Tartışma : Risk Analizi Ücret Taleplerimiz Ne Kadar Olmalıdır?

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca risk değerlendirmesi ekibinde iş yeri hekimininde olması sözkonusu,bunu unutmamak gerekir arkadaşlar.
risk değerlendirmesi ekibi tüm tehlike sınıfları için geçerli mi?
az tehlikeli sınıfta olan ve çalışan sayısı 5ve daha az olan yerlerde nasıl olacak?

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şöyle ki,risk değerlendirme ekibi şuan 50 ve daha fazla çalışanı olan yani 6331 e tabi olan işyerlerinde kurulur.temmuz dan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde 50 barajı kalkacağı için bu 2 sınıftaki tüm işyerleri o tarihden itibaren risk değerlendirme ekibini kurmaları gerekir.

az tehlikeli sınıfta olup 50 den az çalışanı olan işyerlerinde,işveren yapar yada yaptırır ibaresi gecen kanun maddesine dayanarak,işveren isterse kendisi de risk analizi yapabilir.yani illa ki uzmana yada hekime gerek duymayabilir..çünkü şuan zaten uzman veya hekimle çalışma zorunluluğu yoktur.
ancak her işveren risk analizini,acil durum planları hazırlamayı ve genel isg eğitimini veremeyeceği için biz uzmanlara ihtiyaç duyacaktır.

şunu unutmayalım arkadaşlar,1 ocak itibariyle 6331 yasalı kanunun 10-11. maddeleri tüm işyeri sınıfları için yürürlüğe girmiştir.yani sadece risk değerlendirme değil de bunun yanı sıra,acil durum planları,ilkyardım,kontrol ve ölçüm gibi hizmetleri de verebilirsiniz.

emreemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar sizce ısg yada ohsas türü sertifikalar biraz saçma değilmi? 50 den fazla işçi çalıştıran fabrikalar ellerinde yetişmiş mühendisleri varken neden dışarıdan belkide işle hiçte alakası olmayan birisine fazladan para ödesinler?? çalıştırdıkları mühendis arkadaşları bu sertifika programlarına yollarlar olur biter :DD

cemalgazi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar sizce ısg yada ohsas türü sertifikalar biraz saçma değilmi? 50 den fazla işçi çalıştıran fabrikalar ellerinde yetişmiş mühendisleri varken neden dışarıdan belkide işle hiçte alakası olmayan birisine fazladan para ödesinler?? çalıştırdıkları mühendis arkadaşları bu sertifika programlarına yollarlar olur biter :DD
Emre Bey, OHSAS ın maddelerinden bir tanesi de (4.3.2) yasal ve diğer şartlara uyumdur. Ancak ne yazıkki OHSAS eğitiminde size sadece bir işi nasıl yapacağınız konusunda yol gösterir. Gerekli bilgi ve birikimleri sizin tamamlamanız gerekir. Tüm yasaları bilmek ve uygulamak zorundasınız. Kaldıki İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu var. İSG uzmanı yoksa zaten siz yasalara uymuyor ve major uygunsuzluk yazılması muhtemeldir.

öz madenci

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bir akrabam fabrikaları için risk analizi istedi risk analizi + eğitim için 1200 tl fiyat verdiğimde bu işi 200 liraya yapanlar var yeğenim dedi hemde burası bir osgb biz burada nelerden bahsediyoruz :( onların yaptığı işle sıkıntıya düşersin dediğimde ise formalite yerine gelsin yeter dedi tabii ben işlerini istediğim fiyatın altında almayacağımı söyledim ancak durum bu buyrun Risk analizi yapın durum böyleyken
Bence risk analizi raporunun fiyatını bakanlık belirlemiş. risk analizi yaptırmamanın cezası 4.500 TL ise rapor fiyatı bunun en az % 50'si olmalıdır.

merve tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
risk analizini belgesi olmayan da mı yapabilir ki anlamadım öylemi dıyosunuz

merve tekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ayrıca bir yapı denetim mühendisi dışarıda bir inşaatta risk analizi ve işçilere eğitim verme yetkisine sahip midir? bunun kaynagı nerede?

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar risk analizi ve eğitim hizmeti verdim 37 kişi faturasız 1000 tl cebe koydum. Zaten 6 ay sonra uzmanla çalışacak ve risk analizi işte büyük risk arkadaşlar risk analizi sizin o an gördüğünüz riskleri kapsayan bir rapordur ve bunun için risk analizinin yanında işyerinde değişen riskleri kayıt altına alacağınız noter onaylı defter bulunmaktadır. İşinizi hakkıyla yaptıktan sonra bu korku nedendir anlamıyorum zaten ............ yemiyosa bu işi yapma yapacaksanda iyi yap korkma. Yok o riski aldım yok 2000 yok 3000 arkadaşlar böyle bir dünya yok osgb lerin yaptığı fiyat ortada eğer 3000 tl dersen adamda teşekkür eder gider.
merhaba faturasız kısmını anlayamadım. bu şekilde olunca sorun çıkmıyor mu?

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben
bir akrabam fabrikaları için risk analizi istedi risk analizi + eğitim için 1200 tl fiyat verdiğimde bu işi 200 liraya yapanlar var yeğenim dedi hemde burası bir osgb biz burada nelerden bahsediyoruz :( onların yaptığı işle sıkıntıya düşersin dediğimde ise formalite yerine gelsin yeter dedi tabii ben işlerini istediğim fiyatın altında almayacağımı söyledim ancak durum bu buyrun Risk analizi yapın durum böyleyken
benim bulunduğum ilde risk analizi fiyatları firma ve makine parkurunun durumuna göre 1000-1500 btl arası ücrete yapılıyordu. şimdi osgb firmalarından bir tanesi bütün firmalara gidip fix fiyat veriyor 500 tl. doğal olarak bu fiyatla rekabet etme şansımız kalmadı maalesef.
serbest çalışacak olanlara bol şans diliyorum, hepsini ben yapayım zihniyetindeki osgblerle baş etmek zor olacak.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba faturasız kısmını anlayamadım. bu şekilde olunca sorun çıkmıyor mu?
pardon hocam faturasız demişim yoğunluktan :( faturasız isteyen bir firmam vardı karıştırmışım :( hiç bir sorun çıkmaz ama yapmanızı tavsiye etmem çünkü bende etmiyorum.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
bence 300 lira bir taban ücret olarak kabul edilebilir. tehlike sınıfına göre değişmelidir. Mesela 5 personeli olan sigorta acentesi (ofis) için uygun ama mobilya imalathanesi için daha yüksek olmalıdır. 600 gibi mesela

jemnan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
pardon hocam faturasız demişim yoğunluktan :( faturasız isteyen bir firmam vardı karıştırmışım :( hiç bir sorun çıkmaz ama yapmanızı tavsiye etmem çünkü bende etmiyorum.

serbest çalışan uzmanlar için iş risk değerlendirmesi ve eğitim hizmeti faturalandırma işlemi nasıl yapılmaktadır. faturalandırma yapılmadığında yasal bir yaptırımı var mı?

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
bedava yapılsın bence. nasılsa sorumluluk yok bişe yok. yaz gitsin (!)

doğa34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mühendislik bürosu gibi büroda sadece mühendisin bulunduğu raporlama işlerinin yapıldığı belirgin bir risk gözükmeyen(mutfak olmayan,doğalgaz kombi,ocak vs olmayan)sadece ısıtıcı ufo kullanan bir büroda ne tarz bir risk değerlendirmesi yapılabilir,oturduğu koltuğun ergonomisi, ısıtıcının elektirik kontrolü haricinde.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
serbest çalışan uzmanlar için iş risk değerlendirmesi ve eğitim hizmeti faturalandırma işlemi nasıl yapılmaktadır. faturalandırma yapılmadığında yasal bir yaptırımı var mı?
hocam faturasız işlem yapmak suç unsurudur. Eğer işte abimin yeri, dayımın yeri vs. onun için bedava yaptım dersen ve karşı tarafta böyle derse hediyeleşmek suç değildir ;)

123esin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar, bende bir avukat bürosuna risk değerlendirmesi yapacağım, tehlikeli bir fabrikada çalışıyordum o yüzden o tarz yerlere daha aşinayım, bu tarz bürolarda ne gibi şeyler önemli ergonomi dışında bilgi paylaşabilecek arkadaş var mı?
birde mühendislik bürosu düşünün bu bürodaki çalışanlar farklı farklı fabrikalara gidip denetleme yapıyorlarsa buranın risk analizini neye göre yapmamız lazım bilgi verebilecek olan birisi var mı? ve de ücret önerisi verebilirseniz sevinirim ben 400 tl avukatlık bürosu için 500 tl müh. bürosu için olarak düşündüm.????

noradrenalin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar meraba.
benim de bir sorum olucak. c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.şuanda bir şirkette kadrolu olarak çalışıyorum. dışardan ek iş olarak risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapma teklifi geldi. fakat firma çok tehlikeli sınıfta.ben risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapabilir miyim? firma eleman sayısı 10 dan azdır.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, bende bir avukat bürosuna risk değerlendirmesi yapacağım, tehlikeli bir fabrikada çalışıyordum o yüzden o tarz yerlere daha aşinayım, bu tarz bürolarda ne gibi şeyler önemli ergonomi dışında bilgi paylaşabilecek arkadaş var mı?
birde mühendislik bürosu düşünün bu bürodaki çalışanlar farklı farklı fabrikalara gidip denetleme yapıyorlarsa buranın risk analizini neye göre yapmamız lazım bilgi verebilecek olan birisi var mı? ve de ücret önerisi verebilirseniz sevinirim ben 400 tl avukatlık bürosu için 500 tl müh. bürosu için olarak düşündüm.????
Merhaba Esin hanım, elektrikle ilgili risk bulabilirsiniz, riski bulmak sizin hayal gücünüzle orantılıdır kimisi vardır çay içilen bardağı risk sayabilir, sabah bilgisayar başında simit yenmesini risk olarak görebilir ( bilgisayarın tuşları günlük temizlenmemektedir, tuşlara değen parmaklarla simit yenmesi hijyenik açıdan uygun değildir.) bunun gibi bir çok şeyi sayabilirsiniz önemli olan sizin hayal gücünüzün dayandığı noktadır.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca risk değerlendirmesi ekibinde iş yeri hekimininde olması sözkonusu,bunu unutmamak gerekir arkadaşlar.
2014 hazirana kadar kademeli olarakuzmanların istihdamı gerçekleşeceği ve işverenlere dahi risk analizi yapabilme sorumluluğu verilen risk değerlendirilmelerinde her halukarda işyeri hekimi olması zorunluluğu yok. Önemli olan risk değerlendirilmesinden de öte riski yönetmektir gerçeğini gözdek uzak tutmamak olmalıdır kanaatindeyim.

GökhanOrdu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
serbest çalışan bir uzman risk analizi için bir firmayla anlaştığında eğer ki firmada iş yeri hekimi yoksa ne yapabilir?
çünkü yönetmelikte iş yeri hekimi bulunma zorunluluğu bulunuyor hekim olmadan risk analizi olmayacağı için nasıl bir yol izlenebilir firmaya ''iş yeri hekimiyle de anlaşın'' demekten başka?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.