Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

abdulkerimozgur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Abdulkerim bey peki 18 ağustos sınavını kazananların bu sınav hakkından yararlanıp yararlanamayacağı ile ilgili bilginiz varmı?
18 ağustos sınavını kazananlar hakkında net bir şey söyleyemiyorum ama büyük bir ihtimalle yaralanacaklar..

glsngl

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ben de sizin tabirinizle mercedes adayıyım, fakat içiniz rahat olsun 1987 den beri metal imalat sektörünün içerisindeyim. Kazalar, ramak kalalar dolu bir hayat.

Ben de heran Doğan ya da Mercedes adayı olabilirim ama acıkçası Belge sahibi olsam da Çok tehlikeli sınıfta yapmak gibi bir hataya düşeceğimi sanmıyorum.

ömeraydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hocam,
benim diploma ile çalıştığım sektörler farklı, gemi müh. yim ama çok tehlikeli işler sınıfında makina müh. gibi çalıştım 7350 gün ssk primim var bu durumda c den a ya kasım sınavına kabul edilirmiyim?

edilirsin...
ne iş yaptığının önemi yok... evde yattın hiç çalışmadın ama bi akrabanın şirketinde sigortan ödendi, prim gün sayın varsa girersin sınava... çöpçü, temizlikçi, pazarlamacı, satış, alış veriş hifarketmez...

sigorta prim gün sayısı, bukadar...

Mustafa AYKUL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşın da söylediği gibi 11 Ekimin başvuru için son tarih olduğu nereden çıktı, sınava dair tek duyuru 7 Ekim tarihinde yayınlandı ve o açıklamaya göre de başvurular 28 Ekim - 8 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek, bu durumda yönetmeliğin 8 Kasıma kadar çıkması durumunda yönetmelikte engel olan bir madde yoksa yönetmelik kapsamında uygun adaylar başvuru yapılabilecek.
A ve B sınıfı sınavlarında Özel koşullarla sınava girecekler 11.10.2013 tarihine kadar dilekçe ile bildirmeliler deniyor duyuruda.

heozbek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir kanun teklifi daha ........ İSG uzmanı olabilmek için 5 yıl mesleki tecrübe öneriyor !!!

Ekli dosyalar

• 249820.pdf
    99.7 KB · Görüntüleme: 172
  • 249820.pdf
    99.7 KB · Görüntüleme: 90

tunca amanvermez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
mustafa bey hangi duyurudan bahsediyorsunuz?

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bir kanun teklifi daha ........ İSG uzmanı olabilmek için 5 yıl mesleki tecrübe öneriyor !!!
Yazık. Kanun teklifi böyle mi hazırlanır? Ciddiyetten uzak. 5 yıllık mesleki tecrübeyi teklif ediyorsun ama bunun nasıl ölçümlenmesi gerektiğine dair hiçbir yöntem, çözüm vs sıralanmamış. Diplomadan sonraki prim gün sayısını mı kast ediyorsun, işyindeki ünvanından mı bahsediyorsun, mühendisin fabrikada işçi olarak çalışmasını kabul ediyor musın, kimyacının makina tecrübesinş sayıyor musun, vs.?
Zaten kabul edilmeyecek ama bari işlerini iyi yapsınlar

Çağlar06

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Askerlik borçlanması ni yitirmiş olsak prim gün sayısi artirilsa bu sinava girmeye engel olurmu bu konuda bilgisi olan varmı çünkü benim 200 gün eksiğim olacak ve Danıştayın durdurma karari ne deniyle anlasmis olduğum kurumda çalışma şansım olmayacak

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
aynı durum bende de var. askerliği saydırdıgımda 3000 işgününü yakalabiliyorum

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biz taslağın yürürlüğe girmesinden sonra sınav başvurusu yapacağız, değil mi? "2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı" düzenlemesini bekleyeceğiz. Bakanlığa evrak göndermeyeceğiz, kursa gitmeden doğrudan sınava başvuracağız, doğru mu?
doğru

M

miner ATA

Guest
Herkes kafadan bisey salliyor, benim soruma kimse cevap veremiyor kimse bilmiyor heralde, soru şu; ssk prim gün sayısımı yoksa uzman veya muhendis olarak çalışılan gün sayısımı baz alınacak. ..
aynı durum bende de var. askerliği saydırdıgımda 3000 işgününü yakalabiliyorum
arkadaşlar askerlik priminizi ödeyin ve oluyorsa mutlaka 3.000 i bulun pişman olmazsınız

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A ve B sınıfı sınavlarında Özel koşullarla sınava girecekler 11.10.2013 tarihine kadar dilekçe ile bildirmeliler deniyor duyuruda.

her bir durum için madde madde şartlar yazılmış ve doğal olarak burada çıkmamış sınav yönetmeliğine
göre prim gün sayısına göre C den B ye veya A ya yükseltme sınavına girecekler için bir şart yok, 6.madde de olduğu gibi ''prim gün sayısı şartını sağlayanlar listeye otomatik olarak eklenirler'' diye yönetmeliğe bir düzenleme yapılması bu konuyu çözer,şimdiden doğmamış çocuğa don biçmenin alemi yok ...

Sınav Duyurusunun ilgili maddeleri aşağıdadır ;

2- 23.11.2013 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-c maddesinde belirtilen kişiler (Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa posta yoluyla veya elden başvuru yapmak zorundadır. Hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir.

3- 23.11.2013 tarihinde yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-a-2 maddesinde belirtilen kişiler (Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlar) başvurmaları halinde doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, doktora eğitimi alanlar için mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

4- 23.11.2013 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, yüksek lisans diploma örneği,) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

5- 23.11.2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

6- Bakanlığımızca Milli Eğitim Bakanlığına yaptırılan daha önceki sınavlardan birine girmiş ve başarısız olmuş adaylar bir kez daha sınav hakları bulunduğundan en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren bu haklarını üç yıl içinde kullanabileceklerdir. Bu itibarla bu durumdaki adayların isimleri sınav listesine otomatik olarak eklenecektir.

7- 23.11.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevinsek mi üzülsek mi bilemedim...sevindim çok büyük bir şans...hem sertifika tarihim tutuyo, hem 1 defaya mahsus verilen bir şansa maruz kalıyorum, hem prim gün sayım tutuyo...üzülme kısmı da süre çok kısa Kasım ve Şubatta iki sınav deniyor..Hazırlanabilcez mi nasıl olcak bu iş anlamadım yaaa..ÖSYM ağustos sınavına benzetirse bu iş vay halimize diyorum

hazırlanırsınız ama haber kesinmi yani prim günler doğrumu 30 uzman a ve b sınavına girebilecekse sgk prim günler aşağıya mı çekildi

Filizisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaslar 11 ekim cuma gunune kadar dilekcemi vermemiz lazim anlamadim???

Filizisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Eminmisiniz?sanki bizimle ilgili gibi.yani haber verecegiz.benim su kadar prim gunum var su grup sinava girmeye talibim gibisinden. Yarinda son gun...

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Eminmisiniz?sanki bizimle ilgili gibi.yani haber verecegiz.benim su kadar prim gunum var su grup sinava girmeye talibim gibisinden. Yarinda son gun...
ama duyuruda hekimler ve uzmanlar için(55.madde dışındakiler) başvuru tarihlerini yazmışlar. ama bizimle ilgili olarak birşey yazmamışlar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.