Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kadayifci

kadayifci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sürekli bu konu tekrarlanıyor. Açıklamayı defalarca dile getirdik. Isag fuarda verilen seminerde ,C den 1500 gün prim B ye ,3000 gün A ya, B den 1800 prim gün A sınıfı sınavına girecek, sınav 2014 Şubat ayında yapılacak. Bu bilgi net ve açıktır.,bakanlık yetkililerinin duyurusudur.

nasibal35, Nuran AYDEMİR ve es55061 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bencede bişi olmaz. kanun yürürlüğe girse bile 2-3 ay bişi olmaz.. teftiş etmezler..
    6 ıncı ayda A lar B ler işlere yerleşir, yaşam başlar..

3. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Yani başka rd lere bakarak iş bitecek. Kolay gelsin diyelim.

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  4. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

Bu konuda bırakın taslağı çalışma bile olmadığpını söyleyende var aslına bakarsanız 1500 gün 1800 gün 3000 gün az da değil

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. barisileri

barisileri TÜİSAG Üyesi

kamu kurumları içinde geçerli mi bu prim gün vs.

6. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

bence geçerli önemli olan ssk lı bağkurlu memur hiç farketmez

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. tolga karaca

tolga karaca TÜİSAG Üyesi

herkes c den b ye geçiş sartlarını konusuyor primler konusuluyor,sınavsız sadece primle gecilmeyecek.c sınavını zar zor kazanmısken b ve a sınavlarını kazanacak kadar kendinize güveniyor musunuz

8. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Kadayıfcı;
    Ben bunu ne zaman yazmışım? İSAG fuarı ne zaman olmuş? Siz bunları burada ne zaman dile getirmişsiniz? Bunları yazdığımda fuardan ilgili açıklamalar gelmemişti.

9. ngkazak

ngkazak TÜİSAG Üyesi

siz avukat olarak bu belgeye nasıl sahip oldunuz öncelikle onu sorayım hocam ikinci bir üniversitemi okudunuz

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  10. ngkazak

ngkazak TÜİSAG Üyesi

ayrıca tüm arkadaşlara sesleniyorum 2013 mayıs da sınava girecen c uzman olacan sonra gelecen ve ben 10 yıldır zaten çalışıyodum kendi mesleğimde diyecen ve A uzman olmak için sınava girecen .
    Peki o zaman 2004 2007 de 2010 da sınava girenler belge alanlar fakat 1500 günü olmayan c ler ne olacak c de hayatlarına devammı edecekler .

kral0609 ve M. Yasemen AYDIN YILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
  11. ngkazak

ngkazak TÜİSAG Üyesi

bide olaya görev anlayışıyla bakmak lazım daha bugün 2013 mayıs da belge alan bir c sınıfı uzmanla şunu konuştuk inşaatta ben risk analizi hazırlamam hazırlasam da imza atmam dedi ki bu inşaat kendilerinin inşaatı . arkadaşım makine mühendisi ve 8 yıldır da mühendis olarak çalışıyomuş. acaba soruyorum şimdi biz buna A uzmanlık versek yine ben inşaatta risk analizi yapmam mı diyecek ne diyecek ne yapacak . lütfen bırakın bu meleği yapmak isteyenler yapsın parası bol diye sınıf atlama hayallerine kimse kapılmasın sonra ufacık bir hatadan dolayı hem insan hayatına hemde kendi hayatına mal olur .

ARİS İSG, ISGurusu, Brolin ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. ngkazak

ngkazak TÜİSAG Üyesi

benden bu kadar biraz öfkelendim kusura bakmayın arkadaşlar ben c de olsam b de olsam a da olsam önce insan hayatı diyorum ki ben 2010 dan bu yana maden ocaklarında çalışnaların hayatını korumak adına çaba harcıyorum. umarım tüm isg uzmanlarıda bu çaba için görevlerine devam eder

serdarpala ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  13. beran21db

beran21db TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu isg sınavına girenler mühendis unutmayalım. ben hiç simitçilik yapan mühendis görmedim. bu simitçi mühendis hikayesini sonlandırsak..

nasibal35, cansediment, efe64 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Dostum sende kendince haklısın ama geçmişte böyleydi, onların hakkını yemeyelim diye gelecekte de farklı olmasın demek çok doğru gelmedi bana..
    misal, bebeğimiz oldu, 1 gün sonra torba yasa çıktı, yalvardık kabul etmediler, erken doğum sebebi ile doğum iznine eklenmesi gereken 4 haftamız heba oldu..
    sonra vergi indirimi çıkardılar, benim arkadaş öncesinde 42 bine araç aldı, vergi indirimi ile araç 36 bine düştü.. geçen gün de aracı 38 bine sattı.. şimdi bunun gibi bir sürü örnek verilebilir.. belki sen bu örneklerin konu ile alakası yok dicen ama şöle var, hak hukuk yenmesi ise mesele, milyonlarca böyle konu var..

al biri daha geldi aklıma, ek oto vergisi toplamıştı hükümet.. sonra mahkeme iptal etti.. geri ödenecekti, bir türlü alamadım.. mahsup edemedim. .dilekçe verdim, hesabınıza yatacak dendi yatmadı.. sonra ev taşıdırm, evrakları kaybettim şimdi ne vergisi diolar? noldu? hakkım yendi die isyan mı edim.. napalım diyoruz..
    kaldıki 10 sene iş hayatında az bir zaman değil.. 10 sene çalışan birine A sınıfı verirlerse alır işi yaparsa ve hakkın ıverirse ne ala.. zaten işini iyi yapamazsa vay haline.. sonuçta hepimiz önce insan diyoruz ve bizde insanız, önce can sonra canan demeyide unutmuyoruz..

nasibal35, tolgahan demir, altuner ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. bedir

bedir TÜİSAG Üyesi

yorumunuza katılıyorum.diğer arkadaşların yorumlarına şaşıyorum.

16. Figen124

Figen124 TÜİSAG Üyesi

Uzman olan herkesin bu haktan yararlanması gerekir.Prim gün sayısında tehlike sınıfı şartını ,mağduriyetleri önlensin,daha fazla kişi yararlanabilsin diye kaldırıldı.Uzman olsan dahi bu sınava giremezsin demek ,ayrımcılık ve iyi niyetten yoksun bir yaklaşım olur.Yeni haksızlıklara ve mağduriyetlere yol açacak bir çok uzman arkadaş için..

bedir bu yazıya teşekkür etti.
  17. hamza yüzüak

hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ; verilecek 2 sınava sınav müracatında c belgesi olan herkes girer. Kanunun çıktığı tarih sadece 1 yılın içinde 2 sınav olacağının başlangıcıdır. kaldıki ağustostan önce dese yine sorun çünkü 3000 gün primi olan 1000 kişi ancak çıkar onlarında % 30 kazansa 300 kişi eder bu sorunu çözmüyor. 5 katlı bir bina inşaatı da A belgesi gerektirir bu iki sınav hakkı bile bu işe yetmez.

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  18. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

2.sınav ne zaman yapılacak acaba şubatta 1500 günü dolduramıyoruz daha.. bilginiz var mı

19. efe64

efe64 TÜİSAG Üyesi

tebliğ yayınlansa her şey belli olacak ta daha ortada resmi bir açıklama yok hepimiz bekliyoruz

20. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Başvuru sırasında Uzman belgesi olanların bu haktan yararlanmaması için bir madde yok görünürde. Aksi yorumları yapan arkadaşları, anayasayı okumaya davet ediyorum. Burada nitelik olarak birbirinin aynı belgelere sahip insanları mayıs - ağustos sınavları diye birbirinden ayıramazsınız. Anayasanın fırsat eşitliği ilkesine aykırı olur. Tecrübe ise zaten SGK prim gün sayısı diye belirleme yapılmış. Torba yasada da şu tarihten önce veya sonra diye belirleme yok. Bu belirleme için yani şu tarihten önce veya sonra belgeye sahip olanlar diye ayrıca yazmaları gerekir zaten usulen. Süre sadece bakanlığın bu yetkiyi kullanması ile ilgili. Başvuru sırasında uzmanlık belgesine sahip ve ilgili şartları sağlayan herkes bu sınava giriş hakkına sahip olacaktır.

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica