Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

E

evrimakbayir

Guest
1 Ekim son başvuru tarihi ve belgelerin bakanlığa ulaştırma süreleri göz önüne alındığında acaba bakanlık 2014 baharı mı bekleyecek soruları akla gelmiyor değil arkadaşlar !! Zaten sınava hazırlanma süresini de düşünürsek tam bir kaos hali hakim ..

gilgin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Madde ust sinifa degil ust siniflardaki diyor yani cogul yaziyor ayrica iptal edilen tebligdede cok tehlikeli siniflara yani A nin bakacagi siniflara izin veriyordu bence prim sayisi tuttugunda c ler a sinavina girebilecek sanirim teblig eylul ayi icinde cikar 1 ekim 30 ekim arasi basvurulari alirlar kasim ayindada sinav olur

Ben C sınav sonucunu bekliyorum, muhtemelen geçtim. Dediğiniz gibi olursa hemen kasım sınavına hazırlanmamız gerekecek. 1 Ocak 2014'te zorunluluk başlıyor sonuçta. Tahminen sizin dediğiniz gibi gerekli mesleki deneyim ile ilgili süreyi sağlayanlara A belgesi alma hakkı vereceklerdir.

A

aaltinok48

Guest
750 günlük prim hesabından yalnızca iptal edilen tebliğe bakarak söylemiş olabilirler.Tam zamanlı çalışan birinin kesinti yapılmadıysa 3 yılda 1080 gün primi yatıyor.Yönetmelik, C sınıfı uzmanın B sınıfına geçiş sınavına girebilmesi içinse 3 yıllık İş Güvenliği Uzmanlığı deneyimi istiyor.Tam zamanlı olması şart değil.

A

aaltinok48

Guest
Arkadaşlar tebliğ ile yönetmelik farklı metinlerdir, iptal edilen yönetmeliktir. Tartışırken karıştırılıyor...

Selcen ÖZBAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar tebliğ ile yönetmelik farklı metinlerdir, iptal edilen yönetmeliktir. Tartışırken karıştırılıyor...

Alıntı yaptığınız yazıda belirttiğim aşağıdaki yönetmelik maddesidir.
29 Aralık 2012 CUMARTESİ
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 8

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

Mustafa AYKUL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Alıntı yaptığınız yazıda belirttiğim aşağıdaki yönetmelik maddesidir.
29 Aralık 2012 CUMARTESİ
İŞGÜVENLİĞİUZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİHAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 8

1) (C) sınıfıişgüvenliği uzmanlığıbelgesiyle en azüçyıl fiilen görev yaptığınıişgüvenliği uzmanlığısözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfıişgüvenliği uzmanlığıeğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfıişgüvenliği uzmanlığısınavında başarılıolan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

Yürütmesi durdurulan yönetmelik;
31 Ocak 2013 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 28545
YÖNETMELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
(2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
(3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin EK-2’sinde yer alan Yıllık Değerlendirme Raporundaki “işçi sayısı” ifadesi “çalışan sayısı” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları için İhtar Tablosunda 12 nci sırada yer alan “15 gün” ifadesi “30 gün” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
Tarihi
Sayısı
29/12/2012
28512

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
prim günü konusunda bir sorum olacaktı: 18 mayıs sınavını kazandım. sertifikam henüz gelmedi ama isgkatip üzerinden sözleşme yapacağız kurum ile. toplum sağlığı merkezlerin OSGB tarzında hizmet vermesi konusu ile ilgili bir çalışmaya istinaden. bu 750 gün mühendis olarak çalışılan süre mi olacak. benim durumum şöyle sağlık bakanlığında 9 yıllık sağlık memurluğu dönemi son 3,5 yıl da çevre mühendisi olarak çalışıyorum. prim günü olarak önceki kadrom değerlendirmeye alınır mı?

Mustafa AYKUL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
prim günü konusunda bir sorum olacaktı: 18 mayıs sınavını kazandım. sertifikam henüz gelmedi ama isgkatip üzerinden sözleşme yapacağız kurum ile. toplum sağlığı merkezlerin OSGB tarzında hizmet vermesi konusu ile ilgili bir çalışmaya istinaden. bu 750 gün mühendis olarak çalışılan süre mi olacak. benim durumum şöyle sağlık bakanlığında 9 yıllık sağlık memurluğu dönemi son 3,5 yıl da çevre mühendisi olarak çalışıyorum. prim günü olarak önceki kadrom değerlendirmeye alınır mı?

Eğer prim günü ile ilgili bir düzenleme olursa; B sınıfa geçiş için tehlike sınıfı "tehlikeli" olan iş yerlerinde, A sınıfına geçiş için "çok tehlikeli" olan iş yerlerinde çalışılan prim gün esas alınacaktır. B ye geçiş için "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olan iş yerlerinde (ikisinin toplamı), A ya geçiş için ise "çok tehlikeli" iş yerlerinde çalışılan prim günleri hesaplamaya dahil edilecektir.

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğer prim günü ile ilgili bir düzenleme olursa; B sınıfa geçiş için tehlike sınıfı "tehlikeli" olan iş yerlerinde, A sınıfına geçiş için "çok tehlikeli" olan iş yerlerinde çalışılan prim gün esas alınacaktır. B ye geçiş için "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olan iş yerlerinde (ikisinin toplamı), A ya geçiş için ise "çok tehlikeli" iş yerlerinde çalışılan prim günleri hesaplamaya dahil edilecektir.
genellikle tehlikeli sınıftaydı çalıştığım birimler. teblip yayınlansın bu arada da boş durmayalım.

Harun Hcfzlıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu ay içerisinde duyurulması gerekli..Kimse aradı mı bakanlığı, bir duyum alan yok mu?

kagan uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bakanlık çalışmalarını önümüzdeki ilk sınava yetiştiremeyecek, büyük ihtimalle bahar dönemine kaldı.

alp0101

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar ben C sınıfını aldı diyelim ama iş güvenliği uzmanlığı yada daha önce iş deneyimim yok ben giremiyorum zaman B sınıfı sınavına dimi ben öyle anladım

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.