Rabqsa Onaylı Ts 18001 Iş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ohsas) Baş Tetkikçi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında cem terziyan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cem terziyan

cem terziyan TÜİSAG Üyesi

RABQSA 'dan almak yada IRCA yada farklı Kurum.... farkları nelerdir arkadaşlar ? RABQSA eğitimine katılmayı tavsiye edermisiniz ?

Cevahirim bu yazıya teşekkür etti.
  2. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

Cem bey bende aynı konuyu araştırıyorum. Eğitime yazılma aşamasındayım. ve sorduğum kişiler ikisininde olabileceğini ancak ırca nın prestijinin daha fazla olduğunu söylüyorlar.. ayrıca sanırım eğitim alınan kurumunda prestiji önemli sanırım. zaten fiyatlardaki farklılıklarda bunu gösteriyor.. 500 tl yede var 1500 tl yede

3. RagIp Gökhan Ergür

RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben baş denetçilik sertifikamı IRCA'dan aldım (entegre), diğer kurum hakkında bilgim yok ancak IRCA prestiji çok büyük bir yer, sertifikalar Singapur, İrlanda ve Almanya'dan gelmişti 3 ayrı sınav icin. Diğer kurumun da avantajları var ancak kişisel görüsüm IRCA'dan almanız bu sertifikaları

4. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

sınavlara girmiş biri olarak, iş güvenliği uzmanı olmak sınav sorunlarında avantajmıdır. 5 günlük eğitim sonunda çalıştığınız takdirde geçilebilecek bir sınavmıdır? Birde eğitim aldığınız kurum sanırım size aday denetçi olarak staj yerleri ayarlamıyor . o işlemlerinizi nasıl hallettininz. teşekkür ederim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. RagIp Gökhan Ergür

İş.güv uzmanlığı sınavlarında OHSAS 18001 ile ilgili gelen sorularda kesinlikle avantaj, ama böyle kaç tane soru geliyor tabi totalde onu hesap etmek lazım, risk değerlendirmeleri icin fayda sağlıyor, mesela matris yöntemi ile risk analizi gibi konular öğretiliyor bunlar da avantaj. OHSAS 18001 bizler için olmazsa olmaz bir standart. 5 günlük eğitim sonucunda ciddi bir sınav oluyor ancak bunun 2 gününde iç denetim ile ilgili bir standardın eğitimini veriyorlar tani 3 gün OHSAS 18001:2007 standardına ait. Sonucta bizim grupta kalan olmamıştı, eğitimi veren kuruluş çok ciddi olarak işin üzerine eğilmiş ve sınavı da sıkı tutmuştu.

Staj konusuna gelince ben zaten bu eğitimleri teknik danışmanlığını yaptığım bir belgelendirme kuruluşu için almak durumunda kalmıştım 4 sene önce, o firmanın akredite edilmesi gerekiyordu, bunu TSE yapmıştı. Eğitimi veren kuruluşlar türlü vaatler sunuyorlar ama bunlar genelde müşteri çekmek ve para tuzağı icin sonucta sınavları gectikten sonra bu firmalarla işiniz kalmıyor sadece hoş bir sada. Ancak teknik danışman olarak çalıştığım firmada zaman zaman denetimlere katılarak tecrübe kazandım, önceden de bilinçlendirme ve iç denetçi eğitimlerine katılmıştım.

Size önerim belgelendirme kuruluşlarına cv'inizi ve staj taleplerinizi göndermeniz, birçok irili ufaklı firma var. Bunlarla yüzyüze görüşmeye çalışın. Mutlaka cevap vereceklerdir, ya da bu işlerle uğraşan tanıdıklarınız varsa yakalarına yapışın derim.

Saygılar

ferhat topsakallar bu yazıya teşekkür etti.
  6. cem terziyan

cem terziyan TÜİSAG Üyesi

işin aslı ben kayıt olacağım zaten cvmde olsun diye almak istedim aktif olarak çalışmayacağım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ferhat topsakallar

ferhat topsakallar TÜİSAG Üyesi

Ragıp bey yaklasık 10 fırmayla rahat görüstüm bu konuda netleşemiyorum. fırma adı ve ucreti hakkında bilgilendirme yapabılırmısınız tesekkr ettım sımdıden

8. RagIp Gökhan Ergür

Merhaba Ferhat Bey,

Rica ederim ancak siz hangi kurumlar hakkında bilgi istiyorsunuz ? OSGB'ler mi yoksa Yönetim Standartları konusunda baş denetçi, iç denetçi bilinçlendirme eğitimleri verenleri mi?

kolay gelsin,

gökhan

9. ferhat topsakallar

ferhat topsakallar TÜİSAG Üyesi

ilginiz için teşekkür ederim şimdiden... ben ohsas eğitimini (denetçilik - bas denetcilik) hangi kurumdan aldığınızı sartlarını bide ırca onaylı demiştiniz sanırım süreci merak ediyorum staj zorunlulukları nasıl yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

Last edited by a moderator: 7 Kasım 2014
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica