı cümlelerinin farkına varsın.

20. semilalp

semilalp TÜİSAG Üyesi

mimari bürolar,mühendislik müşavirlik büroları,yapı denetim şirketleri nace koduna göre az tehlikeli gruba girmesine rağmen inşaat ile ilgili işler çok tehlikeli gruba giriyor yıllarca şantiye şefliği yapmış bir mimar yada mühendise 3000 prim gününü doldurmasına rağmen sen bu sınav hakkını elde edemezsin demek yanlış olur.Adam işi gereği hergün çok tehlikeli işin göbeğinde tutupta inşaata başka bir meslek grubunu çıkartacak halin yok,burdaki tehlikeleride en iyi bu insanlar bilir.

ISGurusu ve GökayAydogan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica