Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. halil erciyas

halil erciyas TÜİSAG Üyesi

prim gün sayısı hangi güne kadar olacak bu

prim gün sayısı hangi güne kadar sayılacak.
    yani 1470 prim gün sayısı olan biri 30 gün primi daha olduğu zaman gire bilecekmi, bu kanunun yürülüğe girdiği gün sayısına göre mi belirlenecek yoksa sınav olursa eğer sınav başvuru gününe kadarki prim gün sayısı geçerli olacak ? bu konuda bilgi sahibiyseniz bunuda bizimle paylaşmanızı rica ederim.

2. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Hala resmi bir haber yok degilmi arkadaslar??

3. emrah12

emrah12 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bende Ağustosta uzman oldum. Bu durumu mutlaka BİMER e yazın, ben yazdım. Taslak başbakanlıkta onayda. Herkes mağduriyetimizi yazarsa dikkate alınabiliriz. Bizler de bu sınav hakkından yararlanabilmeliyiz.

4. emrah12

emrah12 TÜİSAG Üyesi

BİMER e yazalım arkadaşlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bizler mühendis ve lisans okumuş aklı başında insanlarız. Lütfen, sizce ağustos 18 sınavından geçenlern dahil olmaması gibi bir durumu sizce makul olur mu? kabul edilebilir bir durum mudur?
    Bana pek makul gelmedi..
    Bu arada ben kurstan öğrendim, tüm türkiyede 30 bin civarı kişi 18 ağustosta sınava girmiş.. %20 başarı varmış. Yani 6 bin kişi.. zaten sayı çok değil.. mayıs sınavnda kazananlar 10 bin civarı deniyor.. şimdi bu sayıda C sınıfı uzmanların geçişi için yapılan sınavda yine ortalama %20-30 geçen olursa, 3000 bin c sıfıfı B yada A ya geçcek.. bu miktarı dahada kırpmanın kime faydası varki kırpsınlar? Size mantıklı geliyor mu?

seyfullah, glryvz ve Erol Bayrak bu yazıya teşekkür etti.
  6. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Ferdi bey ile bir daha görüşen olsa da taslak hakkında daha gerçekçi bilgiye sahip olarak BİMER e yazsak.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ömeraydın

ömeraydın TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar :)) yorumların hepsini şimdi okudum... uzun zamandır burada değildim...
    Kanun metnini okuyorum ki defalarca eklemişsiniz :) güldümde yorumlara...
    Neyse, bende yorumumu eklemek istiyorum...
    2 Ağustos öncesi sonrası uzmanı diye ayırmıyor ilave edilen madde, İş güvenliği uzmanlık belgesi olana (nezaman olduğu önemli değil) 2 Ağustos 2013'ten itibaren 1 yıl içinde açılan sınavlara 2kere girebilir...

Örnekleyelim;
    Kasım 2013 Şubat 2014, Mayıs 2014 sınavlarından birinde C sınıfı uzman oldun,
    1 Ağustos 2014'te sınav var :)) girebilirsin...
    arkadaşlar, Kasımda uzman olun Nisan 30'da 1500 gün primin doldu mayıs sınavına girebilirsin...
    Ağustos 2013 sınavında başarılı olup C sınıfı belgeyi alan kasıma yetişirse kasıma yetişmezse şubata, girecekler, başarısız olurlarsa Mayıs sınavına girecekler... Yine başarısız olurlarsa 1 Ağustos 2014 sınavına giremeyecekler :))

aslında çok net açıklanmış ama farklı anlamlar çıkartıyoruz...
    önceki uzman sonraki uzman diye yönetmelikte belirtilmezse Torba yasa ile eklenen maddelerden çıkan anlam budur... bugünden itibaren yapılacak olan İlk sınavda C sınıfı uzman isen ve prim gün sayın yeterli ise sınava gireceksiniz diyor... yılda iki kere kısmını tartışalımmı :))

Satife, öznurömer, Serpil Çanakçı ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Bora Çağlayansu

Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bencede tebliğin çıkmasını bekleyelim.bende ağustos sınavında uzman oldum.kulaktan dolma bilgilerle bazı arkadaşlar sınav hakkı verilmeyeceğini söylüyor.kursumla görüştüm böyle bir duyum da yok.

9. emrah12

emrah12 TÜİSAG Üyesi

Taslağın detayı hakkında bilgi vermiyorlar ben bakanlığı aradım. Ben BİMER e böyle bir duyum var eğer böyle ise bu büyük haksızlık olur diye yazdım. Bence böyle yazabiliriz aksi ise zaten problem yoktur.

10. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Ağustosta sınava girip C yi alan ve hiç çalışmadan, iş güvenliğinde tecrübesi olmadan B olmak isteyene mi yanasın... Bunu geçtim, daha girmediği Kasım sınavından sonra B olmak isteyene mi yanarsın... İşin sonuna bak sen :)

öznurömer, Brolin, Ceyhun Sönmez ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. beran21db

beran21db TÜİSAG Üyesi

ben ağustos sınavından geçtim ve B olmak istiyorum. 5 yıldır madencilik sektöründe çok tehlikeli sınıfta çalışıyorum. deli gibi çalışıp sınava girecem ve hak edersem kazanacam. buna yanmak istiyorsanız sizin bileceğiniz iş...

12. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Sayın ömeraydın, aslında olay bu kadar basit :alkış: Tartışılmaya açık olmayan bir durum, ama cümle uzun ve karmaşık olunca bazı arkadaşlar karıştırıyor.

Satife bu yazıya teşekkür etti.
  13. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Mayıs 2013 sınavında belge alanlar çok mu deneyimli ? İSG işine rağbet edenlerin çoğu yeni mezunlar ve bitirdikleri bölümler üzerinden istihdam şanslarının yüksek olmadığını düşünenler. Birde emeklilikte fena olmaz diye düşünenler. Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi okulların reytingi yüksek bölümlerinden mezun arkadaşların bu işi kovaladığını pek düşünmüyorum. Çünkü tanıdığım bir kaç eğitim kurumu var. Onların öğrenci dağılımına bakınca bu kanıya vardım. Tecrübeli çalışanların ise 2013'den itibaren daha fazla ilgi göstermeye başladığı anlaşılıyor. Bu nedenle, bakanlık hem kanuna aykırı yönetmelik düzenlemek istemiyorsa, hem de mümkün olduğunca iş deneyimi yüksek adayın seviye yükseltme sınavına girmesini istiyorsa, ikinci ek sınav düzenlenene dek uzmanlık belgesi almış herkesi bu sınava sokacaktır.

Soner Çıtakoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  14. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Çok açık bir metin nasıl oluyor da böyle birbirinden 180 derece farklı olarak iki ayrı şekilde yorumlanabiliyor ? Anlamak güç. Böyle durumlarda ben hep bu işte bilmediğimiz bir şey mi ? var derim.

15. Halikarnassos

Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

arkadaşlarböyle bir saçmalık ile açacakları yükseltme sınavını bakanlığın tartışmalı hale getireceğini düşünmek akıl karı gözükmüyor,spekülasyonlara kulak tıkayıp çıkacak sınav ile ilgili yönetmeliği beklemek
    dışında akıllara ziyan işlere kafa yormayalım bence...

16. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Merhaba Elif hanım sizde anlaşılan daha somut bilgiler var tel nonuzu mail adresime gönderebilirmisiniz. sormak istediğim birkaç sorum var

17. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Merhaba Elif hanım sizde anlaşılan daha somut bilgiler var tel nonuzu mail adresime gönderebilirmisiniz. sormak istediğim birkaç sorum var

18. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

TASLAK DİYE BİRŞEY OLMADIĞINI SÖYLEYNLER VAR DOĞRUMU

19. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

20. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar BİMER'e ben şu şekilde yazdım...

" Sayın Başbakanım,
    02 Ağustos 2013 tarihli torba yasanın 55 maddesi ;
    (2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” şeklinde kabul edildi.

Şimdi bu kanun maddesi gereği çalışma bakanlığı bir yönetmelik hazırlayarak başbakanlığa gönderdi.

Alınan duyumlara göre bu yönetmelik içeriği ile 18 Ağustos 2013 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınavını kazananlar kapsam dışında bırakılmıştır.

Kanunun ilgili maddeleri birçok hukukçu tarafından yorumlanarak, şuan ki şekliyle (18 ağustos sınavını kazananların kapsam dışı bırakılması) bir yorumun hukuk dışı olacağı belirtilmektedir.

Lütfen bu konuda yönetmelik çıkmadan bir düzeltme yapılmasını ve fırsat eşitsizliğine meydan verilmemesini talep diyorum..."

Tahsin kaynak, ISGurusu ve Melih Şendoğan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica