Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. YUK-MAK-MUH

YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

Bu yasa çıktı mı şimdi ya da ne zaman çıkacak bilgisi ola var mıdır?

2. yasin190538

yasin190538 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar benim şu an itibari ile 1485 gün sgk prim var.eğer yönetmelik 20 gün sonra çıkarsa 1500 günü geçmiş oluyorum.şimdi ben 1485 demi kalacam yoksa 1500 günü geçmişmi olacam bu kısmı anladım yardımcı olabilirmisiniz....

3. efe64

efe64 TÜİSAG Üyesi

tebliğ resmi gazetede yayınlanacak çok az kaldı hepimiz bekliyoruz

YUK-MAK-MUH bu yazıya teşekkür etti.
  4. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Sn Deniz Devrim açıklamanızı ve gönderilerini sayfaya iliştirirsiniz... Herkes okur ve öğrenir...Kimse kimseden özür dilemek zorunda değildir.. Köy kahvesi mi burası... Hakim misin , Savcı mısın ? Mahkemeye mi çıktık ? Beni mi yargılıyorsun..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bence burada havanda su dövüyoruz.. birbirimizi kırmaya başladık gibi geldi. Üsteik aynı sektörde olduğumuz halde.. Lütfen, biraz sakin olup sakin sakin konuşalım derim..
    sonuçta bir yasa çıkacak ve bu bir gurubn işine yarayacak. İşine yaramayan grup isyan edebilir, en doğal hakkı ama birbirimizi kırmaya gerek yok diye düşünüyorum..
    saygılar..

dilekaltinok, ISGurusu, efe64 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, zaman sınırı sınavın yapılması ile ilgili konmuş, bu konudaki tartışmayı bitirmek adına değerlendirelim ;

“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

yani 2013 kasım sınavında iş güvenliği uzmanı olan bir arkadaş, eğer 1. sınava yetişirse ve prim-günü tutarsa sınava girer. 2014 Mart sınavına girip başarılı olan yeni C sınıfı bir uzman arkadaş eğer ikinci sınav yapılmadıysa ve prim günü uygunsa onunda sınav hakkı var. Biraz ufak bir değerlendirme hatası yapılıyor. Cümlede ne zaman iş güvenliği uzmanı olmanız gerektiği yazmıyor, sınavlara girerken hangi koşullara sahip olmanız gerektiği ile ilgili koşulları bakanlık belirledikten sonra bakanlığın bu sınavları açma yetkisinin süresinden bahsediliyor. Ancak yönetmelik ile böyle bir sınır koyabilirler tabi ki. Koyulaştırdığım kısım koşulları belirliyor, altı çizili kısım ise bakanlığın ne kadar süre bu yetkiyi kullanabileceğini. Tahmin ediyorum bu sebeble aralık-ocak gibi farklı bir periyotta sınav açacaklar ve kasımda başarılı olanlarda bu sınava girebilsin istiyorlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali TUFAN ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  7. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Bir de net bir şekilde fıkranın yürürlüğe girdiği tarih diyerek tartışmaya açık bir konu bırakılmamış.

8. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Üstelik 10 yıldır simitçilik yapan bir mühendis c den b ye geçipte işe başlayacak değil herhalde. burası er meydanı gibi düşünülmeli.kim kendine ne kadar güvenirse o siklette yarışır, yanlış yaparsa bedelini öder( ayrıca başkaları da öder).
    herkesi memnun edecek bir yasa çıkamayacağına göre bekleyelim görelim.

ISGurusu ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  9. Halikarnassos

Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

oldu olacak B için 3500 prim günü A için 7000 prim günü istensin,eeee amaç tecrübe ise ...
    bana göre hava hoş,nasıl olsa 7700 prim günüm var cukkacukka cukkacukka cukkacukka

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bende 5800 var ama 5000 olsun diyemicem :D
    sonuçta iş tecrübesi aranacak belliki.. ama bir an evvel açıklasalarda çalıp çalışmicamıza karar verelim.. düşünsenize, 30 gün kala nasıl hazırlanırız? gerçi 18 ağustos sınavından çıkan biri hazır da sayılabilir 8-)

ama ben şimdiden unuttum vallahi konuları.. byee

11. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Benim 8300. Şaka bir yana, yapılan tüm tartışmalar anlamsız. Sonuçta başlangıç yapabilmek için bir yerde bir zaman koyacaksınız öyle yada böyle bir kriter belirleyeceksiniz. Birileri bunun dışında kalacak birileri de karşılayacak. Ben şimdi niçin ingiltere kraliyet ailesinin bir mensubu olarak doğmadım, olur mu böyle haksızlık diye kime başvurmam lazım ?

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Anayasmahkemesine bireysel başvuru hakkı, AİHM'ye gitmeden önce mağdur olduğunu düşünen vatandaşın mağduriyet süresini uzatmak maksadıyla, iç hukuk adımlarını arttırmak için iktidar tarafından sadece yargı kararlarına itiraz için verilmiştir. Yoksa vatandaşın bireysel olarak kanunların iptalini istemek için anayasa mahkemesine başvurusu sözkonusu değildir. Anayasa mahkemesine; kanunların iptali için başvuru, anamuhalefet partisi, cumhurbaşkanı veya en az 110 miletvekilinin imzası ile yapılabilir.

Emrah ERKEK, Deniz Devrim, DUAYEN18 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bugün yetkilendirme dairesini aradım.Tebliğin çok kısa bir zaman içinde açıklanacağını söyledi.Bende 18 ağustos 2013 itibariyle sınavı kazandığımı ama prim günümün 3630 gün olduğunu söyledim.
    1-) kasım sınavında benimde üst sınıf sınavlara girme hakkım olur mu şeklindeki soruma "Sınavlara girebilirsiniz ama kasım dışında farklı bir sınavda olabilir (örneğin ocak ayında) şeklinde bir cevap verdi.Yanlız prim günü hakkında şuan kesin bir bilgi veremem diye ekledi"

Bilginize..

Ali Üstün ve odarkness bu yazıya teşekkür etti.
  14. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Ali bey 10 yıl deniliyor doğrumu acaba

15. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Ali bey c den a ya 3000 günmü yoksa 10 yılmı yani 3600 günmü

16. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Ali bey c den a ya 3000 günmü yoksa 10 yılmı yani 3600 günmü

17. aigln

aigln TÜİSAG Üyesi

B veya C sınıfı belgeye sahip iş güv uzmanlarına bir üst belge alabilme imkanı sağlayan iki sınav hakkı 6495 sayılı torba yasa ile tanındı. bu yasada 12 Temmuz 2013'te yayımlandı. 55.maddede şöyle denilmektedir:".....
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (1) bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki (2) sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
    ."bu maddenin yayımlandığı tarih itibariyle (12 temmuz 2013) bir yıl içerisinde (12 Temmuz 2014'e kadar) iki sınav hakkı vardır. ve bakanlık bu sınavlara kimlerin gireceği ile ilgili herhangi bir çalışma henüz yapmadı. siz galiba başka bir tebliğden bahsediyorsunuz.

18. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Boşuna telas etmeyin bence b sınıfı icin gerekli olan 3 yıl 1095 gun eder a sınıfı icin yanı 7 yıl icin 2555 gün prim eder bu primlerden aşagı olacagını sanmıyorum fakat bi bakrsınız bu primler refarans olabilir ona birsey diyemem. çunku suanki c den b ye gecmek icin 3 yıl sartını ve b den a ya gecmek icin ki 4 yıl sartı prim gibi sozlesme tarihine bakıldıgı kesin birde bir tavsiye bu yonetmelik cıkmadan mutlaka bir sozlesme olsun belki prim gun sayısı ile birlikte derler ki şuan k i duruma gore sözlesmesi bulunanalar denirse ortalık karısabilir . saygılarımla

19. Olgac Tasyurek

Olgac Tasyurek TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği ile hiç ilgim yoktu. Sertifikamı geçen mayıs ayında aldım. 3300 prim gün sayım var. Yönetmelik çıksında rahatlayalım.

20. tunca amanvermez

tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

bakanlıkla gorustum 1500 c den b ye tehlikeli sınıfta çalışmışsa,3000 gün c den a ya cok tehlıkelıde calısmıssa,b den a ya cok tehlıkelıde calısmıssa 1800 gun .net bılgıdır hayırlı olsun daha sonra mevzuatı gelıstırmeyle gorustum 1 2 haftaya kadar cıkacagını soyledıler kolay gelsın

Ebru Celimli ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica