Risk Analizi Yapanların Dikkatine

Hasan Berkman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar çerkezköyde gördüğüm birkaç Risk Analizi ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum,

Bir OSGB Risk Analizi yapmış (Doğalgaz tesisatı yapan bir firmaya), toplam 11 madde yazmış, bide fotoğraf çekmiş, edebiyat süper, allamış pullamış, güya FMEA yapmış hadi neyse, şirket ismi haricinde doğalgaz, tesisat, kaynak ya da boru kelimesi geçen bir tane cümle, hadi cümleyi geçtim kelime dahi yok. Varmı böyle bir şey...

İkincisi bir uyanık bakanlığın verdiği rehberin üzerini tükenmez kalem ile tarihlendirmiş hadi bakalım sana Risk Analizi oldu da bitti maşallah.

Allah sonumuzu hayır etsin...

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hasan BEY
Herşeyi para olarak gören zihniyetin yaptığı risk değerlendirmesinden başka ne beklenir ki.
insanlar 50 liraya - 100 liraya yapıyor. Bu bedele yapılan risk değerlendirmeleri sizce ne kadar geçerli olabilir ki.
Ben ofis için yapıyorum şuan ve 131 madde buldum az tehlikeli ve 100 kişi. Fine-Kinney Metodu ile yapıyorum

M

MNG

Guest
Abartmayı severiz;)

İş Sağlığı ve Güvenliğinin fiilen olmadığı bir ortamda nasıl Risk değerlendirmesi yapılır anlamış değiliz.Bu biraz müslüman olmayanın hacca gitmesine benziyor.Ayrıca Risk değerlendirme işi tüm tarafların aktif katılımıyla gerçekleşen işin tüm süreçlerini kapsayan bir aksiyondur.
Özetle işletme dışındaki, ünvanı, adı sanı ne olursa olsun bir kişinin 15-20 dakikada yapacağı bir evrak düzenleme işi değildir.
Asıl sorun,ilgili yasanın yürürlüğe girmesi koşullarındaki çelişkiden kaynaklanmaktadır.
-Bir yasa çıkartıyorsunuz.
-Yasanın uygulanmasına ilişkin bir takvim öngörüyorsunuz.
-Haydi diyelim buraya kadar yapılanlar bir ölçüde makuldür.
-Yasal yükümlülüğü henüz başlamamış iş yerlerine, yükümlülüğün asli süreçlerinden biri olan risk değerlendirme zorunluluğu getiriyorsunuz.
Sonuç ne oluyor?
Bunu hepimiz biliyoruz?
-İşveren haklı olarak buna bir anlam veremiyor ve yasanın ciddiyetine ilişkin kuşkuları artıyor.
-Zoraki olarak yapılan uyduruk sözde risk değerlendirme evrakı asla okunmamak ve uygulanmamak üzere muhasebe arşivinde yerini alıyor.
-Fırsatı gören yurdum iş bitirici kişi ve kurumlar,"çantacı" tabir edilen sözde "uzman" çeteleri vasıtası ile bazı yerel birlik ve odalarla birlikte fırsatı paraya tahvil etmeye başladılar.
Peki bu işten kim Kazançlı çıktı?
Kazananları sanırım yazmaya gerek yok
Biz sadece kaybedenleri yazalım;
-En başta ülke ekonomisi,
-Yasanın bizatihi kendisi
-Çalışanlar,
-İşveren (Katma değer yaratan,vergi veren,yasal iş dünyası),
-Meslek profesyonelleri (Geleceğini bu alanda gören gerçek profesyoneller),
-Özetle, "Kaybedenler Lobisi" yani hepimiz...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.