Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

snakedoc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
selma hanım primler, tehlike sınıfı veya meslek grubu diye sınırlandırılmamış.Sadece istenen gün prim yatmış olması yeterli.Özetle, hali hazırda eğer C veya B sınıfı uzmansanız, A sınavına girebilirsiniz.

ferruhferman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşım çevre mühendisi. uzmanlık belgesini yeni aldı. hiç uzmanlık yapmadı. çevre mühendisi oldu olalı 1,5 yıldır çevre mühendisi olarak çalıştı. üniversite okurken sinemada çalıştı sigortası yatırıldı. 1600 prim günü var ve B sınavına girecek.
ben ise 1320 prim günü inşaat sektöründe faal olarak çalıştım. inşaat mühendisiyim. c sınıfı belgem var ama prim günüm dolmadığı için B ye giremiyorum.

yani demem o ki bu üniversite öğrencisiyken sinemada orada burada çalışıpta sigortası yatanlar yaşadı.
hele bir arkadaş var biyolog. pizzacıda çalıştı yıllarca onunda primi doldu. şimdi c belgeyi alıp hemen b ye geçme derdinde.

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
mühendislerin öğretmen, teknik öğretmenlerin mühendis olması ne kadar yanlış ise, mezun olur olmaz 15 günlük eğitimle uzman olması da o kadar yanlıştır. iki ucu da pis değnek neresinden tutarsanız tutun. rakamları küçümseyen arkadaşlar 4,2 yıl veya 8,5 yıl çalışmayı neden küçümsüyorsunuz ki. baba parası ile okuyup daha hiç kimsenin yanında çalışmadan alınteri bilmeyen insanlar C sınıfı belgeyle uzmanım diye geçinebiliyorken, gece çalışıp gündüz okuyan ya da tam tersi şekilde çalışan insanlar var yine dişinden tırnağından arttırıp bu uzmanlık belgesini alanlar var. o insanların emekleri neden bu kadar boş olsun ki. lisans veya yüksek lisans mezunu olup ilkokul mezunu bile olmayan insanların karşısında önünü iliklemeyen insanlar için çalışma süresini küçümsemek çok doğaldır. simitçilik mesleğini de hor görmeyin. o soğuklarda sabahtan akşama kadar ortalıkta dolaşarak taze simitlerim var diye bağırmak o tabladaki simitleri satabilmek şuan uzman geçinenlerin %95inin bile harcı değildir. yönetmeliği küçümseyen arkadaşlar 4 yıl bu bölümü okuyan arkadaşların emeğini çalıp 15 günlük kursla onlarla eşdeğer çalışabilmeyi hak görmesinler.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şakamı bu ya:)) Demek tecrübesi olmayan 900 tl ye çalışan fizik mezunu olupta mağzada çalışan arkadaşım,prim gün sayısı 3000 olup,c sınıf belgesi var diye bu işe girmeyecekmi diyorsun:D neyse konu kapanmıştır:)) vay be...demek açığı böyle kapatmakta haklılar ve kımsede girmez diyosun:D vela havle...yahu 4 msj yukarısında elemanın biri "sınava nasıl çalışırız ne soracaklar" diye yazan vardı ya:)) odamı sektöre girmeyecek:D
sende şaka gibisin valla.. ister 900 tl ye çalışsın ister 9000, tecrübesi yok ne demek? 3000 günü dıldurmamış demek.. e 3000 i doldurmuşsa tezgahtar bile olsa tecrübelidir.. tecrübeli olması için bizzat isgu olarak çalışmasına gerek yok demiş bakanlık.. 8 senede neler görmüştür neler demiş.. eğitiminide almış, C sınavına girmiş geçmiş, daha nolsun demiş bakanlık..
bu hakkı kazanan insanlarada haksızlık etmemek lazım..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hadi canım demek yeni iş kapısı açıldı diye sevineceğiz biz ekmeğimizi zar zor kazanırken sizler hoopp bizden üstün sınıf olun bizde devlete şükredelim öylemi
kimse kimseden üstün değil yağmur hanım.. sadece birilerimiz diğerlerimizden daha uzun süredir bu gezegende ve bu sebeple daha tecrübeli.. fark bu.. ;)

eflatun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
geçiş haklarını sadece prim gün sayısına baglamaları başkaca kriter koymamaları biraz enteresan olmuş. Kendi mezun oldugu meslek dalında belirli bir prim gün sayısını dolduran çalışanlara bu hak tanınacak dendiğini hatırlıyorum.Fakat şuan sadece nerede çalışmış olursan ol prim gün sayın tutuyorsa bu sınavlara girme hakkın var..

ferruhferman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Görün bakın bu yönetmelik yargıdan döner iptal olur.

oguz ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hadi canım demek yeni iş kapısı açıldı diye sevineceğiz biz ekmeğimizi zar zor kazanırken sizler hoopp bizden üstün sınıf olun bizde devlete şükredelim öylemi
Şükretmenin neresi kötü isyanmı etmek lağzım. siz bu işi faal olarak yaparken bende 10 yıl boyunca sizin gördüğünüzden daha fazla ölümlü yada yaralanmalı iş kazası gördüm.sektörde çalıştık boş durmadık. kaldı ki sadece sektördeki birikimlerimle başarı oranı%20 yi geçmeyen 18 ağustos sınavından da başarılı olarak belge sahibi oldum. benim gibi niceleri vardır.kendi mesleğini icra etmeksisizin sadece yatırılmış prim gün sayıları ile bu hakkı kazanmış arkadaşlar da var elbet. dediğm gibi herkes rızgını yer. pastaya birileri ortak oldu, bak bu benden daha şişman, benden de fazla yer demek pek etik gelmiyor bana..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşım çevre mühendisi. uzmanlık belgesini yeni aldı. hiç uzmanlık yapmadı. çevre mühendisi oldu olalı 1,5 yıldır çevre mühendisi olarak çalıştı. üniversite okurken sinemada çalıştı sigortası yatırıldı. 1600 prim günü var ve B sınavına girecek.
ben ise 1320 prim günü inşaat sektöründe faal olarak çalıştım. inşaat mühendisiyim. c sınıfı belgem var ama prim günüm dolmadığı için B ye giremiyorum.

yani demem o ki bu üniversite öğrencisiyken sinemada orada burada çalışıpta sigortası yatanlar yaşadı.
hele bir arkadaş var biyolog. pizzacıda çalıştı yıllarca onunda primi doldu. şimdi c belgeyi alıp hemen b ye geçme derdinde.
dostum bunlar uç örnekler..
böylelerine isyan edicem derken gerçekten mühendislik yapmış insanları kırıyorsunuz, farkında değilsiniz..
kimse kusura bakmsın, isgu okusa bie 3 sene tecrübe ile ben süperim diyen birine saygı duyarım, ama onun tecrübesinin benimkinden yukarı olduğunu asla kabul etmem..

nasibal35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar birbirinizi yemeniz bittiyse prim günler açıklandı.
11 Ekim 2013 Tarihli ve 28792 Sayılı Resmî Gazete'de

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

"GEÇİCİ MADDE 2 –(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar."

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar birbirinizi yemeniz bittiyse prim günler açıklandı.
11 Ekim 2013 Tarihli ve 28792 Sayılı Resmî Gazete'de
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

"GEÇİCİ MADDE 2 –(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar."
:) Zaten bu günün yemeği bu yönetmelik. Dün gece yayınlandı resmi gazetede.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yönetmeliğin iptali için bir konu başlığı açtım. Bakmanızı tavsiye ediyorum.

öz madenci

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ali bey , kendi görüşünüze aykırı beyan eden herkese bir cevap vermek için buradasınız anlaşılan. Bakanlık bu yaptığı uygulamalar ile hak yemektedir. Siz burada şu an bakanlığın avukatını yaparmış gibi bir havanız var. Beni bu uygulamada bakanlık mağdur etti ve feriştahı gelse bunun aksini ispat edemez. ben 2011 yılında kalkıp işimden istifa edip belge almak için Ankara ÇASGEM 'e 1,5 ayımı verip gidip belgeyi alıp o günden beri bu işte çalışıp şu an prim günüm yetmiyorsa bu uygulamada haksızlık vardır. Ben hakkımı helal etmiyorum.
bak 1,5 sene diyorsun. hele bir 10 sene çalış senin de bir takım hakların olur.

Murat Karlık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biraz konuyu dağıtayım,
Bu yönetmelikte verilen sınav hakkı genelin söylediği gibi 3. sınav değil bir yıl içerisindeki tüm sınavlara girme hakkı (3., 4., 5. gibi) veriyor yazılana bakılırsa ve 2 sınav sınırını da metinden çıkartmışlar. Bundan sonra eğitim alan arkadaşlar için herhalde sadece 3 yıllık sınır şartı var. 3 yıl içerisindeki tüm sınavlara girilebilir diye yorumluyorum. Yanlışmı yorumluyorum?
"
Sınav hakkı

GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)

(1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler."

"...
Sınavlar

MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkçayapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır."

First Safety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
:) Zaten bu günün yemeği bu yönetmelik. Dün gece yayınlandı resmi gazetede.
Pasta küçüldü :)
Asıl itiraz edilmesi gereken nokta kişi başına ayrılan eğitim sürelerinin azalması ve tam süreli uzman çalıştırmak için gereken çalışan sayısının artmasıdır. İş kazalarının bu kadar yüksek olduğu bir ülkede tam tersi bir uygulama olması gerekirdi.

nasibal35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
Metin Bey bu duyurunun kaynağını ve biliyorsanız başvuru şeklini yazarmısınız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.