Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. perdeler

perdeler TÜİSAG Üyesi

Sanırım haklısınız Mustafa Bey.. Bekleyelim bakalım..

2. namso5001

namso5001 TÜİSAG Üyesi

milli eğitim bakanlığı internet sitesinde sınav ile ilgili açıklama yapılmış fakat üst sınıflara geçme ile ilgili herhangi bir bilgi yok. çalışma bakanlığın duyurusunda 11.10.2013 son başvuru diye belirtiliyordu bir çok madde için milli eğitim bakanlığındaki son başvuru tarihi ise 08.11.2013 diye belirtilmiş. bence düzenleme ile ilgili sınava yetiştirmek için son başvuru tarihini ötelemişler.

3. gökhan Timur

gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

eeeee hiçbir madde yok bu konuyla alakalı?

4. Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım TÜİSAG Üyesi

:) olmazki zaten. olmasıda gerekmiyo. meb sadece sınavı yapar kim girmiş kim girmemiş onu isggm belirleyecek.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

gökhan Timur bu yazıya teşekkür etti.
  5. öz madenci

öz madenci TÜİSAG Üyesi

Akıl var mantık var. iş güvenliği uzmanı olarak 1500 primi olan zaten B ye girmeyi hak ediyor, 3000 gün primi olan da zaten A ya girmeyi hak ediyor. Bu değişikliğe neden ihtiyaç duydular o zaman. açık ve net C sınıfı uzmanların bir kısmını B bir kısmınıda A yapacaklar. artık 1500 e 3000 mi olur 2000 e 4000 mi olur. resmileştikten sonra kimse bişey söyleyemez. ama işin özü şartları tutan C ler üst sınıfların sınavına bir türlü girecek.

6. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İşGüvUzman ve ngkazak bu yazıya teşekkür etti.
  7. ngkazak

ngkazak TÜİSAG Üyesi

pek sizin bulunduğunuz mevcut sistemde bir A uzman minumum 15 bin tl aylık istiyorsa ve bu rakam yukarı doğru artıyorsa size A sınıfı uzman olabilirsiniz denildiğinde olmayacakmısınız.

8. tunca amanvermez

tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

sayın namso meb ın hengı sıtesınde bu açıklama var ?

9. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

O zaman şöyle yapalım. 30 Haziran 2012 tarihinden sonra mezun olan mühendis veya teknik elemanlara Uzmanlık belgesi vermeyelim. Kanun 30 Haziranda yayınlandı. Mühendis olan diyor. 30 hazirandan sonra mühendis olanlar uzman olamasın. Böyle saçmalık olur mu?

Bakın bu tip haklarda esas olan kanunun çıktığı veya yetkinin verildiği tarih değil; sınava başvuru süresi içinde bu şartları taşıyıp taşımadığınızdır. Öncesi veya sonrası diye bi şey olmaz. Bu tip bir yaklaşım hukukta olamaz. Fırsat eşitliği ilkesi; bir hakkı bir belgeye istinaden birileri kullanırken, aynı belgeye sahip bir diğer insanın da bunun kullanabilmesidir. 5 sene sonra birisi çıkıp, bu haktan bende yararlanmak istiyorum diyemez, çünkü kanunda 1 yıl içinde bu işin olup bitmesi gerektiği açıkça yazıyor.

Diyelim ki; 15 ekim - 25 ekim tarihleri arasında sınava başvuruda bulunması gerekiryor. Bu tarihler arasında İş Güvenliği Belgesi olan herkes ilgili şartları sağlıyorsa bu sınava başvurur. Yani siz mayıs sınavı, ağustos sınavı diye ayıramazsınız. Bunu ayırmanızın tek yolu bunu özellikle yazmanızdır. Yani dersiniz ki; şu tarihten önce belgeyi almış olanlar bu sınava girebilir.

Kanun, Tüzük, Yönetmelik veya tebliğlerde bir yorumla kısıtlama yapamazsınız. Bir kısıtlama yapacaksanız bunu açıkça yazarsınız. Kanun 2 Ağustosta çıktı, o zaman 2 ağustostan sonra belge alanları kapsamaz anlamı çıkaramazsınız. Lütfen bir avukata bu hususu danışınız, daha sonra buraya insanları yönlendirecek yazılar yazınız.

zafer1958, beran21db ve okhan bu yazıya teşekkür etti.
  10. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, genel müdürlük de sitesini güncelledi, sadece meb de yayınlanan sınav hakkındaki bilgilendirmenin aynısı. Sanırım bugün çıkmayacak bu yönetmelik. Beklemeyelim boşuna sabahtan beridir ağaç olduk bilgisayarın başında :)

11. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Mert Fatih Kesgin;
    Ben okuduğumdan anladığımı yazarım, sen de okuduğundan anladığını yazarsın. Bana katılmak zorunda değilsin, ben de sana katılmak zorunda değilim. Orta noktada buluşma zorunluluğumuz yok. Forumu takip edenlerin hepsi üniversite mezunu, okurlar katılmadıklarına güler geçerler dolayısı ile yönlendirilme olmaz. Bu nedenle sen bana 'avukata danış ondan sonra yaz insanları yönlendirme vs' diyemezsin.

Katılmıyorsan ya fikrini söylersin yada güler geçersin.

Hakan Pekey bu yazıya teşekkür etti.
  12. antares23

antares23 TÜİSAG Üyesi

Böyle saçmalık görmedim.Akşamın 5 i olmuş.Koca bakanlık sözünü tutsana...

13. antares23

antares23 TÜİSAG Üyesi

şu prim gün sayısını neden açıklamazlar ki ...

14. erdal_kar

erdal_kar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, genel müdürlük de sitesini güncelledi, sadece meb de yayınlanan sınav hakkındaki bilgilendirmenin aynısı. Sanırım bugün çıkmayacak bu yönetmelik. Beklemeyelim boşuna sabahtan beridir ağaç olduk bilgisayarın başında

Ya bu nasıl bir devlet anlayışı Atamızın biz emanet etiği devletcilik anlayışı bu değil ya kaç gün oldu hepsi hepsi bir yönetmelik eviriyolar çeviriyorlar çıkarmıyorlar çıkaramıyorlar Devletçilik bürorasinin labirentlerinde kaybolmuş

15. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

sınav duyurusunu okudunuz mu çok net bir açıklama yok ama:!!

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  16. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

kayıt için evrakların 11.10.2013 son ayrıca bunu da göz ardı etmeyelim

NUROL bu yazıya teşekkür etti.
  17. efkarlı

efkarlı TÜİSAG Üyesi

28 ekime kadar belli olur heralde sgk meselesi

18. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

11.10 tarihi sadece o maddelerdeki kişiler için geçerli (yüksek lisans, doktora, 10 yıl bakanlıkta çalışan vs), herkes için değil. Ben de dün sizin gibi algılamıştım.

Guzin bu yazıya teşekkür etti.
  19. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlarım, bir önceki bakanlık açıklamasını maalesef yanlış anladık galiba. Orada sınav duyurusunun bugün yapılacağı, şu bizim meşhur prim meselesinin ise genel müdürlük sitesinden takip edilmesi gerektiği söyleniyor. Yani bugün gelmeyebilir, kısmetse önümüzdeki günlerde...

Guzin bu yazıya teşekkür etti.
  20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bugün yapılan duyuru 23 kasım sınavı ile ilgili.. 4 ekimde yapılan duyuruda 8 inci madde de, iki sınava girip de c sınıfı uzman olamayanlara yeniden ve sgk prim gününe göre bir üst sınıfa geçecek adaylarla ilgili durum için gelecek duyuruları bekleyin demişler.. aslında bu durumu sınav duyurusu içine koyarak bizlere 23 kasıma yetişeceği havasını vermişler ama bence böyle olmayacak gibi.. sanki o duyuru, sınav duyurusu içine yanlışlıkla karışmış gibi.. beklemeye devam edeceğiz ve yönetmelik değişikliği sonucu sınav haklarının şubat mart 2014 lere sarkacağı kanısındayım..

Doğa bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica